Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  15
Autor/ka: Naslov: BATINA IZ RAJA IZASLA
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 212.200.192.*

[*] napisana 20-11-2008 u 23:10 Citiraj i odgovori

Svi smo slozni kada razmisljamo o ovim stvarima....

A ipak svi mi moramo da prihvatimo krivicu, jer je nasa zajednicka ...mi smo drustvo u kojem deca nasilnici zive...mi smo drustvo u kojem je maloletnicka delikvencija dostigla stepen od kojeg boli glava...
Ekonomski unazadjeni, drustveno obespravljeni, politicki rastrgnuti, moralno posrnuli...To smo svi mi...
Deca dobrice i deca nasilnici su nasa deca...
Roditelji koji veruju svojoj deci (sto licno smatram neodgovornim odnosom prema detetu) se nikad ne zapitaju gde, kako i s kim njihovo petnaestogodisnje ili sedamnaestogodisnje dete provodi vreme, recimo, oko 02,00h...Oni jednostavno veruju...I bitka sa vaspitanjem je izgubljena...odnos sa nastavnikom narusen...a dete uveliko na pogresnom putu...
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-a-2.sezampro.yu

[*] napisana 20-11-2008 u 23:43 Citiraj i odgovori

Libi, verujem da ces se sloziti sa mnom da prica koju pricamo uveliko prevazilazi institucije roditelja i nastavnika. Ne slazem se sa tobom da sve treba posmatrati sa tacke gledista ''svi smo podjednako krivi'' jer nismo... Moram da naglasim da pravila koja pominjes postoje, ali verujem da i sama znas da se njihovoj primeni oni na koje se primenjuje uglavnom smeju i ne dozivljavaju sve to iole ozbiljno. Posebno u slucaju osnovne skole u kojoj nema izbacivanja, to i sama znas. Smanjena ocena iz vladanja...? Hah, pa recimo da me cini samo vecom ''facom'' u razredu...

Mama je u pravu, i u ovom slucaju drzava pokusava da ''glumi'' Evropu, ali u stvari nije cak ni dobar glumac, pa sve ostaje na nivou tuznog pajaca kome se cak niko ni ne smeje...

Dakle, ne ogranicavam se ja na skolu.... Praksa kaze ovo: pre neki dan na decijem igralistu jedan klinac juri drugog sa parcetom stakla u ruci u nameri da ga posece.... Srecom da je dete begunac uspelo da pobegne. U slucaju da nije, tada roditelja (da budem iskren) bas mnogo briga za pravila... Ali u ovom slucaju jeste. I sad idemo redom... Recimo da se roditelj deteta koje je bezalo ozboljno zabrinuo, posebno kada se uglavnom zna da dete koje je nosilo staklo inace problematicno i ima cudne navike (gadja kamenjem drugu decu, tuce ih, maltretira na razne nacine...)
Logicno, on se obraca prvo roditeljima tog deteta... Oni to ne smatraju ozbiljnim, moguce je npr. da imaju cak i opasku - decija posla...
Ako se obratite policiji, oni ce reci da se radi o maloletnicima i da je to slucaj za centar za socijalni rad. U centru ce verovatno reci da se u stvari nista ozbiljno nije ni dogodilo, pa ne znaju na osnovu cega bi pokrenuli ikakvu pricu...
Ukoliko roditelj deteta koje je bezalo nastavi da insistira mogao bi mozda da zaradi i etiketu nekoga ko proganja tudje dete, pa u tom slucaju da bude i kaznjen...

Problemi koji se ticu dece sve vise su ''tabu'' tema, osim u ovakvim naklapanjima na forumima i na televiziji, a znate li zasto...? Jer sve manje ljudi uopste sme da se uhvati u kostac sa resavanjem takvog problema zato sto je u latentnoj opasnosti da bude proglasen za nekoga ko maltretira maloletnika. U takvoj jednoj situaciji deca ''NEnasilnici'' ostaju na milost i nemilost deci nasilnicima....

Kratko receno - u jurnjavi da Evropi dokazemo kako postavljamo najliberalnija moguca pravila koja se ticu zastite dece od odraslih, zaboravljamo na to kako da zastitimo decu od dece.

I zato, kada klinac zatvori vrata za sobom, on odlazi u svet koji za njega ume da bude gori nego dzungla... A sasvim je zasticen od odraslih. Zasticen je cak i od njihove pomoci.

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
Mama_tvoja
Forum Manijak

Registrovan/a: 6-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 93.86.54.*

[*] napisana 20-11-2008 u 23:53 Citiraj i odgovori

U pravu si, Libi. Deca su naš "produkt". Pre svega mi, roditelji, treba da ih naučimo kako da se uhvate u koštac sa svakodnevnicom. Mi moramo u njima da razvijemo osećaj za razlikovanje dobrog od lošeg. Treba da im verujemo, ali i da ih proveravamo. Treba da poštujemo njihovu ličnost, jer oni to jesu, makar imali godinu, dve ili petnaest. Treba da "osluškujemo" poruke koje nam šalju svakim svojim gestom. Treba...puno toga, i nije lako, ali nije nemoguće.
Kada dete ima problematično ponašanje, treba prvo mi, roditelji, da se zapitamo gde smo pogrešili. Tek kada smo spremni da to priznamo sebi, onda smo spremni da pomognemo svom detetu.

"Prijatelji mi ne trebaju da me grle,
već kada mi budu sudili,
da ne bace kamen na mene."
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 212.200.192.*

[*] napisana 21-11-2008 u 00:13 Citiraj i odgovori

Verujem da ucenik sa staklom u rukama, nije dobilo ukor Nastavnickog veca...a trebalo je...zar ne?
Necemo biti sluzbeni, ali ako bi se roditelj deteta koje je preplaseno bezalo od nasilnika( koje uzgred ponekad gadja kamenjem ostale ucenike, a za to nije cak ni kaznjen)...obratilo bilo kojoj skolskoj inspekciji...nasilnik bi morao disciplinski odgovarati...
Tako mi funkcionisemo...skola dakle ceka reakciju ostecenih roditelja, koji se mogu obratiti ili skoli ili inspekciji, sto bi bilo idealno... ali koji bi sa druge strane mogli uzeti pravdu u svoje ruke...i prizvati zlo nevidjenih razmera...

Dakle...skola ne kaznjava na vreme...Zasto?

Da li znas da je 1983 godine, ucenik maturant izbacen iz skole zato sto je na maturskoj veceri razbio lampion u Lepenskom viru....E to je postovanje pravila...
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-a-2.sezampro.yu

[*] napisana 21-11-2008 u 00:19 Citiraj i odgovori

Rekoh da je bilo na decijem igralistu, sta si se uhvatila za skolu... :a080:

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
 Strana:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  15
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh