Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  2  3  4  5  ..  23
Autor/ka: Naslov: Vlaska nacionalna manjina
perica
Forum Manijak

Registrovan/a: 7-3-2008
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: hibernacija

ISP: *.adsl.verat.net

[*] napisana 13-5-2008 u 21:38 Citiraj i odgovori
Vlaska nacionalna manjina

vlasi za vasu informaciju ne postoje samo u istocnoj srbiji ima ih u bosni i makedoniji takodje ima ih i na krajnjem jugu srbije (opstina trgoviste).
koliko sam ja video niko nije pokusao da srbe pretvara u vlahe.uostalom to je stvar ljudi da li ce prihvatiti taj jezik i neke obicaje
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-1.sezampro.yu

[*] napisana 13-5-2008 u 22:25 Citiraj i odgovori

Gledaj, Nacional, stvari stoje ovako... Mama je citirala knjigu, istrazivacki rad, a ti citiras sam sebe uglavnom... Daj vise ostavi druge ljude na miru, polemisi na normalan nacin i prestani tako brutalno da provociras... Srbi nisu nikada do pojave takvih kao ti bili na tako losem glasu. Da tvoje stavove sada cuju svi oni koji su ovom narodu ostavili mnogo vise nego sto cemo i ti i ja ikada, siguran sam da bi bili protiv toga sto pricas. Eto vidis, to je moje misljenje, koje je ipak vecinsko ovde. Ovaj sajt tezi da siri broj poseta i ucesnika foruma i veruj da necemo dozvoliti da zbog jednog clana izgubimo njih deset...
Dakle, sto se mene tice, Vlasi su priznata nacionalna manjina u ovoj zemlji, a cak i da nisu, ko god oseca da pripada drugoj naciji bice ovde zasticen. Bas me briga za tvoj stav o evropejskoj rasi. (Imao je i Hitler slicne stavove pa je Nemacku dogurao gde je dogurao, a ni sa tvojim vodjom nije bolje.) Te prema tome - na korak si od toga da budes banovan. To je to.

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 79.101.169.*

[*] napisana 13-5-2008 u 22:32 Citiraj i odgovori

Према попису становништва из 2002. године, у Србији, без Косова и Метохије, живи 1.135.393 припадника националних мањина. Највећи број националних мањина живи у Аутономној покрајини Војводини - Мађари (290.207), Хрвати (56.645), Словаци (56.637), Румуни (30.419), Роми (29.057), Буњевци (19.766), Русини (15.626), Македонци (11.785), Украјинци (4.635), Немци (3.154), Чеси (1.648) и други. У централној Србији живи 59.952 припадника албанске националне мањине, 135.670 Бошњака, 18.839 Бугара, 39.953 Влаха, 3.975 Горанаца, 14.062 Македонаца, 15.869 Муслимана, 79.136 Рома, 14.569 Хрвата и других.
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 79.101.169.*

[*] napisana 13-5-2008 u 22:44 Citiraj i odgovori

Sto mrzim copy - paste, al mora se :

Dakle, sta sam htela ...

Naziv Vlah: U doba kada su rimljani osvajali Balkan, na Balkanu je bilo i dosta Keltskih plemena koji su se bavili vadjenjem rude. Kod nas ih je bilo dosta oko danasnjeg Bora i oko Majdanpeka. Za njih istorija belezi da su prvi koji su se odrekli svoje kulture i da su prvi romanizovan narod u istoriji. Najvece keltsko pleme koje je bilo na Balkanu se zvalo Wallacholz. To ime kasnije postaje sinonim za sve romanizovane narode. Taj izraz se koristio u vecem delu evrope za Italijane, Rumune itd sve do 19-tog veka.
Nesporazum oko naziva Vlah u vreme Turaka:
Turci su relativno lako prodrli na Balkan i kasnije su mucili muku sa osvajanjem Austro-ugarske. Posto su lokalni narodi (misli se uglavnom na Srbe) sa cije su teritorije napadali Austro-ugarsku gajili samo svinje, Turci su imali problem sa ishranom. Vlasi su bili jedini koji su gajili stoku na celom Balkanu. Posebnom uredbom turska vlast postavlja Vlahe u povlascen polozaj, tj. nisu smeli biti ubijani i kaznjavani i bili su im manji porezi ukoliko gaje stoku. Zato se naziv Vlah vezuje za stocara (to je ono sto se kod nas uci u skoli). Takva situacija nije odgovarala ni lokalnim turskim vlastelinima, niti okolnim narodima, pa odatle postoji izvesna mrznja prema Vlasima i naziv Vlah u jezicima tih naroda postaje pogrdan.

Izjasnjavanje kao Vlah je u Srbiji ukinut u periodu 1900 - 1915 godina. Sve Vlaske crkve su srusene i popovi rascinjeni i SPC gradi svoje crkve i postavlja svoje popove. Pod kraljem Petrom I vlasima se menjaju prezimena da lice na srpska ( Ispas - Ispasojevic, pa kasnije Spasic). Posle II sv.rata, sredinom 50-tih godina, komunisticka vlast forsira da se vlasi izjasne kao narodnost, samo da bi se umanjio broj srba (vlasi se vec racunaju kao srbi u popisima) jer su Srbi bili vecina u Jugoslaviji. Medjutim, cine gresku i teraju Vlahe da se izjasne kao Rumuni neznajuci za jednu istorijsku cinjenicu. Kada su turci napali drzavu Vlasku, Vlad Cepes (cuveni Drakula) odlucuje da prepusti deo preko Dunava turcima(danasnja Istocna Srbija) i da brani samo teritoriju iznad Dunava (danasnja Rumunija). Zbog te izdaje Vlasi se odricu ostatka nacije (sa kojom su i inace vezani bili samo istim jezikom, ne i poreklom) i dolazi do razdora jer su ostavljeni turcima na milost i nemilost. Da se vratim u 50-te godine: Vlasi odbijaju da se izjasne kao Rumuni i kao kontra-efekat, svi su se izjasnili kao Srbi.
Pocetkom raspada YU, kao i sa bilo kojom krizom u svetu, svako se seti nekog svog porekla, tako da je opet pokrenuto to Vlasko pitanje itd.
Vlaski jezik je vec dobrim delom izumro (teritorija gde zive Vlasi je potpala pod Srbiju 1856 godine) i prenosi se iskljucivo usmeno. Vlasko pismo se ne koristi vec vise od 400 godina (grcki alfabet prilagodjen Vlaskom jeziku)…
Malo je sada kasno da se sada spominje bilo sta vise oko toga.
Za jos koju godinu vise niko nece znati da prica Vlaski.
nacional
Forum Manijak

Registrovan/a: 1-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.180.*

[*] napisana 13-5-2008 u 22:46 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la urednik
Gledaj, Nacional, stvari stoje ovako... Mama je citirala knjigu, istrazivacki rad, a ti citiras sam sebe uglavnom... Daj vise ostavi druge ljude na miru, polemisi na normalan nacin i prestani tako brutalno da provociras... Srbi nisu nikada do pojave takvih kao ti bili na tako losem glasu. Da tvoje stavove sada cuju svi oni koji su ovom narodu ostavili mnogo vise nego sto cemo i ti i ja ikada, siguran sam da bi bili protiv toga sto pricas. Eto vidis, to je moje misljenje, koje je ipak vecinsko ovde. Ovaj sajt tezi da siri broj poseta i ucesnika foruma i veruj da necemo dozvoliti da zbog jednog clana izgubimo njih deset...
Dakle, sto se mene tice, Vlasi su priznata nacionalna manjina u ovoj zemlji, a cak i da nisu, ko god oseca da pripada drugoj naciji bice ovde zasticen. Bas me briga za tvoj stav o evropejskoj rasi. (Imao je i Hitler slicne stavove pa je Nemacku dogurao gde je dogurao, a ni sa tvojim vodjom nije bolje.) Te prema tome - na korak si od toga da budes banovan. To je to.

Mislim šta ti sebi dozvoljavaš, nazivaš nekog Hitlerom i misliš da ti je to dopušteno jer si urednik . Meni je dovoljno da citiram Dušanov zakonik i da dokažem sve što sam rekao a ako neko želi više , može i to.

Veverica je postavljena na točak koji se okreće, ali se ne okreće točak. okreće ga veverica. Kad bi veverica stala, točak bi se prestao okretati. Ali šta bi to donelo veverici? Ništa. Jedino bi joj oduzelo zabludu da trči.
 Strana:  1  2  3  4  5  ..  23
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh