Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  2  3  4  ..  23
Autor/ka: Naslov: Vlaska nacionalna manjina
Mama_tvoja
Forum Manijak

Registrovan/a: 6-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 77.46.219.*

[*] napisana 13-5-2008 u 15:21 Citiraj i odgovori
Vlaska nacionalna manjina

Citat:
E baš bi voleo od jedne deklarisane vlajne da čujem po čemu si ti to vlajna i kako to dokazuješ.

utorak 30. januar 2007 u 9:46
VLASI NISU RUMUNI
Objavio:Miloš Zdravković
Iako im je jezik veoma sličan, Vlasi su poseban etnos u odnosu na Rumune, tvrdi čuveni negotinski profesor istorije Vojislav Stojanović

Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos i pored činjenice da im je jezik sličan. Ja pripadam tom narodu i upravo zbog toga sam se veoma temeljno bavio istraživanjem ove tematike - kaže Vojislav Stojanović, profesor istorije koji je u negotinskom domu kulture “Stevan Mokranjac” predstavio svoju knjigu “Etnogeneza nastanka Vlaha”.

Ovaj prosvetni radnik koga su upamtile mnoge generacije negotinskih srednjoškolaca bavio se “vlaškim pitanjem” trideset godina, a kao rezultat tog rada nastala je knjiga koja će, po svemu sudeći, izazvati dosta polemika u javnosti, kako ovog dela, tako i čitave Srbije.

- Vlasi su spoj Tračana, Kelta i Južnih Slovena, dok su Rumuni spoj Dačana Dako-Geta, Kelta i Južnih Slovena, te je sasvim jasno da Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos. Moja knjiga je nastala kao rezultat želje da se dođe do odgovora na mnoga otvorena pitanja, pošto su dosad mnogi pisali svakakve laži o narodu kome pripadam - kaže profesor Stojanović, naglašavajući da korene ovog naroda treba tražiti u simbiozi srednjobalkanskih tračkih plemena.

Promocija knjige “Etnogeneza nastanka Vlaha”, koja je nastala kao izdavački poduhvat negotinske “Estetike”, izazvala je veliko interesovanje Negotinaca, budući da je autor, po mnogima veoma hrabro, izneo niz zanimljivih istorijskih detalja, koji bi mogli da budu od velikog značaja u razjašnjenju nekih istorijskih podataka.

To smatra i istoričar Đorđe Medić, koji je napisao recenziju Stojanovićeve knjige, koji kaže da je autor pokušao da ukaže na sličnosti običaja i verovanja Kelta i Tračana s današnjim običajima i verovanjima Vlaha. Osim toga, prema njegovom mišljenju, autor veoma hrabro, ali na potpuno nov način, govori o dva poznata istorijska događaja.

- Ako se ustanovi verodostojnost analiza i dokaza koje profesor Stojanović navodi u svojoj knjizi, predstavljajući drugačije viđenje bitke na Rovinama 1395. godine, ali i pohoda Aleksandra Makedonskog protiv Tribala 335. godine, “Etnogeneza nastanka Vlaha” će postati veoma poznato i cenjeno delo u istorijskoj nauci - kaže Medić, uz napomenu da je za pohvalu što je autor obuhvatio istoriju Vlaha u rasponu od dva milenijuma, ali da možda baš zbog toga nije ravnomerno obradio sve oblasti Balkanskog poluostrva u kojima Vlasi žive.

POZNATI VLASI

U svojoj knjizi “Etnogeneza nastanka Vlaha”, Vojislav Stojanović, među poznatim Vlasima, Cincarima i Arumunima navodi i istorijske ličnosti poput Spartaka, Miloša Obilića, kapetana Miše Anastasijevića, Nikole Pašića i Majke Tereze. Prema njegovim izvorima, i u svetu literature, muzike, nauke i filma mnoštvo je onih koji su istog porekla, a najznamenitiji su Stevan Stojanović Mokranjac, Branko Radičević, Stevan Sremac, Jovan Jovanović Zmaj, Branislav Nušić, Mihajlo Pupin, Aleksandar - Saša Petrović, Aleksandar Vučo, Bata Paskaljević i Taško Načić.

"Prijatelji mi ne trebaju da me grle,
već kada mi budu sudili,
da ne bace kamen na mene."
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
Mama_tvoja
Forum Manijak

Registrovan/a: 6-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 77.46.219.*

[*] napisana 13-5-2008 u 15:31 Citiraj i odgovori

KO SU VLASI?
Narod koji svi smatraju nenarodom – to su Vlasi. To je narod koji živi u istočnoj Srbiji, koji govori srpski podjednako dobro kao i sami Srbi, ali koji je od strane Srba odbačen. Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava. Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik, i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije, koja je veoma osobena i koja podseća na mnoge drevne kulture. Pogrešno je suditi nečemu što ne poznajemo, pre nego što saznamo bilo koju sitnicu.

http://www.vitovnica.com/vlasi.pdf

"Prijatelji mi ne trebaju da me grle,
već kada mi budu sudili,
da ne bace kamen na mene."
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 77.46.225.*

[*] napisana 13-5-2008 u 16:36 Citiraj i odgovori

:g010: mama.Tako je.
Treba li da napravimo neku fakaturu ovde, a?

Ja mogu kao i svi da se izjasnim.Nacionalna pripadnost je stvar izjasnjavanja.Ne pravim razliku izmedju srba i vlaha sto se tice nacionalne pripadnosti.Iz tog razloga cesto se izjasnjavam i kao Srpkinja i kao Vlajna, jer se tako osecam.
Ne mogu da budem tamo gde moji roditelji nisu.Bilo otac, bilo majka.
Dakle, srpkinja po dokumentima i vlajna u ponosnom srcu...
Pa ko hoce nek me svrsta gde god zeli.Ja znam gde sam.

Srbi su moj narod i ja njima pripadam, Vlasi su moje poreklo i ja od njih poticem...http://i220.photobucket.com/albums/dd42/libi_73/hilarious.gif
prolaznik
Početnik
*

Registrovan/a: 18-4-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 212.200.223.*

[*] napisana 13-5-2008 u 19:25 Citiraj i odgovori

Vi niste normalni! Kakva je ovo diskriminacija na ovom sajtu!?
Ja sam Rom, jeste Ciganin sam, vlaski Ciganin i ne stitdim se svog porekla. Do svoje 4.godine pricao sam samo vlaski, a onda se moja porodica 60-te doselila u Majdanpek i tu smo ja i moja sestra krenuli u osnovnu skolu, do tada smo savladali srpski jezik, ciganski, na zalost, nikada nisam naucio, jer ga ni moji roditelji ne znaju. U skoli smo i ja i sestra bili odlicni djaci i nismo imali vecih problema, ali u vazduhu se osecala netrpeljivost prema nama. Pojedina deca, tatini i mamini sinovi, (i tada je bilo iskompleksirane, umisljene "gospode" kojima je iz du*eta virio praziluk) izbegavala su nas samo zato sto smo Cigani i to je ostavilo dubok i neizbrisiv trag u secanju. Oni koji su ziveli u zdravoj porodici, imali normalne roditelje i iole mozga u glavi druzili su se sa nama i dan danas se druzimo.
Roditelji moje drugaruce bili su ponosni na svoju cerku i priredili nevidjeno slavlje kad je u kucu dovela svog verenika i kolegu sa faksa Palestinca, a da je za svog verenika izabrala Ciganina iz Brodice sta mislite, da li bi bili toliko ponosni na svoju k`cer?
Shvatite ljudi da smo i mi ljudi! I nama pripada mesto pod ovim suncem!
Nisu svi Cigini kradovi, kao sto nisu svi Vlasi glupi i zatucani, kao sto nisu ni svi Srbi neobrazovani i primitivni, kao sto je npr. ovaj vas Nacional.
Boze nas spasi i sacuvaj od takvih spodoba!
nacional
Forum Manijak

Registrovan/a: 1-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.180.*

[*] napisana 13-5-2008 u 20:00 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja
KO SU VLASI?
Narod koji svi smatraju nenarodom – to su Vlasi. To je narod koji živi u istočnoj Srbiji, koji govori srpski podjednako dobro kao i sami Srbi, ali koji je od strane Srba odbačen. Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava. Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik, i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije, koja je veoma osobena i koja podseća na mnoge drevne kulture. Pogrešno je suditi nečemu što ne poznajemo, pre nego što saznamo bilo koju sitnicu.

http://www.vitovnica.com/vlasi.pdf

Strašno! Sad ćemo i nečije srednješkolske radove koristiti kao dokazni materijal a naučne radove timova i priznatih stručnjaka karakterisati kao netačne. Zatim pisanije nastavnika istorije napisane iz ko zna kog razloga , a nepriznate, takođe uvažavati.
Ja nemam problem sa tim što se neko izjašnjava kao vlah ili kao turčin ili šta mu je volja, jedino mi smeta to što se iz manipulativnih razloga želi neko ubediti da pripada nekom ili nečem čemu niti može pripadati niti to postoji. Dakle naučno je dokazano da vlasi kao naziv postoji ali da to nije etnička skupina niti šta slično već da je to naziv ,pre bi se reklo ,jednog načina života. Pa bi se na ovakav način mogli pod sličnu grupu kasnije ako nekom padne na pamet staviti, na primer ( bez želje da nekog poredim ili uvredim) klošari . Znači zbog svog načina života neke ljude nazivaju klošarima, da li to znači i da su oni pripadnici neke posebne zajednice ili manjina u nekoj državi. To vam je isto i sa vlasima. Dakle naučno istorijski od priznatih stručnjaka dokazano je već ( ne treba više dokazivati ) da bi se neki koji se deklarišu kao vlasi mogli pre nazvati posrbljenim Rumunima i to je ono što jeste. Ali ti ljudi imaju i nešto više od želje da se tako izjasne , oni imaju i neke svoje razlike i posebnosti a sad samo zbog nečijeg ćefa čiste Srbe pretvarati u vlahe je skroz nerazumno.
Mene nije briga ako će se neko izjasniti kao vlah ali onda mora znati šta predstavlja taj izraz a ne izmišljati istoriju.

Veverica je postavljena na točak koji se okreće, ali se ne okreće točak. okreće ga veverica. Kad bi veverica stala, točak bi se prestao okretati. Ali šta bi to donelo veverici? Ništa. Jedino bi joj oduzelo zabludu da trči.
 Strana:  1  2  3  4  ..  23
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh