Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  ..  7  8  9  10
Autor/ka: Naslov: Tadić i njegovi glasnici "mira".
Mama_tvoja
Forum Manijak

Registrovan/a: 6-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.220.*

[*] napisana 6-8-2008 u 15:47 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la urednik
- stvarno znamo jako malo, da znamo vise - mnoge stvari ne bismo uradili ''u ime pravoslavlja''... Kao narod...

Da,zaista je tako,ali je dobro da bar nastojimo da zivimo u skladu sa pravoslavljem...
Navescu nekoliko preporuka hriscanskih svetitelja onim hriscanima koji se vise ne kolebaju u veri,ali su kolebljivi i neodlucni da ponavljanim pokusajima ovu veru ucvrste i u zivotu primene.

~Izbegavaj jos u mislima,a pogotovu u recima da bilo koga od svojih bliznjih osudis. Seti se Hristovih reci da ce onaj koji drugima sudi biti sam osudjen. Sudi svakog coveka po njegovoj boljoj strani. Trudi se da je pronadjes u bliznjem,narocito kada ti se namecu samo njegove lose osobine karaktera.

~Budi milosrdan prema svakome,svakom cini dobro kada mozes,bez obzira koje vere covek bio ili je bez vere,ne obaziruci se kome narodu pripada,jer je milosrdje prema Jovanu Zlatoustom,jedini sto ce se od nas traziti na Strasnom sudu. Cineci dobro drugima,ne zalosteci bliznje,niti ih gneveci,covek se neminovno priblizava Bogu.

~Nauci da se molis najpre bogougodnim molitvama prisutnim u svakom molitveniku,a onda,postepeno,izlazice iz srca tvoja sopstvena,spontana,iskrena molitva Bogu. Ne treba da prodje ni jedan dan u kome nismo bar jedanput iskreno zavapili-Gospode Isuse Hriste,smiluj se na mene gresnika!

~Posecuj redovno nedeljne i praznicne liturgije u crkvi,sve dok ti ta poseta ne postane neophodna kao hleb i voda. Ne obracaj paznju sto ce nekad proci vise meseci,mozda i godina,dok ti se lepota,dubina i istina liturgije ne otvori kao neizbezna pomoc u zivotu.

~Posti redovno sve postove u godini koje je propisala hriscanska pravoslavna Crkva. Post donosi coveku,posto je savladao prve dusevne i telesne smetnje na pocetku posta,veliko olaksanje,mir i spokojstvo telu i dusi. Svaki post zavrsi iskrenim ispovedanjem grehova svom duhovnom ocu i potom pristupi svetoj pricesti. Sve dok ti uoci ispovedanja i pricesti dolazi misao da ne znas sta bi ispovedao,jer nisi gresio,znaj da nisi ucvrstio svoju pravoslavnu veru.

~Druzi se sa svakim koji od tebe trazi neku pomoc,ali intimnije prijateljstvo neguj samo sa ljudima posvedocenim hriscanima,postojanim u veri,stabilnog nervnog i psihickog sastava,koji rado govore o verskim stvarima,a izbegavaju prazne,jalove i opasne razgovore o politici i o domacoj i svetskoj situaciji.

~Citaj samo one knjige koje ti donose radost,mir, spokojstvo i dobar san. Izbegavaj novine,ilustrovane casopise,dnevne listove,i narocito,kloni se televizije,jer svi oni razbijaju paznju i cine je rasejanom,lome covekovu licnost i njen integritet,cineci je "legijonom",spremnom da i nevoljno primi u sebe sijaset negativnih uticaja,mozda i samog demonskog.

"Prijatelji mi ne trebaju da me grle,
već kada mi budu sudili,
da ne bace kamen na mene."
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
DANICA
Forum Manijak

Registrovan/a: 27-9-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: lovely

IP: 93.86.55.*

[*] napisana 6-8-2008 u 18:31 Citiraj i odgovori

Ova poslednja mi se sviđa posebno...
Belovanovic
Moderator

Registrovan/a: 20-12-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: Uvek mozhe bolje!

IP: 79.101.171.*

[*] napisana 6-8-2008 u 19:53 Citiraj i odgovori

Bravo mama, alal vera!

Ljudi probajte da se drzhite teme, mislim da je rasprava otishla u skroz drugom smeru!
Pogledaj Korisnikov Profil Pošalji e-mail korisniku Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku Belovanovic's ICQ status Ovaj korisnik ima MSN Messenger
radep001
Forum Manijak

Registrovan/a: 5-2-2008
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: odlično

IP: 212.62.51.*

[*] napisana 6-8-2008 u 20:08 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la urednik
Rade, ranije sam bio mnogo redovniji na liturgijama nego danas, ali pitam se... Zasto te na ono malo bogosluzenja na koja idem u poslednje vreme nikada tamo nisam video...?

Citat:
Originalno postavio/la Fagot
Ja na sluzbu idem svake 2 nedelje,verujem u boga.
Rade bio sam prosli 2 meseca svake nedelje,ali vas nisam video...

Uvažena gospodo.

Iznenađuje me vaša zainteresovanost za moje duhovno poimanje i kakav sam vernik,a u konkretnom slučaju,vaše traženje da objasnim razloge ne pojavljivanja na liturgijama,predpostavljam,u majdampečkoj crkvi,a sve to u okviru ove teme.
Predpostavljam da bi bolje bilo da otvorimo novu temu na ovom forumu, a da ova tema nastavi sa raspravom kakvom je u naslovu dalo gospodin Nacional.
Izazvali ste svojim pitanjima upućenih meni,smatram vrlo ozbiljan dijalog o veri,koga pozdravljam.
Potpuno sam saglasan sa komentarima,Na moju radost,sa uvaženim damama Sneže i Mame.
Otavaram temu o veri.

http://i301.photobucket.com/albums/nn56/radep001/36_15_49.gif
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-1.sezampro.yu

[*] napisana 6-8-2008 u 23:15 Citiraj i odgovori

Citat:
Citat:
Originalno postavio/la radep001

Iznenađuje me vaša zainteresovanost za moje duhovno poimanje i kakav sam vernik,a u konkretnom slučaju,vaše traženje da objasnim razloge ne pojavljivanja na liturgijama,predpostavljam,u majdampečkoj crkvi,a sve to u okviru ove teme.

Ma, ne, bre, Rade, molim Vas procitajte sta sam napisao. Uopste me ne zanima kakav ste vernik, a posebno nisam pitao zasto se ne pojavljujete, to je vasa stvar. Jedino sam konstatovao da cesto postavljate tu sliku, a ne vidjam vas u hramu. To me podseca na ljude (kojih danas ima jako mnogo) koji se neprestano pozivaju na pravoslavlje a o tome znaju koliko i ja o sastavu vulkanske lave. Mislim da nije dobro, i znam da hriscanima, pravoslavcima, to cesto smeta vise nego ateisticki, pa cak i antiteisticki pristup crkvi.

Citat:
Predpostavljam da bi bolje bilo da otvorimo novu temu na ovom forumu, a da ova tema nastavi sa raspravom kakvom je u naslovu dalo gospodin Nacional.

Ne smatram da sam promasio temu, jer uz njen naslov ide i uvodni post koji se odnosi na tumacenje ''hipi'' simbola i to bas sa hriscanske tacke gledista. To sto je Nacional napisao uglavnom se i poklapa sa hriscanskim pogledom na taj znak i taj pokret. Ova tema i jeste zapravo delic hriscanskog poimanja i tumacenja ''novog svetskog poretka'' koji se zasniva na ''hipi'' pokretu, a koji je i po mom misljenju (iako muziku iz tog perioda jako volim i i danas je rado slusam), na zalost jedno izopaceno i stravicno koriscenje onog najboljeg u ljudima za gradjenje jednog kvazipravednog drustva. Po mom misljenju, najbolju sliku takvog sveta dala su dva pravoslavna monaha (a zamislite - dva AMERICKA pravoslavna monaha), John i Andrew, ''po naski'' Jovan i Andrej, u svojoj knjizi ''Deca Apokalipse'' koju vam toplo preporucujem. Dakle, da skratim, procitajte uvodni post i videcete da liturgija i pominjanje vere uopste nisu skretanje sa teme. To ste uostalom i vi ucinili postavljanjem slike tri prsta. No, reci cu vam i to da je slika na pravom mestu i ja licno uopste nemam zamerku na to gde ste je postavili.
No, ono sto sam hteo da kazem (i eto poente price) jeste to da i po mom misljenju jedini lek za onu piramidu predstavljaju ta tri prsta, ali ih mi uopste ne koristimo onako kako treba. Ispunjenje svrhe ta tri prsta jeste u hramu, na liturgiji, u molitvi, a ne u zapaljivim govorima i praznom mahanju sakom skupljenom u tri prsta. Kazem ''praznom'', zato sto ta tri prsta nista ne znace ako nema ispunjenja svih onih reci koje stoje iza njih, a koje je, npr. navela Mama... No, ni te reci ne smeju se gledati usko politicki, i ne mogu se tumaciti samo na onaj nacin koji nama odgovara. Njih valja shvatiti bas jako duboko. Recimo kao vladika Nikolaj koji u jednoj od svojih ''Molitava na jezeru'' ''blagosilja neprijatelje svoje''... Nekako mi se cini da mi Srbi ne umemo da se blagosiljamo ni medjusobno ako smo drugacijih politickih ubedjenja, pa onda nema svrhe govoriti o tome da te reci govore o blagosiljanju ljudi druge vere koji su nam naneli zlo. To jeste strasno tesko, i ima milion razloga koje jemoguce navesti zbog kojih je tako nesto gotovo nemoguce... Ali, reci cu samo jos ovo - navodjenje i samo jednog u potpunoj je suprotnosti sa simbolikom ona tri prsta. Pre svega zato sto je u potpunoj suprotnosti i sa poslednjim recima bogocoveka sa krsta.

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
 Strana:  1  ..  7  8  9  10
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh