Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  ..  5  6  7  8  9
Autor/ka: Naslov: Moj tata nece u jEvropu
Strigor
Redovni član

Registrovan/a: 11-6-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: cekam platu

ISP: *.dynamic.sbb.rs

[*] napisana 5-12-2008 u 13:23 Citiraj i odgovori

Ha ha za i protiv EU vecita tema... Jos malo pa veca od teme Zvezda-Partizan....
Ja licno... nemam nista protiv ulaska u EU a evo i zasto:
1- U pitanju je utvrdjen sistem koji ocigledno funksionise bolje nego nas. Manje od 7% nezaposlenih u EU a u EU regioni 7.6%. Inflacija je bila proslih godina oko 4%. Prosecna plata npr. u Londonu je oko 4000 eur a cene svakodnenvnih potrosnih roba (hrana i sl) su iste kao u Beogradu gde je prosecna plata jedva 400 eura i to samo u Beogradu.
2 - U pitanju je veliko trziste mnogo vece i bolje kupovne moci od Ruskog. Za neupucene, najveci izvoz Srbija poslednjih godina belezi u Nemacku (doduse uglavnom se izvoze poluproizvodi) a najveca ulaganja su iz Grcke (obe zemlje iz EU).
3 - Zna se sta ko radi i kako. Ta prica kako nece smeti da se proizvodi rakija i ne znam sta... Nije tacna... Tacno je da ne mozete da proizvodite prehrambene i poljoprivrdne proizvode za trziste. Dakle ne mozete da pravite npr. rakiju i prodajete je bez da se zna kako ste je napravili, a cime ce te da se trujete kod kuce... To je vasa stvar. Ovde pojedini nasi seljaci svesno truju sve nas i zbog toga im je frka kada se pomene standardizacija proizvodnj i kontrola kvaliteta.
4 - EU brine o svojim clanicama u smislu obezbedjenja jednakih uslova. A onda ko koliko hoce i zna da radi. Pogledajte program Agrarne politike EK, ova stavka sluzi da pomogne proizvodjacima da ne zive kao sirotinja kako je inace kod nas... A sredstva koja se odvajaju su 40% od budzeta EU. Naravno postoje ogranicenja u cilju kontrole kolicina poljoprivrednih proizvoda. Posle II sv. rata zemlje EEZ nisu bile samodovoljne gotovo ni u jednoj proizvodnji u poljoprivredi. 2006 i 2007. godine Samodovoljnost za vecinu poljoprivrednih prozivodna na nivou EU u proseku je bila preko 100% za pojedine i do 170% i vise. Pojedine zemlje za neke proizvode imaju samodovoljnost i od oko 200% sto znaci da proizvode dovoljno za sebe i jos toliko za izvoz. Da li bi voleo da zivim u zemlji koja ima takvu prozivodnju hrane koja je osnova svega? Da naravno... A ne da pricamo bajke o poljoprivrednoj zemlji a uvozimo jabuku u sljivu. Pa cak i famoznu malinu koju je Next uvozio iz nemacke kao pulpu za sokove.
5 - Nije tacno da su svi zakoni EU obavezujuci. Postoje obavezni zakoni za sve zemlje clanice i kandidate, postoje preporuke, koje ce mozda u jednom trenutku postati obaveza, i postoje pravni akti koji su na dorovoljnoj osnovi ali ako ih ispostujete imate beneficije.
6 - Ne postoje evropski standaradi za svaku glupost koja se pomene u ovoj zemlji i koja je odlican paravan za raznorazne brljotine ove vlasti ili za razne grupacije koje guraju svoje ideje. Vecina standarda koji su prisutni na trzistima su privatni standardi koje je trziste prihvatilo. Tako da ukoliko npr. zelite da prodajete jabuku u Holandiji u njihovim lancima trgovina morate da imate GlobalGAP standard jer je njihovo trzitste pokriveno osvim standardom sa oko 70% dok je npr. u Nemackoj pokrivenost manja oko 40% i manje. A na vama je da odaberete sta zelite. I voleo bi da mi nadjete u kom to dokumentu pise da jabuka treba da bude 15cm u precniku? Postoje i kod nas klasifikacije za kvalitet svega pa i voca. Imate je u bilo kojoj boljoj knjizi iz vocarsta i tamo pise kako treba da izgleda plod za odredjenu klasu. Ako se na to misli, to postoji i kod nas.

Dobro ovo je dovoljno za sad...
Naravno da EU iam i svojih mana ali nadjite mi i jednu drzavu ili uredjenje koje je nema... Ali je svakako u odnosu na nase trenutno stanje naucna fantastika. Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina... Ako hocete tako ok ako ne nema veze. Ali stvarno mislim da je veci patriotizam razmisljati kako da sto vise prozivedemo i prodamo i kako da imamo sto vece plate i da konacno gledamo svoje ekonomske interese a ne da se mlatimo sa praznim pricama... Super je pricati o istoriji i kulturi ne znam cemu... Ali to ne placa racune i hrani stomak.
Pozdrav.

Kosa mi se na glavi dize i strasno me ljuti kad vidim da idioti postaju cjenjeni ljudi!
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-1.sezampro.yu

[*] napisana 5-12-2008 u 17:23 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la Strigor
Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina...

Ono za jabuku cini mi se da sam ja negde napisao, ali u principu - karikiram, a evo zasto...

Bas zbog ove dispiline koju pominjes. Dakle, i ja rekoh vise puta da jedva cekam da bar pridjemo Evropi, najvise zato sto tamo nema mesta ovim tragikomicnim glupostima nalik na recimo plate u javnim preduzecima, namestene tendere itd (bar nema u ovom bestidno bezobraznom i tako javnom obliku)... Ali pocinjem da verujem da smo sve dalje od nje jer kapiram da oni koji nas tamo kao vode pokusavaju da urede sve druge oblasti (pa karikiram - ako treba i da jabuke imaju odredjen obim), osim onih najvaznijih, a to je da suzbiju sami sebe i svoje nezgrapne apetite zbog kojih nam je pre mesto medju africkim banana republikama mego u evropi...

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 79.101.137.*

[*] napisana 6-12-2008 u 12:51 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la Strigor
Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina...

Med i mleko obecava vlast....lazljiva, korumpirana i nepromenljiva vlast... Nije narod glup da ne zna sta ga ceka u slucaju da za nekih 10 do 30 godina udjemo u EU, posto ne verujem da cemo moci pre...

Ja sam postirala o evropskoj politickoj, socijalnoj i kulturnoj svesti koja je preduslov za ulazak u EU.
Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje? Nije nego...Ko nam to ispira mozak da cemo ulaskom u EU uraditi sve ono za sta u ovom trenutku nismo sposobni? I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”? EU...kazu oni koji ne gledaju u svoj narod, vec u tu istu EU...
I opet..kazem...nije nego...
Ma ako...nema veze, kad je vlast nesposobna...mora da nas prepusti nekom drugom, koji nas ustvari nece ako se ne promenimo i ne zaigramo po taktu njegove svirke...Zbog svirke koju ne volimo, bacali nam bombe kao bombone, skratili nas za deo teritorije, napravili od nas ono sto nismo, uveli nam usmena medjunarodna pravila koja su vise nego porazavajuca...Nek se zna ko je gazda i ko mora da se slusa...Mora, ako hoces u Evropsku Uniju...
A ako necu?
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-3.sezampro.yu

[*] napisana 7-12-2008 u 00:23 Citiraj i odgovori

Citat:
Originalno postavio/la libi

Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje?

Po mom misljenju, zato sto se tu ni ne radi mnogo o nama koliko o onima koji zakone donose i koji bi trebalo da obezbede njihovu primenu. Cak mislim da nije problem u zakonima (uostalom, ako su dobri mozemo da ih prepisemo i bez ulaska u EU, zar ne...?), nego u njihovoj primeni... Tu je problem... Zakoni se primenjuju selektivno, uglavnom samo za one koji su daleko dole. Za sve one koji su gore, zakon cesto gotovo i da ne postoji. Stoga nalazim sebe da se sve vise slazem sa ovim sociolozima koji tvrde da bas oni koji nam najvise govore o neophodnosti ulaska u EU, najmanje zele da se to i desi...

Citat:
Originalno postavio/la libi I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”?

Libi, meni nekako ovo prvo lice mnozine ne chuchi ovde... Pitanje je zasto nece da se menjaju? I cemu sav taj trud da menjaju nas koji se (pokazalo se kroz nase gastarbajtere) vrlo lako menjamo kada su uslovi za menjanje dobri (redovna plata, jasno definisani uslovi rada itd...), umesto da porade na menjanju sebe i svojih ne losih, nego krajnje neukusnih navika...?

Citat:
Ma ako...nema veze, kad je vlast nesposobna...mora da nas prepusti nekom drugom

Si normalna...? Da nas prepusti...? Ma, nema sanse... Svi imaju svoj deo kolaca... Vlast svoje UO(dbore), tajkune i tendere, opozicija svoje poslanicke plate i vecitu pretnju da ce jednom postati vlast u cudnoj zemlji Srbiji, pa i oni zakace reketom tajkune (mislim - dok igraju tenis, nemojte pogresno da me shvatite), tajkuni imaju svoje monopole, te na tvoje pitanje:

Citat:
A ako necu?

odgovor bi trebalo da glasi: ma, ne brini, svi oni se samo sale, nista ozbiljno....

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
Strigor
Redovni član

Registrovan/a: 11-6-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: cekam platu

ISP: *.dynamic.sbb.rs

[*] napisana 8-12-2008 u 10:26 Citiraj i odgovori

@Sailor: Ti si mozda karikirao ali ljudi ovde cesto izvlace bas takve argumente protiv EU. A zasto mi takav komentar smeta i zasto mislim da nametanje postovanja takve klasifikacije jeste dobro za sve nas? Evo zasto:
Ja npr. zelim da kupim jabuke. Odem u bilo koji lanac prodavnica u Beogradu i tamo nadjem jabuke pakovane u korpice od stiropora na cijoj deklaraciji pise da su Klase I. Po nasoj klasifikaciji... Jabuke prve klase imaju odgovarajucu krupnocu, boju i oblik koji su karakteristicni za sortu, nemaju mehanickih niti ostecenja od fizioloskih bolesti, imaju peteljku (ovo je naravno uprosceno receno). A sta ja mogu da vidim u toj korpici? Sitne i cesto neugledne proizvode, koji cesto nemaju odgovarajucu boju, na nekim plodovima ima i mehanickih ostecenja i deo njih nema peteljku. Ovakvi plodovi nigde ne bi moglida ti prodju kao prva klasa, bez peteljke i sa ostecenjima najcesce idu u preradu ili se vode kao III klasa. Ali ti ih ovde placas kao I klasu cija cena ide i preko 200 din po kg. E vidis u svakoj iole ozbiljnoj zemlji EU (ne racunam Bugarsku i sl.) ovako nesto ne moze da ti se desi u velikim radnjama. A da ne pominjemo hemijski sastav i priemnu pesticida i hrebicida, jer to ne mozemo videti golim okom. Ti si karikirao ali ce se neko sutra zakaciti za tu tvrdnju, koja jeste mozda tacna, ali isto tako postoji i kod nas ali se ne postuje.
Zato a i zbog mnogih drugih stvari, kao sto i sam kazes, ja jesam za ulazak u EU. I to nema nikakve veze sa emocijama. Ima veze sa tim da zelim da radim i budem placen i da me vise ne zamaraju glupostima i politickim trgovinama kojih ima svuda ali ovo kod nas vredja inteligenciju i mazu mi oci pricama o patriotizmu ili tradiciji.

Citat:
Med i mleko obecava vlast....lazljiva, korumpirana i nepromenljiva vlast... Nije narod glup da ne zna sta ga ceka u slucaju da za nekih 10 do 30 godina udjemo u EU, posto ne verujem da cemo moci pre...

Mislim da je ovaj narod vise puta pokazao da li je glup ili ne. A kazu kakav narod takva drzava pa i vlast. A narod nema predstavu sta ga ceka kada udjemo u EU, ako se to desi, jer mu ovi koju su ZA pricaju bajke o raju na Zemlji, a ovi drugi pricaju iste takve gluposti o paklu i sotoni... Glupo zvuci ali je tako. Samo pojedinci koji imaju petlju da sednu i razmisle o svemu i probjau da se upoznaju za nekim stvarima imaju svoj stav i daju normalne argumente ZA ili PROTIV. Ali takvih je zapravo jako malo. Ovde ljudi samo ponavljaju neke glupe isprazne price. Pa tako cujemo izjave tipa da su Gej brakovi standard EU?! Ili sa druge strane da time sto necemo u EU cuvamo svoju tradiciju?! I jedno i drugo podjednako je glupava tvrdnja. A obe dolaze od ljudi suprotstavljenih stavova.

Citat:

Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje? Nije nego...Ko nam to ispira mozak da cemo ulaskom u EU uraditi sve ono za sta u ovom trenutku nismo sposobni? I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”?

Pa ocigledno ne mozemo i nismo sposobni. I to nije samo do naroda, vec do toga da imate ministra koji sebi moze da dozvoli da bije novinara u sred TV emisije i nastavi da se i dalje bavi ne samo politikom vec uopste javnim poslom. A sta onda da ocekujes do naroda?! Ne trebaju nama zakoni ali nam treba sistem koji ce da nas natera da ih postujemo jer sami ocigledno to ne znamo da izvedemo. Ako iko misli da ljudi bilo gde na ovoj planeti gore od zelje da postuju pravila... taj ima problem sa nacinom razmisljanja. Ljudi svuda na planeti gledaju svoje zadnjice i svoj interes a zajednica je tu da ih sprecava da prave gluposti.
Isto tako neki seljaci u EU misle da mogu da zajebu sistem, pa npr. prskaju kad stignu i cime stignu. Ali znas sta se desi tamo ako ih uhvate, a kontrola je mnogo strozija? U vecini slucajeva propadaju jer vise ni jedan dobavljac ne zeli da kupuje od njih, plus gube sve vrste pomoci. Zato njihovi seljaci u mnogo manjoj meri rade stvari koje su kod nas gotovo normalne. A ne zato sto su mnogo dobri i posteni. I opet, nama treba sistem koji ce da nas natera da igramo po pravilima jer ocigledno nismo sposobni da ga sami stvorimo.

Citat:

Zbog svirke koju ne volimo, bacali nam bombe kao bombone, skratili nas za deo teritorije, napravili od nas ono sto nismo, uveli nam usmena medjunarodna pravila koja su vise nego porazavajuca...

Aha a onda je mrmot zavio cokoladu... A zasto, svi zaboravljaju sta smo mi radili tih godina. Jel hoces da kazes, da su samo dosli i krenulida sipaju bombe na nas? Eto tako sedeli jedan dan i nisu znali sta ce od dosade pa rekli ajde da bombardujemo Srbe. Stalno su nam svi drugi krivi. Naravno da se ne slazem sa nekim stvarima koje su radili nama i da ih zbog toga i ne postujem niti volim, ali necu da vredjam sopstvenu inteligenciju time sto cu da tvrdim da su oni hteli ne znam sta a mi smo bili nevini. Problem koji je kulminirao te 99. postojao je unazad nekoliko decenija a mi smo bili dovoljno PAMETNI da sve uradimo pogresno. I sad su nam svi drugo krivi a mi smo jadni, siroti i predobri i nije nam jasno zasto smo dobili po nosu. Meni su veci krivci politicari koji su nas vodili i narod koji je dozvolio da ga takvi dripci vode. Ja pre svega gledam u svoj narod pa tek onda u druge. Ajde malo da se spustimo na zemlju kada je u pitanju nasa bliza istorija i da lepo, barem sebi priznamo da nismo ni mi bili nevinasca.

Ne gajim ja niakve zablude kao su oni u EU slatki i dobri, ali vreme je da se i mi spustimo na zemlju i shvatimo da u politici i ekonomiji nema emocija a da isto tako nismo ni bogati ni lepi ni previse pametni, jer da jesmo ne bi nam standard bio takav kakav je. Ja niti volim niti me briga za bilo koju drzavu u EU ali ako ce to da omoguci da nas seljak proizvodi vise i bolje i da prodaje po boljoj ceni nego rusima ili na nasim pijacama, ili ce da nam omoguci da se mladi koji zavrse fakultete zaposel i zapravo budu placeni za to sto rade, onda sam ZA ULAZAK U EU. To ima veze samo sa mojim stavovima ekonomiji i tzistu i cinjenicom da se hladni rat zavrsio i da vise nema dva bloka medju kojima mozemo da balansiramo i izvlacimo korist. A ima veze i sa time sto mi se vise smucila prica o patriotizmu i herojstvima u situaciji gde svakog meseca izvodim akrobacije da platim sve racune i kupim dovoljno hrane. Ne daj Boze da moram da kupujem novi par obuce ili nesto sl. jer onda obicno moram da kresem budzet za hranu. Ja volim to sto sam odavde i volim svoj jezik i kulturu svog naroda ali mnogo vise volim samog sebe i pun stomak.
Imam manje od 30 godina a vec doziveo sam tri rata jednu od najgorih ekonomskih kriza u svetu, cekao u redovima za hleb, i nisam imao noramlno detinjstvo. A samo sam jednom bio na moru i kuci imam televizor od 4000 dinara za koji sam jedva odvojio pare. A sve zbog silnog patriotizma i toga sto smo mnogo pametni i dobri.

Kosa mi se na glavi dize i strasno me ljuti kad vidim da idioti postaju cjenjeni ljudi!
 Strana:  1  ..  5  6  7  8  9
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh