Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  2
Autor/ka: Naslov: Sloboda medija
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.donet.co.yu

[*] napisana 20-4-2007 u 11:48 Citiraj i odgovori
Sloboda medija

Mozda nije lose i na ovu temu diskutovati na ovom forumu. Za pocetak, postavio sam ovde jedan od svojih komentara na neciji komentar na jednu od vesti RTM, pa mozemo ovde nastaviti diskusiju na ovu temu koja je, svakako, jako bitna za funkcionisanje drustva uopste.

''No to je vec stvar za neke druge instance koje se oglusuju o sve to.'' Glas razuma je pogodio srce price. Dokle god se ''druge instance'' (citaj sudovi, istrazni organi, odnosno svi oni koji bi trebalo da stite zakon i ustav), ne bave dobrim delom svog posla, i dokle god su njihova interesovanja usmerena samo ka ''malim'' ljudima i ''sasvim nebitnim igracima'', nema ni svrhe ni smisla ocekivati da utakmica bude ni fer ni postena. Neki od nas iz RTM-a smo pre par godina hteli da jednim javnim performansom ukazemo na to da u Srbiji, a posebno na lokalu, nema slobode javne reci, koja bi mogla biti podstrekac zavodjenja reda u mnogim oblastima zivota, ali smo posle toga kaznjeni sto smo to radili. (Licno jos uvek otplacujem kroz kredite sve te silne kazne). Zao mi je zaista sto mi novinari ne mozemo da ucinimo vise na ovom planu (posebno na lokalu) ali zao mi je i sto smo samo mi novinari u vecini slucajeva prozvani da ne radimo dovoljno dobro. Licno se npr. dobrim delom slazem sa komentarom mr NO-a koji je postavio na neku drugu vest, ali nas posao cesto lici na borbu sa vetrenjacama koja je unapred izgubljena. Rado bih da umesto rate za otplatu kredita kojim sam poplacao svoje kazne svom detetu kupio nesto mnogo lepo sto bi ga obradovalo, ali eto... Ne mogu - jer otplacujem kaznu. Vecina vas dobro zna o cemu pricam, jer biste se u suprotnom potpisivali punim imenom i prezimenom. Elem, hocu da kazem da vas ne osudjujem zbog toga, nego naprotiv, slazem se sa vama da nema dovoljno slobode informisanja. Adresa za zalbe na tako nesto teorijski ima tri - sudska, zakonodavna i izvrsna vlast, ali je zapravo u praksi nema, jer radi se o demokratiji koja se jos nije stalno nastanila u Srbiji. (http://www.rtvmajdanpek.com/index.php?prikaz=vest&id=1932) Link stoji sam da se lakse razume ovaj komentar, ali ako imate sta da kazete na ovu temu, nastavicemo ovde, a ne na komentarima. Hvala.

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 22-4-2007 u 22:57 Citiraj i odgovori

Eto, baš je zanimljivo kako MR. No i Anonimus nastavljaju polemiku na ovu temu u ''komentarima vesti'', a obojica su članovi ovog Foruma i ovde ćute. Neću reći ko su, jer poštujem njihovu želju da ostanu nepozanti, ali, eto, o tome baš i pričam - tako je lako biti kritičar onda kada niko ne zna ko si. Kada svoj tekst treba i da potpises, makar nadimkom koji ovde koristis, onda nista - pojeo vuk magarca, odnosno pojeo ''slobodu'' za koju očekujete da je izbore novinari sami. Nije da nećemo, nego ne možemo da je izborimo bez vas... Ali, u tom slučaju, ni vi ne možete biti MR No i anonimus, nego ljudi sa imenom i prezimenom.
Doduše, potpune slobode medija nikada neće biti, to će vam reći svako ko se iole bavi ovom temom, ne samo u Srbiji, nego nigde na svetu. Može je samo biti nešto više nego ranije, a moram reći, ako pošteno sagledate stvari, nije ni RTM ono što je bio nekad. Nešto se na tom planu ipak uradilo. Naravno da može i mora još, ali... Ne sa Mr Noom ili Anonimusom, nego sa ljudima koji imaju ime i prezime, dakle, onu elementarnu ljudsku hrabrost.

Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
river
Vrlo aktivni član

Registrovan/a: 11-2-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.veloxzone.com.br

[*] napisana 23-4-2007 u 00:46 Citiraj i odgovori

Uredniče,

Nemoj pogrešno da shvatiš i da misliš da ja tebe orkivljujem što u novinarstvu ne postoji dovoljno "slobode medija". Shvatam i to da je borba sa vetrenjačama, i borba protiv "mrtvog mora" vrlo iscrpljujuća. Samo ... ako svi ćutimo o stvarima koje su loše nikada neće da nam bude bolje.

Uzmite na primer ovaj sajt. Koliko ljudi je animirao, koliko je podigao stepen civilizovanosti našeg društva ? Ja kažem mnogo. A zašto, da li zato što smo samo pričali prazne priče ? Ja opet kažem da, zato što smo svi pričali. Evo moj primer. Ja sam naučio na ovom sajtu da ima i drugih ljudi koji razmišljaju svojom glavom, da nisu svi u Majdanpeku zadovoljni onom našom starom "ćuti može da bude i gore".

Imam neki utisak da je kod nas - u Majdanpeku, u Srbiji uopšte, sve još uvek ispolitizovano. I kad kažem sve, mislim baš na sve živo, od obrazovanja do industrije. Negde nije sramota niti politički neispravno reći da je vlast uložila novac pogrešno, nažalost to nije kod nas. A to ne mora da znači da smo protiv vlasti. Zdrava vlast će to prihvatiti kao primedbu i iskoristiti je da poboljša stvari. Žao mi je što ova naša vlast nije u toj meri zdrava.

Iz ličnog iskustva znam da koliko god simpatiziraš neku političku opciju, i onda kreneš da sa nekim od predstavnika te opcije diskutuješ o stvarima koje su "na granici", ili koje su osetljive, najveća greška koju možeš da uradiš je da dobronamerno probaš da ukažeš na nešto što ti misliš da može bolje da se uradi. Istok trenutka ti si neprijatelj. Ne postoji diskusija.

Zato mislim da moramo svi da naučimo ljude diskusiji. Sećate se onoga kada je jedna od NVO intervjuisala kandidate za predsednika opštine ? Koliko je tu bilo diskusije a koliko nediskusije (pst. od strane kandidata) ?

Verovatno i sami znate bolje nego ja da na prste može da se izbroji koliko je priloga, od osnivanja RTM-a, bilo koji su kritički obrađivali neku temu vrlo blisku građanima ali zato na koju je vlast bila vrlo osetljiva. Ni sada ni ranije toga nije bilo u dovoljnoj meri (ne kažem da nema toga uopšte). Ispade da, ako samo gledate TV, niti jedna vlast koju smo imali u opštini nije imala gotovo ni jedan pogrešan potez !?!. Pa kada će ljudi već jednom da shvate da svi, pa i oni na vlasti prave greške. Da nisu sve greške "strašne", "za linč" i td. I kada će kod nas kritika da postane pokretač. Koliko puta smo svi imali situaciju da pokušamo da se postavimo kritički i konstruktivno prema nekome, samo da bi napravili sebi još jednog "neprijatelja". I najgore od svega je što svi mi na kraju naučimo da ne kritikujemo nikog i ništa (čuvaj sebe) i onda živimo u jednom hipokriznom društvu koje misli da ne može bolje od ovoga gde smo sada. Uvek može bolje! (He, ko kod bude imao slogan u tom fazonu na sledećim izborima dobiće moj glas).

Sada mi sve ovo što sam napisao deluje vrlo konfuzno, ali ja stvarno ne umem bolje da objasnim.

Everything should be made as simple as possible, but not simpler.
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Korisnik nije na vezi

[*] napisana 26-4-2007 u 14:15 Citiraj i odgovori

Joj, River, izvini, nikako da stignem da postavim novi post...
Elem, da, u gotovo svemu se slažemo... ''Ne bih ja tu ništa dir'o'', što bi rekli gde već...
Eh, sad, jedino gde bih intervenisao, nije baš da je bilo kritičkih priloga na RTM-u samo za ''na prste'', ali to je manje bitno... Svakako da ih je moglo biti mnogo više, ako se složimo da je to tvoja poruka, onda se ja sa njom potpuno slažem.
Srž ove priče jeste da je jako važno to, da ''kritika konačno postane pokretač''. Mogu vam reći da je pokretanje ovog sajta imalo prilično uticaja i na sveukupnu uredjivačku politiku RTM-a. A kako...? Vrlo prosto - nekako, koliko toliko, sada postoji ta neka povratna informacija. Dakle, nije to samo - mi saopštimo i nemamo pojma kakva je reakcija na to. Tačno je, doduše, da posetioci sajta nisu reprezentativno telo celog našeg auditorijuma, budući da je procenat onih koji posećuju sajt ipak mali u odnosu na sve one koji prate program, pa i to da oni koji posećuju sajt jesu zapravo reprezent nešto drugojačije, u informatičkom smislu obrazovanije populacije, te, na kraju krajeva, i teritorijalno su to dobrim delom ljudi koji žive na nekim drugim prostirima, ali ipak... Neka povratna informacija postoji. I ta informacija jeste uticala na neke pomake, kakve takve. Daleko od toga, zaista, da mislim da je ovo sada ideal, i naravno da može ne bolje, nego mnogo bolje, ali ipak... Pomaka ima, i to je ono što je dobro.
Za to ste dobrim delom zaslužni baš vi i vaši komentari. I pozitivni i negativni. Ne bi valjalo da ima samo jednih ili samo drugih, jer... Negativni umeju da nateraju čoveka da stavi prst na čelo, a pozitivni da ipak oseti taj neki podstrek da je ono što je uradio dobro. (Mada, primetio sam da ima ljudi kojima je sve loše, ili sve dobro, i to me jednako nervira, ali dobro sad...)
Lično, priznajem, jesam vrlo ponosan na ovaj sajt, i znam da su to i svi u ovoj kući koji razumeju značaj ove vrste medija. 22 hiljade poseta mesečno nisu cifra vredna pomena u globalnim okvirima, ali za jednu lokalnu RTV stanicu to je svakako dobro. (Heh, sada me brine što već par meseci nema novog skoka te brojke i razmišljamo o tome šta bi trebalo učiniti da se to promeni, ali dobro... To je već druga priča...)
...
Možda sam se ipak previše raspisao... Hajde da vidimo u kom će pravcu otići ova diskusija koja je, bar meni, stvarno zanimljiva...
Pa da ovde stavim tačku... Bolje tri... Jer, nadam se da ćemo još pričati na ovu temu...

allegreat
Početnik
*

Registrovan/a: 16-4-2007
Korisnik nije na vezi

IP: 212.200.182.*

[*] napisana 27-4-2007 u 21:40 Citiraj i odgovori

Urednice
zelim da se ukljucim u diskusiju ali me pre svega interesuje sta bi "slobodno informisanje" po definiciji ili jos bolje po Vasem misljenju trebalo da podrazumeva.
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
 Strana:  1  2
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh