Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  ..  16  17  18  19
Autor/ka: Naslov: Iz procitanih dela...
Mama_tvoja
Forum Manijak

Registrovan/a: 6-2-2008
Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.197.*

[*] napisana 2-10-2008 u 15:53 Citiraj i odgovori

EX PONTO- I. Andrić

" Danas, kao i u svim teškim danima zatočenja, meni je žao svih ljudi koji žive one dane, onih koji čine zlo jednako kao i onih koji ga snose, žao mi je i sebe i snage koja čili, ali najviše i najteže mi je žao majke.
Žao mi je majke moje i njenih zaludnih bolova, muka i nadanja. Misle li ljudi kakva je noć majci koja zna da joj je jedini sin dopao gvožđa i tuđinove nemilosne ruke?
Bog će oprostiti svima, i ja tako praštam, ali zašto ste ucviljeli staricu? Već sam bol majke zazvaće na svijet strahovitu pokoru i stradanje. Bog ne može da ne vidi te suze i to drhtanje. Tebe boli moja patnja i daljina, a mene Tvoja neizvjesnost, dok sjediš kraj male svjetiljke; veže nas krv i bol i svaki me udarac boli dvostruko, jer pada i po tvom srcu.
U sobi gdje sam se - u koban čas! - rodio, Ti bdiješ, moliš i u pokornosti srca svoja pitaš:" Isuse, zar su nam za suze dana djece naša "?
Ti nemaš šta iznijeti do sirotinjsko srce i stare ruke s tragovima rada i bezglasne suze, ali Ti plači i moli, majko, jer ko da me izbavi, ako ne teška suza Tvoja na Božjem dlanu?
A ja te pozdravljam u muklim noćima uzdahom, a jutrom po suncu što zlati moje teške rešetke i u isti čas sja tebi na bijeloj kaldrmi naše avlije! "

"Prijatelji mi ne trebaju da me grle,
već kada mi budu sudili,
da ne bace kamen na mene."
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
Mama_tvoja
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.181.*

[*] napisana 13-10-2008 u 23:34 Citiraj i odgovori

Dajen Lumens - Dok te gledam kako spavaš

Ljubljeno moje dete, ušunjala sam se u tvoju sobu da bih te za trenutak posmatrala kako spavaš i ravnomerno dišeš.Oči su ti sklopljene, lice spokojno, a meke plave kovrdže uokviruju tvoje heruvimsko lišce. Pre nekoliko trenutaka, dok sam sedela nad svojim papirima u radnoj sobi, rastužila sam se razmisljajući o proteklom danu. Posao mi više nije držao pažnju, zato sam došla da s tobom razgovaram u tišini, dok se ti odmaraš.
Jutros sam bila nervozna dok si se razvlačio i polako oblačio, govorila sam da je vreme da prestaneš da budeš takav sporać. Izgrdila sam te jer si zaturio svoj bon za ručak i prekorno te pogledala kad si prosuo malo hrane po košulji. "Zar opet?" - uzdahnula sam, vrteći glavom. Ti si se bezazleno smešio i rekao: "Ćao mamice!"
Popodne sam obavljala telefonske razgovore dok si se ti igrao u svojoj sobi, glasno pevajući i gestikulirajući, sa svim svojim igračkama poredjanim u smešne redove po krevetu. Nervozno sam ti dala znak da prestaneš da galamis i nastavila da razgovaram jos čitav sat. "Odmah da si uradio domaći" - prosiktala sam kasnije kao narednik - "i prestani da gubiš vreme." "Dobro mama" - rekao si s grižom savesti i seo za svoj pisaći sto, s olovkom u ruci. Posle toga je u tvojoj sobi zavladao mir.
Uveče, ja sam radila za pisaćim stolom, a ti si prišao oklevajući. "Hoćemo li večeras čitati priču mama?" - upitao si, s nadom u glasu. "Ne večeras" - odgovorila sam oštro - "soba je još uvek u neredu! Koliko puta ću još morati da te podsetim?" Otišao si u svoju sobu vukući noge i pognute glave.Ubrzo si se vratio i provirio u moju sobu. "Šta sad hoćeš?" - upitala sam ljutito.
Ništa nisi rekao, samo si doskakutao do mene, obavio mi ručice oko vrata i poljubio me u obraz. "Laku noć mamice, volim te" - bilo je sve što si rekao i čvrsto me zagrlio. Nestao si istom brzinom kao što si i došao.
Posle toga sam dugo sedela pogleda prikovanog za pisaći sto osećajući kako me obuzima griža savesti. Kada sam to izgubila dnevni ritam, pitala sam se, i po koju cenu? Nisi učinio ništa čime bi izazvao takvo moje raspoloženje. Bio si samo dete koje je ispunjavalo svoj zadatak da raste i da uči. Ja sam se danas izgubila u svetu odraslih, u svetu odgovornosti i zahteva i ostalo mi je veoma malo energije za tebe. Ti si danas postao moj učitelj,s tom neizdrživom potrebom da utrčis i poljubiš me za laku noć, čak i posle ovog mučnog dana u kome si sve vreme morao da ideš na prstima zbog mog raspoloženja.
Sada, dok te gledam kako čvrsto spavaš, strašno želim ovaj dan počne ispočetka. Sutra ću sebe častiti sa isto toliko razumevanja koliko si mi ti pokazao danas, da bih mogla da budem prava mama - da ti se toliko toplo osmehnem kad se probudiš, da te ohrabrim posle škole, da ti pročitam neku vedru priču pre spavanja. Smejaću se kad se ti budeš smejao i plakaću kad ti budeš plakao. Podsetiću sebe da si ti dete, a ne odrastao čovek, i uživaću u tome što sam tvoja mama. Dirnuo si me svojom tolerantnošću, zato sam došla u ovaj kasni čas da ti se zahvalim - tebi, dete moje, učitelju i prijatelju moj, za dar tvoje ljubavi.

http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/srce.jpg

već kada mi budu sudili,
Mama_tvoja
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

IP: 79.101.197.*

[*] napisana 26-10-2008 u 21:21 Citiraj i odgovori

PROKLETA AVLIJA- I. Andrić
"Mi smo uvek manje ili više skloni da osudimo one koji mnogo govore, naročito o stvarima koje ih se ne tiču neposredno, čak i da sa prezirom govorimo o tim ljudima kao o brbljivcima i dosadnim pričalima. A pri tom ne mislimo da ta ljudska, toliko ljudska i tako česta mana ima i svoje dobre strane. Jer, šta bismo mi znali o tuđim dušama i mislima, o drugim ljudima, pa prema tome i o sebi, o drugim sredinama i predelima koje nismo nikad videli niti ćemo imati prilike da ih vidimo, da nema takvih ljudi koji imaju potrebu da usmeno ili pismeno kazuju ono što su videli i čuli, i što su s tim u vezi doživeli ili mislili? Malo, vrlo malo. A što su njihova kazivanja nesavršena, obojena ličnim strastima i potrebama, ili čak netačna, zato imamo razum i iskustvo i možemo da ih prosuđujemo i upoređujemo jedne s drugima, da ih primamo i odbacujemo, delimično ili u celosti. Tako, nešto od ljudske istine ostane uvek za one koji ih strpljivo slušaju ili čitaju."

http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/tulip.gif

ZNAKOVI PORED PUTA-I. Andrić
"Čitajući dobre pisce, dešavaju se pred nama čuda. Često na početku neke rečenice, kad vidimo kako se pomalja jedna misao, mi zastanemo zadivljeni i uplašeni. I sa nevericom se pitamo: ,,Je li mogućno? Hoće li se to što naslućujem zaista desiti? Je li ovo zaista ona ista misao koju smo i mi, ne jednom, naslutili pri dodiru naše svesti sa svetom oko nas, skrivani deo naše unutarnje stvarnosti? Zar ima još neko da je ovo ovako video i osetio?" A kad, pročitavši dokraja, vidimo da je zaista tako, mi ostajemo nad tom rečenicom zamišljeni, zahvalni i srećni, jer nam je pao u deo najveći dar koji čitanje može da nam pruži: osetili smo da nismo sami nikad, ni u najtežim ni u najlepšim trenucima, ni u svojim najgorčim nedoumicama, ni u najsmelijim zaključcima, nego da smo povezani sa drugim ljudima mnogostrukim i tajnim vezama koje i ne slutimo, a koje nam ,,naš" pisac otkriva. To je spasonosno."

već kada mi budu sudili,
Mama_tvoja
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

IP: 93.86.52.*

[*] napisana 1-11-2008 u 21:16 Citiraj i odgovori

"ZNAKOVI PORED PUTA" I. Andrić

Istinski ponos dovoljan je sam sebi. Samo, istinski ponos je redak. Mnogo česće susrećemo oholost, sujetu, uobraženje; nekad su pod njegovim vidom i imenom, a nekad goli, bez maske ponosa. Oni nikad nisu dovoljni sami sebi. Da bi se potpuno ispoljili i "iživeli", njima treba tuđe divljenje i priznanje, često i tuđe poniženje; oni su za onoliko veći za koliko drugog umanjuju, a te veličine nikad im nije dosta, stoga su stalno nemirni, u pokretu, tražeci na šta bi mogli da se popnu i izdignu, dok je ponos uvek miran, zadovoljan onim sto je i tu gde je, i samo ne da nikom na sebe.
Ponosni ljudi, prirodno, često stradaju zbog svog ponosa, ali im njihov ponos pomaže da podnesu svako stradanje. Naprotiv, sujetni ljudi se i ponižavaju da bi zadovoljili svoju sujetu i, naravno, ne uspevaju u tome, jer sujeta se kao ćudljiva žena iz rđavog društva, odjednom okreće i prebacuje im sto su zbog nje učinili.
A oholost je slepa, bezdana; nju niko nikad nije nahranio, i ona zna samo da kaže : "Još, još!"; što joj više daješ i žrtvuješ, ona samo odlučnije i glasnije traži jos više.
Ponos drži, hrabri i pomaže čoveka na njegovom putu, sujeta mu truje život, ometa rad i kvari odnos sa ljudima, a oholost na koncu pojede celog čoveka, zajedno sa njegovim darovima i uspesima i, nezasićena i nezasitna, traži odmah novu žrtvu.
http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/tulip.gif

već kada mi budu sudili,
Mama_tvoja
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

IP: 212.200.217.*

[*] napisana 7-11-2008 u 23:28 Citiraj i odgovori