Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  2  3  ..  7
Autor/ka: Naslov: Par saveta oko zastite kompjutera (za pocetnike)
admin
Site Developer / Administrator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.vdial.verat.net

[*] napisana 29-1-2006 u 16:33 Citiraj i odgovori
Par saveta oko zastite kompjutera (za pocetnike)

Ako znate sta su antivirus i firewall, mozda nema potrebe da citate dalje...
Ne, nemam nameru da nesto pametujem i dajem visokoumne savete, ali iz nekog svog iskustva znam da mnogi ljudi ne koriste nikakvu ili skoro nikakvu zastitu na svojim kompjuterima, zato sto im to niko nije ni pomenuo, pa se posle pitaju sta se desilo...
U danasnje vreme to je prilicno neodgovorno, zato sto svojom nezasticenoscu postaju potencijalne zrtve i prenosioci zaraze (kompjuterske, naravno).

Osnovno sto bi svaki korisnik kompjutera morao da ima kao neki vid zastite, bez obzira da li izlazi na internet ili ne, jeste antivirus program.
Vecina ljudi zna sta je to, ali ima i onih koji ne znaju. Zato ukratko: antivirus je program koji otkriva i uklanja zlocudne programe (viruse, crve, trojance, keylogere, hijackere, spyware, adware, itd...). Namena tih "zlobnih" programa je obicno nanosenje stete vlasniku ili njegovom kompjuteru: brisanje ili kradja podataka, spijuniranje onoga sto se na kompjuteru radi, kradja sifara, brojeva kreditnih kartica, koriscenje kompjutera bez dozvole vlasnika (obicno u nelegalne svrhe kao npr. za dos ili ddos napade na druge kompjutere i sisteme, ili skladistenje nelegalnih fajlova i podataka) itd. Antivirus programi stite kompjuter od tih programa tako sto ih prepoznaju i brisu, ili prebacuju u "karantin" odakle se ne mogu pokrenuti, i samim tim postaju bezopasni. Prepoznavanje ovih programa antivirus radi pomocu delova koda koji je specifican za svaki virus ponaosob. Kao sto mi na osnovu nekog citata mozemo znati iz koje je knjige izvucen (uslov je da smo knjigu procitali), tako i antivirus programi iz svoje baze podatka iscitavaju specificne nizove bajtova i po tome prepoznaju virus ako na njega naidju prilikom skeniranja fajlova.
Zbog toga nije dovoljno samo instalirati antivirus. Potrebno je i redovno ga dopunjavati (update) definicijama za prepoznavanje novih virusa, posto trenutno postoje desetine hiljada virusa (za windows, za ostale operativne sisteme daleko manje), a svakodnevno se pojavljuju novi. Te dopune se obicno besplatno mogu skidati sa interneta, ili se mogu naci na diskovima iz kompjuterskih casopisa itd.
Ako uzimate diskove od drugih ljudi (bez obzira ko je u pitanju), preporuka je da disk, kada ga ubacite u svoj racunar, prvo skenirate antivirusom, za svaki slucaj - nikad se ne zna (mozda ni osoba koja vam je disk dala ne zna da je zarazen). Ako antivirus nesto pronadje, obavestice vas, i onda znate da taj program ne treba da koristite, da bi ste izbegli probleme sa svojim racunarom.
Neki od poznatijih antivirus programa su Norton, Kaspersky, NOD32, AVG, Avast, Bit defender...

Druga stvar koju bi trebalo da imate u kompjuteru jeste firewall (oni koji kompjuter ne povezuju na internet ili neku drugu javnu mrezu racunara nemaju potrebe za ovim).
Noviji operativni sistemi obicno vec imaju ugradjen firewall, ali on ponekad nije dovoljno dobar (kao npr. u windowsu xp), i zato je pozeljno instalirati zaseban firewall program.
Firewall programi sluze kao neka vrsta zastitnog zida koji se nalazi izmedju vaseg racunara i ostatka mreze. Namena im je da dozvole vama da uradite ono sto hocete (otvorite stranicu sajta, preuzmete ili posaljete mail, prebacite neki fajl, itd.), a da u isto vreme vas racunar ucine sto nevidljivijim (tj. manje dostupnim) sa interneta, da sprece neovlasceni upad sa mreze u vas racunar, kao i eventualne zlobne programe iz vaseg racunara da se povezu na mrezu. Ako nemate firewall, vas kompjuter je potpuno otvoren prema internetu i postoji mogucnost da neko (obicno tzv. 'script kiddies"), koristeci odredjene programe i propuste u operativnom sistemu vaseg racunara, udje u vas kompjuter i "pretura" po vasim podacima, da vam ukrade sifre ili npr. privatne fotografije, dokumenta itd., ili cak i da preuzme potpunu kontrolu nad vasim racunarom.
Neki od poznatijih firewall programa su ZoneAlarm, Seagate personal firewall, BlackIce, itd.

U poslednje vreme ima i dosta programa koji u paketu sadrze i antivirus i firewall, tako da nema potrebe za odvojenim programima.

Osim ove dve vrste programa postoje i ostale vrste koje mogu povecati bezbednost racunara. To su programi koji nadgledaju sistemske foldere i fajlove i obavestavaju vas u slucaju izmene, dodavanja ili brisanja nekog fajla, sistemske registry baze, itd, itd, itd...
Takodje, redovno bi trebalo preuzimati i ubacivati "zakrpe" za operativni sistem, cime se ispravljaju odredjeni propusti i povecava bezbednost racunara.

Mnoge su knjige, kao i sajtovi na internetu posveceni ovoj temi, a ja sam ovde zeleo samo da onim neiskusnim korisnicima ukratko skrenem paznju na osnovne stvari koje bi trebalo da se koriste, da ne bi bili "servirani kao na tanjiru".

(u bre... koliko je ovo veliko ispalo...:o nisam normalan...
svaka cast ako je neko procitao ceo ovaj tekst i shvatio sta sam hteo da kazem...:P )
Pogledaj Korisnikov Profil Pošalji e-mail korisniku Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
kikiriki
Forum Manijak

Registrovan/a: 24-1-2006
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: ok

ISP: *.yu1.net

[*] napisana 29-1-2006 u 19:07 Citiraj i odgovori

SLAZEM SE...!!!

kikiriki-paparazzo-bamboocha
< Quiquiriqui >
Pogledaj Korisnikov Profil Pošalji e-mail korisniku Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku Ovaj korisnik ima MSN Messenger kikiriki's Yahoo
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

IP: 213.137.127.*

[*] napisana 29-1-2006 u 19:21 Citiraj i odgovori

Znači, da ne nalivam više tastaturu i kućište aspirinima rastvorenim u vodi (sa savim malo vitamina C), kao što me mama učila...? Eh, šta ti je 21. vek...

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
Mila
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

ISP: *.lgtpmi.ameritech.net

[*] napisana 31-1-2006 u 06:10 Citiraj i odgovori

(u bre... koliko je ovo veliko ispalo...:o nisam normalan...

Xexexexe, od svog tog pisanja ovaj deo mi se najvise svideo pa sam morala da ga izvucem,,,,,,,
E pazi da se razumemo ja nisam nista rekla samo sam iskopirala i prenela hehehehe...
E jesam zloca, ovaj baksuz kikiriki je bio u pravu.:mad:
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
kikiriki
Forum Manijak

Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: ok

ISP: *.yu1.net

[*] napisana 31-1-2006 u 11:35 Citiraj i odgovori

Ja sam uvek u pravu kad si ti u pitanju...
p.s. ja samo hoću Mila da ti pomognem....hehe;)

kikiriki-paparazzo-bamboocha
< Quiquiriqui >
Pogledaj Korisnikov Profil Pošalji e-mail korisniku Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku Ovaj korisnik ima MSN Messenger kikiriki's Yahoo
 Strana:  1  2  3  ..  7
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh