Radio Televizija Majdanpek - logo Radio Televizija Majdanpek - antene

Radio Televizija Majdanpek

email: info@rtvmajdanpek.com

Poslednja aktivnost: Nikad
Nije prijavljen [Prijavi se ]
Idi Na Dno

Verzija za štampu | Prati ovu temu | Dodaj u omiljene   Postavi novu temu Anketa:
 Strana:  1  ..  14  15  16
Autor/ka: Naslov: Polovina đaka nema ni osnovna znanja
Kerber
Forum Manijak

Registrovan/a: 17-11-2006
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: Slatko

IP: 212.200.193.*

[*] napisana 27-2-2009 u 18:24 Citiraj i odgovori

Izjave klinaka koje pominjes uopšte ne treba da čude . . . ajde da napravimo anketu u Majdanpeku i da par viđenih ljudi pitamo gde je biblioteka i kada su poslednji put pročitali knjigu . . . smete li da prognozirate rezultate?
Mlađe generacije moraju da se ugledaju na nekog, a ako im roditelji i najbliži krug poznanika i prijatelja ne čita, nemaju ni uzore.
A kada već pominjemo lektiru, reč lektira inače podrazumeva određen skup odabrane knjige namenjene određenom uzrastu i pojedinačne knjige se ne mogu zvati lektirama jer imaju svoje ime, možda bi odabir naslova mogao da bude delimično drugačiji i sem klasika , da se na tom spisku nađu i knjige zanimljivije mlađoj populaciji . . .
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
sailor
(ex urednik)
Super Moderator

Registrovan/a: 23-1-2006
Korisnik nije na vezi

ISP: *.adsl-4.sezampro.yu

[*] napisana 28-2-2009 u 00:09 Citiraj i odgovori

E, ali u Majdanpeku bi rezultati ankete ''gde se nalazi biblioteka'' bili mozda bolji nego u drugim gradovima. Razlog - jer je preko puta picerije i dovoljno je jasno oznacena da se vidi iz baste lokala...
Dakle, ovo sa ugledanjem na nekog je dobro receno.
Sto se Strigorovog komentara tice, u neku ruku je tacno da ce deca znati ''samo onoliko koliko sami nauce'', jer je cinjenica da ako sami ne zele da uce, niko ih nicemu ne moze nauciti... Ipak, ta recenica bi se mogla protumaciti i kao da ih niko nista i ne uci, pa se valjda sami dovijaju da nauce bilo sta, sto sigurno nije tacno... U zivotu sam imao raznorazne nastavnike i profesore, i dobre i lose, raznoraznih manira, navika, metoda rada, mnogo puta sam o nekima od njih mozda mislio i sve najgore, ali ruku na srce, sa ove distance mogu da kazem - od svakog sam nesto naucio i svaki od njih znao je vise od mene u oblasti kojom se bavio...
A sto se lektire tice - strip svakako ne spada u lektiru i slozicete se da je potpuno prilagodjen mladima... A danas se vise ni strip ne cita!!!! Nekada davno, ako i nije citao ama bas nista (jer mu je bilo suvoparno i dosadno), tadasnji ucenik (cak i onaj najgori), citao je bar stripove... Danas...? Ni to... Krivi profesori ili nastavnici...??? Ne, nikako, jer ni tada nas niko nije terao da citamo stripove, cak su nam zabranjivali da ih donosimo u skolu. Verujem da bi danas ti isti prosvetni radnici bili odusevljeni kada bi videli da neko u skolu donosi barem strip da bi ga CITAO!
Kulturu citanja nosimo od kuce, i nema tog nastavnika koji ce je usaditi ukoliko se od kuce nosi gnusanje prema knjizi. Uostalom, znam za slucaj kada nastavnik diktira, a ucenik ''iz fazona'' ukucava tekst u mobilni telefon jer nema olovku i papir (da ne pricam o svesci)... A taj nastavnik mu sustinski ne moze ama bas nista, osim da ga predlozi za kaznu koje u osnovnoj skoli (opet) sustinski i nema, jer u najgorem slucaju ucenik moze da bude premesten u drugu skolu, bez nekih drugih posledica... A razgovor sa roditeljem se zavrsava recima roditelja ''ja mu ne mogu nista''. Stav deteta je da mu skola ni ne treba i nije mu jasno zasto uopste mora da je pohadja. I u toj atmosferi ocekivati da druga deca dobiju kvalitetno obrazovanje je vise nego smesno...
Ili slucaj kada (musko) dete u vrticu (ne majdanpeckom, nego jednom drugom), sutne vaspitacicu (koja je uzgred budi receno trudna)... Ona pozove roditelja i kaze mu sta se dogodilo, a otac odgovara - ''pa sta, musko je, i treba da se zna ko je musko...''
Alo... !!!
Pricamo o obrazovnom sistemu...???
Pa jel' njega cine samo nastavnici...???

Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju. - Čapek
Pogledaj Korisnikov Profil Poseti Korisnikovu Web Stranicu Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
libi
Moderator

Registrovan/a: 23-2-2007
Korisnik nije na vezi

Raspoloženje: sama sebi trcim u susret rasirenih ruku...

IP: 93.86.23.*

[*] napisana 1-3-2009 u 15:41 Citiraj i odgovori

Sailor...odlicno zapazanje...
Ne mozemo i ne smemo sve svaliti na sistem i drustvo, zaboravljajuci, da je upravo porodica osnovna karika u tom sistemu...A tek onda vaspitaci, nastavnici, skola, kafici (bioskop i pozoriste nemamo, na zalost) i tako redom, do ulice...
Ne kaze se bez razloga da je najtezi posao i najmukotrpniji rad na svetu...ucenje...A danas se sve uci...Zivot, pre svega...
Ja se secam svojih klinackih dana kada sam, da bi izbegla kucne poslove stalno "imala" da citam lektiru...
To je bio najbolji nacin da "skinem" roditelje sa vrata, ne mogu sad da brisem prasinu, ne mogu u prodavnicu, ne mogu ovo, ne mogu ono..."imam" lektiru...To je doduse bio mac sa dve ostrice, jer kada sam zelela da izadjem napolje da se igram, oni su govorili "Ne moze, "imas" lektiru...
Sad se ja pitam...Kako se danas klinci izvlace od zapovesti, ili pak, molbi roditelja da nesto urade, a ne odnosi se na skolu?
Pogledaj Korisnikov Profil Pogledaj Sve Poruke Korisnika Pošalji U2U korisniku
 Strana:  1  ..  14  15  16
Postavi novu temu Anketa:

Idi Na Vrh