RTM Forum - Da li bi se pretplatili na Wireless Internet kada bi bio dostupan u Majdanpeku ? (original)

Da li bi se pretplatili na Wireless Internet kada bi bio dostupan u Majdanpeku ?
river - 11-2-2006 u 00:23

Čisto onako iz znatiželje interesuje me koliko bi vas izdvojilo mesečno između 20 i 30 € za Wireless internet ?

sailor - 11-2-2006 u 00:40

Pitanje je na mestu, river. Cifra je možda malo velika za naše prilike. Možda, kažem, a možda i nije, ko zna. 'Ajd' da vidimo rezultate...

kikiriki - 11-2-2006 u 01:30

Ja sad ionako izdvajam 20 eura,...tako da bih mozda i razmislio u pozitivnom gledistu..?!!!!

sicEr - 11-2-2006 u 13:27

Naravno da bih platio... Nije upitanju samo brzina, vec meni mnogo vise znaci non-stop online... A uz to cena od 30evra je malo mnogo... ali 25 bez problema :) (naravno zavisi od brzine)

pukisa - 11-2-2006 u 23:18

DA NARAVNO DOBAR PREDLOG A KADA CE TO DA BUDE U MAJDANPEKU;););)

sicEr - 11-2-2006 u 23:25

Haha, pukisa moracu da te razocaram verovatno nikad :) Jos pre 3 godine sam hteo da pokrenem tu ideju i dogovarao se sa igraonicom, da dignemo samo mrezu, znaci bez interneta, cisto zbog shera, chata, game servera itd... Bilo je dosta njih zainteresovanih, ali kad su culi da se to placa, odmah su odustali!!!

Napominjem bilo im je receno da pretplata zavisi od broja korisnika i potrebnog odrzavanja (recimo od 300 do 500din mesecno). A da opremu moraju sami obezbediti.
Naravno par njoh je i htelo da placa pretplatu, ali niko nije hteo sam da kupi opremu!!! ipak je to za njih bila velika investicija...

Sve u svemu mozda bi postajalo 5-6 korisnika, a da li vredi ulagati?

river - 11-2-2006 u 23:46

Pa nije baš da će biti nikad. Šanse postoje, samo je bitno znati unapred koliko bi korisnika tako nečega bilo. Ukoliko se radi o 3 čoveka normalno je da niko neće to omogućiti (neisplatljivo), ali ako je više ljudi zainteresovano onda možda i bude nešto od toga.

CuBio - 12-2-2006 u 00:11

Pozdrav narode. prijedlog Vam je odlican, cijena i nije bas prihvatljiva za neke, ali vasim trudom uspjecete da nadjete rjesenje za vas problem a to je Wireless Internet.
od mene samo Zelim vam srecu.

Pozz

admin - 12-2-2006 u 15:32

Sanse, naravno, uvek postoje, ali je samo pitanje kolika je to "kriticna masa" ljudi koji bi trebalo da se prijave da bi to bilo isplativo. U nekoliko navrata do sada je bilo nekih razmisljanja i planiranja na tu temu, ali je uvek bio problem broj potencijalnih korisnika. Znajuci situaciju (i nacin razmisljanja ljudi) u Majdanpeku pretpostavljam da bi i sada bilo vrlo tesko dostici tu "kriticnu masu", mada zavisi - ako se radi o brojki od 50-ak korisnika, mozda bi i moglo da se nakupi. Za vise... nisam bas siguran. Mozda, uz agresivnu reklamu na RTM :P

sailor - 12-2-2006 u 19:16

Pa, da reklamiramo... To nije problem. ;)

ris - 12-2-2006 u 21:18

vredi pokusati ima u ovom m-peku neskrivenih mogucnosti

sicEr - 12-2-2006 u 23:31

Slazem se sa adminom u potpunosti, ali 50korisnika!!! U to neverujem...

Pozdrav.

p.s. uzmite recimo zajecar za primer, koji je malo veci, malo drugacije razmisljaju ljudi i sta, postoje dve mreze (jedna bez neta i jedna sa netom). Obe zajedno nemaju 15korisnika. Mislim?!

sailor - 12-2-2006 u 23:59

Verovatno bi prvo trebalo podrobno objasniti ljudima koje im prednosti to daje, zatim da ta cifra i nije nešto mnogo veća u odnosu na ono što sad plaćaju... Ali, opet, pitanje je koliko ljudi koristi internet više od petnaestak minuta dnevno... Pa čak i koliko firmi to čini...
Hmmm...

CuBio - 13-2-2006 u 00:19

Tuzla ima 170000 stanovnika a ima oko 2000 ljudi koji koriste Wireless Internet mislim da ce vam biti veoma tesko naci rjesenje za to.
u Tuzli je to rijeseno tako sto je jedna firma ulozila novac a sad uzimaju oko 35€ mjesecno, ja mislim da je to i previse.
Ja imam konekciju na racunaru preko moba (GPRS konekcija je 921,6kbps i ne naplacuje se), za razliku od vase mreze.
Nadam se da cete uspjeti.

Pozz

admin - 13-2-2006 u 00:37

Definitivno se svi slazu da bi bilo malo zainteresovanih za ovako nesto. Kada sam pomenuo cifru od 50-ak korisnika mislio sam i na pojedine firme koje bi, pretpostavljam koristile ovu uslugu. Takodje, taj broj bi umnogome zavisio i od brzine protoka i eventualne restrikcije na kolicinu podataka. Ukoliko bi uslovi zadovoljavali mogucnost za "drpanje" filmova, igara i ostalog, sa neta (u nekom razumnom vremenskom periodu) :cool:, verujem da bi se nakupilo tih 50-ak korisnika. Ali opet... da li bi to bilo isplativo...

CuBio - 13-2-2006 u 00:49

mjesecno ogranicenje od 2GB za 35€ je malo a pogotov ko ima dobru brzinu konekcije

sa 50-tak korisnika se to sigurno nece isplatiti osim velikog prekoracenja prilikom downloada pa mozda tako da bi uspjeli

moja konkecija je dobra i nemam ogranicenja osim sto svaka 3h stavljam napunjenu bateriju na mobitel a jednu punim

nemojte da vas ja ometam pozzz

river - 13-2-2006 u 01:18

Drago mi je što je počelo sa konstruktivnijom raspravom na temu wi-fi konekcije.

Ja sam optimista po pitanju broja korisnika, ali opet voleo bih više vas da čujem pošto je moguće da grešim.

Firme. Prvo, imamo 2 banke. One bi sigurno bile pretplatnik (ne što se tiče internog protoka podataka, nego više po nekoj inerciji . Od firmi pretpostavljam da bi sve državne institucije postale pretplatnik. RTM sigurno. Ostatak firmi (preduzeća) male i srednje veličine posle početne zadrške pretpostavljam da bi uvidele prednosti (VoIP, prisutnost, mail).

Što se tiče investicija, pa i nije to toliko velika investicija koliko se možda nekima čini, ali je pitanje koliko će se brzo pare "okrenuti".

A što se ograničenja tiče, realno je očekivati filtriran saobraćaj (nema Peer-to-Peer programa) ovo jednostavno zato što bi početna investicija podrazumevala relativno mali protok ka mreži (iz razloga isplatljivosti), a ukoliko bi bilo i 10 korisnika sudeći po tome koliko smo ovde željni Interneta link bi bio zagušen i neisplatljiv. Sa druge strane sama tehnologija se prodaje uvek na "best effort" principu tako da ako se ne uvede ograničenje doživećemo da 256kb/s bude sporije od vaše trenutne telefonske konekcije.

E sad realne probleme može da predstavlja opština (ne izdavanje dozvola za postavljanje antena, i sl) ali pretpostavljam da ukoliko bi postojala "kritična masa korisnika" , oni bi uvideli da je uvođenje broadband Interneta "politički plus" za njih.

Alternativa Wi-Fi konekciji je neki broadband tipa ADSL ili kabal, ali to je mnogo teže postići. ADSL koči telekom trenutno samo veliki gradovi mogu njemu da se nadaju, a kabal je priča za sebe, setite se samo koliko je trajalo "kabliranje" kada je uvedena nova centrala. A pokriti grad radio signalom je mnogo jednostavnije (i konfiguracija terena nam ide u prilog) :)

Eto moja 0.02$ a sad hoću da čujem vas.

sailor - 13-2-2006 u 08:16

Ja stvarno nemam nikakvo stručno znanje o tome, osim onoga što sam čitao po novinama i otprilike znam koje su prednosti, ali... Kada si pomenuo kabal, moguće je da je Telekom ostavio prostora za tako nešto kada je postavljana mreža za dig. centralu, nisam siguran. U tom slučaju bar ne bi trebalo kopati, a...? U principu, i pored rekalme i želja i pretpostavki nas pojedinaca, svakako bi bilo neophodno uraditi jednu kvalitetnu anketu na terenu koja bi dala barem približan odgovor na pitanje koliko ljudi (i preduzeća) bi ZAISTA predstavljalo potencijalne korisnike.

kikiriki - 14-2-2006 u 01:20

Citat:
Originalno postavio/la urednik
Ja stvarno nemam nikakvo stručno znanje o tome, osim onoga što sam čitao po novinama i otprilike znam koje su prednosti, ali... Kada si pomenuo kabal, moguće je da je Telekom ostavio prostora za tako nešto kada je postavljana mreža za dig. centralu, nisam siguran. U tom slučaju bar ne bi trebalo kopati, a...? U principu, i pored rekalme i želja i pretpostavki nas pojedinaca, svakako bi bilo neophodno uraditi jednu kvalitetnu anketu na terenu koja bi dala barem približan odgovor na pitanje koliko ljudi (i preduzeća) bi ZAISTA predstavljalo potencijalne korisnike.
<Pa šta se čeka???Šalji ekipu na teren po anketu...

CuBio - 14-2-2006 u 17:03

Ako iko bude zaslusan za Wirless u M-Peku onda ce to da bude KIKIRIKI stvarno se bori kao lav pomozite mu malo pa nemora on sve sam stvarno ste ...

:D

pozzz

sicEr - 15-2-2006 u 21:56

i sta bi? :)

XoNNiX - 15-2-2006 u 22:13

Vjeka je hteo to da uradi i da vas iznenadim....cim dodje lepo vreme dici ce se Mreza iznad Majdanpeka!
Tu nece biti neta nego sharea,chata,game servera....a mozda i neta,nikad se nezna!
E sad,oprema se ima samo treba da se postavi i da se nadju ljudi koji bi pomogli tj. sponzori...a to je malo tesko!

sailor - 15-2-2006 u 23:49

Sponzori kod nas...?! :mad:

XoNNiX - 16-2-2006 u 10:57

Mislim i ne mora ali bi bolje bilo da ih ima!
Naprimer,ako ste bili na mom sajtu videli ste da imam sponzora (;)!
Sponzor mi je www.dreamwebhosting.net!
Bice nesto od mene...xexexe.....;)

admin - 16-2-2006 u 13:46

Podizanje wireless mreze i nije neki preterano veliki problem. U najjednostavnijoj varijanti to je nekoliko AP-ova, antene i ljudi sa svojim karticama koji ce tu mrezu da koriste. Uglavnom je korisna "gaming" populaciji. Problem je omoguciti povezivanje na internet. Pronaci nacin i ostvariti dovoljan propusni opseg koji ce da zadovolji potrebe mreze. Vezivanje preko npr. ISDN-a ne bi zadovoljilo osnovne potrebe (osim ako bi se mozda islo preko vise njih, u zavisnosti od broja korisnika). Trenutno ne vidim neki drugi nacin, osim mozda da se od telekoma zakupi neki zaseban kanal.
Ja konkretno ne bih bio zainteresovan za wireless bez interneta.

sicEr - 16-2-2006 u 16:29

Hmmm... Od telekoma mozete slobodno da se oprostite, od toga nema nista. A da li je neko razmisljao o satelitskom?

CuBio - 16-2-2006 u 20:11

sicEr pa kad zna da od telekoma nema nista zasto se i ti malo ne potrudis pa nadji neku drugu opciju, a ne odma bum tras pa SATELIT mislim da je malo pretjerano, a mozda bi vam i telekom malo pomogao nikad se ne zna probajte

pozz

river - 17-2-2006 u 21:31

Citat:
Originally posted by kikiriki
Citat:
Originalno postavio/la urednik
Ja stvarno nemam nikakvo stručno znanje o tome, osim onoga što sam čitao po novinama i otprilike znam koje su prednosti, ali... Kada si pomenuo kabal, moguće je da je Telekom ostavio prostora za tako nešto kada je postavljana mreža za dig. centralu, nisam siguran.

Što se tiče kabla i kabliranja grada, po novom zakonu o telekomunikacijama telekom mora da omogući i drugima da koriste tu infrastrukturu pod ravnopravnim uslovima. Tzv Local Unbinding.

Što se samog postavljanja tiče osim AP-a, koji mora biti pogodan za komercijalnu upotrebu i vanjsko instaliranje, potrebno je imati access point, te odgovarajuće rutere (samo ovi "kućni" AP-ovi imaju rutere u sebi, i uz to ne rade kako treba), tako da sva oprema koja trenutno "postoji" ne dolazi u obzir za komercijalnu upotrebu.

Mnogo veći problem vidim na strani klijenata u toj mreži, jer nemaju svi wi-fi karte u mašinama, to je problem. Ukoliko je problem izdvojiti 20-30€ za mesečnu pretplatu, kako onda da očekujemo da prvi mesec korisnik izdvoji duplu cifru da bi dobio i wi-fi karticu.

A što se jačine opreme tiče, pretpostavljam da jedna jača omni antena instalirana u centru "rupe" može da pokrije otprilike ciljnu teritoriju.

A ako nema interneta u toj mreži, Laza je u pravu, lakše nam je da otrčimo do nekog na kafu i razmenimo fajlove, nego cimanje sa wi-fi-om. Jedino igrači mogu od toga da imaju koristi.

river - 17-2-2006 u 21:39

Citat:
Originally posted by sicEr
Hmmm... Od telekoma mozete slobodno da se oprostite, od toga nema nista. A da li je neko razmisljao o satelitskom?

pozz

Što se satelitskog interneta tiče on ima samo jednu manu. Neisplatljivo je koristiti ga u ovako malom gradu. Prvo sateliti nemaju zagarantovani protok, drugo ukoliko provajderovi klijenti krenu da skidaju filmove sa neta za 2 dana ostadosmo bez satelita. Naravno ovde govorim o dvosmernoj vezi, jednosmerna veza je neprihvatljiva za "preprodavanje".

A telekom nije toliko "glupa" firma kako se čini. Oni samo rade ono što je u interesu kapitala. To što se njihov i naš interes ne poklapaju to je problem organizacije našeg društva. Ali čisto sumnjam da kada bi neko od konkurentskih provajdera krenuo da postavlja pristupne tačke po istočnoj Srbiji, da telekom ne bi pokušao i sam da dođe do svog dela kolača.

Mogućnost investiranja postoji, jedino je potrebno pokazati potencijalnim investitorima da investicija ima neko opravdanja u vidu "potražnje za uslugom". Ja znam da bi svi besplatan internet ako može, ali ajde realno da vidimo imamo li kupovnu moć da dovedemo nekog da nam proda wi-fi ili ne.

river - 17-2-2006 u 21:42

E da i rezultati ankete na vrhu ove stranice su poražavajući, iako statistika kaže da bi više od 80% ispitane populacije koristilo wi-fi, realno to izgleda ovako: 6 čoveka je za a 1 je neodlučan. Ovo je vrlo poražavajuće, mada pretpostavljam da niste pitali po komšiluku :)

Ajde da vidimo za nedelju dana da li će brojke da se promene.

sicEr - 18-2-2006 u 01:39

hm, ja sam odgovorio sa "da", ali nisam u majdanpeku tako da jedan user manje :) Realno pogledajte, u majdanpeku je to nemoguce! Trebalo bi najmanje godinu dana da to zazivi. Siguran sam u ovo sto pricam.

Sto se tice satelitskog, nije da ima samo jednu manu znam ih malo vise, ali realno gledano to je jedino s cim bi moglo da se pocne... Zaista ne vidim nijedno drugacije resenje...

Pozdrav.

XoNNiX - 19-2-2006 u 17:24

Evo pitao sam Vjeku,mreza ce biti postavljena za koji mesec!
Imamo AP imamo mesto gde ce da postvimo ap samo nam trebaju korisnici koji ce sebi da kupe wireless kartice,sada cu ja da pokrenem temu na mom forumu u vezi ovoga pa se mozete tamo prijavljivati za mrezu i da se dogovorimo da to stvarno uplai!
Poslacu vam link teme malo kasnije....

CuBio - 21-2-2006 u 00:49

E narode sta bi za taj vas Wireless u M-Peku jestel radili sta na tom podrucju ankete i tako to samo me informativno intersuje pozzz

Aleksandar - 27-2-2006 u 17:10

Ja mislim da bi se prijavilo i vise ljudi od broja 50 i ja sam ZA :cool:

XoNNiX - 28-2-2006 u 18:46

Pa jeste logicno,nego de nestadose ostali sto su bili za wireless?

peralozac75 - 28-2-2006 u 21:35

Jel vidis da su poceli ljudi da beze od tebe hehehehehe!

MAXLUDAK - 4-3-2006 u 20:43

BR Z I N A ?!?!?

XoNNiX - 5-3-2006 u 16:28

12Mbps!

kikiriki - 5-3-2006 u 23:38

Oće li taj Wireless višeeeeeeeeee...????

vjekoslav - 6-3-2006 u 01:48

Evo ja dajem D-link AP, treba mi samo mesto za postavljanje (Zvezda) i neka omnica od 5-8 dB, samo da nije samogradnja, nova kosta oko 40 evrica.

XoNNiX - 6-3-2006 u 09:59

traze se sponzori....:)

sicEr - 8-4-2006 u 11:53

Citat:
Originalno postavio/la river
E da i rezultati ankete na vrhu ove stranice su poražavajući, iako statistika kaže da bi više od 80% ispitane populacije koristilo wi-fi, realno to izgleda ovako: 6 čoveka je za a 1 je neodlučan. Ovo je vrlo poražavajuće, mada pretpostavljam da niste pitali po komšiluku :)

Ajde da vidimo za nedelju dana da li će brojke da se promene.

Iiiiiiii? Koliko su se promenile??? :) Kao sto rekoh nema nista od toga!

sat - 25-4-2006 u 21:17

Dobro vece ,svima Majdanpecanima,vidim da ste zainteresovani za internet wireless ovo bi trebalo biti iznenadenje za 1.maj ali trenutno nisam uspeo sve odraditi pa se nadam da cete dobiti najkasnije do 15. maja .Odradene su sve tacke tako da ce se oprema montirati tokom sledecih 2 nedelje za sada toliko

sat - 25-4-2006 u 21:20

da zaboravio sam vam reci sledece da protok linka trenutno bice 6mbps tako da ako bude bilo zainteresovani vise bisce sigurno jos podici

vjekoslav - 28-4-2006 u 01:26

A cena??

sat - 28-4-2006 u 07:12

cena bice dostupna svima tako da nece biti nikakav problem u tome sam siguran racunao sam na situaciju sadasnju u gradu

kikiriki - 28-4-2006 u 18:09

Ajd' vise breeeeeeeeee...odose impulsi...hehehehe
P.S. Nemoj samo da je ovo neka "buva"....OK

Aleksandar - 28-4-2006 u 20:13

Upravu je kikiriki odose impulsi ocemo wireless sto pre

kikiriki - 28-4-2006 u 20:39

Ajmo ..Ajde...svi za wireless...adsl je sada 849 din. mesecno...hoćemo promene(cene)...hahahahaha...POZDRAV!!!!!

vjekoslav - 28-4-2006 u 22:07

Moze neke tehnikalije, 6 mps/100 korisnika 64 k? Ili mozda 128 k, flat rate?
Hoce li biti iskljuceni neki servisi (torrent) i sl. On line igranje, WoW?
Mnogo si mi nesto mutan :)

vjekoslav - 28-4-2006 u 22:10

mpconn.net ???
Kakve ti veze imas sa Petrovcem, sve mi licis na nekog gastarbajtera (nista lose).
Pozdrav

sat - 29-4-2006 u 08:29

nadam se vjekoslave da cemo se upoznati ja zaista nisam mutan niti to zelim biti ,a servisi ce biti sigurno,molio bih da mi kikiriki ostavi broj tel da bi stupili u kontakt u vezi iterneta

Aleksandar - 29-4-2006 u 20:22

Brate aj malo opsirnije daj, sta, kako, gde za taj wireless,koliko para kada cemo se moci povezati preko koga i jos sta ti mislis da je bitno..........

Mila - 29-4-2006 u 20:33

Cvrle dadoh ti telefon, izadjes sa linije, okrenes broj i postavis pitanja, pa dokle vise da ti objasnjavam sta rade policajci a ?

kikiriki - 30-4-2006 u 00:52

hahahhaha...Mila ti si kao Serlok Holms...:P

admin - 30-4-2006 u 02:08

Polako bre ljudi...
Jes' da smo svi nestrpljivi da vidimo sta se nudi, ali najbolje je da se saceka dok (ako) covek postavi opremu, pa ce onda sve da se vidi i razjasni. I koja brzina, i cena, i sta treba od opreme (kartica...), i oblast pokrivanja, itd...
Psssttt... sat, 'ajde na mail makar neki nagovestaj oko ponude :P:cool:

Radmila - 1-5-2006 u 17:28

Hoce li biti to do 15. maja da znam da neuzimam vise na mesec dana ovo preko telefona sto ide ?

Wireless-admin - 1-5-2006 u 17:36

Prvo da pozdravim sve potencijalne korisnike Buduce wireless mreze u Majdanpeku.
Ja sam administrator i jedan od vlasnika buduce wireless mreze u Majdanpeku. Kao sto je i obecano krajnji rok za pustanje internet saobracaja u Majdanpeku je 15 maj.
Zamolio bih buduce korisnike da bi nam olaksali u ujedno ubrzali rad da na svojim ulazima (vertikalama) u zgradama naprave mini ankete o zainteresovanosti za prikljucak na internet.
Zasto je to bitno? Da bi vam smanjili troskove za prikljucenje izvodljivo je da jedna verikala koristi jedan wireles uredjaj (koji bi mi finasirali) i da se uradi ethernet mreza a korisnici plate samo neku manju cenu za prikljucenje koja bi pokrila troskove utp kabla i rada. Sta je vazno navesti u anketi : broj zaineresovanih i sprat na kome se nalaze kao i ime i prezime kontakt osobe sa adresom i telefonom.
Cene opreme prikljucenja i saobracaja bice objavljene 3-4 maja na ovom forumu, kad i pocinje instaliranje opreme na predvidjenim tackama za AP-e.
Oprema koju koristimo je profi sa snagama od 0.5-2w (sto je za wireless izuzetno jako),antenama od 18-24dbm kod korisnika i na Ap-ima(2.4ghz) i 28-36dbm na linkovima (5,7ghz).
Sva pitanja mozete postaviti na ovom forumu.Odgovore ce te dobiti u roku od 24h. A pomenute ankete
mozete slati na mail admin@mpconn.net. Ujedno se izvinjavamo sajt nam je u pripremi ali se ocekuje da i on do 15 maja profunkcionise www.mpconn.net
Pozdrav

vjekoslav - 1-5-2006 u 19:20

Hoce li biti uslovljavanja da moramo da koristimo vasu opremu...
Ili konkretno, hocu li moci sa mojim AP-om Dlink DWL 900+ u client modu i sa kantenom da koristim
vase usluge?

kikiriki - 1-5-2006 u 19:21

ok....hehe..najzad..

Wireless-admin - 1-5-2006 u 19:28

Svi korisnici koji imaju svoju opremu mogu je koristiti jedini uslov je da antena bude dobro nastelovana i ima odgovarajuce pojacanje.Signal mora da bude veci od -80.

Wireless-admin - 1-5-2006 u 19:33

Dlink DWL 900+ je solidan uredjaj ugradili smo ih oko 40 i nemamo losih iskustava, a sa kantenama nisam radio mada sam dosta o njima citao, radio sam sa jagi,logama.panel i gridovima.(loge su se lose pokazale upotrbljive su samo do 200m).

river - 1-5-2006 u 20:14

A cena ? Jel se zna koliko za kakve pakete usluga ?

Wireless-admin - 1-5-2006 u 20:36

Cene opreme prikljucenja i saobracaja bice objavljene 3-4 maja na ovom forumu

river - 1-5-2006 u 20:56

I još jedno pitanje, koliko je to sigurno ? Mislim da se ne iznenadite potražnjom ? :)

Wireless-admin - 1-5-2006 u 22:12

Malo je neprecizno pitajne.
Moguci odovori:
1.Ako mislis na rad wireless uredjaja, oni su u profi standardima i koriste ih jos 3 velika wireless provajdera u Srbiji.Sam AP uredjaj (bazna stanica) moze odjednom da drzi na vezi 2000 korisnika sa saobracajem od 54Mb
2.Ako je pitanje usmereno na spomenute datume, do pomeranja moze da dodje samo nekom visom silom jer su uredjaji kupljeni jos u decembru ali zbog nepovoljnih vremenskih uslova nisu do sada montirani.
3.Treci moguci odgovor da zbog male potraznje ne uspe ceo projekat, je malo moguce jer je dubljom analizom utvrdjemo da ce u prvih 2 meseca biti oko 50 kucnih korisnika i nekoliko profi, sto je sasvim dovoljno.
Pa u Kucevu smo za samo 8 dana prikljucili 32 korisnika, a 6 korisnika koji su kod drugog provajdera ce preci kod nas za 10-15 dana kad im istekne zakup.

vjekoslav - 1-5-2006 u 22:17

jel su IP adrese iz privatnog opsega?

sailor - 1-5-2006 u 22:23

Računajte da se RTM prvi kači na to...

Wireless-admin - 1-5-2006 u 22:33

Sve adrese kucnih korisnika su dinamicke i dodeljuju se iz opsega mreze na kojoj se nalaze.
Profi korisnici brzina preko 256 dobijaju javnu IP.
P2P programi nisu zabranjeni sto svedoci i ova statistika jednog od nasih korisnika koji je na 128-ci

"Daily" Graph (5 Minute Average)
Daily Graph

Max In: 129.02 Kb (100.8%) Average In: 128.33 Kb (100.3%) Current In: 128.30 Kb (100.2%)
Max Out: 14.53 Kb (12.3%) Average Out: 2.80 Kb (2.4%) Current Out: 2.71 Kb (2.3%)

"Weekly" Graph (30 Minute Average)
Weekly Graph

Max In: 128.49 Kb (100.4%) Average In: 125.35 Kb (97.9%) Current In: 128.26 Kb (100.2%)
Max Out: 15.62 Kb (13.2%) Average Out: 2.75 Kb (2.3%) Current Out: 2.66 Kb (2.3%)

Iz ovoga se vidi i da je zakupljena brzina i stvarna

Wireless-admin - 1-5-2006 u 22:40

Evo jo nekih statistickih podataka za pomenutog korisnika za
4 days, 6 hours, 27 minutes, 18 seconds 115.80 MBs 5.34 GBs

2006-04-24 up to 2006-05-02

# logged in session time upload download server terminate cause callerid
1 2006-04-29 02:16:48.54919+02 0 seconds 0.00 KBs 0.00 KBs hs4.mpconn.net:2157969511 - 22:09:19:74:00:00
2 2006-04-25 13:58:20.71399+02 3 days, 12 hours, 17 minutes, 23 seconds 97.24 MBs 4.46 GBs hs4.mpconn.net:2157969434 User-Request 22:09:19:74:00:00
3 2006-04-25 13:55:44.466632+02 1 minutes, 3 seconds 5.80 KBs 20.68 KBs hs4.mpconn.net:2157969431 User-Request 22:09:19:74:00:00
4 2006-04-25 13:39:47.183581+02 15 minutes, 27 seconds 38.95 KBs 64.90 KBs hs4.mpconn.net:2157969430 Lost-Service 22:09:19:74:00:00
5 2006-04-24 19:46:21.366811+02 17 hours, 53 minutes, 25 seconds 18.52 MBs 0.88 GBs hs4.mpconn.net:2157969410 User-Request 22:09:19:74:00:00
Page Total 4 days, 6 hours, 27 minutes, 18 seconds 115.80 MBs 5.34 GBs

vjekoslav - 2-5-2006 u 00:30

Ok, super, zadovoljan sam objasnjenjima.
Pozdrav i srecan rad.

kikiriki - 2-5-2006 u 03:25

I ja sam odusevljen....hehehe

river - 2-5-2006 u 14:38

evo ja se prijavljujem odma, samo kažite gde da platim.

PS.
koliki je najbrži paket ? I da li je bussines/home korisnik kategorija napravljena samo na osnovu brzine ili (ne daj bože) moraš da pokažeš papire preduzeća da bi dobio statičnu adresu.

Wireless-admin - 2-5-2006 u 17:10

Sve prijave sa osnovnim podacima na mail admin@mpconn.net.
Prvenstvo pri prikljucenju ce imati po datumu prijave.
Placa se po uspostavljanju saobracaja kod korisnika i potpisivanju ugovora.

Razlike izmedju home/busines korisnika nema sem male razlike u ceni, dok profi korisnici osim simetricnog zagarantovanog linka i javnih IP-a imaju i nekoliko puta vecu cenu i koriste opremu na 5.7Ghz (koja je takodje skuplja).
Moje misljenje da home korisnici i nemaju potrebe da imaju javne IP-e mada mogu da ih zakupe ali ne vidim svhu.
Aki imas argumente iznesi ih.

Radmila - 2-5-2006 u 19:50

Muz mi je rekao da ce mi dati da ukljucim Wireless, ali da cena nebude preko 1000 dinara zato molila bih da to imate u vidu :)

Wireless-admin - 2-5-2006 u 21:14

Radmila uzmi muzu odmah 1000 dinara imacemo za dva pica i mesec dana interneta.
Ja posle dodajen jos 15 dana gratis.
Ovo nije udvaranje vec samo marketinski potez.Nadam se da ti muz nije ljubomoran uostalom vodicemo i njega.

vjekoslav - 2-5-2006 u 21:21

Reci mi, LOS - 700m, kakva antena bi mi zavrsila posao.
Prodajete li antene? Koje su cene antena?
Pozdrav.

vjekoslav - 2-5-2006 u 21:26

Planirate li neki AP na Zvezdi - soliter u centru grada?

Wireless-admin - 2-5-2006 u 21:56

Nemojte da brinete opremu imamo raspored AP-a ce mo utvrditi po potrebi za pocetak se dva montiraju, a ako bude potrebe i interesovanja postavicemo jos.

admin - 2-5-2006 u 22:09

Jel' u ponudi imate i opremu za korisnike? Ako imate, konkretno pitanje: kolika cena za karticu, antenu, 10m kabla, da zadovolji uslove za dobar kvalitet veze i da "vata iza coska" ako nema opticke vidljivosti?

Aleksandar - 3-5-2006 u 12:33

Ajde 3 maj , da cujemo cene .......................

Wireless-admin - 3-5-2006 u 22:49

Kao sto sam i obecao:

Trenutne cene : flat rate
Privatni korisnici oprema 2.4Ghz
64kb---900din
128kb--1600din
256kb--3000din
512kb--5600din
Poslovni korisnici oprema 2.4Ghz
za 20% veca CENA
PROFI KORISNICI oprema na 5.8Ghz
257kb-- 7000din
512kb--13500din
1024kb--26000din
Zagarantovana brzina ,javna IP.....

Za uplate unapred:
za 3 meseca +10 dana gratis
za 5 meseci +30 dana gratis

vjekoslav - 3-5-2006 u 22:58

A antene u ponudi?
Postoji li mogucnost da ja krenem sa 64 kb, pa sledeci mesec 128 kb?

kikiriki - 3-5-2006 u 22:59

Koliko sam ja danas obavesten iz prve ruke ADSL veza stize u Majdanpek za par meseci...ko ne veruje moze da se informise licno u PTT-u majdanpek...tako se prica pa uslovi su razliciti koliko ja kontam iz prilozenih informacija.
A kolika je prikljucna cena Wiraless-a...recimo da u mojoj zgradi ima oko 3 korisnika koja bi se prikljucila..?Mesecna preplata opet iznosi nesto vise od ADSL-a...princip je isti sve su ostalo nijanse....Pozdrav!!!!

vjekoslav - 3-5-2006 u 22:59

Jeste li poceli montazu uredjaja, koje su lokacije da mozemo vec da planiramo troskove?

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:01

Taj ADSL od 849 din je za 100 mb download i 100 mb Upload.

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:03

http://www.sezampro.co.yu/public/page/adsllite.asp

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:06

Samo da se rastosiljam ovog dial-up-a:(

kikiriki - 3-5-2006 u 23:16

A kako da se rastosiljamo svojih primanja.. plata ...da je situacija ok...o ovome nebi toliko rastosiljali nego bi svi to prihvatili oberucke...ovako iz razgovora(uopste) vidim da se cak neki neckaju...dvoume..i tako to...svako ima svoju racunicu,a svako bi i da malo prosvrlja netom...ali mogucnosti su razlicite.

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:20

Pa vidi Kikiriki, samo na ovom forumu imas 1208 poruka. verovatno za net dajes oko 1000-1500 din?

admin - 3-5-2006 u 23:22

Da li su paketi simetricni (npr. 128kb-128kb) ili asimetricni (128kb-64kb)?
Ima li ogranicenja na prenetu kolicinu podataka (download/upload)?
Ima li ogranicenja na duzinu konekcije (bez obzira sto je flat rate, moram da pitam) - npr. da li ja mogu da budem online 24h/365 dana, ili se korisnici povremeno iskljucuju ako "preteraju" sa duzinom konekcije?
Dodatni servisi (mailbox, antivirus, antispam, firewall...)?
Da li se naplacuje otvaranje naloga?
Dali prodajete/iznajmljujete opremu za korisnike, koja je cena/uslovi (rate, cekovi i tako to)?
Ako mozes, daj jedan primer koliko bi kostalo otvaranje naloga + kompletna oprema na strani korisnika + postavljanje i podesavanje opreme i konekcije, posto svi znamo da je pocetno ulaganje, zbog opreme, znatno vece nego sama pretplata.

kikiriki - 3-5-2006 u 23:25

da...ali sam resio da u naredno vreme malo i spavam...hehehehe - salim se naravno...ja samo iznosim neke teze koje sam nacuo od prijatelja u poslednjih par dana...jer kao sto sam i rekao mogucnosti su razlicite ...a ko kaze da se ja necu prikljuciti?!?
P:S:...usput...jer stigli DWD diskovi....heheh...Pozdrav!!!

Wireless-admin - 3-5-2006 u 23:29

U vezi ADSL-a . I kad bude stigao u Majdanpek opet ce ici preko nas jer imamo ugovor o zastupanju i prodaji ADSL prikljucaka.
Po onome sto nas je telekom obavestio trenutno se montiraju uredjaji u Novom Sadu posle ide Nis a od decembra je u planu Kragujevac. O adsl-u u Majdanpeku nema ni reci u njihovom planu do marta 2007.
Inace PTT nema nikakve veze sa ADSL-om.

Ako ima zainteresovanih moze da se napravi i bolji paket od tog sazamovog
na primer:

LIGHT 555din brzina 128/48kb limit(zbirno ap.+dow.) 1 Gb
ili
STANDARD 999din brzina 200/64 limit 2Gb

Ovo je samo primer a ne stvarna cena.

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:34

A pitanje koje je postavio admin?

Wireless-admin - 3-5-2006 u 23:34

Adminu sutra ogovor .
Odlazim na spavanje.
Pozdrav

kikiriki - 3-5-2006 u 23:36

Citat:
Originalno postavio/la Wireless-admin
U vezi ADSL-a . I kad bude stigao u Majdanpek opet ce ici preko nas jer imamo ugovor o zastupanju i prodaji ADSL prikljucaka.
Po onome sto nas je telekom obavestio trenutno se montiraju uredjaji u Novom Sadu posle ide Nis a od decembra je u planu Kragujevac. O adsl-u u Majdanpeku nema ni reci u njihovom planu do marta 2007.

na primer:

ili

Pa mozda ce u takvom slucaju i biti zainteresovanih(mozda i vise od dosadasnjih)ako su tro bolji paketi definisi stvarnu cenu a ne primere...recimo ..mozda ce se to bolje odraziti na korisnike...mozda je to samo moje misljenje a na konto toga ce se mnogi i oglasiti..ovo ili ono..

Wireless-admin - 3-5-2006 u 23:44

Cene u primerima su realne za to sto se nudi a pod "stvarna cena " sam mislio da je nema trnutno u ponudi.Sto ne znaci da ih nece biti . Proracunacu jos jednom cene mozda budu i nize.

kikiriki - 3-5-2006 u 23:49

Citat:
Cene u primerima su realne za to sto se nudi a pod "stvarna cena " sam mislio da je nema trnutno u ponudi.Sto ne znaci da ih nece biti . Proracunacu jos jednom cene mozda budu i nize.
Kad se pre probudi...rece da ides na spavanje ...salim se...mora malo i sale da bude na ovako ozbiljnoj temi...:D...ali sad admin ode na spavanje koliko ja vidim...hm..hehe

dedinlukac - 3-5-2006 u 23:52

ako ne bude neshto mnogo, onda se i ja kachim

Wireless-admin - 3-5-2006 u 23:55

Evo statistike na 1200 korisnika:
Prosecan korisnik 128/128 za
7 days, 16 hours, 44 minutes, 57 seconds up: 0.64 GBs dow: 1.52 GBs
ukupno 2.16 GBs za cenu od 1600 din

Tako da spomenuti paket moze da bude:
LIGHT 499din brzina 128/48kb limit(zbirno up.+dow.) 1 Gb

Meni se ovo vise isplati od flat rate bez ogranicenja bez prekida itd. A VAMA?

vjekoslav - 3-5-2006 u 23:55

Malo ti je skupo ovo od 128 kb.
Ovo ti je najbolja alternativa dial-up-u i ISDN-u, samo da je malo jeftinije, barem 1200 din.

kikiriki - 3-5-2006 u 23:56

mozda ce sad SAT da nam to malo bolje predoci...vidim da je na forumu...

dedinlukac - 4-5-2006 u 00:00

hehe, taman da povezem i ja, poshto sam ovde ja najmanje u toku.
opet nisam obaveshten :)

Wireless-admin - 4-5-2006 u 00:05

Definitivno laku noc.

kikiriki - 4-5-2006 u 00:08

Citat:
Definitivno laku noc.
Noć...takodje..mozda preko noći i padne cena...

maximus - 4-5-2006 u 07:07

Da li bi mi rekao da li bi mi ovo - LIGHT 499din brzina 128/48kb limit(zbirno up.+dow.) 1 Gb
bilo dovoljno da recimo neskidam nista sa neta vec samo da surfujem po netu, znaci citam,kuckam po forumima,chatovima,koristim yahoo,skype i msn messidzer i to sve radim u neogranicenim kolicinama ?

A drugo pitanje je da li bi mi bila brza veza (barem za malo) sa ovih 64kb od moje trenutne veze koju imam preko telefona ?

Euromobil - 4-5-2006 u 10:03

Citat:
Originalno postavio/la vjekoslav
http://www.sezampro.co.yu/public/page/adsllite.asp

http://adsl.neobee.net/

www.euromobil.co.yu

Euromobil - 4-5-2006 u 10:13

Citat:

na primer:

ili

Ima jos boljih paketa....
http://adsl.neobee.net/
I ovo je naravno flat...Inace nema smisla ni uzimati
limitirani ADSL ili Wireless...
Za one korisnike koji koriste internet povremeno dovoljan je i modem...

A i nisi jedini preko koga moze da ide ADSL...
Npr...Moze i preko mene...:cool:

A u Majdanpek stize uskoro zbog digitalne centrale...
U vecini gradova je problem digitalizacija....
npr...U Beogradu verovali ili ne ima...po nekim nezvanicnim informacijama od 30-50% analognih centrala..I to je najveci problem ADSL-a...

A kod nasih ljudi ovde ce najveci problem biti OPREMA...
Treba izdvojiti za to od 80-100 jevreja...
To je i glavni razlog zasto nema Wirelessa kod nas...
To je bilo u planu jos pre 3 godine, ali zbog malog odziva i cene opreme odustali smo...
Nadam se da ce tebi krenuti...;)
Ja cu se pretplatiti sigurno...Vec sam ti i poslao mail...
Ali naravno samo do dolaska ADLS-a...:cool:

P.S..ja trenutno koristim Sat Internet...1024k ..3.000 din mesecno...Flat...Ali smanjuje protok od kolicine downloada...
www.astrasat.net

Pozdrav....

www.euromobil.co.yu

maximus - 4-5-2006 u 11:13

Auuuuuuu.... ako je oprema 80 do 100 evra ja vas pozdravljam ipak je to puno za mene

admin - 4-5-2006 u 11:39

Pa normalno je da mora da se kupi oprema da bi se izvelo povezivanje na mrezu.
Koliko ja znam niko u Majdanpeku nema satelitski internet, ima samo nekoliko ljudi koji koriste usluge satelitskog downloada pomocu SkyStar i slicnih kartica. Dakle, satelitska veza je jednosmerna, a u tim uslugama upload a ni surfovanje nisu moguci bez telefonske linije, a upload je samim tim ogranicen sporoscu telefonske linije. Takodje trosak se uvecava za telefonski racun + vreme kod nekog ISP-a.
Sto se ADSL-a tice, svaki ozbiljan provajder to vec ima u svojoj ponudi i niko nema monopol nad time. Jedini uslov je da telekom u centralu ugradi uredjaj koji ce omoguciti provajderima da tu uslugu i ponude korisnicima. A telekom to nece... bar ne brzo, posto ce izgubiti mnogo para od telefonskih racuna korisnika koji sada koriste dialup/ISDN/stelitski download...

Euromobil - 4-5-2006 u 12:48

Citat:
Originalno postavio/la admin
Pa normalno je da mora da se kupi oprema da bi se izvelo povezivanje na mrezu.
Koliko ja znam niko u Majdanpeku nema satelitski internet, ima samo nekoliko ljudi koji koriste usluge satelitskog downloada pomocu SkyStar i slicnih kartica. Dakle, satelitska veza je jednosmerna, a u tim uslugama upload a ni surfovanje nisu moguci bez telefonske linije, a upload je samim tim ogranicen sporoscu telefonske linije. Takodje trosak se uvecava za telefonski racun + vreme kod nekog ISP-a.
Sto se ADSL-a tice, svaki ozbiljan provajder to vec ima u svojoj ponudi i niko nema monopol nad time. Jedini uslov je da telekom u centralu ugradi uredjaj koji ce omoguciti provajderima da tu uslugu i ponude korisnicima. A telekom to nece... bar ne brzo, posto ce izgubiti mnogo para od telefonskih racuna korisnika koji sada koriste dialup/ISDN/stelitski download...

Sto se tice Satelitskog interneta...
U pravu si...I nisi...:)
Jeste jednosmerna veza...Jeste da treba tel. linija...
Ali je download tako brz...Da npr..jedan film od 700mb-a
skines za sat i 15 minuta...Tako da 1-2 sata dialup-a i nije nesto skupo...
Lose je samo to sto ti posle 2 gb-a smanjuju protok...
npr..Na pocetku pretplate..Brzina (mereno DU metrom) je
130-140k...
Posle 2gb-a padne protok na oko 50-60k...Dok je pri isteku
pretplate oko 15-20k...
A veruj mi da ima za skidanje MNOGO toga..)))
Evo Vam jedan link koji je FREE...I ima toliko toga..filmova..muzike..aplikacija..igrica...
Da ni link od 10mb-a ne bi bio dovoljan za skidanje..)))
*link obrisao administrator - takvi linkovi nisu dozvoljeni pravilnikom foruma*

P>S...Da Vam ne pricam (lozim) kakva je brzina od 1536k na SatSpeed-u..))))...Do bola....Ali je mana isto kao i kod AstraSat-a...Smanjuju brzinu download-a...
(DU meter prikazuje realno oko 200-220k..ili u praksi oko 5 sekundi za 1 mb...)))...:cool:

Pozdrav...

www.euromobil.co.yu

Euromobil - 4-5-2006 u 12:54

Citat:
Originalno postavio/la maximus
Da li bi mi rekao da li bi mi ovo - LIGHT 499din brzina 128/48kb limit(zbirno up.+dow.) 1 Gb
bilo dovoljno da recimo neskidam nista sa neta vec samo da surfujem po netu, znaci citam,kuckam po forumima,chatovima,koristim yahoo,skype i msn messidzer i to sve radim u neogranicenim kolicinama ?

A drugo pitanje je da li bi mi bila brza veza (barem za malo) sa ovih 64kb od moje trenutne veze koju imam preko telefona ?

Za tebe je i 500mb-a previse...:cool:

Pozdrav...

www.euromobil.co.yu

river - 4-5-2006 u 14:31

Citat:
Originally posted by Euromobil
A u Majdanpek stize uskoro zbog digitalne centrale...
U vecini gradova je problem digitalizacija....
npr...U Beogradu verovali ili ne ima...po nekim nezvanicnim informacijama od 30-50% analognih centrala..I to je najveci problem ADSL-a...

Verovali ili ne, ADSL je tehnologija koja ne zahteva famoznu "digitalnu" centralu. Bakarna parica je bakarna parica bilo šta da je na njenom kraju.

PTT se nećka sa uvođenjem ADSL-a jednostavno zato što je isplatljivije prodavati subprovajderima internet bandwidth, a u isto vreme uzimati od korisnika novac za potrošene impulse. Setite se samo onog predloga u uvođenju takse na korišćenje računara. To je sve tržišna ekonomija ništa više. Pa oni čak i svoju SMIN mrežu naplaćuju dvostruko pleko impulsa i kroz "vreme" koje kupujete.

A ukoliko bi u majdanpeku zaživeo Wi-Fi operater teško da će neko da se odluči da postavlja opremu za ADSL ovde. Da se bori sa 50+ korisnika, budimo realni, možda tek kad cela zemlja bude više od 60% pokrivena ADSL-om.

Jedina alternativa ovom wi-fi-u u Majdanpeku može da bude da kao i u svom civilizovanom svetu PTT omogući provajderima da imaju toll-free brojeve (0800 za one spolja). I kako vidim na telekom.yu to je pre nekog vremena i uvdedeno u njihovu ponudu, ali pošto je priča naduvana raznim "čuda od tehnike" atributima, verovatno je zakup takvog broja trenutno neisplatljiv.

A pošto sam pomenuo i "civilizovan svet", tamo je zakonom regulisano da telco nemože duplo da naplati uslugu. Jeste postoji tamo i konkurencija ali postoji i zakon.

2. što se tiče cena, one su takve kakve su opet zbog telekoma koji ADSL uvodi na kašičicu u zemlju kada je trenutno u svetu brzina od 10-20mbs sasvim normalna stvar. U Švajcarskoj npr. dobićete 256kbs sa nekim ograničenjima potpuno besplatno. Ali mi nismo švajcarska, i dok ne postanemo bolje išta nego ništa. Ne bih samo voleo da se svi sad napravite pametni pa da se prijavi 3 čoveka za wi-fi, a posle još 10 godina da kukate kako nemate internet. Evo sad je šansa tu. Ok, postoji problem opreme, tzv inicijalnog ulaganja, ali ako vas se prijavi 200 mpconn će verujem staviti ne 2 neko 20 ap-a ako treba pa će onda i vaše lično ulaganje biti svedeno samo na karticu i pretplatu što je best you can get.

I na kraju svi koji imaju familiju ili potrebu da razgovaraju sa inostranstvom uz 64k i neki skype/in/out mogu lako da "isplate" sebi internet.

river - 4-5-2006 u 15:09

Citat:
Originally posted by Euromobil

A veruj mi da ima za skidanje MNOGO toga..)))
Evo Vam jedan link koji je FREE...I ima toliko toga..filmova..muzike..aplikacija..igrica...
Da ni link od 10mb-a ne bi bio dovoljan za skidanje..)))
www.euromobil.co.yu

A ovo se kosi sa pravilnikom sajta samo tako. Link je možda free ali ono što tamo može da se nađe sigurno nije. Nemoj neko opet da nam utuži televiziju.:cool:

admin - 4-5-2006 u 16:10

river je u pravu, link je obrisan, nemojte da postavljate linkove ka takvim sadrzajima.

P.S. i dalje cekam odgovor Wireless-admina.

XoNNiX - 4-5-2006 u 17:26

I čiča se prikavio za Wireless...:P

maximus - 4-5-2006 u 17:39

Citat:
Originalno postavio/la Euromobil
Citat:
Originalno postavio/la maximus

Za tebe je i 500mb-a previse...:cool:

Pozdrav...

www.euromobil.co.yu

Ako mi je 500 mb previse super meni i netreba da skidam programe i muziku,
uzimacu od vas sto skidate hehehehe...:P
Imam jos jedno pitanje naleteo sam na neke osobe na netu koje su imale Wireless i nisu mogle da ukljuce kamere na yahoo i msn, da li ce se ovde resiti taj problem ili je nemoguce da radi kamera na Wireless ?
I dodao bi da sam gledao po netu i da se oprema moze kupiti za 40 evra pa cak i nize a antena se moze i napraviti :cool:

vjekoslav - 4-5-2006 u 17:46

Imam jos jedno pitanje naleteo sam na neke osobe na netu koje su imale Wireless i nisu mogle da ukljuce kamere na yahoo i msn, da li ce se ovde resiti taj problem ili je nemoguce da radi kamera na Wireless ?

Mislim da je ovo odgovor na tvoje pitanje:

Sve adrese kucnih korisnika su dinamicke i dodeljuju se iz opsega mreze na kojoj se nalaze.

Mislim da ne moze :(

river - 4-5-2006 u 18:00

Yup izgleda da ćemo biti iza NAT-a i da neće biti filtriranja peert to peer programa, ali će zato NAT da nas onemogući da koristimo išta što zahteva povratnu konekciju, a toga je dosta, npr svi sharing programi, multiplayer igre preko web-a, VNC, i slično.

Ukoliko pak ne budemo iza nat-a (za šta postoje male šanse) onda bi sve trebalo normalno da radi, jedino nećete moći da hostujete sajtove na vašim mašinama.

E sad wireless admin-e javi se pa nam daj odgovor, kako će biti rešeno ?

vjekoslav - 4-5-2006 u 18:04

Nema Wow-a :(

vjekoslav - 4-5-2006 u 18:07

Wireless admin je aktivan svake 5-te subote u mesecu. Momci imate brdo pitanja na forumu, sajt vam ne radi,
provede ukupno 5 min odgovarajuci, i jos vam je 128 paket skuplji nego u Kucevu ??? Mislim, teska situacija
u Mpek-u, prilagodjene cene....

maximus - 4-5-2006 u 18:28

Citat:
Originalno postavio/la vjekoslav
Wireless admin je aktivan svake 5-te subote u mesecu. Momci imate brdo pitanja na forumu, sajt vam ne radi,
provede ukupno 5 min odgovarajuci, i jos vam je 128 paket skuplji nego u Kucevu ??? Mislim, teska situacija
u Mpek-u, prilagodjene cene....

Da a kao imali su uvid u to da je u Majdanpeku teska situacija :(

vjekoslav - 4-5-2006 u 18:35

Ne trazimo milostinju, razumem da mora da se zaradi, oni ovo rade ne zato sto smo im simpaticni...
Ali budite malo azurniji, obavestite nas, odgovarajte, dogovarajte se sa buducim korisnicima.

XoNNiX - 4-5-2006 u 19:06

DA!
I ja sam posalo mail oko 2 jos mi niko nije odgovorio!
A na koji mail tacno treba da se salje?
admin@mpconn.net?

XoNNiX - 4-5-2006 u 19:38

SAT pogledaj U2U!

Wireless-admin - 4-5-2006 u 19:40

Prvo u vezi "5-te subote" .
Razumem vase nestrpljnje, ali osim odgovaranja na vasa pitanja imam i drugih obaveza, moj radni dan pocinje u 7h i zavrsava se kao sto je nocas bilo u 1h.
I ovi odgovori su deo posla. Uostalom obecao sam odgovore u roku od 24h i to sam do sada ispostovao. Kao i sve sto sam obecao.
Prvo da objasnim nikakvo filtriranje portova kao ni drugih ogranicenja nece biti po ovim cenama koje sam objavio.Sve ce raditi: kamere, P2P programi osim jednog (warez) on je totalno zabranjen. Znaci za tu cenu simetricni saobracaj 64/64, 128/128 itd.
Moj cilj je da korisnici budu zadovoljni, normalno svi mi radimo da bi zaradili tako da trenutno ispod ovih cena se ne moze.
A moze i ovako neka se prikljuce 200 korisnika u M-peku spusticu 128- na 1000 dinara.
Sadasnje cene su plod treceg pojevtinjenja za godinu dana sto ce se i u buduce nastaviti ali samo sa povecanjem korisnika bez toga spustiti cene vodi u gubitak i gasenje wi-fi mreze sto ni vama ni meni nece odgovarati.
Cene u Kucevu su potpuno iste kao i ovde i kod vas tu nigde nema razlike.To sto ste culi je dezinformacija.
Posaljite mi taj cenovnik ako postoji i dobices godinu dana 256kb gratis.
Cene uredjaja mozete da vidite kod ostalih provajdera posto uporedjujete cene saobracaja vidite i to.Pogledajte cene u radnjama pa saberite i objavite na forumu najjevtinije.Birajte uredjaje po sledecem spisku.
1.Wi-fi PSI kartica , 10m 50omh kanal sa konektorima, 18db antenu ili
2.Eksterni wi-fi (ap) uredjaj , 12db antenu, 2m 50ohm kabal sa konektorima, 15m utp kabal.

Prva konfiguracija se montira ako od antene koja mora da ima opticku vidljivost (npr. na Zvezdi AP) do PC-ja ne prelazi 10m (duzi kabal ne moze zbog velikih gubitaka).
Druga u slucaju da je duzina veca od 10m i duzina utp kabla zavisi od tog rastojanja(max=100m)
Cekam odgovore .

O ADSL-u poslednji put. Potrebna je digitalna centrala i broj na njoj.Pozerevac, Cacak ,Kraljevo,Sabac je imaju a nema A od ADSL-a u Petrovcu se montira i nema govora o ADSL-u. Ako hohete da sanjate na tu temu i pricate rekla-kazala necu vam braniti a ni ucestvovati uostalom otvorite temu "ko hoce da se prikljuci na ADSL 2015 godine" pa sacekajte brzo ce to da prodje, u Svajcarskoj radi a i kod nemaca funkcionise i to gratis. Mi smo u Srbiji i Srbi smo, ovde ne funkcionisu vaznije stvari.

XoNNiX - 4-5-2006 u 19:57

Evo ovako....
Ja imam opticku vidljivost sa zvezvom!
Zivim u Nikole Tesle 14/7 i jos sam na potrkovlju!
E da,i taman mi je tu prozor koji gleda na zvezdu a do prozora od kompa nema 10 m tako da ce PCI kartica zavrsiti problem!
I el sam ubacen ja na taj spisak....treba mi net,ne mogu bez neta....aaaaaaaaaa:mad:

Cekam odgovor...

maximus - 4-5-2006 u 20:02

A cena za opremu ? evo mene recimo interesuje konkretno nesto naso sam jos jednog koj bi prikljucio Wireless stanuje pored mene,stan do stana i recimo da mi je Zvezda udaljena na 200 metara vazdusno i da je jako lepo vidim a kompjuter mi je na 3 metra od prozora odakle se vidi Zvezda i uzeo bi za pocetak ovo 64kb---900din koliko bi me sve to kostalo ?
Milsim da je vreme da odgovoris i na to :(

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:06

Pazi....posto hoce i taj koji zivi pored tebe ja mislim da ce postaviti AP pa da ce razvuci kabal do tebe i do njega...tako mi je do sada poznato!
Vjekoslav mi rece da je PCI Wi-Fi kartica oko 2200 din.

maximus - 4-5-2006 u 20:07

Citat:
Originalno postavio/la XoNNiX
Pazi....posto hoce i taj koji zivi pored tebe ja mislim da ce postaviti AP pa da ce razvuci kabal do tebe i do njega...tako mi je do sada poznato!
Vjekoslav mi rece da je PCI Wi-Fi kartica oko 2200 din.

to i nije puno ako bi samo to trebao da kupim :)

Wireless-admin - 4-5-2006 u 20:12

Obecani odgovor ADMINU

Paketi su simetricni
Nema ogranicenja po protoku.
Daily Limit (secs)=86400 ili u prevodu 24h
Prekid saobracaja samo ako telekom zezne stvar ili na nekom od linkova ne bude struje duze od 6h(upsevi toliko drze).
Antivirus kontrolise mail.Firewall na serveru. Preporucujem za korismike AVG antivirus besplatnu verziju i Microsoft AntiSpyware time se resava 95% problema.
Mailbox velicine 20Mb postoji i webmail (www.mpconn.net/mail pogledati) pristup mail-u sa svih konekcija od svih provajdera.
Ne naplacuje se otvaranje naloga i brzina moze da se menja od meseca do meseca.
Opremu ne iznajmljujemo i ne prodajemo je na rate posto je ustupamo po nabavnim cenama bez zarade (bar za sada) .
Primer cene ne mogu da dam jer zbog situacije u M-peku pokusavamo da nabavimo dobru opremu po sto manjoj ceni pa necu da nagadjam. Uostelom najvecu ustedu korisnici mogu uciniti pravljenjem takozvane kantene (nacrti i proracun na net-u) usteda 25-35 evra.

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:13

Pa samo to....:)

Ja cu sigurno da uzmem Wireless!
Uzecu i karticu preko njih...
Mislim da cu da uzmem onaj od 256kb/s - 3000din. mesecno! :P

:cool:

Wireless-admin - 4-5-2006 u 20:20

Evo odgovora iz vasih poruka.

"Vjekoslav mi rece da je PCI Wi-Fi kartica oko 2200 din."

uzmu tu karticu samo da nije Asus i Gigabite (sa njima imam lose iskustvo)
10m 50ohm kabla se moze naci po radnjama za 15-17 evra
Napravis kantenu kosta oko 650 dinara(ili manje)
Napravis ugovor sa nama uplatis 900din postavis antenu prema AP-u pozoves mene da je ustelujemo na maksimum i evo te na netu 24 casa.

maximus - 4-5-2006 u 20:21

Za Wireless-admin, mozes li me na PM obavestiti koliko bi me kostalo ovo moje ako bi ubedio i komsiju

river - 4-5-2006 u 20:35

Citat:
Originally posted by Wireless-admin
O ADSL-u poslednji put. Potrebna je digitalna centrala i broj na njoj.Pozerevac, Cacak ,Kraljevo,Sabac je imaju a nema A od ADSL-a u Petrovcu se montira i nema govora o ADSL-u. Ako hohete da sanjate na tu temu i pricate rekla-kazala necu vam braniti a ni ucestvovati uostalom otvorite temu "ko hoce da se prikljuci na ADSL 2015 godine" pa sacekajte brzo ce to da prodje, u Svajcarskoj radi a i kod nemaca funkcionise i to gratis. Mi smo u Srbiji i Srbi smo, ovde ne funkcionisu vaznije stvari.

Moram samo ponovo da se nadovežem na ovo. ADSL u Srbiji (tm) možda mora da ide preko "digitalne" centrale, ali ADSL je u suštini analogna tehnologija, npr adsl nemožete puštati kroz optički kabal. Pod 2 neznam zašto ljudi insistiraju na digitalnoj centrali kada ona nema nikakve veze sa celom ADSL pričom (osim eventualno, što u sabirnicama gde su instalirane digitalne centrale, ptt može da ostvari "remote" kontrolu i da obavlja monitoring).

Elem, da bi neko imao ADSL njegova najbliža sabirnica mora da bude udaljena manje od 5km bakarne žice, i nesme imati pojačivače. I u tu centralu se ispred POTS uređaja (ili ti popularno centrale) stavlja DSLAM uređaj koji funkcioniše tako što odvaja iz onog para bakarnih žica audio signal (niže frekvencije) i digitalni signal (sve ostalo). Sve to isto imate i na strani korisnika u vidu mikrofiltera i ADSL modema. Analogni audio signal dalje ide na ATM mrežu a digitalni do čvorišta ISP-a. Nigde u celoj ovoj priči ne vidim potrebu za digitalnom centralom. Do POTS-a dolaze opet 2 bakarne žice i on nema pojma da je DSLAM ispred njega.

Inače primetili ste da sam koristio izraz sabirnica za mesto gde dolaze bakarne žice umesto centrala da bih bio jasniji. E sad možda ptt zahteva "digitalizovanu" zgradu, odnosno mogućnost daljinskog monitoringa svega i svačega, to ne znam, i ako stvarno lažu ljude da je za uvođenje ADSL-a preko potrebna digitalna centrala kao tehnički uslov onda stvarno sa tehničke strane lupaju gluposti. I da i dalje ne koče deregulisanje tzv local-loop-a do sada bi mnogi gradovi bili pokriveni ADSL-om, što opet ne znači da mislim da je neki od tih gradova Majdanpek, ovde jednostavno ne postoji dovoljna potražnja za bandwidthom.

Mislite li da se nekom isplati da dovlači opremu zbog 20tak korisnika ? Da će da napravi milione u Majdanpeku ? Umesto da sad oberučke prihvatite wi-fi, vi teoretišete .

maximus - 4-5-2006 u 20:36

Citat:
Obecani odgovor ADMINU

Paketi su simetricni
Nema ogranicenja po protoku.
Daily Limit (secs)=86400 ili u prevodu 24h
Prekid saobracaja samo ako telekom zezne stvar ili na nekom od linkova ne bude struje duze od 6h(upsevi toliko drze).
Antivirus kontrolise mail.Firewall na serveru. Preporucujem za korismike AVG antivirus besplatnu verziju i Microsoft AntiSpyware time se resava 95% problema.
Mailbox velicine 20Mb postoji i webmail (www.mpconn.net/mail pogledati) pristup mail-u sa svih konekcija od svih provajdera.
Ne naplacuje se otvaranje naloga i brzina moze da se menja od meseca do meseca.
Opremu ne iznajmljujemo i ne prodajemo je na rate posto je ustupamo po nabavnim cenama bez zarade (bar za sada) .
Primer cene ne mogu da dam jer zbog situacije u M-peku pokusavamo da nabavimo dobru opremu po sto manjoj ceni pa necu da nagadjam. Uostelom najvecu ustedu korisnici mogu uciniti pravljenjem takozvane kantene (nacrti i proracun na net-u) usteda 25-35 evra.

Mozes da mi das link gde mogu da vidim kako se pravi kantena,i sta mi je potrebno za nju :cool:

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:37

@Wireless-admin

Ajde javi mi se mailom na xonnix@neobee.net!!!
Koliko bi me sve to kostalo...mislim na opremu!

Wireless-admin - 4-5-2006 u 20:48

Za vas dvoicu je potrebno
eksterni wi-fi (ap) uredjaj
12db antenu
2m 50ohm kabal sa konektorima
svich (najgluplji)
utp kabal duzina zavisi od udaljenosti antene i uredjaja od vasih stanova (taj podatak nemam)

Na ovakav sistem moze se prikljuciti 7 korisnika.
Cene za sada ne dajem potrazi na netu.

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:57

@Maximus

Wireless - Uradi Sam

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:58

E a za mene?
Koliko bi me izasla kartica i te stvari?
Uzeo bih za pocetak od 128!

Aj kontaktiraj me na mail da znam koliko para da stekam! ;)

XoNNiX - 4-5-2006 u 20:59

Mail je xonnix@neobee.net
I kontaktiraj me nemo si takav...

XoNNiX - 4-5-2006 u 21:04

Evo kartice...

--

Wireless Sweex PC Card - 2.443,93 Din.
Komaptibilan sa IEEE 802.11b i IEEE 802.11g
Brzina prenosa : 54/48/36/24/18/12/11/9/6/5.5/2/1 Mbps auto fallback
Podrzani operativni sistemi: Windows 98SE, 2000 i XP
Ralink chipset
Podrzava 32-bit PCI bus
Standard: IEEE 802.11b/g
Kapacitet prenosa: 16 dBm – 18 dBm

http://pccentar.com/modules/La_boutique/images/produit/large/LAN0012.jpg

--

river - 4-5-2006 u 21:06

Kad će ti ugovori više

XoNNiX - 4-5-2006 u 21:10

Imate i ovde nesto o gore navedenoj kartici!

Wireless-admin - 4-5-2006 u 21:18

Kartica je ok.
Nadjite i ostale komponente.
Ajde nadjite najjeftiniji AP koji radi u client modu.
A ja cu sutra da vam kazem cene kod nas za opremu.
Pozdrav do sutra.

XoNNiX - 4-5-2006 u 21:37

Wireless Access Point Planet WAP-4033

http://www.planet.com.tw/product/pic/000390.jpg

Model: WAP-4033

Standard: IEEE 802.11g/802.11b (Wireless), IEEE 802.3 (Wired)

Transfer Rate:
802.11g: 54/48/36/24/18/12/9/6Mbps
802.11b: 11/5.5/2/1Mbps

Modulation: OFDM@54Mbps, CCK@11/5.5Mbps, DQPSK@2Mbps and DBPSK@1Mbps

Radio Technology: Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS)

Antenna: Detachable dipole antenna

Operating modes:
Access Point
Station - Ad-Hoc
Station - Infrastructure
Bridge - Point to Point
Bridge - Point to Multi-Point
Bridge - WDS
Universal Repeater

Transmit Power: 18dBm (Maximum)

LAN Interface: 1-port RJ-45, Auto-MDI/MDI-X

Cabling: Category 5/5e or above, 4-pair

LED Indicators: 3; PWR, WLAN, LAN

Power: 12V DC, 500mA

Temperature: 0 ~ 55 degree C (Operating)

Humidity: 10 ~ 90%, non-condensing (Operating)

Dimension: 170 x 87 x 32 (mm)

Weight: 162g

--

Cena: 6.042,19 Din.

PCCentar OnLine Kupovina

--

Nema...sve ja nabavljam...

river - 4-5-2006 u 21:37

@Wireless-Admin
Compex NetPassage WPE54G-22dBm Access Point 54Mb/s
tvoje mišljenje kao osnova za priključivanje 3 računara na net
+ naravno neka antena.

@all
cena 120€ ako ima još zainteresovanih spustićemo je verovatno do 100€.

XoNNiX - 4-5-2006 u 21:39

Ovaj koji sam ja naveo je jeftiniji...:cool:

river - 4-5-2006 u 22:23

Citat:
Prvo da objasnim nikakvo filtriranje portova kao ni drugih ogranicenja nece biti po ovim cenama koje sam objavio.Sve ce raditi: kamere, P2P programi osim jednog (warez) on je totalno zabranjen. Znaci za tu cenu simetricni saobracaj 64/64, 128/128 itd.

1. Možda sam sitničav ali nije mi jasno kako ćete to da zabranite "warez". Jel to znači da će NAT biti upotrebljen u svrhu forsiranja zabrane, ili to znači da će sav saobraćaj biti monitorisan ? (Ovo drugo je kažnjivo).

2. Nije mi jasno što se u ovom odgovoru potencira na warezu, kad je i po našem zakonu ISP oslobođen odgovornosti za saobraćaj koji njegovi korisnici naprave. Ili je ovo samo uvod u Metro Golden Mayer pisma upozorenja (oni koji duže prate ISP-ove u zemlji znaju šta je to).

Ovo sa warezom je nekako ispalo kao čisto demagoški odgovor, a konkretno pitanje je hoćemo li biti iza NAT-a ili ne ? Pošto mnogi servisi ne rade ili pružaju neoptimalne performanse kada je jedna strana iza NAT-a. Mene ovo interesuje lično jer ukoliko nemogu svoju konekciju da iskoristim u potpunosti (ne naravno da ne planiram da skidam "warez"), onda mi velika brzina ne pomaže toliko, te bi bilo profesionalno da dobijem(o) konkretan odgovor na postavljeno pitanje.

Citat:
Moj cilj je da korisnici budu zadovoljni, normalno svi mi radimo da bi zaradili tako da trenutno ispod ovih cena se ne moze.
A moze i ovako neka se prikljuce 200 korisnika u M-peku spusticu 128- na 1000 dinara.

A ovo je za svaku pohvalu !

XoNNiX - 4-5-2006 u 22:30

Da!

vjekoslav - 4-5-2006 u 22:50

Evo za rivera...

http://www.elitesecurity.org/tema/155948/0#1015970

vjekoslav - 4-5-2006 u 22:52

Za xonnix-a

http://www.elitesecurity.org/pretraga?Phrase=WAP-4033&action=searchoptions&BoardID=70&Submit=Search&SubmitType=Celog +sajta

XoNNiX - 4-5-2006 u 23:07

Lepo,lepo....:mad:

kikiriki - 5-5-2006 u 01:10

Ja cu vec naci 100 ljudi a za ostale se potrudite i vi....ok

Wireless-admin - 5-5-2006 u 06:33

Samo u vezi "WAREZA"
Sve sto radim u zastiti je u cilju boljeg servisa korisnicima.Pomenuti warez jedini mi je pravio probleme i probijao limite brzina.
Pa ako hocete da 1-2 korisnika povuku ceo saobracaj a da ostali ostanu bez njega u redu samo neznam sta ce reci OSTALI, verovatno ce cutati i cekati da ovi prvi zavrse posao, a oni kad dodju na red.

db - 5-5-2006 u 08:17

Citat:
Samo u vezi "WAREZA"
Sve sto radim u zastiti je u cilju boljeg servisa korisnicima.Pomenuti warez jedini mi je pravio probleme i probijao limite brzina.
Pa ako hocete da 1-2 korisnika povuku ceo saobracaj a da ostali ostanu bez njega u redu samo neznam sta ce reci OSTALI, verovatno ce cutati i cekati da ovi prvi zavrse posao, a oni kad dodju na red.

Sada me plasis . Kako to mislis probijao limite brzine ? Imamo li mi garancije da ce 128kb biti 128kb ili mozemo da se slikamo ako njih nekoliko pocne da skida filmove i "povuce ceo saobracaj " . Ako koristite MikroTik-a ,kao sto pretpostavljam, ne bi smelo da bude takvih problema . I stvarno kako je to pomenuti warez totalno zabranjen ?
Za rivera
Sto se tice NATa problemi su moguci samo kod programa koji koriste dva i vise kanala na unapred odredjenom portu (npr aktivni FTP ) ali je to reseno kod vecine programa bas zato sto je NAT jednostavno nezaobilazan u mrezama . Sto se tice performansi ne vidim tu nikakvih znacajnijih problema.

XoNNiX - 5-5-2006 u 10:47

@Wireless-Admin

Stavite me na listu!

river - 5-5-2006 u 10:59

Citat:
Originally posted by db
Sto se tice NATa problemi su moguci samo kod programa koji koriste dva i vise kanala na unapred odredjenom portu (npr aktivni FTP ) ali je to reseno kod vecine programa bas zato sto je NAT jednostavno nezaobilazan u mrezama . Sto se tice performansi ne vidim tu nikakvih znacajnijih problema.

Opet ponavljam dolazna veza je problem, ne više "kanala". A kao prost primer jedan od programa koji zahteva "dolaznu vezu" je Skype. Probajte skype sa na računaru sa 512k i iza NAT-a i skype na 64k bez NAT-a. Performanse su iste. Ne možemo onda da pričamo o performansama dalje.

2. ako ja otvorim 10000 tcp/ip konekcija prema nekom serveru (što često radim kad testiram servere koje napravim) NAT ima da poludi i onda ćete svi da osetite to, bez obzira što ne skidam warez, niti uopšte pravim veliki protok preko tih konekcija. U u jednom debug/test ciklusu uradim to barem jedno 10 puta. (Ne bih voleo samo da me wi-fi-admin zbog ovoga diskvalifikuje kao potencijalnog korisnika mreže ;))

I zato zbog 2. (ukoliko nisam pogrešio totalno u opisu) molim admina da kaže koliki bi koštalo povezivanje ali bez NAT-a ispred (nemora statična adresa).

XoNNiX - 5-5-2006 u 12:20

I kada ce te cene???

db - 5-5-2006 u 12:29

Gde ide link sa Starice ,prema Petrovcu ,Kucevu.. ? Nadam se da ce ping biti razuman ,da se malo igramo :>

maximus - 5-5-2006 u 12:43

Citat:
Za vas dvoicu je potrebno
eksterni wi-fi (ap) uredjaj
12db antenu
2m 50ohm kabal sa konektorima
svich (najgluplji)
utp kabal duzina zavisi od udaljenosti antene i uredjaja od vasih stanova (taj podatak nemam)

Na ovakav sistem moze se prikljuciti 7 korisnika.
Cene za sada ne dajem potrazi na netu.

Mozda sam ja malo glup ali ajde ako hoces reci cenu koliko bi ukupno trebali ja i komsija da damo para za opremu, mi bi napravili postolje za antenu a sve ostalo sto treba za nas dvojicu da je tvoje,znaci trazim tacnu cifru koliko ce nas kostati da dobijemo internet i uplatimo po tih 900 dinara za prvi mesec, aj vise budi precizan jel me ovo izludjuje, a nerazumem se u ovo nista :(

admin - 5-5-2006 u 12:47

Da se nadovezem na db-a...
U jednom Wireless-adminovom postu pise zagarantovana brzina. Jel' se to odnosi samo na poslovne korisnike ili na sve? Ako je link, kao sto je pomenuto ranije 6mbps, pa se nakaci 50 flat-rate korisnika to daje protok od oko 120kbps po korisniku (a sta ako bude vise korisnika). Znajuci kakvi smo i koliko smo zeljni interneta, verovatno ce 49 od tih 50 konstantno da vuce velike fajlove sa neta. Da li to znaci da oni koji uzmu 256kb pakete "mogu da se slikaju" sa onom razlikom i "da cekaju na red"? Dakle kolika je agregacija?
Osim toga, kako to mislis da zaustavis warez bez filtriranja P2P i ostalih protokola i portova? Limitiranjem velicine fajla koji moze da se prenese? Cini mi se da to ne bi bilo dobro za korisnike.
Sad da se nadovezem na ono sto je river pomenuo. Npr. ja napravim sajt i postavim ga na web server koji imam u svom kompjuteru. Ako zaobidjemo smislenost takvog poteza, da li je moguce da "ceo svet" vidi taj moj sajt kad sam online (ako koristim neki od servisa za dinamicku redirekciju na IP), ili ne. Ovo opet pitam zbog IP-a, filtriranja portova i sl. Ako sam dobro shvatio, necemo imati javne dinamicke IP adrese, nego lokalne (npr. 192.168.x.x), pa cemo se svi mi "gurati" kroz jednu? To bi stvarno mogao da bude problem za funkcionisanje nekih stvari. Npr. neko mi je pomenuo da (cini mi se) WoW trazi unikatnu IP adresu da bi mogao da se ukljucis. U slucaju "provlacenja" svih korisnika wirelessa kroz 1 IP, znaci da npr.5 ljudi ne bi moglo u isto vreme da igra tu igru online.
Jeste da sad pocinjemo da cepidlacimo, ali bilo bi lepo da Wireless-admin malo detaljnije objasni detalje usluge i moguce opcije.

XoNNiX - 5-5-2006 u 12:55

Ako bude vise korisnika obezbedice se jaci link...covek je lepo rekao...:cool:

admin - 5-5-2006 u 14:23

XoNNiX, nije u pitanju broj korisnika, verujem da ce biti postavljen jaci link ako nas bude mnogo, u pitanju je brzina na koju korisnici mogu da racunaju. Na osnovu ovog posta: http://www.rtvmajdanpek.com/forum/viewthread.php?tid=41&page=7#pid5531 moze da se pretpostavi da nema garancija za protok, mada bi morala da postoji neka donja zgarantovana brzina ispod koje ne bi smelo da se ide.
Jos nesto u vezi antena. Koliko sam procitao na netu, lose antene (citaj cantene) mogu drasticno da uspore celokupnu mrezu ako nisu kvalitetno napravljene, jer preopterecuju AP i uzimaju mu mnogo vremena. Da li ce se prilikom kacenja novih korisnika voditi racuna i o tome?

XoNNiX - 5-5-2006 u 15:19

Najbolje je da se kupe kvalitetne antene nego da se prave!
Mada...ne verujem da ce mnogima trebati antene jer smo mi veoma blizu...
Ja ne znam da li imam 250 m do Zvzezde vazdusnim putem!
Trebalo bi da sa antenom koja se dobija uz onaj sweex i koju mogu dosta da priblizim prozoru radi bez problema! Da li sam u pravu?

XoNNiX - 5-5-2006 u 20:23

Sta nema wireless-admina?
Ajde malo info bre!

vjekoslav - 6-5-2006 u 00:11

Citat:
Originalno postavio/la admin

Jos nesto u vezi antena. Koliko sam procitao na netu, lose antene (citaj cantene) mogu drasticno da uspore celokupnu mrezu ako nisu kvalitetno napravljene, jer preopterecuju AP i uzimaju mu mnogo vremena. Da li ce se prilikom kacenja novih korisnika voditi racuna i o tome?

Kantene su se pokazale lose u uslovima gde postoji mnogo wireless saobracaja jer "rasipaju", mislim da ovih nasih 20 korisnika nece imati nekih problema.

vjekoslav - 6-5-2006 u 00:19

Citat:
Najbolje je da se kupe kvalitetne antene nego da se prave!
Mada...ne verujem da ce mnogima trebati antene jer smo mi veoma blizu...

Mozda ti jesi, ali neki su udaljeni vise od 500 m, ne verujem da ce neka omnica koja ide uz antenu da zavrsi posao.
Covek koji je dao 30 evrica za karticu i sav srecan ocekuje da uziva u carima wireless-a bice tesko razocaran kad sazna da mu je potrebna i neka antena od 50 evra.

vjekoslav - 6-5-2006 u 00:28

Nije da cepidlacim, ja cu sigurno preci na wireless, sve je bolje od budjavog dial-up-a, skupih impulsa, zauzetog telefona...
Ali me zanima wireless-admin-u ko jos osim tebe radi na odrzavanju mreze i pruzanju podrske korisnicima, ako ti odrzavas i petrovacku, kucevacku i nasu mrezu, pitam se kako ces sve to postici. Tek ce sa prikljucivanjem prvih korisnika krenuti i problemi, te ne radi kartica, te dugacak kabl, te mnogo propustenih paketa, los ping...
Ako mi moramo da cekamo po 24-48 sati da se ti problemi rese, bice mnogo nezadovoljnih korisnika.

Bio si pravu sto cene 128 Kb veze tice, bila je dezinformacija, verovatno su mislili na ovo

"1600 je mesec za 128. na 6 meseci ide popust, tako da se 6 meseci placa 5400 shto mu dodje 900 din/mes + 15 dana grastis"

Wireless-admin - 6-5-2006 u 09:51

Savet za rivera i sve koji razmisljaju u stilu "Ne možemo onda da pričamo o performansama dalje."
I kojima treba savrsen pristup internetu nek odu na sajt telekoma i pogledaju cene.
http://www.telekom.nadlanu.com/POSLOVNI/Internet.aspx?ac=solo&br=11
Zbir je ovakav:
zasnivanje ptp odnosa od 4Mb/s do 34 Mb/s 433.333,33din +18%
Cisco ruter 2200 evra (modem koji daje telekom samo radi sa cisco-m za druge nista ne garantuju)
To je za start i onda mesecno
opšti pristup (GUP) 6 Mb/s 296.100,00din +18%
Nek uplate sve ove takse (nisam ubacio opremu ,servere,ap-e,antene itd.) Pa da pricano o performansama brzinama cenama. Uostalom zaboravio sam jos jedan podatak od prosle subote od ovakvog linka.
Tue May 2 13:20:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:25:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:30:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:35:15 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:35:19 2006 25% packet loss with foreign host
Tue May 2 13:40:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:45:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:50:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 13:55:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:00:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:05:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:10:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:15:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:20:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:25:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:30:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:35:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:40:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:45:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:50:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 14:55:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:00:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:05:15 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:10:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:15:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:20:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:25:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:30:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:35:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:40:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:45:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:50:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 15:55:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:00:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:05:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:10:15 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:15:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:20:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:25:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:30:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:35:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:40:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:45:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:50:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 16:55:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:00:14 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:05:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:10:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:15:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:20:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:25:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:30:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:35:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:40:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:45:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:50:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 17:55:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:00:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:05:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:10:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:15:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:20:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:25:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:30:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:35:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:40:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:45:04 2006 100% packet loss with gateway
Tue May 2 18:50:04 2006 100% packet loss with gateway
Wed May 3 03:35:14 2006 100% packet loss with gatewa

Niko iz telekome nije rekao ni izvini a posto nemaju u jupaku dezurnu sluzbu moralo je da se saceka da prodje prvi maj da bi im se ulozio prigovor.
Naravno pozovite nekog mog korisnika da proverite dali nisu imali internet te subote. Imali su jer sam pozajmio 2M saobracaja od verata da imaju bilo kakav saobracaj makar i ne po zakupljenim brzinama.Dok su profi korisnici imali umanjenje 20%. E zbog ovakvih situacija brzine nisu garantovane jer ako ce mo se igrati garantovanoh brzina uzmimo onda telekomov cenovnik uostalom skinucu vam 30% od njega isuper ce da bude.
64 kb/s 6.048,33+18%=7137,00din manje 30% je 4995,00 dinara (pa to je manje od 5000)
i nema nat-a filtriranja portova ali kad telekom stane ja tu nista ne mogu zovite jupak narocito vikendom i praznicima.

river - 6-5-2006 u 10:18

O performansama ne vredi pričati kada se program nalazi iza nat-a i kad se ne nalazi. Pročitaj admin-e poruku u celosti prvo.

2. To što i dalje ne odgovaraš na prosta pitanja postavljena u ovom forumu, i što i dalje insistiraš na lažnom reklamiranju svoje usluge, dovoljno govori o ozbiljnosti firme.

Evo da bude fer, (možda zbog obaveza nisi uspeo da pročitaš sve postove kojih ima mnogo) ponoviću kritična pitanja na koja nismo dobili odgovor.

* - Da li će korisnici imati zagarantovani ili "best effort servis".
* - Da li će korisnici biti iza NAT-a.

Ovo nije u culju odbijanja korisnika od tvoje usluge, već naprotiv ovo im može pomoći da se u startu opredele za odgovarajući paket, pa da onda budu zadovoljni korisnici.

- A inače pošto je bilo citiranja raznih cenovnika interneta, neznam kako ti je promaklo da sve druge firme jasno stave do znanja da li će biti NAT-a da li će biti filtriranja itd. Ako to ne stoji na sajtu pitaš podršku njihovu i dobiješ odgovor, a ne sve ovako mutno, oćem, nećem.

Eto moja 0.02$

Wireless-admin - 6-5-2006 u 11:28

ne razumem ovo "lažnom reklamiranju svoje usluge" sta sam ja tu slagao i koga,
na pitanja o brzinama i cenama sam vrlo jasno odgovorio, uostalom daj mi nekog ko daje zagarantovane brzine po tim cenama.
Uostalom se trudimo u firmi da prosecnom korisniku obezbedimo maksimum za taj novac koji daje.I sve sto radimo je u tom interesu pa i to da spustimo cenu i da bi svi vi dobili maksimum.
Naravno da mi nije cilj razvoj p2p programa ali nije ni zabranjen (u Beogradu kod 80% wi-fi provajdera je zabranjen ili ogranicen), Jedinu zabranu na AP-u (mikrotik,firewall,Filter Rules) je zabrana wareza cak i to cu da skinem u M-peku dok prvi put ne napravi problem a posle o tome necu da raspravljam.
Znaci nat-a nema filtriranja portova nema (toga nema ni u Kucevu jer nisam do sada imao problema).
Brzine nisu zagarantovane i dok link prema telekomu funkcionise svi imaju ono sto su uplatili.Pitajte nekog korisnika u Kucevu ili Petrovca da li mu je nakad bila uskracena zakupljena brzina osim kad je prekid (od telekoma).
Davao sam statisticke podatke "po mene najgoreg korisnika" jer to sto on placa tih 256kb 3000din kod telekoma kosta 21.504,17+18% evo i najsvezijih
"Daily" Graph (5 Minute Average)
Max In: 257.62 Kb (100.6%) Average In: 252.62 Kb (98.7%) Current In: 256.59 Kb (100.2%)
Max Out: 10.44 Kb (8.8%) Average Out: 5.10 Kb (4.3%) Current Out: 4.95 Kb (4.2%)
Sta mislite da ja njemu uskracujem brzinu, a odakle mu prosek od 98.7% iskoriscenja linka
i da bi on za
2 days, 23 hours, 56 minutes, 16 seconds skinuo 3.85 GBs
da mu je bilo sta sto je uplatio ograniceno.

Na vise puta postavljena pitanja o ceni opreme sam jednom odgovorio da necu da ih obelodanim dok nemam konacne cene.Jedino obecavam da ce biti nize od cena tih istih proizvoda u trgovinama.
O kanteni
-Nije idalna ima veliko rasipanje i veliki ugao prijema pravi probleme i korisnicima i provajderima gde ima vise provajdera i AP-a (sto nije slucaj u M-peku bar za sada) ali je dostupna korisnicima sa plicim dzepom i bar je neko resenje bar privremeno dok ne skupe pare za bolju, i smanje troskove na startu.
Komentar na: "Ovo nije u culju odbijanja korisnika od tvoje usluge"

Dali si pomislio da 98% ucesnika na forumu i korisnika neznaju ni sta je nat ni fierwall ni kako internet funkcionise i sta je sve potrebno za to (mnogi misle uljucis zicu u zid i eto ti interneta) i da ce njima ove rasprave o nekim temama zvucati kao strahoviti problemi i da nece moci da surfuju i skidaji sto-sta sa neta, pa ce konacna presuda biti ovo nece dobro funkcionisati meni to ne treba.

Zato kad bude pusten u rad M-pek na nekom javnom mestu(neznam jos gde kafic,igracnica ili u rtm-u ako dozvole ) moci da probaju pa neka onda daju ocenu i odluku dali im to odgovara ili ne za tu cenu.

Wireless-admin - 6-5-2006 u 11:31

Zaboravio sam da vam saopstim jos jednu vest, telefonski impuls ce poskupeti od 80%-100% u narednih mesec dana. Sta ce biti sa dialup-internetom verovatno ce pojevtiniti.

Aleksandar - 6-5-2006 u 11:55

Telefon je vec poskupeo,a koliko znam i koliko pratim listing i dalje je za internet 30 impulsa u skupoj i 15 u jeftinoj tarifi i dodao bi,da se slazem da se prvi signal za internet pusti u RTM i da se to sve snimi i pusti javnosti, a i bolju reklamu od toga neces imati ..

Wireless-admin - 6-5-2006 u 11:59

Moja procena da je moje pojavljivanje na forumu uspelo jer sam primetio da su se na njega ukljucili mnogi koji nisu do sada ni bili na njemu sto znaci da je prica po gradu pocela da kruzi a to mi je ibio cilj.
Pruzio sam osnovne podatke, zvanicni i kompletni ce biti kad pocnemo da prikljucujemo korisnike.
A posle prikljucenih 10-20 korisnika mnogi ce probati i videti da je to kvalitenan servis i da ispunjava 99% NJIHOVIH ZAHTEVA (nigde nije savrseno).
Morate da priznate da je bilo kakvo ulaganje u M-peku u ovoj situaciji hrabrost i rizican potez, i nemojte misliti da je ovo kraj sto se tice nase firme bice tu jos ulaganja sto ce za sada ostati tajna.(do trenutka dok se projekat ne priblizi realizaciji) Da ne bi bilo komentara tipa " i što i dalje insistiraš na lažnom reklamiranju svoje usluge".
Od sada davacu samo informacije o postavljanju opreme i napredovanju radova.
Ujedno se zahvaljujem svim dosadasnjim dobronamernim ucesnicima foruma, od mene kad se prikljuce na wireless dobijaju 15 dana gratis interneta. Mislim da ste zadovoljni.

Wireless-admin - 6-5-2006 u 12:45

Propustio sam da odgovorim vjekoslavu na
"ako ti odrzavas i petrovacku, kucevacku i nasu mrezu, pitam se kako ces sve to postici. Tek ce sa prikljucivanjem prvih korisnika krenuti i problemi, te ne radi kartica, te dugacak kabl, te mnogo propustenih paketa, los ping..."
Nisi dovoljno informisan, tu je i Malo Crnice, Sela oko Elektrane Kostolac, zajedno sa M-pekom proradice i Zagubica kao i V.plana i neka sela oko pozarevca.
A u timu za internet je 3 administratora (sebe ne racunam ja uskacem po potrebi i nadgledam kompletan rad) kao i 4 radnika na postavljanju opreme.U svakom gradu imamo bar po jednog coveka koji intervenise po potrebi.
Ako sami korisnici postave opremu sigurno ne mogu da garantujem za njen rad. Mozemo da im pruzimo samo telefonsku podrsku. Korisnicma kojima smo mi ugradili opremu dajemo garanciju na opremu i ekipa dolazi na kvar ako ga ima, mada najcesci uzroci su iskljucena mrezna i zaboravljena lozinka.
Propustenih paketa u mrezi nasom krivicom nema. Link prema telekomu je na optici u Petrovcu. A prema veratu profi link na 27Mhz sa stubelja do Beograda (96.7Km vazdusno rastojanje) a ping izmedju te dve tacke ne prelazi 3ms testirano sa saobracajem od 14mb i kisom kao otezavajucom okolnoscu.

admin - 6-5-2006 u 14:04

Mislim da ovde nije bilo zlonamernih komentara i niko ne kaze da li je tvoja usluga kvalitetna ili ne - to cemo znati kad je probamo. Pitanja su tu samo zato sto ljudi pokusavaju da unapred malo "sklope mozaik" o tome kako izgleda usluga koju nudite, posto si ispustio da, osim cene paketa, das i malo tehnickih detalja.
Kao npr. kad odes u prodavnicu da kupis DVD plejer i prodavac ti kaze samo cenu. Ima ljudi kojima je to dovoljno, ali ima i onih koji ce da kazu: "cekaj bre, a jel' pusta titlove i koje formate titlova, video, audio zapisa, vrste diskova, sta ima od dodatnih opcija", itd, itd. Prodavac bi trebalo da im odgovori. Ima i ljudi koje zanima malo vise od pukog "utaknes zicu u zid i to je to" razmisljanja.

river - 6-5-2006 u 14:08

Citat:
ne razumem ovo "lažnom reklamiranju svoje usluge" sta sam ja tu slagao i koga

Pa iz priče smo zaključili da ograničenja postoje a tvoja ponuda, da sad ne nalazim i citiram je bila je reklamirana kao konstantan protok. Naravno da nemam ništa protiv toga da imaš best effort service, samo sam potencirao na iskrenom odgovoru. Onog trenutka kada nekolicini posetioca ovog foruma koji znaju "kako internet funkcioniše" objasniš tehničke detalje koji nas zanimaju, ne misliš li da ćemo oberučke da ti pomognemo i "nagovaramo" ljude da pređu na wi-fi. Ja sam to uporno i radio u postovima dok nisi počeo da izbegavaš (barem sam tako shvatio) odgovore.

Citat:

Naravno da mi nije cilj razvoj p2p programa ali nije ni zabranjen (u Beogradu kod 80% wi-fi provajdera je zabranjen ili ogranicen), Jedinu zabranu na AP-u (mikrotik,firewall,Filter Rules) je zabrana wareza cak i to cu da skinem u M-peku dok prvi put ne napravi problem a posle o tome necu da raspravljam.

Slažem se. Ja čak ne bih imao ništa protiv ni da se blokiraju kaaza, i slični portovi, ne koristim takve programe niti ikome savetujem da ih koriste, ali ako toga ima onda treba biti obelodanjeno. Ti uporno koristiš frazu "zabranićemo warez". To je zakonom već zabranjeno, a vi kao ISP možete da blokirate port. Ne razumem kojom bi to visoko naprednom tehnologijom mogli da filtrirate zahtev korisnika i da samo po ip paketu "provalite" da li se radi o warez-u ili ne. Jedini način je konstantan monitoring konekcije, što opet zadire u privatnost. Zato bih opet izuzetno više cenio konkretan odgovor, tipa, ukoliko ljudi preterate sa downloadom, blokiraćemo te i te portove i ostaće vam mail, http i sl. Kako god formulišeš odgovor a da da dovoljno informacija ja ću biti zadovoljan.

Citat:

Znaci nat-a nema filtriranja portova nema (toga nema ni u Kucevu jer nisam do sada imao problema).
Brzine nisu zagarantovane i dok link prema telekomu funkcionise svi imaju ono sto su uplatili.Pitajte nekog korisnika u Kucevu ili Petrovca da li mu je nakad bila uskracena zakupljena brzina osim kad je prekid (od telekoma).
Davao sam statisticke podatke "po mene najgoreg korisnika" jer to sto on placa tih 256kb 3000din kod telekoma kosta 21.504,17+18%

Ovo je onda odlična vest, i molim te onda potvrdi ljudima da će naš admin moći da stavi prezentaciju na web-server na svojoj mašini i da nekom u beogradu kaže telefonom svoju ipadresu. I da dok mu traje dns lease, ljudi iz beograda, sa npr sbb-a ili kog god drugog provajdera, mogu da pristupe njegovom računaru i vide njegovu prezentaciju. Naš admin pravi odlične sajtove i ovo mu je bitno da bi mogao da klijentima pokazuje svoj rad.

Ako ovo što sam gore naveo nije moguće, onda opet izgleda da se nismo razumeli i naš će admin verovatno ostati razočaran, a ja ću i dalje da tvrdim da se nalazimo iza NAT-a i da će ljudi iskusiti razne probleme vezane, ne za link, ne za brzinu, nego za NAT.

Naravno ukoliko ipak naš admin uspe da pokaže prezentaciju nekom u beogradu onda imaš veliko izvinjenje od mene, i 2l coca-cola-e.:P

Citat:

Komentar na: "Ovo nije u culju odbijanja korisnika od tvoje usluge"

Dali si pomislio da 98% ucesnika na forumu i korisnika neznaju ni sta je nat ni fierwall ni kako internet funkcionise i sta je sve potrebno za to (mnogi misle uljucis zicu u zid i eto ti interneta) i da ce njima ove rasprave o nekim temama zvucati kao strahoviti problemi i da nece moci da surfuju i skidaji sto-sta sa neta, pa ce konacna presuda biti ovo nece dobro funkcionisati meni to ne treba.

Ja sam i ranije rekao da ću uplatiti kod vas minimum 512kbs. Tada sam rekao i i dalje stojim iza toga. Ali isto tako hoću da znam šta ću ja za svoje pare da dobijem.

Slažem se da 90% korisnika možda ne zna šta je NAT ni šta je Firewall, ali onda bi bilo dobro da nama nekolicini udovoljiš odgovorima na malo "tehničkija" pitanja, ne mora ovde, možemo da otvorimo novu temu ili da se nađemo na irc-u ili gde god, ti reci a verujem da će biti zainteresovanih (osim mene). Postoji jedn stara izreka koja kaže, najbolja reklama su zadovoljni korisnici. Zamisli da admin, vjeka ili neko od drugih ljudi kojima ljudi veruju, kažu da usluga nije dobra. To ne bi bilo dobro za sve nas.

Mene npr zanima kako regulišete zasićenost linka pošto ako ja platim 512kbs ne bih voleo da mi brzina pada ispod npr minimalnih 128kbs. Baš me briga što njih 90 ima sa 128 i što svi hoće da skinu novi firefox ili šta god već.

Eto toliko, i veruj mi naviše bih voleo da moram da te vodim na piće uz izvinjenje.:cool:

db - 7-5-2006 u 17:46

Citat:

Slažem se da 90% korisnika možda ne zna šta je NAT ni šta je Firewall, ali onda bi bilo dobro da nama nekolicini udovoljiš odgovorima na malo "tehničkija" pitanja, ne mora ovde, možemo da otvorimo novu temu ili da se nađemo na irc-u ili gde god, ti reci a verujem da će biti zainteresovanih (osim mene). Postoji jedn stara izreka koja kaže, najbolja reklama su zadovoljni korisnici. Zamisli da admin, vjeka ili neko od drugih ljudi kojima ljudi veruju, kažu da usluga nije dobra. To ne bi bilo dobro za sve nas.

Mene npr zanima kako regulišete zasićenost linka pošto ako ja platim 512kbs ne bih voleo da mi brzina pada ispod npr minimalnih 128kbs. Baš me briga što njih 90 ima sa 128 i što svi hoće da skinu novi firefox ili šta god već.

Eto toliko, i veruj mi naviše bih voleo da moram da te vodim na piće uz izvinjenje.:cool:

Mozda bi najbolje bilo da zavrsimo sa ovom pricom oko NATa .
Wireless admin je lepo napisao : nema NATa ,nema filtriranja portova . Za NAT ne vidim potrebe ,a filtriranja portova bolje da bude ako gledamo sa pozicije obicnog korisnika .
2. Da nas admin postavi sajt na svojoj masini ne vidim kakvih bi imao problema zbog NAT ?
Za mene je ovo sto smo do sada culi od wireless admina sasvim dovoljno da ocekujem profi uslugu . Imaju iskustvo , ekipu i profi opremu prema tome ocekujem uslugu u rangu drugih provajdera . "Zasicenost" moze lepo da se regulise pravilnim projektovanjem : rasporedom kanala ,APa i usmerenih antena + mocan MikroTikov OS .
Zakljucak : Moguci su isti standardni problemi kao i kod svih wireless provajdera , znaci nista znacajno . NAT jednostavno nema mesta u ovoj prici . 24/30 internet ce za Majdanpek znaciti mozda i vise od ovog sajta .

"Obicni" korisnici nemojte se plasiti
NAAAAAAAAATTTTTTTTTTTTTTT

vjekoslav - 7-5-2006 u 18:38

Uostalom, sve cemo videti za par dana, zar ne???
Kako teku radovi wireless-adminu?

Vazna je mogucnost izbora.

sailor - 7-5-2006 u 18:57

Citat:
Zato kad bude pusten u rad M-pek na nekom javnom mestu(neznam jos gde kafic,igracnica ili u rtm-u ako dozvole ) moci da probaju pa neka onda daju ocenu i odluku dali im to odgovara ili ne za tu cenu.

Nema šta ''u rtm-u ako dozvole''... Računaj da je već dozvoljeno. Možemo da se dogovorimo oko datuma, vremena i td.
Pozdrav...

XoNNiX - 7-5-2006 u 20:57

Moze i u Foto Art-u...mislim da tamo ljudi dolaze cesce nego u RTM! :P

@Wireless-Admin

Hvala za 15 dana fraj! :cool:

vjekoslav - 7-5-2006 u 21:03

Svi dobiste po 15 dana fraj, gde je tu pravda? ;)

XoNNiX - 7-5-2006 u 21:37

Pa i ti si...ticu ili OTKAZ bre! :P

admin - 7-5-2006 u 22:49

Lepo, uspeli smo da saznamo ponesto o tome kako ce ovo funkcionisati. Wireless-admin kaze nema NAT-a, filtriranja portova, i to je lepo. Ja sam relativno zadovoljan odgovorima, ovako "na papiru", ali kopka me jos jedna stvar koja mi nije potpuno jasna, i voleo bih da dobijem odgovor:
Citat:
Profi korisnici brzina preko 256 dobijaju javnu IP.

Da li ovo znaci da kucni korisnici dobijaju dinamicki IP iz lokalnog opsega, a na internet idu kroz 1 zajednicku javnu IP adresu? Ili dobijaju javni dinamicki IP iz opsega provajdera (212.200.42.0 - 212.200.42.255, ili koji vec opseg imate)?
Ako svi na internet izlaze kroz 1 zajednicku javnu IP adresu, onda nema veze da li je u igri NAT, VPN, ICS ili koji god sharing protokol, jer ce biti problema sa pojedinim servisima koji zahtevaju zasebnu IP adresu. Svaki servis koji zahteva da kompjuter bude server i odgovori na dolazni zahtev sa interneta ce verovatno ici otezano, ako uopste i bude funkcionisao. river, ti neces imati taj problem jer sa 512k postajes "profi" i dobijas svoj IP :P
E, ako si pod "javna" mislio "staticka", a kucni korisnici dobijaju javnu dinamicku IP adresu, onda se nisi lepo izrazio, i ja se izvinjavam na bespotrebnom filosofiranju.
Da ne bude zabune... kao sto je db rekao: "obicni" korisnici ne treba da se plase ovoga, jer to ne ometa standardno surfovanje internetom.
PS. kao sto rece vjekoslav: "Kako teku radovi wireless-adminu?"
PPS. kada cemo moci da vidimo finalnu, konkretno formulisanu ponudu, kao sto je npr. ova ovde: www.3dnet.co.yu/cenovnik.php?s=0

XoNNiX - 7-5-2006 u 22:54

Znaci nema krstarice za one koji vise na chatovima!

db - 8-5-2006 u 06:22

Citat:
Originalno postavio/la db

Mozda bi najbolje bilo da zavrsimo sa ovom pricom oko NATa .
Wireless admin je lepo napisao : nema NATa ,nema filtriranja portova . Za NAT ne vidim potrebe ,a filtriranja portova bolje da bude ako gledamo sa pozicije obicnog korisnika .
2. Da nas admin postavi sajt na svojoj masini ne vidim kakvih bi imao problema zbog NAT ?
Za mene je ovo sto smo do sada culi od wireless admina sasvim dovoljno da ocekujem profi uslugu . Imaju iskustvo , ekipu i profi opremu prema tome ocekujem uslugu u rangu drugih provajdera . "Zasicenost" moze lepo da se regulise pravilnim projektovanjem : rasporedom kanala ,APa i usmerenih antena + mocan MikroTikov OS .
Zakljucak : Moguci su isti standardni problemi kao i kod svih wireless provajdera , znaci nista znacajno . NAT jednostavno nema mesta u ovoj prici . 24/30 internet ce za Majdanpek znaciti mozda i vise od ovog sajta .

"Obicni" korisnici nemojte se plasiti
NAAAAAAAAATTTTTTTTTTTTTTT

Lepo, moram sam da se ispravim kada nije niko drugi. Naime pod 2 nije bas najtacnije(mislio sam na nesto sasvim drugo) i pravilnije bi bilo reci da ne bi bilo problema ako ima validnu javnu ip adresu . Ono sto je napisao river stoji i tu je u pravu . Greska je nastala pri pokusaju da se NAT ubaci u sistem internet provajdera gde mu nije mesto . Zna se gde ga mozemo naci ,kod kuce u firmi i slicno ali definitivno ne i kod provajdera. Ja nikad nisam cuo da neki provajder koristi takav trik ,mozda bi river mogao da nam kaze kod kog provajdera mu je NAT poludeo pa da svi begamo od njega (041?).
Mozda je problem u terminu dinamicke ip adrese . Ispravite me ako gresim ,jer je ipak moje znanje o mrezama osnovno . Izmedju dinamicke ip adrese i staticke koju dodeljuje provajder nema nikakve razlike osim ,naravno, sto kod staticke adrese uvek pri inicijalizaciji dobijete istu (vezana je za MAC adresu ili nekim drugim postupkom) dok kod dinamickih dobijete prvu slobodnu adresu iz dodeljenog opsega. Sve adrese su validne javne ip adrese iz provajderovog superscopa. Mislim za mene je nezamisliva situacija da se povezes preko nekog provajdera i da ti on dodeli neku svoju privatnu adresu .
Kad smo vec kod greske
Citat:
Ovo je onda odlična vest, i molim te onda potvrdi ljudima da će naš admin moći da stavi prezentaciju na web-server na svojoj mašini i da nekom u beogradu kaže telefonom svoju ipadresu. I da dok mu traje dns lease, ljudi iz beograda, sa npr sbb-a ili kog god drugog provajdera, mogu da pristupe njegovom računaru i vide njegovu prezentaciju. Naš admin pravi odlične sajtove i ovo mu je bitno da bi mogao da klijentima pokazuje svoj rad.

ovde si sigurno mislio na dhcp lease a ne dns . Iz wireless adminove price mozemo zakljuciti da ce ovo raditi , mada im sigurno nece biti milo da neko hostuje sajt na svojoj masini .

Da bi zavrsili ovu pricu molim wireless admina da potvrdi da cemo svi imati prave adrese , ako mogu svi oni korisnici ,kablovski i adsl, interneta mozemo i mi nismo najgori ;)

maximus - 8-5-2006 u 08:20

Citat:
Znaci nema krstarice za one koji vise na chatovima!

Kako nema krstarice nerazumem,ako nemogu na krstaricu dzaba sve ?

XoNNiX - 8-5-2006 u 09:37

Pa cuo sam da isto neki koji su koristili wireless...ne secam se gde...imali su svi istu ip adresu i kada se dva korisnika sa istom ip adresom nadju na krstari znas sta se desava....jedan leti...
Mada kako sam ponovo procitao sve ove postove mozda ce i raditi...
Znaci isplati se probati u svakom slucalu! ;)

maximus - 8-5-2006 u 10:14

Pa neznam ali bice i glupo recimo ako su nam svima iste IP adrese i dovoljno je jedan da napravi neko sranje i da mu banuju IP adrsu i da niko nemoze da udje zbog njega, ja sam negde citao da su Admini na Krstarici dozvolili bas zbog Wirelessa da istog trenutka mogu 10 korisnika sa istom IP adresom da budu na chatu.. neznam ni sam vise .........

XoNNiX - 8-5-2006 u 11:02

Za to si u pravu,za admine....

BTW
Evo ovo je zanimljiva kartiva i svi je hvale:
943 TP-LINK TL-WN651G 54/108Mb/s Wireless PCI Adapter, Atheros chip extended range 3.600,00

Ima da se kupi ovde:
http://www.nebo.co.yu/cenovnikPage3.html
--
Rezultati pretrage na Googleu,pazljivo procitajte sta ljudi pisu o ovome,najbolje...
Ukucajte wn-651g i videcete!
--

PoZz!

XoNNiX - 8-5-2006 u 11:02

A,da,cena kartice je 3600din.!:cool:

river - 8-5-2006 u 11:33

Citat:
Originally posted by db
Ja nikad nisam cuo da neki provajder koristi takav trik ,mozda bi river mogao da nam kaze kod kog provajdera mu je NAT poludeo pa da svi begamo od njega (041?).

Nije to nikakav trik, niti je pak "čudno". NAT za one sa jeftinijim ulaznicama je Network Address Translation, tj on najblaže rečeno omogućava da provajder ima jednu javnu C klasu grubo oko 250 adresa (u zavisnosti od servisa koje ISP ima i koristi) a da ima mnogo više korisnika. Ja koliko sam razumeo wi-fi admin-a mpconn ima jednu i pol C klasu, znači grubo ako računamo to je oko 300-350 IP adresa. E sad ako ISP ima 350 ip adresa malo je glupavo očekivati da 1000 korisnika ima svoju IP adresu (kada se radi o 24/7 usluzi). A što se tiče provajdera koji to koriste ima ih dosta. U beogradu gotovo svi wi-fi provajderi i kablovski osim verat-a. (mada moje iskustvo sa različitim provajderima u bgd-u i nije preterano veliko). Evo trenutno ovo pišem a nalazim se iza NAT-a na sbb mreži.

Znači nije da je taj NAT nešto što je bauk ili će ljude koji hoće samo da surfuju da ometa, ali kao što sam već pre i rekao ja hoću da znam šta dobijam za svoje pare, kao i ti verovatno, i kao potrošači mislim da imamo pravo na to. Zar ne?

Opet da objasnim nije da ovo znači da je mpconn mali provajder jer imaju eto "samo" 350 javnih IP adresa. To rade i ptt i drugi, ali uglavnom nemaju potrebu za NAT-om zato što veliki broj njihovih klijenata ne ostvaruje 24/7 veze, nego se kače "po potrebi" dial-up-om.

E sad i laiku je jasno iz ove priče da je NAT samo uređaj koji tvoju privatnu adresu tipa 192.168.x.x pretvara za vreme trajanje 1 tcp konekcije u npr 200.128.2.x.

I ovo radi lepo za odlazeće konekcije, ali kako reče admin kada tvoj računar treba da "primi" konekciju. Jednostavno ne može. Ili barem nemože lako, jer čisto sumnjam da će mpconn sa svakog žiku, peru ili mileta da konfiguriše NAT.

Citat:

Mozda je problem u terminu dinamicke ip adrese . Ispravite me ako gresim ,jer je ipak moje znanje o mrezama osnovno . Izmedju dinamicke ip adrese i staticke koju dodeljuje provajder nema nikakve razlike osim ,naravno, sto kod staticke adrese uvek pri inicijalizaciji dobijete istu (vezana je za MAC adresu ili nekim drugim postupkom) dok kod dinamickih dobijete prvu slobodnu adresu iz dodeljenog opsega. Sve adrese su validne javne ip adrese iz provajderovog superscopa. Mislim za mene je nezamisliva situacija da se povezes preko nekog provajdera i da ti on dodeli neku svoju privatnu adresu .

Ovo gore je tačno kada se koristi samo DHCP server, međutim kada postoji manjak javnih IP adresa onda se podižu lokalne mreže koje su totalno odvojene od javne i tu možeš da imaš koliko hoćeš IP adresa, ali kada izlaziš na javnu mrežu tvoja konekcija banalno pričano mora da "prođe" kroz NAT koji onda toj tvojoj konekciji "prilepi" neku od slobodnih javnih IP adresa. Znači NAT funkcioniše otprilike kao DHCP, ali za podmreže.

Citat:

Kad smo vec kod greske
Citat:

ovde si sigurno mislio na dhcp lease a ne dns . Iz wireless adminove price mozemo zakljuciti da ce ovo raditi , mada im sigurno nece biti milo da neko hostuje sajt na svojoj masini .

Da, ja sam pogrešno napisao dns umesto dhcp.

river - 8-5-2006 u 11:36

Citat:
Originally posted by XoNNiX
Pa cuo sam da isto neki koji su koristili wireless...ne secam se gde...imali su svi istu ip adresu i kada se dva korisnika sa istom ip adresom nadju na krstari znas sta se desava....jedan leti...
Mada kako sam ponovo procitao sve ove postove mozda ce i raditi...
Znaci isplati se probati u svakom slucalu! ;)

Čet na krstarici je onda namerno postavio takvo ograničenje pošto je totalno validno da na irc-u bude više korisnika sa iste IP adrese.

db - 8-5-2006 u 12:41

mpconn.net = 212.200.42.2
DNS: tesla.mpconn.net
netname: YU-VIDEO-NET
YU Video servis Petrovac na Mlavi
212.200.42.0-212.200.42.255

Znao sam da je frka sa adresama ali ovo stvarno nisam ocekivao . Pa ovo je samo za Majdanpek . Izgleda da si bio u pravu ,river, samo jedna klasa C . Koju jos imas informaciju za polovinu , ja nista vise nisam nasao barem ne na YU Video servis i person(a nas covek).
To je to , cekamo komentar wireless admina. Nisam znao da je ovakva situacija mislio sam da ce ladno da bude neka cifra od min 5 klasa C, koliko korisnika imaju vec do sada ?
Covek je lepo rekao nema NATa ???

admin - 8-5-2006 u 13:01

Da provajderi koriste NAT - koriste, ali to i napisu u ugovoru o uslovima koriscenja/usluge Takodje kazu i da li korisnik dobija zasebnu javnu IP adresu ili samo privatnu. Wireless-admin kaze da oni ne koriste NAT. Dosta wireless provajdera "progurava" vise korisnika kroz 1 IP, a za to nije neophodan NAT, postoje i drugi nacini povezivanja lokalne mreze na javnu.
Citat:
Originally posted by db
Izmedju dinamicke ip adrese i staticke koju dodeljuje provajder nema nikakve razlike osim ,naravno, sto kod staticke adrese uvek pri inicijalizaciji dobijete istu
Naravno, ali ovde je sve vreme pitanje da li svako dobija zasebnu javnu IP adresu ili vise korisnika ide kroz jednu.
Sto se IP opsega mpconn-a tice, ne mora da znaci da poseduju samo opseg koji smo db i ja napisali u prethodnim postovima, moguce je da imaju zakupljene i druge opsege za koje mi ne znamo,tako da cemo svi ipak imati zasebne javne dinamicke IP adrese.
Da ne bismo vise nagadjali, ja predlazem da sacekamo da se Wireles-admin ili sat oglase i objasne ovu stvar ako zele.
Wireless-admine, nemoj se ljutis, samo nas zanimaju detalji, ipak cemo (verovatno) svi da postanemo korisnici :)

river - 8-5-2006 u 14:49

Ajde daj neki hint o tome kako drugačije mogu da proguraju više korisnika kroz 1 IP.

admin - 8-5-2006 u 16:44

ICS, ili npr. PAT (koji doduse jeste feature NAT-a, ali ima nesto drugaciji princip translacije), ali 'ajde da se ne uvlacimo dalje u offtopic, i da vise ne nagadjamo nego da sacekamo sta ce ljudi iz mpconn-a da kazu.

XoNNiX - 8-5-2006 u 22:34

Ma nema nesto Wireless-Admina...:(

db - 9-5-2006 u 06:46

Kao sto admin kaze da ne odemo dalje u offtopic ,predlazem da razmisli o novom forumu Wireless u delu o kompjuterima .
Siguran sam da cemo se oko ovog svi sloziti : surfovati iza NATa je daleko bezbednije ,posebno ako niste sigurni kako podesiti firewall ili ga ,pp, nemate.

XoNNiX - 9-5-2006 u 08:16

Pa dobro,dobro.Lepo u grad...ima zenske ima sve.Cu izadjem na televozor,a?A kaD?:P

admin - 9-5-2006 u 12:46

Citat:
Originally posted by db
Kao sto admin kaze da ne odemo dalje u offtopic ,predlazem da razmisli o novom forumu Wireless u delu o kompjuterima .
Siguran sam da cemo se oko ovog svi sloziti : surfovati iza NATa je daleko bezbednije ,posebno ako niste sigurni kako podesiti firewall ili ga ,pp, nemate.

Kad se pokrene wireless u Majdanpeku bice otvoren forum na tu temu posto ce sigurno biti pitanja, saveta, problema...
Bezbednost mreze koja je iza NATa jeste veca nego bez njega, jer mogu da se postave razna filtriranja, a u zavisnosti od konfigurisanja, moze da nacini mrezu potpuno nevidljivom za "spoljni svet"

river - 9-5-2006 u 15:07

Citat:
Originally posted by admin
Bezbednost mreze koja je iza NATa jeste veca nego bez njega, jer mogu da se postave razna filtriranja, a u zavisnosti od konfigurisanja, moze da nacini mrezu potpuno nevidljivom za "spoljni svet"

Ne u zavisnosti od konfigurisanja, nego po default-u, za računare iz spoljnog sveta mreža ne postoji, postoji samo NAT.

Prost razlog za to je da u mrežama koje su iza NAT-a koriste se privatne adrese 10.x.x.x ili 168.x.x.x a paketi adresirani na privatne adrese su "zabranjeni" na internetu, tj niko nemože da adresira konekciju prema nekoj od privatnih adrese i da preko javne mreže dođe do računara. Znači što se interneta tiče na NAT-u odnosno ruteru se završava mreža.

river - 9-5-2006 u 15:13

Citat:
ICS, ili npr. PAT (koji doduse jeste feature NAT-a, ali ima nesto drugaciji princip translacije), ali 'ajde da se ne uvlacimo dalje u offtopic, i da vise ne nagadjamo nego da sacekamo sta ce ljudi iz mpconn-a da kazu.

ICS- ako misliš na Internet Connection Sharing je softwerska implementacija NAT-a, i veruj mi niko od operatora to ne koristi, a PAT je samo nat varijacija, inače u svim cisco uređajima je implementiran i PAT i NAPT i firewall, tako da je postalo uobičajeno da pod NAT misliš i na PAT i NAPT.

admin - 9-5-2006 u 15:45

Well... nisam ni rekao da neko od operatora koristi ICS, vec da je to jedan od nacina da se progura vise korisnika kroz 1 IP, mada ako neki manji operater hoce da svojih 5 korisnika u nekom mestu poveze na internet preko ICS-a, ne vidim koji bi problem imao, osim eventualno nemogucnosti da im dodeli javne IP-ove. A ako bismo pratili logiku da je "Internet Connection Sharing je softwerska implementacija NAT-a" onda bi mogli da kazemo i da je avion leteca implementacija automobila (ili obrnuto) :):P
Naravno da mora da se izvrsi translacija adresa izmedju privatnog i javnog opsega, i ICS takodje implementira translaciju adresa, ali se protokoli donekle razlikuju u nacinu rada:
Citat:
What’s the Difference between ICS and NAT?

Internet Connection Sharing and NAT both work by offering to workstations on small networks:

Address translation
Address assignment
Name resolution

So what’s the difference between ICS and NAT?

Although similar in purpose, the NAT protocol offers more functions and greater flexibility than ICS—ICS is a cut-down, simplified version of NAT. This doesn’t necessarily denigrate the status of ICS, because in the simplest environments, ICS may be a better choice over NAT. As a network administrator, it is your responsibility to know the differences between them, and what each offers before making an informed choice as to which is better to implement.
Citat:
Difference between ICS and NAT

To connect a windows 2000/2003 network to the Internet, you may use one of two methods: ICS and NAT. Both ICS and NAT provide translation, addressing, and name resolution services to the network hosts.

ICS is designed to provide a single step of configuration (a single check box) on the computer running Windows 2000/2003 to provide a translated connection to Internet for all of the hosts on the network. However, once enabled, Internet connection sharing does not allow further configuration beyond the configuration of applications and services on the network.

NAT routing protocol is designed to provide maximum flexibility in the configuration of the computer running Windows 2000 Server to provide a translated connection to Internet. NAT requires more configuration steps; however, each step of the configuration is customizable. The NAT protocol allows for ranges of IP addresses from ISP and the configuration of the range of IP addresses allocated to the network hosts.
Citat:
# The main difference between NAT and ICS is in their configuration options. ICS is simple and pre-configured, while with NAT you can choose any IP range for the private addresses and you can disable both DHCP and DNS proxy capabilities. You can configure multiple external interfaces with NAT and NAT recognizes static addresses within your network. ICS doesn't check for the existance of static addresses in its scope, this can cause problems.
# NAT needs some configuration to work, ICS is just single checkbox. For NAT you need to configure external interface and make sure you add a route to it. Both DHCP and DNS server should be present.
# The firewall in ICS is called Internet Connection firewall, while in NAT it is called Basic Firewall
# For both NAT and ICS the computer running the translation service becomes the default gateway for the client PCs
# NAT properties include 'Services and ports' tab which can be used to map internal service to external device using protocol and port number that given service uses.
# ICS is available on computers running Windows 98 and above, while for NAT Windows server 2000 or higher is needed
Ja necu ulaziti u dalju diskusiju na temu NATa i slicnih stvari, posto mreze ipak nisu moja oblast i imam vrlo limitirano znanje o ovome, tako da nisam dovoljno kompetentan da ulazim u dublje diskusije. Zbog toga prihvatam i mogucnost da nisam bio u pravu u prethodnim postovima.

XoNNiX - 9-5-2006 u 22:47

Jos uvek cekamo na odgovore Wireless Admin-a...:mad:

William - 9-5-2006 u 23:32

Mislim da ce vas prijatno iznenaditi mogucnosti i svojevrsna `elasticnost` i otpornost wifi-a
da ne govorim o prednostima half-legal multiplayer gaming -a kao sto su dedicated RPG, RTS i FPS serveri
[ ahm. mr.admin procitao sam i razumeo uslove koriscenja] koje moze bilo ko od vas podici uz malo dobre volje i pomoci wifi admina, kad se umorite od interneta ...

Pozdrav od negdasnjeg majdanpecana ;)

db - 10-5-2006 u 08:20

Dobro , ako budemo na "privatnoj mrezi" da li ce to znaciti "duplo brzi" lokalni saobracaj ili neka slicna pogodnost . Znam da bi se to mnogima svidelo ;).
Kada smo kod ICSa ,jos jedna od njegovih slabosti je da moze da radi samo sa jednim subnetom . Sam ICS je u Microsoftovom maniru ,jedan checkbox i radi , ima ciljnu grupu . Gledajuci dodeljivanje javnih adresa NAT bi trebalo da radi na sledeci nacin : ili su svi iza NATa ,osim onih koji imaju "placene" fiksne adrese, ili NAT dodeljuje validnu javnu ip adresu svima koji je traze dok mu ne ostane samo jedna i tada gura na klasican nacin port-adresa translacija.
Drugi nacin mozda i moze da prodje relativno bezbolno , koji procenat racunara je iskljucen :mad:

river - 10-5-2006 u 09:50

Citat:
Although similar in purpose, the NAT protocol offers more functions and greater flexibility than ICS—ICS is a cut-down, simplified version of NAT.

Evo sve se svodi na ovo. I stvarno bi bilo ok prema ostalima da završimo ovu priču o mrežama ovde, a dobro bi bilo da ev otvorimo diskusiju na nekom drugom mestu, mislim da će ostali da se slože.

P.S.
@admin
Nije stvar ko je u pravu a ko nije, svako nešto nauči dok je živ. Ja sam počeo samo priču o NAT-u sa konzumentske tačke gledišta, a kad si spomenuo "druge načine" koji su po meni podrazumevali nešto drugo osim NAT-a u jednom ili drugom obliku, jednostavno sam postao zainteresovan da čujem nastavak priče, da vidim jesam li nešto možda propustio. Tako da nisam hteo da vređam niti išta slično.

XoNNiX - 10-5-2006 u 10:39

www.mpek-wireless.co.sr

Dodjite...

admin - 10-5-2006 u 12:58

@river: ma naravno, nisam ni ja imao nameru da bilo koga uvredim (a nadam se i da nisam), a uzput sam jos po nesto i naucio (sto ovde, sto cackajuci po netu na tu temu). Moj prethodni post jednostavno znaci da bih tesko mogao da udjem u dublju diskusiju, jer je moje znanje na tu temu limitirano, i bez dubljeg proucavanja problematike ne bih bio dovoljno kompetentan sagovornik. A temu smo odvukli totalno off... evo ja se vec stidim.

river - 10-5-2006 u 14:02

Nego, kako nisam u m-pek-u jel ima nešto novo. Jel se postavlja mreža, jel negde testirano... itd itd.

Ajde javite, da ne propustim prijavljivanje, ili ne daj bože bude prebukirano sve.

E da i ako neko ima nekog u Kučevu ili Petrovcu sve naše sumnje mogu biti razjašnjene jednim telefonskim pozivom.

0.02$

maximus - 10-5-2006 u 15:34

Ja nisam cuo da se igde ista postavlja a raspitivao sam se bas danas od ljudi koji stanuju i u Zvezdi i u drugim vecim soliterima da li im se nesto desava po krovu i niko nista nezna :(

XoNNiX - 10-5-2006 u 17:03

Dolaze momci u subotu bre...
Sta ce dolaze nedelju dana kasnije kada je 15. ponedeljak???
Za montazu im treba par sati tj. dan....:)

Bice,bice...ne brinite!

I AJDE VISE,SELIMO SE NA http://www.mpek-wireless.co.sr/ !

vjekoslav - 10-5-2006 u 19:28

Nece to ici sa mpek-wireless.co.sr, ubise me tvoji animirani gifovi i signature, budi milostiv. :)

158 kb, bre, 30 sec/dial-up????

maximus - 10-5-2006 u 19:43

meni se bas ovde svidja :P

vjekoslav - 10-5-2006 u 19:49

Admin, a da sve ovo prebacis u komjuteri/wireless??

vjekoslav - 10-5-2006 u 20:18

Brzi si ko munja :)

admin - 10-5-2006 u 20:20

Prebaceno. Sto se tice XoNNiXa, mlad je, naucice, ima vremena :P

XoNNiX - 10-5-2006 u 20:43

i jos uvek cekamo...mrezu!:mad:

XoNNiX - 11-5-2006 u 20:47

Ima li koga????:o

river - 11-5-2006 u 23:57

Evo ja sam upravo u kući postavio jedan mali soho AP. Naime svo ovo pričanje o wi-fi-u i td nateralo me je da razmislim o praktičnosti kablova koje sam razvuko svuda po kući pa ih svi zajedno preskačemo ko ninđe.

Ako nekog zanimaju iskustva ili ev da isproba svoju opremu, možemo da se dogovorimo. AP staje u džep, pa možemo da organizujemo neki test.

XoNNiX - 12-5-2006 u 10:07

Ajd,ce dodjes kod mene kada postave net a da nam admin da test pristup pa da probamo kako AP cepa od mene...ja sam 221m od Zvezde,opticka vidljivost,znaci,cepace bez dodatnih antena! ;)

A mozemo da probamo kako reaguje kada ima prepreka,a?

Moz?

XoNNiX - 14-5-2006 u 18:54

Izgleda da od ovoga nema nista...
Nista nije postavljeno od uredjaja,niko se nejavlja na mail + nisu dostupni(tako sam cuo) i jos nema nikoga da se pojavljuje na forumu!

Ajde ljudi javite se da znamo kakva je situacija!

sat - 16-5-2006 u 23:50

Gospodo malo samo strpljenja radimo vec 3 dana od jutra do ponoci oko montaze za nekoliko dana cete videti rezultate molim Vas malo strpljenja

db - 17-5-2006 u 07:54

A ja mislio da ste odustali ;). Zna li se nesto oko opreme za krajnje korisnike po nabavnim cenama ? Pretpostavljam da ce to biti uredjaji koji su se najbolje pokazali u saradnji sa postavljenom opremom , dakle koje kartice i koja cena ?

XoNNiX - 17-5-2006 u 09:27

To!
U'r back! ;)

dezareo - 20-5-2006 u 23:25

Prevara, ali ona klasicna

maximus - 21-5-2006 u 11:56

Nije prevara nego neozbiljnost u poslovanju ja licno vise nisam zainteresovan za Wireless mislim da se radi o neozbiljnim ljudima ako ne i deci nekoj i zaista nezelim da ulazem pare u nesto sto ce mozda trajati tri dana, a to ce se sigurno desili ako se ovako budu drzali datih obecanja i budu ovako odgovorni .
Razmislite svi dobro pre neko sto kupujete opremu jel nije bas toliko jeftina da bi bacali pare,a i Majdanpek je izgleda lepak za prevarante,setite se samo kablovske,u celoj Srbiji to funkcionise besprekorno samo ovde pokupili pare i pustili 10 kanala,i nema ih vise nigde a znam ljude koji su u samom startu dali pare a jos nisu prikljuceni na kablovsku.E ovo me podseca na tako nesto ...
Ja pozdravljam doticne i zbogom ...

sat - 21-5-2006 u 13:33

Primetili ste da ja ne pisem puno ,zaista nemamo puno slobodnog vremena puno se radi ,pa nisam imao vremena provesti na forumu ,vidim da ima pojedinaca koji su negativno raspolozeni ,ali je tako i svakom poslu nemoze se stici svugde ,pa bi zaista molio za malo strpljenja jeli ono sto obecavam ja ispunjavam , jucer smo pustili AP na 2.4 , tokom sledece nedelje na 5.8 tako ni vreme nam nije dozvolilo da brze radimo ,ali nije problem ja nisam od nikoga trazio pare , niti ja uzimam unapred ,videcete prvo kako radi pa gospodo ko zeli neka izvoli, nadam se da cemo se videti sledece i isprobati kako funkcionose Hvala na strpljenju

river - 21-5-2006 u 13:51

A gde ste pustili AP na 2.4. Ja sam se provozao gradom sa uključenim laptopom i netstumblerom i nisam naleteo ni na jednu mrežu, ako ne računam svoju kućnu.

?!

XoNNiX - 21-5-2006 u 14:40

Pa nisu u Majdanpeku pustili...
Mozda pustaju sa repetitora na staricu....udaljenos je oko 50km,kako mi Vjeka rece,i AP ce raditi na 5.8GHz!

XoNNiX - 21-5-2006 u 14:40

Nego River ce da svratis kod mene da probamo malo ovu mrezu kada puste u rad?

Dajana70 - 24-5-2006 u 00:46

Pozdrav svima. Ja imam pouzdane informacije odakle je pusten AP ali ne mogu da vam kazem.
Pozdravljam ekipu koja radi i nadam se da ce taj projekat u najskorije vreme da pocne uspesno da funkcionise, jer tako nesto je zaista potrebno nasem gradu.

XoNNiX - 24-5-2006 u 11:44

;) :P :o :mad:
:D :cool: :) :(

river - 24-5-2006 u 12:44

Bilo kako bilo, dovoljno neozbiljnosti je već prikazano ovde. Rekla kazala informacije, obećanja, obećanja.... jer još nekom ovo liči na uvođenje digitalne centrale ?

Evo nisam mogao da izdržaim a da ne primetim sledeće:

Citat:

posted on 2006425 at 22:17 by sat

Dobro vece ,svima Majdanpecanima,vidim da ste zainteresovani za internet wireless ovo bi trebalo biti iznenadenje za 1.maj ali trenutno nisam uspeo sve odraditi pa se nadam da cete dobiti najkasnije do 15. maja .Odradene su sve tacke tako da ce se oprema montirati tokom sledecih 2 nedelje za sada toliko

Citat:

posted on 2006517 at 00:50 by sat

Gospodo malo samo strpljenja radimo vec 3 dana od jutra do ponoci oko montaze za nekoliko dana cete videti rezultate molim Vas malo strpljenja

Citat:

posted on 2006521 at 14:33 by sat

Primetili ste da ja ne pisem puno ,zaista nemamo puno slobodnog vremena puno se radi ,pa nisam imao vremena provesti na forumu ,vidim da ima pojedinaca koji su negativno raspolozeni ,ali je tako i svakom poslu nemoze se stici svugde ,pa bi zaista molio za malo strpljenja jeli ono sto obecavam ja ispunjavam , jucer smo pustili AP na 2.4 , tokom sledece nedelje na 5.8 tako ni vreme nam nije dozvolilo da brze radimo ,ali nije problem ja nisam od nikoga trazio pare , niti ja uzimam unapred ,videcete prvo kako radi pa gospodo ko zeli neka izvoli, nadam se da cemo se videti sledece i isprobati kako funkcionose Hvala na strpljenju

A na tehnička pitanja se ne odgovara, čak ni na pitanja o lokaciji AP-a, a jedina podrška u poslednje vreme stiže od "novih" korisnika kojima je podrška "misteriji" oko wi-fi-a bila izgleda jedini razlog da se registruju na ovom forumu. Kako tipično.

river - 24-5-2006 u 12:49

Citat:
Originally posted by maximus
Nije prevara nego neozbiljnost u poslovanju ja licno vise nisam zainteresovan za Wireless mislim da se radi o neozbiljnim ljudima ako ne i deci nekoj i zaista nezelim da ulazem pare u nesto sto ce mozda trajati tri dana, a to ce se sigurno desili ako se ovako budu drzali datih obecanja i budu ovako odgovorni .
Razmislite svi dobro pre neko sto kupujete opremu jel nije bas toliko jeftina da bi bacali pare,a i Majdanpek je izgleda lepak za prevarante,setite se samo kablovske,u celoj Srbiji to funkcionise besprekorno samo ovde pokupili pare i pustili 10 kanala,i nema ih vise nigde a znam ljude koji su u samom startu dali pare a jos nisu prikljuceni na kablovsku.E ovo me podseca na tako nesto ...
Ja pozdravljam doticne i zbogom ...

Skoro sam prošao kroz Kučevo i video bilboard MPConn-a. I znaš šta piše tamo? Bežični Internet i Kablovska televizija :D

sat - 24-5-2006 u 16:30

River ja ponavljam da nikome nisam trazio pare , a sledece iskreno puno zavisi i od vremenskih uslova pa da je vojvodina ja bih sigurno do sada uradio , mada nisam ovde da ti se pravdam ,ako zelis internet uzeces ako ne zelis naravno da neces uzeti ne mozes reci da sam neozbiljan trebas prvo upoznati coveka i poslovati da bi to rekao nekome ,zao mije sto ovako raspravljamo nadam se da ces me upoznati uskoro pa tada mozes proceniti da li sam klinac ili ozbiljna osoba naravno ponavljam ako zelis , a poslovnu stranu ostajem pri mom stavu , sto si jos hteo reci prosao kroz kucevo pa......????????

river - 24-5-2006 u 17:04

Citat:
Originally posted by sat
River ja ponavljam da nikome nisam trazio pare , a sledece iskreno puno zavisi i od vremenskih uslova pa da je vojvodina ja bih sigurno do sada uradio , mada nisam ovde da ti se pravdam ,ako zelis internet uzeces ako ne zelis naravno da neces uzeti ne mozes reci da sam neozbiljan trebas prvo upoznati coveka i poslovati da bi to rekao nekome ,zao mije sto ovako raspravljamo nadam se da ces me upoznati uskoro pa tada mozes proceniti da li sam klinac ili ozbiljna osoba naravno ponavljam ako zelis , a poslovnu stranu ostajem pri mom stavu , sto si jos hteo reci prosao kroz kucevo pa......????????

Žao mi je što misliš da je ovo kritika tebe lično. Ne. Ovo je kritika neozbiljnosti firme koju predstavljaš. O tebi ne mogu da razmišljam pošto se jelte, ne poznajemo.

A što se tiče firme i ocene njene neozbiljnosti, pa mnogo toga se vidi u njenom ophođenju prema klijentima (budućim ili sadašnjim), i kako rešava konfliktne situacije. Vi se na tom polju iskreno niste pokazali, a kada i ako vaša usluga bude dostupna ljudima ovde oni će prosuditi svako za sebe. To što možda imate korisnike koji su vam verni u situaciji gde nemaju drugog izbora i nije nešto čime bi se vaš marketing pohvalio, pre je nešto čime vlasnik firme može da se pohvali kao neko ko je pronašao odgovarajuće tržište gde će da investira, i za to mu "skidam kapu". Lako je biti najbolji kad si jedini, ali ne zaboravimo prvi nije uvek i najbolji u poslu.

Dajana70 - 24-5-2006 u 19:47

River... ja jos uvek nisam korisnik i ne dajem podrsku nikom samo sam pozdravila ljude koji to rade, a isto sam tako nestrpljiva kao i ti, te stoga nije lepo sto tako pises, jer ja nisam nov ,,korisnik'' kako si naveo, vec novoregistrovani clan na ovom forumu. A sto se tice AP moras biti snalazljiv pa otkriti gde je :)
S' postovanjem...

Doktor - 24-5-2006 u 19:54

Ajde sad pa se posvadjajte!!!!

dezareo - 24-5-2006 u 20:17

Citam ovu temu vec mesec dana i prvi put se oglasavam. Smatram da je ovo u vezi wifi zesca prevara. Ljudi nema nista od toga. Od kada je sve trebalo biti gotovo. Cini mi se da je ovo neka teorija zavere. Daj covece ako planiras da uradis to, uradi ali bar kazi bice gotovo za sedam dana, tri nedelje ili mozda za mesec dana. U toku svog rada kazi, evo namestio sam antrenu, sada ide drugi korak i tako dalje. Ja ne vidim nikakvog rezulatata. Ipak, po mojoj slobodnoj proceni i po mojim intstiktima, kojima bezrezervno verujem ovo ce biti prevara 2006.

Cuvajte se laznih proroka- kako vec Isus rece svojim ucenicima je veoma lepa paradigma na ovo sto se nama dogadja ovde u Majdanpeku a vezano je za wifi.

Ne, nije mi zao sto sam ovo rekao, i nemam kompromisa prema ekipi iz Petrovca, Kuceva ili odakle su vec.

dezareo

XoNNiX - 24-5-2006 u 20:33

We will see...:cool:

admin - 28-5-2006 u 04:08

http://img163.imageshack.us/img163/9586/clock7dv.gif:ohttp://img163.imageshack.us/img163/3995/timetickingaway7fb.gif

XoNNiX - 28-5-2006 u 09:53

Hehehe...

XoNNiX - 29-5-2006 u 16:24

Ima li nekih novosti???
Moze li malo informacija?!?!?!

:mad:

sicEr - 31-5-2006 u 21:55

I? Kako radi taj wi-fi, pokriven je ceo grad? :)

Ajd', uzdravlje.

Aleksandar - 1-6-2006 u 08:03

http://img207.imageshack.us/img207/2661/kal1117jv.jpg

XoNNiX - 1-6-2006 u 09:34

hahahah

db - 2-6-2006 u 12:56

Izgleda da su oni cekali da telekom snizi cene pa da nam ponude pakete po duplo nizim cenama

XoNNiX - 2-6-2006 u 15:09

Mislis jos uvek cekaju...:P

vjekoslav - 2-6-2006 u 19:55

Ili da podignu svoje repetitore, zaobidju Telekom i cetvotostruko snize cene :P

XoNNiX - 3-6-2006 u 09:24

Hahahaha....:P

XoNNiX - 3-6-2006 u 11:37

Nego...ima li nekih novosti????

sat - 6-6-2006 u 22:16

Naravno ima novosti

sat - 7-6-2006 u 07:50

Danas je uraden prvi prikljucak u mpeku

XoNNiX - 7-6-2006 u 08:26

Gde,kako,kad?

Dajana70 - 7-6-2006 u 13:02

Ako je tako, kome mozemo da se obratimo za detaljnije informacije u vezi prikljucka?

XoNNiX - 7-6-2006 u 14:16

DA! KAD?

sat - 7-6-2006 u 15:31

Ovih dana cete sve saznati u vezi iterneta sada radimo na tome

XoNNiX - 7-6-2006 u 15:37

Ajde... ;)

ekipa - 7-6-2006 u 20:38

Hvala Dajana na podrsci!!!!!!!!!

Podrska bilo kakvog tipa nam je vise nego potrebna, jer planinarenje na Staricu nije ni malo lako!

hs1-mpek..........................

Dajana70 - 7-6-2006 u 21:14

,,Ekipo'' providan si! hihihi....

ekipa - 7-6-2006 u 21:46

Molim te,obracaj NAM se u mnozini,jer ekipu ne cini JEDAN.

Pozdrav sa Starice.........

http://rapidshare.de/files/22481181/slike_sa_starice_2006_031.jpg.html

river - 7-6-2006 u 23:06

Ekipo,

Evo jedan podatak. Večeras oko 00:00h moment pre nego što sam napisao ovo. Uhvatio sam signal hs1-mpek-a i to verovali ili ne samo uz pomoć "interne" antene na laptop-u. Doduše signal je slab tako da će morati da se "pojača" nekom antenom. Inače ovo je uhvaćeno u gornjem delu grada, čisto ako vas interesuje.

river - 7-6-2006 u 23:24

Signal se opet pojavio, pre neki minut. I jačina mu je bila -80dBm a zatim se popeo na -75dBm, naravno ovo su očitavanja sa kartice tako da nisu mnogo pouzdana, doduše jačina signala se popravila u odnosu na prvi put.

river - 7-6-2006 u 23:27

Evo kako poče kiša jačina signala ode na -58dBm, što me plaši da nije posledica jonizovanja vazduha zbog vremenskih uslova.

river - 7-6-2006 u 23:33

Sad ga nestade opet :(.

Ajde sad jedno objašnjenje, jel vi ovo još postavljate opremu, ili sam ja slučajno ubo neku refleksiju signala ?

ekipa - 7-6-2006 u 23:38

Mislim da ce fiksna antena resiti problem.

ekipa - 7-6-2006 u 23:41

Samo refleksija!!!

river - 7-6-2006 u 23:43

Eh, imao pa nemao (što bi rekli braća jevreji).

Jel imate neke antene, ap-ove u ponudi, da odma sutra namestimo šta treba :) ili reci barem šta preporučujete pa da se dovijem kako znam da vikend provedem na miru.

ekipa - 7-6-2006 u 23:54

Ufffff............
Ima dosta toga.......
Izaci na lice mesta je najpametnije,kombinacije su razne.......
Nema pravila.........!!!!!!!!!

river - 8-6-2006 u 00:02

A kakva je procedura da naručim izlazak na lice mesta ?

XoNNiX - 8-6-2006 u 10:06

Hahaha....
Mi cekamo...ovo ce mozda da ispadne dobro! ;)

Aleksandar - 8-6-2006 u 15:51

I sta sada ? Rekli ste da cete u RTM prvo pustiti da svi vide kako to funkcionise ?
Gde su cene opreme ?
Hoce li neko konacno reci nesto Konkretno... ?

XoNNiX - 8-6-2006 u 16:30

Pa izgleda da jos ne....

vjekoslav - 8-6-2006 u 23:43

Da li planirate da postavite jos neki AP? Zvezda, recimo?

XoNNiX - 9-6-2006 u 09:00

Pa morace...

kikiriki - 9-6-2006 u 20:20

Ajde višeeeeeeee.....

XoNNiX - 10-6-2006 u 11:05

hehehe

XoNNiX - 12-6-2006 u 18:57

Ima li nekih novosti????

XoNNiX - 13-6-2006 u 21:25

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

vjekoslav - 14-6-2006 u 22:00

Nesto mi nije jasno, gledam i ne shvatam...

"Ekipa" i "sat" se loguju po par puta dnevno, a odgovora nigde.
Neznam u cemu je toliki problem, da li je postavljanje tih AP-ova toliki posao da radite po 18 sati dnevno pa ne stignete da odgovorite?

A i wireless admina nema vec nedeljama.
A i sajt je jos uvek u "pripremi".
Pa srecno vam poslovanje majstori.

vjekoslav - 14-6-2006 u 22:03

BTW ekipo, jel ono vas passat sa stranim tablama?

XoNNiX - 14-6-2006 u 22:05

Pa stvarno bre!

ekipa - 14-6-2006 u 23:32

E ljudi,i nervoza a i nestrpljenje su na mestu,slobodno malo ostrije..........!!!

OK, famozni HS je postavljen,linkovi rade i pusten je protok,ali sve to trenutno radi u Test Mode-u (provera......)!
A ekipa ne odlucuje o prikljucivanju,terminima i sl.,vec iste samo izvodi.....!!!!!

Koje table su u pitanju?

Veliki pozdrav!

admin - 14-6-2006 u 23:47

Taman htedoh da zakljucam temu jer je:
- em odlutala od pocetnog pitanja: "Da li bi se pretplatili na Wireless Internet kada bi bio dostupan u Majdanpeku ?"
- em se pretvorila u nizanje pitanja bez odgovora
- em nema nikakvih obavestenja o napredovanju
kad - eto uskoci ekipa sa ovom porukom iznad, i zato resih da sacekam jos par dana da vidimo hoce li neko najzad dati odgovore na postavljena pitanja (narocito ona "tehnickija") i neko opsirnije obavestenje sta se desava, ili ne... Ako ste vec zapoceli pricu (Wireless-admin i sat) trebalo bi da ispricate i sredinu pre nego stignete do kraja.
Ne bih voleo da na kraju svi kazu: "Pa srecno vam poslovanje majstori."

sat - 15-6-2006 u 07:47

Gospodo strpljenja zaista ako je moguce , puno se radi a u fazi ispitivanja AP zasad smo zadovoljni kako radi pa cemo narednih dana odraditi ono sto je zamisljeno

XoNNiX - 15-6-2006 u 10:00

ajde da vidimo...

river - 15-6-2006 u 13:28

Sad ispitivanje AP-ova, a ranije je wireless-admin rekao da je oprema "već naštelovana i da čim se montira biće puštena u rad".

BTW, šta je to ispitivanje AP-ova. Oni valjda iz fabrike izađu ispitani. A ako ste radili sa istima u prošlosti kako kažete, sigurno znate kako se ponašaju pod load-om, i najbitnije, ako to ispitujete, kako to radite bez klijenata ? Mislim i ptt kad "ispituje" tehniku odredi neku grupu korisnika njima instalira novotariju i onda gledaju u "realnim uslovima" kako oprema radi. Ovo vaše "laboratorijsko" ispitivanje je stoga meni čudan potez.

XoNNiX - 15-6-2006 u 16:13

Ma nek rade sta rade...valjda ce biti nekih rezultata na kraju...:P

sat - 15-6-2006 u 16:53

polako gospodine river gde toliko zuris ,pa nisi ti ulozio novac u svemu ovome to nama pozajmili obucari pa se malo mucimo sto ti dosad ne uradi nesto u m. peku nego moraju obucari da rade , pa ako nezelis da sacekas ti nemoj vise komentarisati , ja ponavljam da nikome nisam uzeo pare niti trazio , pa imam pravo da izvrsim labolatorijske analize jer sam ipak ja ulozio u svemu ovome a ne ti , a kada se bude zavrsilo sa ispitivanjem videcemo tada cemo pustiti ostale korisnike ,za sada je 1 korisnik i vrsimo ispitivanje do danasnjeg ide odlicno sto smo i ocekivali nadam se da cemo za koji dan pokrenuti RTM i Opstinu da vide kako funkcionise posto ce to biti gress period pa ako su zadovoljni uzece ako ne nije problem tako nadam se da ce i ostali imati sanse da se vrsi prikljucak toliko za sada River ako imas strpljenja sacekaj ako ne nemoras nikoga ja ne primoravam Hvala unapred

XoNNiX - 15-6-2006 u 17:57

Okili Dokili

Nego kada ce to otprilike da zivne...ja ocu da uzmem ali sada ce raspust i necu da budem... :(

river - 15-6-2006 u 18:00

Svakako tvoj (i obućarski ;) ) novac, tvoja stvar šta ćeš da radiš sa time. Potpuno si u pravu. I ako ne želiš da deliš informacije o tome šta se dešava sa radovima na mreži i kada će biti puštena imaš svako pravo na to, ali onda barem reci tako da mi ne bi postavljali pitanja u prazno. Nema potrebe za tim da me prozivaš ili izdvajaš na bilo koji način iz gomile, ja sam jednostavno, ko i svi drugi verovatno, zainteresovan za razloge kašnjenja. Svi smo se nekako nadali da će ovo mnogo ranije profunkcionisati.

P.S.
Ne moraš da me oslovljavaš sa "gospodine" na forumu.

river - 15-6-2006 u 18:03

Citat:
Originally posted by sat
za sada je 1 korisnik i vrsimo ispitivanje do danasnjeg ide odlicno sto smo i ocekivali nadam se da cemo za koji dan pokrenuti RTM i Opstinu da vide kako funkcionise posto ce to biti gress period pa ako su zadovoljni uzece ako ne nije problem tako nadam se da ce i ostali imati sanse da se vrsi prikljucak toliko za sada River ako imas strpljenja sacekaj ako ne nemoras nikoga ja ne primoravam Hvala unapred

Eto i ja bih se rado priključio tom priključenju opštine i rtm-a (ne mora grace period). A što se tiče strpljenja davno sam ga izgubio, ali problem je što nemam trenutno alternativu, inače bih davno prestao da čekam na vas.

XoNNiX - 15-6-2006 u 22:57

I ja sam zesce zainteresovan,ali mislim da sam to rekao barem jedno sto puta(najmanje) do sada...
Inace,River,da li ti mozes sas taj AP da dodjes do mene u Nikole Tesle 14 pa da probamo taj net?
Da na Wireless Admin da besplatan pristup na dan pa cisto da probamo...a ja zivim tu,pored belog dvora...
Trebalo bi da radi bez (k)antenu. :)

Dajana70 - 15-6-2006 u 23:11

Sta ste navalili?! Kao da ce biti besplatno? Ponasate se kao da nikad niste koristili net :) hihihihi......

XoNNiX - 16-6-2006 u 10:45

Pa nece biti besplatno ali ce biti mnooogoooo jeftinije nego fcking dial-up!

werdano - 18-6-2006 u 21:36

Hmmmmmmm...

XoNNiX - 18-6-2006 u 21:46

Ima li vas?
Novosti?

sicEr - 21-6-2006 u 04:25

xonnix, daj iskuliraj malo! 5 puta dnevno pitas ima li nesto novo!

XoNNiX - 22-6-2006 u 09:36

mora se...

XoNNiX - 22-6-2006 u 21:38

Evo uspeo sam da preko laptopa,koristeci pcmcia wireless karticu bez dodatne antene,iz foto art-a "uhvatim" signal hs1-mpek-a!
Ali signal nije bio stalan vec se gubio...malo ima malo nema! ;)

BILO BI DOBRO KADA BI EKIPA POSTAVILA I JEDAN AP NA ZVEZDI!!!

Dajana70 - 23-6-2006 u 00:10

;)

XoNNiX - 24-6-2006 u 17:00

Ali ekipe,jos uvek,nema...:(

Dajana70 - 24-6-2006 u 23:54

Da... nesto ih sad nema! Hmmmmm.... Ja spremila kesh - jos samo da potpisem ugovor, a njih nigde :)

XoNNiX - 25-6-2006 u 15:22

pa da....sta ces....

Dajana70 - 26-6-2006 u 00:50

Nista ..... cekam jos mao pa idem na letovanje, a onda.... ako nista ne bude, moracu ekipu da potrazim :cool: P.S. XoNNiX ja i ti smo izgleda sami na ovom forumu!

XoNNiX - 26-6-2006 u 10:40

Pa izgleda...

Dok oni dodju ja vec nisam tu,tj. nisam ni sada...trenutno sam u Negotinu a za nedlju dana idem u Suboticu....izgleda da ce na kraju oni morati da cekaju nas,i to dugooooo....:)

Dajana70 - 27-6-2006 u 00:42

Pa....XoNNiX tako je! Cekanje moze da postane predugo pa da covek izgubi strpljenje. Pozdrav sat-u, ekipi i ostalima, ali ja vise ne cekam. Vreme tolerancije je proslo :P

XoNNiX - 27-6-2006 u 10:59

Ako nista drugoostacemo na dial-downu i cekacemo ADSL...
Samo da vam kazem...Dial-Down nije poskupeo!
Cena SMIN poziva je ostala ista! ;)

db - 28-6-2006 u 11:33

Izgleda da menjaju provajdera ,mozda se to ceka .

XoNNiX - 28-6-2006 u 22:41

nemam pojma sta rade...a da se ceka,to znam...:)

XoNNiX - 4-7-2006 u 16:08

Nekih novosti?

Euromobil - 4-7-2006 u 21:29

U cetvrtak...06.07.2006. dolaze kod mene da mi puste to cudo...
Sve dogovoreno danas...
Pa svrati da vidis kako radi...:cool:

www.euromobil.co.yu

XoNNiX - 5-7-2006 u 11:29

No problemo :)

werdano - 6-7-2006 u 14:21

Danas je 6. !
Pa kako je proslo ...komentar ?
Jel' najavljen neki rok ..........Avgust , septembar . oktobar ili ....2007 !

Euromobil - 6-7-2006 u 17:39

Citat:
Originalno postavio/la werdano
Danas je 6. !

Sve je OK...
U lokalu su mi umontirali...Bilo je malo problema danas jer veci deo prepodneva nije bilo struje kod mene i u okolnim zgradama...Pa se malo cekalo na struju...
Inace postavljen mi je AP ka krovu Starog Samackog...sproveden UTP kabal..I za sada je sve ok...
Malo kasnije mi pustaju i kuci...Beli Dvor.,..
Pa ko voli da vidi kako radi..Izvolte...;)
P.S..danas je dogovoreno da Euromobil bude zastupnik za Wireless za Majdanpek..Tako da mozete od sutra svratiti i raspitati se o svemu...

Pozdrav,,,

www.euromobil.co.yu

XoNNiX - 6-7-2006 u 19:53

Citat:
Originalno postavio/la Euromobil
Citat:
Originalno postavio/la werdano
Danas je 6. !

Sve je OK...
U lokalu su mi umontirali...Bilo je malo problema danas jer veci deo prepodneva nije bilo struje kod mene i u okolnim zgradama...Pa se malo cekalo na struju...
Inace postavljen mi je AP ka krovu Starog Samackog...sproveden UTP kabal..I za sada je sve ok...
Malo kasnije mi pustaju i kuci...Beli Dvor.,..
Pa ko voli da vidi kako radi..Izvolte...;)
P.S..danas je dogovoreno da Euromobil bude zastupnik za Wireless za Majdanpek..Tako da mozete od sutra svratiti i raspitati se o svemu...

Pozdrav,,,

www.euromobil.co.yu

Hahahaha....ocekuj me za nedelju-dve...:)

sicEr - 6-7-2006 u 21:01

Poto ja ne mogu da svratim, jer sam malo dalje, a i ne planiram skoro tamo, mogu li se ovde cuti neke konkretne stvari? Cisto, da se informisemo...

Euromobil - 6-7-2006 u 23:15

Citat:
Originalno postavio/la sicEr
Poto ja ne mogu da svratim, jer sam malo dalje, a i ne planiram skoro tamo, mogu li se ovde cuti neke konkretne stvari? Cisto, da se informisemo...

Evo sam Wireless-u..Sljaka dobro...
Neznam sta te Konkretno interesuje..?
Platio sam za Lokal AP 130e...Prikljucak jer nije bilo direktne vidljivosti...
Za kuci sam platio 50e...Posto vec ima AP ...Samo prikljucak znaci..UTP kabal...
I uplatio dva naloga od po 256/128 ..oba po 3.000 din...Home varijanta...DU meter pokazuje konstantan download izmedju 31,2-32,4 kB/sec....
Sta te jos interesuje..?
P>S..Dogovor je bio 256/128...A kada sam probao upload isao je na 256 isto...Znaci konekcija je 256/256...;)

www.euromobil.co.yu

admin - 7-7-2006 u 01:04

Posto sada postoji zastupnik mpconn-a za Majdanpek, nadalje za pitanja u vezi uvodjenja i funkcionisanja njihove usluge kontaktirajte direktno njih.