RTM Forum - Gradska nekomercijalna wi-fi mreža (original)

Gradska nekomercijalna wi-fi mreža
river - 13-5-2006 u 15:09

Kako će dolaskom wi-fi internet provajdera, količina wi-fi opreme koja postoji u gradu značajno narasti, to može da se iskoristi i za pravljenje lokalne nekomercijalne wi-fi mreže. Ovde naravno ne bi bilo interneta, ali zato možemo da igramo igre i razmenjujemo fajlove.

Ovo je po meni vrlo interesantno, i ako pogledate Užice Wireless možete dobiti predstavu o tome kakvi sve potencijali postoje u takvoj jednoj mreži.

Ovo može biti zanimljivo iz više razloga, prvo kako gradska mreža ne bi imala internet ne bi postojao ni mesečni trošak, a gradski igrački turniri takođe ne bi opterećivali komercijalnu mrežu te bi i internet verovatno radio bolje.

Šta mislite o tome?

vjekoslav - 13-5-2006 u 15:52

Odlična ideja, podržavam.

XoNNiX - 13-5-2006 u 19:42

I'm IN! :cool:

dezareo - 13-5-2006 u 22:19

I ja sam za.

river - 15-5-2006 u 13:01

Ajmo onda da se organizujemo malo. Kako bi ovo bilo sve na nekoj volonterskoj osnovi lepo bi bilo da u startu krenemo barem o nečemu da se dogovaramo, i pišemo, jer kao rekoh ovo ne bi bila komercijalna mreža, tj niko to za nas neće da uradi.

A bilo bi šteta da ovako nešto propadne, npr, verujem da forum posećuje mnogo mladih ljudi iz Majdanpeka i okoline koji bi eventualno želeli da nauče kako se postavlja i administrira mreža, tako da bi u startu bilo dobro da vidimo šta znamo, šta ne znamo, gde smo jaki gde ne, koliko dobrovoljaca imamo, kako bi rešili probleme koji se dešavaju i kakva bi nam oprema koristila. Da neko ne kupi opremu koju kasnije ne bi mogao da iskoristi. A i da eventualno potražimo možda neku eventualnu finansijsku ili bilo kakvu pomoć od opštine i ev nekih nevladinih organizacija. Mislim ipak je ovo projekat koji bi više učinio na podizanju nivoa ako ništa drugo barem neke računarske pismenosti u gradu, nego organizovanje žurki i koncerta.

Da isto treba ljudima objasniti da korišćenje gradske mreže ne bi predstavljalo prepreku povezivanju na nekog komercijalnog provajdera, nego bi ljudi imali u najmanju ruku izbor i mogućnost da probaju lokalni wi-fi da igraju igre u mreži i nauče ponešto o računarskim mrežama i to potpuno besplatno.

db - 15-5-2006 u 14:44

Pre godinu dana je trebao da se odradi neprofitni projekat za jednu nevladinu organizaciju po ugledu na http://www.bgwireless.net . Oprema 5K evra, internet itd. Sve je to propalo , naravno , a znam ih jos trojicu koji su isto hteli da postave mrezu i odustali.
Ono sto hocu da kazem je da je potrebno sao par ozbiljnijih ljudi i eto mreze . Pogledajte bgwireless i po kom principu funkcionise , i sta su dobili za 'male pare' . Danas je ,po obecanju, trebalo da startuje wireless mreza a od wireless admina ni traga ni glasa . Neka kletva mozda ?

U svakom slucaju podrzavam .

river - 15-5-2006 u 14:56

Jel se ti to javljaš u volontere, ili barem smatraš sebe nekim ko bi mogao ovo da pogura, tj ozbiljno podrži makar malo. Ako je tako welcome, i daj da animiramo još nekog.

XoNNiX - 15-5-2006 u 20:32

Ja se javljam! :P

William - 16-5-2006 u 01:32

Citat:
Originalno postavio/la db
Pre godinu dana je trebao da se odradi neprofitni projekat za jednu nevladinu organizaciju po ugledu na http://www.bgwireless.net . Oprema 5K evra, internet itd. Sve je to propalo , naravno , a znam ih jos trojicu koji su isto hteli da postave mrezu i odustali.
U svakom slucaju podrzavam .

Svojevremeno sam postavio test mrezu, dobio CL signal cca 55mbs,dobacio 15 km i stao. Sta dalje, pitali smo se. Nesigurna drzava `sve je politika` itd. cine nesigurnim investicije, bilo koje investicije, posebno one 5K.:(
Pozdrav!:(

XoNNiX - 16-5-2006 u 09:10

Ja bih hteo ali ako ovi iz mpconn-a uvdeu net...ne bih kupovao opremu samo zbog ovoga! :)

river - 16-5-2006 u 10:03

Citat:
Originally posted by William
Svojevremeno sam postavio test mrezu, dobio CL signal cca 55mbs,dobacio 15 km i stao. Sta dalje, pitali smo se. Nesigurna drzava `sve je politika` itd. cine nesigurnim investicije, bilo koje investicije, posebno one 5K.:(
Pozdrav!:(

Eto ti bi mogao da nam pomogneš svojim iskustvom, kao neko ko je već postavljao mrežu.