RTM Forum - Wireless softver i uređaji (original)

Wireless softver i uređaji
vjekoslav - 11-5-2006 u 21:05

Pomoć korisnicima oko terminologije, izbora kartice, AP-ea i sl.

link pokazuje grafikone vertikalnog i horinzotalnog ugla prijema najkorišćenijih antena, ovo je naročito važno zato što će se pristupne tačke postaviti na različitim kotama.

http://wireless.uzice.net/uputstvo-ugao-zracenja-antena.htm

Link koji sledi objašnjava najčešće pojmove koji se koriste u wireless tehnici

http://www.nswireless.org/pojmovnik.htm
http://www.nswireless.org/uvod.htm

vjekoslav - 11-5-2006 u 21:18

Najjednostavnije upustvo za izradu kantene

http://www.geocities.com/projektikabineta/3.html

vjekoslav - 12-5-2006 u 01:41

Šta vam je sve potrebno da biste se priključili na wireless inetrnet:

1. Ako imate sreće (Imate optičku vidljivosta sa AP-om, niste udaljeni više od 300-400m, komp vam je blizu prozora)

- PCI wireless kartica, najjeftinija, recimo:
TP-Link TL-WN551G Wireless PCI LAN Adapter 11 / 54 Mb/s 802.11b/g - RP-SMA(ž) konektor za eksternu antenu, eXtended Range (TM) Atheros chip, izlazna snaga 63-80mW - pod MikroTik RouterOS 2.9 do 22 dBm = 158mW koja košta oko 23 evra+PDV.
Uz većinu kartica ide i mala omni antena koja je vezana malim(20-30 cm) pigtail (praseći repić :)) kablom za samu karticu, ova antena može da se odvrne i da se priključak(RP-SMA/ženski) upotrebi za povezivanje neke jače antene (panel, sektorska, kantena i sl.), kartica se ubode u PCI slot, instalira se softver, antena se postavi tako da "vidi" AP, i to je to. Antenu ne smete postavljati blizu monitora, televizora i sl.

2. Imate malo manje sreće (AP je udaljen 500-1000m, postoji optička vidljivost, komp vam je drugom kraju sobe)

- Wireless kartica, CFD-200 kabl RP-SMA(m) na N(m) dužine 5-7 m (12-15 evra + PDV), i neka panel, sektorska ili jača omni antena koja ima N priključak - ženski (20-40 evra+PDV). Antenu montirate tako da "vidi" AP.

- Bolja varijanta je kupiti AP, recimo:
Planet WAP-4033 Wireless Access Point 11 / 54 Mb/s 802.11b/g - Realtek RTL8186 chip, izlazna snaga 18 dBm = 63 mW, RP-SMA(ž) konektor za eksternu antenu, režimi rada - AP / AP Client / Bridge / Universal Repeater / WDS, kriptovanje WEP / WPA / WPA2, MAC adres filter, ugrađen DHCP server čija je cena oko 52 evra + PDV. Većina ovih AP uređaja već ima ugrađene omni antene koje su efikasne do otprilike 1000 m, većina njih ima i RP- SMA priključak za eksternu antenu, kao i jedan ili više LAN portova. AP se povezuje na komp (na mrežnu - LAN karticu) pomoću UTP kabla (crossover) koji može da bude dužine do 100 m. AP mora da ima optičku vidljivost sa drugim AP-om na koji se povezujete.

Kupite recimo vi i komšija/drug jedan AP sa 2-5 LAN porta, recimo:
Planet WAP-4035 Wireless Access Point 11 / 54 Mb/s 802.11b/g sa 5 LAN 10/100 Mb/s portova - Realtek RTL8186 chip, ugrađen svič 5 x UTP 10/100 Mb/s, izlazna snaga 18 dBm = 63 mW, RP-SMA(ž) konektor za eksternu antenu, režimi rada - AP / AP Client / Bridge / Point-to-Miltipoint Bridge / Universal Repeater / WDS, kriptovanje WEP / WPA / WPA2, MAC adres filter, ugrađen DHCP i RADIUS server koji košta oko 60 evra+PDV, postavite AP kod vas ili druga (optička vidljivost), ubodete UTP kabl (do 100m) i jedan i drugi imate wireless net.

Svi ovi uređaji koje sam naveo kao primer nisu namenjeni za spoljnu montažu, za ovo postoje uređaji koji su maalooo skuplji. Cene su orijentacione i mogu da se razlikuju za 10% +-.
Sve ovo važi ako imate optičku vidljivost ka AP-u
, ako nemate,nek vam je Bog na pomoći. :(

Aleksandar - 12-5-2006 u 06:43

Koliko bi nas to izaslo (oprema komplet) ako je recimo moj komp od komši... kompa udaljen jedno 10 metara,komp mi je na 1 metar od prozora i imam opticku vidljivost sa zvezdom,od mene do zvezde nekih 200 metara,znaci zanima me po koliko jevreja bi trebali ja i komsija da damo za komplet opremu,to jes koliko bi trebao dati sam ako neubedim komsiju ,a za ovo ubedjivanje nadam se da cu dobiti jos 15 dana gratis :)

vjekoslav - 12-5-2006 u 11:42

Citat:
Originalno postavio/la Aleksandar
Koliko bi nas to izaslo (oprema komplet) ako je recimo moj komp od komši... kompa udaljen jedno 10 metara,komp mi je na 1 metar od prozora i imam opticku vidljivost sa zvezdom,od mene do zvezde nekih 200 metara,znaci zanima me po koliko jevreja bi trebali ja i komsija da damo za komplet opremu,to jes koliko bi trebao dati sam ako neubedim komsiju ,a za ovo ubedjivanje nadam se da cu dobiti jos 15 dana gratis :)

AP = 70 evra (AP sa 5 LAN priključka), Planet WAP-4035.
UTP kabl, 10 evra ako kupuješ gotov, 5 evra ako se snađeš.
i to je to.
Ovo je dobra varijanta, možete se priključiti vas petorica, samo na ovu cenu dodaš trošak za UTP kablove.

vjekoslav - 12-5-2006 u 22:03

A ako ćeš sam, kupi neku PCI karticu od 30-40 evra i završio si posao.

CuBio - 19-5-2008 u 21:16

Ako nekog interesuju AP CLIENT uredjaji, i ROUTERI slobodno nek se javi :):) a ako vam treba i neka informacija pitajte