RTM Forum - sudbina ili slucajnost? (original)

sudbina ili slucajnost?
zuleee - 16-3-2008 u 00:26

sta mislite ,da li se sve odvija nekim ranije zacrtanim tokom,ili samo idemo nasumice i slucajno se sudaramo?da li imamo ikakvog izbora?
ili je neko vec izabrao za nas ,a da toga nismo ni svesni?

Mila - 16-3-2008 u 05:30

ja mislim da jedno recimo 80% ako ne i vise covek sam svoju sudbinu pravi, ne racunam tu bolesti i tako neke stavri, ali ono za koga ces da se ozenis/udas i tako tog tipa.......ma cak i 90% mi sami svoju sudbinu pravimo........

stela - 16-3-2008 u 10:16

Ja isto mislim da sami svojim odlukama ili greskama odredjujemo buducnost da tako kazem osim sto i ja izdvajam bolest.

libi - 16-3-2008 u 11:25

Mislim da nam je sve negde zapisano...Put kojim idemo, nacin na koji zivimo, odluke koje donosimo... sve je to negde tamo sudbinski predodredjeno. Samo mi to ne znamo...jer treba da izgleda da sami o sebi odlucujemo...

Mama_tvoja - 16-3-2008 u 11:54

Ne verujem u sudbinu kao unapred saglediv put ( "Čudni su putevi Gospodnji..." )
Svako ima svoj put,ali na svakom putu postoje i brojne raskrsnice ( znači, mogućnost izbora)
Ne verujem ni u slučajnosti, to su znaci pored puta.

Sneza - 16-3-2008 u 20:45

Mislim da je odnos sudbina - slucajnost 1:1
Sudbinski si predodredjen za nesto, ali imas sansu da biras.

Mama_tvoja - 16-3-2008 u 22:08

Evo jednog citata,mislim da je prikladan,pažljivo pročitajte:

"Poput sam zrnevlja pšenice,suočenih sa trima mogućnostima. Zrna mogu biti stavljena u džak,potom biti prosuta u valov kako bi poslužila kao hrana za svinje. Ili ih je moguće samleti u brašno i potom od brašna načiniti hleb. Ili je moguće baciti ih u zemlju i pustiti ih da u njoj proklijaju i potom rastu sve dok im se zlatni plodovi ne izdele i iz svakog zrna ne postane hiljadu drugih.
Poput sam zrnevlja pšenice,ali s jednom razlikom. Pšenica ne može odabrati: da li će njome biti nahranjene svinje,da li će biti samlevena u brašno,ili će biti zasejana da se dalje množi.
Ja raspolažem izborom i neću dopustiti da se mojim životom hrane svinje,niti da budem samleven pod žrvnjevima neuspeha i očajanja,kako bi me potom nemoćnog proždrala volja drugih..."

Sneza - 16-3-2008 u 22:19

Mama_tvoja, jako lepo receno!

Mama_tvoja - 16-3-2008 u 22:49

:thx:

zuleee - 17-3-2008 u 00:44

verujem da se neke stvari ne mogu objasniti pukom slucajnoscu..opet prilicno sam ubedjen da je sve sto radim samo moja odluka...ali,samo ponekad...ispadne da moja odluka nikako ne ide u korak sa onim sto sam zeleo...tako da...hmmm...

sailor - 17-3-2008 u 05:22

Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja
Evo jednog citata....

Ili, sto bi rekao Zan Zak Ruso u knjizi ''Verosipovest savosjkog vikara'' (ne citiram, nego prepricavam po secanju...)
''Boze, hvala Ti sto ni mali prst nisi stavio na tas koji ce odluciti hocu li ili ne verovati u tebe...''

analu - 17-3-2008 u 09:59

Mislim da nam je put odredjen,jer neke stvari koje su mi se desile nebi mogla da odradim i pored svih planova o buducnosti.

Mama_tvoja - 17-3-2008 u 11:49

Svako ima svoj put,svoju ulogu i svoje breme. Ima bezbroj načina na koje nas život upućuje ka poželjnoj stazi, a uvek je našoj slobodnoj volji ostavljeno da odluči hoće li ili neće.
" Postojanje Boga ključna je činjenica našeg života koja mora biti ugrađena u sva naša razmišljanja,u naše ponašanje i odnose,u naše težnje i postupke. Ona mora biti orjentaciona tačka našeg bivstvovanja,jer nadmašuje važnost drugih činjenica.
Bitno je ne gubiti iz vida orjentir,ostalo će nam se dati šta treba,koliko treba i kada treba."
Sve ovo potvrđuje moje iskustvo. Naravno,pojedinačna iskustva ne treba primiti kao recept za sebe, već kao pouku.

Sneza - 17-3-2008 u 17:24

Ja to ovako gledam:
Svako ima svoj put. Na svakom putu postoji puno raskrsnica. Na tebi je da odlucis kojim ces putem krenuti.

zuleee - 18-3-2008 u 12:56

ma uvek imam osecaj da nisam trebao tu da skrenem....

Sneza - 18-3-2008 u 15:29

Zule to se svima dogodi. Mislim da nema coveka koji bar jednom u zivotu nije propustio neku dobru sansu.

Mama_tvoja - 18-3-2008 u 22:20

Citat:
Originalno postavio/la zuleee
ma uvek imam osecaj da nisam trebao tu da skrenem....

Što znači da si imao mogućnost izbora...

libi - 18-3-2008 u 22:28

...i svima nam se cini da smo se, dok smo stajali na raskrsnici premisljajuci kojim putem da krenemo, negde debelo za....li!

Mama_tvoja - 18-3-2008 u 23:05

hahaha...kao u onoj priči-ko uzme kajaće se, ko ne uzme kajaće se.

zuleee - 18-3-2008 u 23:28

znaci...svakako se kajemo....bezveze....

Mama_tvoja - 18-3-2008 u 23:57

Da li ja pričam bez veze:info:
ili Život je bez veze:info:

zuleee - 18-3-2008 u 23:58

ma ne znam...ko je jos skapirao smisao zivota?eh...vecne dileme...

DANICA - 19-3-2008 u 12:05

Ja sam prvo bila ubeđena da je sve negde zapisano ali sad verujem da je sve stvar ličnog izbora

Inače ZULE ti si se družio sa mojim Vladimirom kada ste bili klinci, ima te na nekoj slici pa sam te tako i prepoznala. Bilo mu je drago da te vidi posle toliko godina. I mogu ti reći da mi je puno pričao o tebi.

zuleee - 22-3-2008 u 12:43

polako se pronalazimo...hehe...bas je lepo kad saznas da te nisu svi zaboravili....
hvala ti na ovoj informaciji....

libi - 3-7-2008 u 22:24

Citat:
Originalno postavio/la zuleee
sta mislite ,da li se sve odvija nekim ranije zacrtanim tokom,ili samo idemo nasumice i slucajno se sudaramo?da li imamo ikakvog izbora?

Verujem da nisam slucajno posle mnogo, mnogo godina, ponovo bila sa ljudima sa kojima sam odrasla...bilo je zapisano negde...
http://www.sanjalica.com/muvanje.gif

Belovanovic - 8-7-2008 u 22:07

Citat:
Ne verujem u sudbinu kao unapred saglediv put ( "Čudni su putevi Gospodnji..." )
Svako ima svoj put,ali na svakom putu postoje i brojne raskrsnice ( znači, mogućnost izbora)
Ne verujem ni u slučajnosti, to su znaci pored puta.

Upravo tako, bravo! Mislim da ne postoji neka visha sila kao i da je sve negde "zapisano", vec da smo mi sami kovachi svoje srece... ili nesrece i samim tim kreiramo svoj zhivotni put.

sailor - 8-7-2008 u 22:15

Ili sto bi rekao Zan Zak Ruso u knjizi ''O vaspitanju'' odnosno njenom delu pod nazivom ''Veroispovest savojskog vikara'' (parafraziram, ne mogu da citiram): ''Hvala ti, Boze, sto ni mali prst nisi stavio na tas mog izbora...''
Time Ruso govori da je najvredniji poklon coveku zapravo pravo slobodnog izbora...

DANICA - 9-7-2008 u 15:33

A kada iz čista mira u masi grom ubije jednu ženu da li je to slučajnost? Ili ne...

Belovanovic - 9-7-2008 u 17:26

Zashto da ne?

libi - 9-7-2008 u 19:50

a ja i daljem mislim ovako...
Citat:
Originalno postavio/la libi
Put kojim idemo, nacin na koji zivimo, odluke koje donosimo... sve je to negde tamo sudbinski predodredjeno. Samo mi to ne znamo...jer treba da izgleda da sami o sebi odlucujemo...

Moje misljenje podstakla je prica o trogodisnjem decaku na koga je naleteo auto dok se igrao ispred prodavnice svoga dede u jednom selu negde na jugu Srbije.
Svojom prisebnoscu vozac automobila je uspeo da izbegne ono najgore, skrenuvsi naglo, pri tom udarivsi u izlog pomenute prodavnice.
Svi prestravljeni clanovi decakove porodice istrcali su iz kuce, shvatajuci pritom da je udarac u izlog prodavnice bio neminovan, jer je izbegnuta strasna nesreca.
Vozaca su pozvali na kafu, zadovoljni i zahvalni sto im nije ubio dete.
Dok su ukucani sa svojim gostom pili kafu, decak je poginuo 15-tak minuta kasnije, na ocigled prisutnih igrajuci se nezasticenim kablovima koji su bili pod naponom u dvoristu iste kuce...

sailor - 9-7-2008 u 22:22

Dobro, ima i ona prica o zeni iz USA koja je, uplasena najavom teroristickih napada, ceo rat sa Irakom (onaj prvi 1990.-te) provela u svom stanu i nije nigde izlazila. Kada je rat bio gotov izasla je da proslavi sa sugradjanima. Bas tada odlomilo se neko staklo na jednoj od zgrada i saseklo je na pola...

maraja.b - 9-7-2008 u 22:29

Hm....mozda znate za ovo, u Wordu ukucajte Q33 NY, font Wingdings. Ovo je broj leta za Nju Jork, koji se zabio u WTC. Slucajnost?

Belovanovic - 9-7-2008 u 22:52

Mislim da mnogo znachaja pridajete sitnicama... Ja lichno ne verujem u takve stvari.

Mama_tvoja - 9-7-2008 u 22:55

Da,postoji bezbroj takvih prica. Da li su to slucajnosti ili ne-ko bi to znao? Postoje vecite misterije...
~Ne mozete odabrati kada i kako cete umreti. Mozete odluciti samo kako cete ziveti.~nisam zapisala ko je autor ove recenice,ali se svakako slazem sa tim.

sailor - 9-7-2008 u 22:59

Citat:
Originalno postavio/la Belovanovic
Mislim da mnogo znachaja pridajete sitnicama... Ja lichno ne verujem u takve stvari.

Ma, ne, slazem se... Milijarde ljudi zivi na ovoj Planeti... Jos vise ih je zivelo i umiralo. Na razne nacine. Svaka smrt ima posebnu pricu, a neke se prepricavaju...
U krajnoj liniji, ja i dalje verujem u slobodan izbor koji nam je poklonjen...

libi - 9-7-2008 u 23:08

Mama je planirala godisnji odmor...ali eto sudbina je rekla da ne moze ici....
Mama birala, sudbina odredila...

sailor - 9-7-2008 u 23:10

Hehehe... ''Eto sta ti je sudbina...''

Mama_tvoja - 9-7-2008 u 23:22

Citat:

Mama ima mogucnost izbora kako bi realizovala svoje planove...kao npr. bolovanje. Ali,mama prati znake pored puta...trenutno ne zna zasto je to dobro,ali vreme ce da pokaze...

libi - 9-7-2008 u 23:23

Znaci pored puta....hmmmmm ko li ih tu postavlja...?
Znaci pored puta su sinonim za sudbinu, a ne za slucajnost...

Mama_tvoja - 9-7-2008 u 23:37

Mnogo toga ne shvatamo,samo naslucujemo...verujem u nesto sto se prostire izvan naseg materijalnog sveta i izvan dosega nasih pet cula. Verujem u postojanje Boga i to je orjentaciona tacka mog bivstvovanja. Bitno je ne gubiti iz vida orjentir-ostalo ce nam se dati sta treba,kad treba i koliko treba...

libi - 9-7-2008 u 23:42

Eh... nadjosmo se slucajno ili namerno...ali to je to...ono s pocetka moje price...
Sami sebi krojimo sudbinu...a ona, dakle, postoji...

Mama_tvoja - 9-7-2008 u 23:59

Ne,sudbina ne postoji u smislu unapred sagledivog puta. Nasa religija inace ne priznaje sudbinu,Libi. Covek moze da pogresi,da napravi pogresan izbor,da krene pogresnim putem,ali uvek ima mogucnost da se vrati sa stranputice.

A pravi put je put ljubavi...jer ~ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama~

libi - 10-7-2008 u 00:25

Naravno da je tako, bilo bi nerealno tvrditi drugacije...

"Covek sam stvara svoju sudbinu, jer je Bog zauzet negde drugde..."
"Zivot je ono sto se desava, dok mi pravimo druge planove..."http://forum.bgdcafe.com/style_emoticons/default/clover.gif

Mama_tvoja - 10-7-2008 u 22:30

Citat:
"Covek sam stvara svoju sudbinu, jer je Bog zauzet negde drugde..."

Bog je svuda gde ga pustaju da udje.

libi - 10-7-2008 u 23:42

Citat:
Verujem u postojanje Boga i to je orjentaciona tacka mog bivstvovanja.

Nekako mi se ovo ne slaze sa recenicom "Bog je svuda gde ga pustaju da udje"http://forum.bgdcafe.com/style_emoticons/default/unsure.gif
Ipak da ne odemo u off topic...http://forum.bgdcafe.com/style_emoticons/default/excl.gif

Mama_tvoja - 11-7-2008 u 13:55

Htela sam,u stvari,da kazem da verujem da je bozanska energija sveprisutna i da ispunjava ona srca koja to dozvole. Verovatno nisam dovoljno recita,tesko je opisivati nesto sto moze da se oseti.
~sudbina ili slucajnost?~ Ne verujem u sudbinu kao unapred zacrtan i saglediv put i mislim da se nista ne desava slucajno. Bog nam je dao slobodnu volju,a na nama je da odlucimo da li cemo zivot proziveti procisceni ljubavlju ili otrovani zlom. Imam svoje razloge da u to verujem.

libi - 12-7-2008 u 00:50

Da, ali mislim da ne bi trebalo mesati pojmove "zivot" i "sudbina"...
Zivot je put i mi biramo kako cemo ziveti, odnosno kojim putem cemo ici...
Sudbina je vec odredjena, unapred zapisana stvar, poput osude coveka na ono sto je zeleo ili ono sto nije zeleo...
Prerana prirodna smrt coveka nije njegov izbor zivotnog puta, vec sudbina...

Fagot - 12-7-2008 u 11:50

Libi ne slazem se stobom....
Sudina je htela da se spoje moji roditelji i da nastanem ja.
Tako je meni sudbina dala Zivot i novu sudbinu napravim nov zivot.

libi - 12-7-2008 u 12:56

Ha,ha,ha joj Fagot:D... pa to sam i ja rekla....samo sto si ti kao primer naveo poznanstvo svojih roditelja i svoje rodjenje, a ja nesto drugo... `Ajde razmisli, nismo li rekli istu stvar?
Citat:
Sudbina je vec odredjena, unapred zapisana stvar, poput osude coveka na ono sto je zeleo ili ono sto nije zeleo...

Ili, poznanstvo tvojih roditelja je bilo zapisano u zvezdama...tvoje rodjenje njihov izbor...Moze tako?
Kako je lepo kada si mlad...;)

Mama_tvoja - 14-7-2008 u 18:48

A mozda je najvise u pravu bio Mika Antic kada je rekao

~Dok drugi objašnjavaju život, ti mahni rukom i odživi ga.~

libi - 14-7-2008 u 23:33

U pravu je...samo steta sto to niko od nas ne primenjuje, vec svi volimo da objasnjavamo zivot pokusavajuci da jedni druge ubedimo u ispravnost svojih shvatanja...http://forum.bgdcafe.com/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Fagot - 15-7-2008 u 10:33

Citat:
Da, ali mislim da ne bi trebalo mesati pojmove "zivot" i "sudbina"...
Zivot je put i mi biramo kako cemo ziveti, odnosno kojim putem cemo ici...

U ovom delu se uopste ne slazemo,za ono drugo oK.
Bez zivota nema sudbine,to neka ti bude jasno i to je povezano jedno sa drugim.Mi ne biramo kako cemo ziveti jer da biramo ja nebi, a verovatno i ti ziveli u Majdanpeku.
Mi idemo a sudbina nas navodi na njega,i ta dva pojma su usko povezana jedno sa drugim.

libi - 15-7-2008 u 15:53

Fagot...neko drugi je mesao te pojmove, ja sam ih samo razdvojila...
Ne kapiras me...
Sto se tice zivota u Majdanpeku, to nije sudbina, to je izbor moj a i tvoj.Niko nas ne drzi i nismo u zatvoru. Svako moze otici, ako cvrsto odluci da ode...

Fagot - 16-7-2008 u 10:25

Kapiram ja tebe vrlo dobro,ali ti ne razumes mene.
Majdanpek sam naveo samo kao primer,zato sto smo vec tu i lakse ja da drugi koji ovo citaju to shvate.
Napisala si "Niko nas nedrzi i nismo u zatvoru"Ali na sta si mislila,ko nam neda da odemo i ako idemo sto bo otisl,zar to nije sudbina.

Mama_tvoja - 4-8-2008 u 16:00

Citat:
Citat:

Mama ima mogucnost izbora kako bi realizovala svoje planove...kao npr. bolovanje. Ali,mama prati znake pored puta...trenutno ne zna zasto je to dobro,ali vreme ce da pokaze...

Eto...salmonela u Grckoj,pozar u Turskoj,meningitis u CG...sedi mama di si,ni za di si nisi ;)

libi - 14-8-2008 u 03:21

U Egiptu se nista nije desilo...:whistle:

Fagot - 14-8-2008 u 11:32

Ko je bio u Egiptu?????
istina ili Zafrkavanje....

libi - 14-8-2008 u 15:40

a bre Fagot...niko nigde nije bio...mama je radila, a ja nisam htela da se igram sa sudbinom, pa da me strefi slucajnost....:) Dunav je Dunav...uh moja Mosna i Golubinje zlatno...Porecki zaliv, zlata vredan. A tek Nis...ostavi mladost tamo ...

Mama_tvoja - 14-8-2008 u 16:11

Ma kakav Egipat...meni je i Dunav http://i283.photobucket.com/albums/kk310/di_xxl/malazaljubljena2.gif u ovom trenutku nedostizan,ali-ko zna zasto je to dobro.

Fagot - 22-9-2008 u 19:37

Ja volim dunav pogotovo mesto ka golubinju Gradasac,odusevim se i veoma se opustim kada odem tamo...

Nego sudbina ili slucajnost.....

libi - 28-9-2008 u 17:38

Recimo...neka bude pola/pola, jer kad god pomislim da mi je nesto sudbinski predodredjeno...ono ispadne da se slucajno dogodilo...i obrnuto...kada verujem da je slucajno...ono ispadne sudbodonosno!

Fagot - 29-9-2008 u 17:23

E sad...

Pa sve je to isto,"sudbina je tako htela" ima ona pesma....Ali dali je istinita...