RTM Forum - cirilica, latinica ili i jedno i drugo pismo? (original)

cirilica, latinica ili i jedno i drugo pismo?
stela - 26-7-2007 u 11:25

Koje naše pismo radije koristite i zašto? Da li smatrate da samo jedno od njih treba da bude zvanično ili bi trebalo da budu jednako validna i upotrebna? Ukoliko mislite da treba da postoji samo jedno zvanično pismo, koje bi to pismo, po Vašem mišljenju, bilo? Bez obzira sto se Srbija vec odlucila...sta vi mislite o tome?

Renata - 26-7-2007 u 11:49

uh...Stelice...koristim samo latinicu...ali uhvatim sebe da danima namerno pisem cirilicu kuci da ne zaboravim...kad si u Srbiji i ne zaboravis mozda ali kad si u inostranstvu.....ti me razumes...A mislim da bi u Srbiji oba pisma trebala da se koriste...eto...

stela - 26-7-2007 u 13:21

potpuno te razumem Renata i ja sam u zemlji gde se latinica koristi ali cesto pisem cirilicom...i volela bih da moja deca isto nauce cirilicu. Meni se licno ne svidja sto se u Srbiji svi bacili samo na cirilicu...kako smo mogli toliko dugo da se sluzimo sa oba pisma moglo je tako i da ostane. Ne znam da li se u skoli jos uci latinica, mislim da bi trebalo jer gde god da odes svuda se latinicom pise. S obzirom da smo mi Srbi tvrdoglav narod mislim da znam i razlog zbog cega se sad samo cirilicom pise...cudan smo mi narod. Da su bar putokazi ostali kakvi su bili, a ovako naidje stranac i nema pojma gde se nalazi. Moje misljenje je da bi u Srbiji trebala da budu zastupljena oba pisma...ja licno volim i cirilicu i latinicu.

kety - 26-7-2007 u 14:52

Koristim cesce latinicu,mada ne znam tacno zasto...rado pisem i cirilicom i nikako ne mogu da se odviknem da se potpisujem cirilicom,u sim dokumentima mi je potpis cirilicom...

Jelena - 26-7-2007 u 16:30

Potpuno isti slucaj kao sa Kety.Mnogo cesce koristim latinicu ali uvek se potpisujem cirilicom.Navika valjda.Mislim da treba koristiti oba pisma,bez obzira na ono sta vise volimo.Korisno je znati i jedno i drugo.

Jeca - 26-7-2007 u 17:23

Ja sam ZA da se oba pisma koriste u Srbiji. Odlicno citam cirilicu ali nakon toliko godina koriscenja latinice, ruka nekad sama od sebe sa cirilice okrene na latinicu kada pisem. Moja Kristina, koja je isla u Srpsku privatnu skolu, ovde u Chicago, ucila je slova latinicna da speluje na Engleskom ali je istovremeno ucila i cirilicu i izgovor slova( na casu srpskog jezika). Njoj je cirilica jako zabavna i rado svoje ime i prezime pise. Svako slovo izgovoreno zna da napise, ali svakako, iz naravno opravdanog razloga pise latinicom, ipak....tu zivimo!
Moja majka i dan danas pise cirilicom kad na srpskom pise.Navika valjda. Oduvek je tako pisala.Bice mi drago da moja deca pisu i citaju cirilicu...da li cu da forsiram tako nesto? Ne! Sasvim je dovoljna i litinica kad je nas jezik u pitanju.

Rokerka - 26-7-2007 u 19:02

i ja sam za isto,ali vise koristim latinicu,postala mi je navika jos od 5 razreda,i ne mogu da se naviknem bas na cirilicu sad....jer znam kad imamo pismeni iz srpskog i mora obavezno da se pise pisano-cirilica,i jedva se snadjem....hehehehe

ali ja sam za,da se koriste i jedno i drugo pismo.....:bigsmile:

Ludvika_Lempäälä - 27-7-2007 u 14:57

Glasala sam za cirilicu... Iz prostog razloga - zivim u Srbiji, a Srbi bi trebalo da pisu cirilicom. However, postoji mnogo razloga da naucimo i znamo i latinicu, pre svega zbog neke opste kulture, ucimo strane jezike pa nam i zato treba latinica...

Jedno je sigurno - ne bi bilo dobro da podcenjujemo cirilicu. To je pismo kojim pisu Srbi, na kraju krajeva, mnogi slovenski narodi... Cirilica je najsavrsenije pismo, kao sto je savrsen srpski jezik i to zahvaljujuci reformatorima naseg jezika i njihovoj dubokoj svesti o velicini i vaznosti jezika za narod.

Boli me nekada to sto od mladjih ljudi cujem ruzne stvari za cirilicu - kako je zastarela (zastarela?!) i kako se mi pravimo posbni sto pisemo cirilicom... Pri tome ne shvataju da je to bastina jednog naroda... A ne mislim da se neko pravi poseban sto zna cirilicu, to je jednostavno deo nase kulture i istorije i ne bi valjalo to zaboraviti... Kao sto Jevreji uce Hebrejski... Drugima ne znaci mnogo, a onima koji znaju cirilicu znaci da poznaju sebe i svoju kulturu...

pan - 27-7-2007 u 15:05

Ja sam glasao za latinicu a evo i objasnjenja.Cirilicu sam naucio da pisem tek u petom razredu kad sam se vratio u Srbiju tako da nekako ne mogu da se sprijateljim sa cirilicom ali mi je nekako i drago sto je znam.

free - 27-7-2007 u 15:08

Kao i mnogi, koristim latinicu a potpisujem cirilicom.

stela - 11-9-2007 u 08:24

Ja sam juce pisala cirilicom i cini mi se da mnogo lepse pisem cirilicom nego latinicom

keva - 11-9-2007 u 08:32

Koristim latinicu godinama valjda iz navike, ali sam za to da se koriste oba pisma, pa kome se kako svidja.

Mila - 11-9-2007 u 15:18

koristila sam cirilici ali posto brkam nasa slovca ch i dj i dz ja sam u skoli dobijala slabije ocene na pismenim zadacima zbog toga i onda sam iz blama presla na latinicu da mi se ljudi ne bi smejali , ali iskreno da kazem da mi je uvek cirilica bila nekako draza.......smotana sam i zbog toga koristim samo latinicu na zalost ( a sad i gde zivim cirilica mi ne bi mnogo pomogla).

pan - 11-9-2007 u 17:59

Citat:
Originalno postavio/la Mila
koristila sam cirilici ali posto brkam nasa slovca ch i dj i dz ja sam u skoli dobijala slabije ocene na pismenim zadacima zbog toga i onda sam iz blama presla na latinicu da mi se ljudi ne bi smejali , ali iskreno da kazem da mi je uvek cirilica bila nekako draza.......smotana sam i zbog toga koristim samo latinicu na zalost ( a sad i gde zivim cirilica mi ne bi mnogo pomogla).

ovo ko da sam ja napisao hihihihihi

Mila - 11-9-2007 u 18:16

kazem ja da smo mi srodne duse a niko mi ne veruje hihihihihi....:jao:

Huba-buba - 29-10-2007 u 01:06

Moj glas je otisao za- i jedno i drugo pismo, iz prostog razloga sto ih jednako koristim, ali ovako: latinicom stampana a cirilicom pisana. One druge dve kombinacije su mi nekako teze i kao da nisu "na ruku" .

analu - 5-3-2008 u 11:45

Covek je bogat onoliko koliko znanja poseduje.Ja sam sa oba pisma.U skoli smo pismene zadatke iz tada srpsko-hrvatskog jezika pisali naizmanicno i oba pisma znali savrseno.To je OK.

everton - 5-3-2008 u 13:13

Гласао сам за ћирилицу.
Зашто?
Ко се осећа Србином треба да пише тим писмом, да се сачува историја, традиција, да увек знамо ко смо и шта смо. Наравно да сам за то да се зна и латиница, јер човек је богат онолико колико зна и где је потребно нека се користи и она, али ме ужасава чињеница да људи у Србији за потпуно небитне ствари користе латиницу.
Људима у иностранству препоручујем да своју децу уче што више могу ћирилицу, како се она не би отуђила.

Mama_tvoja - 5-3-2008 u 15:49

Glasala sam za oba pisma, i ne osećam se zbog toga manje Srpkinjom.
Lakše mi je da koristim latinicu kada kucam na tastaturi. Takođe, na poslu moram da koristim latinicu zbog latinskih termina.
Kad treba,koristim ćirilicu.

DANICA - 29-1-2009 u 20:57

Ćirilica definitivno.

Sneza - 29-1-2009 u 22:28

Ja pisem i cirilicom i latinicom. Lakse mi je latinicno pismo iz istih razloga koje je Mama navela. Mrzi me da stalno menjam slova na tastaturi, ali ako treba da napisem neki pismeni sastav na cirilici, napisacu ga bez greske.

libi - 30-1-2009 u 00:51

Ako ja biram pismo kojim pisem onda je to cirilica...Ako ispred sebe imam obrazac (formular) koji moram da popunim, onda ga popunjavam onim pismom kojim je odstampan...
Cirilicni rukopis mi je drazi i lepsi...uglavnom bez pravopisnih gresaka...Latinicni tekst obicno odradim , kao i formular, zato cesto gresim...

maraja.b - 2-2-2009 u 23:23

Kao sto kaze Libi popunjavam formular onim pismom kojim je odstampan, ali se uvek potpisujem cirilicom :bigsmile:. Inace pisem latinicom.