RTM Forum - N O S T A L G I J A (original)

N O S T A L G I J A
Doktor - 8-9-2006 u 00:05

Za svu decu koja su rodjena i prezivela
> 1950-te, 60-te & 70-te !!
.
>Prvo, preziveli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je boljela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pusile i radile do zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na diabetes.
.
>U to vrijeme nisu postojala upozorenja u stilu "Cuvati daleko od domasaja djece" na bocicama sa lekovima, vratima i ormarima.
.
Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e i pisali u krevet.
.
>Kao djeca, vozili smo se u autima bez pojasa i vazdusnih jastuka i nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rosulama.
.
>Pili smo vodu iz creva za zalivanje vrta a ne iz flasica kupljenih u supermarketu. Delili smo flasicu Kole sa nasim prijateljima i NIKO nije umro zbog toga
.
>Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi putar, pili kole koje su i tada bile pune secera ali nismo bili debeli zato sto smo smo se STALNO IGRALI NAPOLJU.
.
>Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla na ulici, partizana i nemaca, kauboja i indijanaca, fantoma i svega ostalog sto je samo decja masta bila u stanju smisliti,
.
>Neretko, niko nije mogao da nas nadje po celi dan.I nikad nije bilo problema...
.
>Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma, spustali se niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica naucili smo sami kako da resimo problem
.
>Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog psihologa pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.
.
>Nama nisu prodavali drogu ispred skole...
.
>Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box, nikakve video igrice, nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva), nismo imali video rekordere, surround sound, mobilne telefone, kompjutere, Internet, chat rooms.......
.
>> MI SMO IMALI PRIJATELJE
.... I MI SMO ISLI NAPOLJE
.....DRUZITI SE S NJIMA !
.
>Padali smo sa drveca, znali se raseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku , ali nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga
.
>Igrali smo se sa lukovima i strelama, pravili katapulte i bacali petarde za Novu Godinu i sve smo to prezivjeli bez posledica!
.
>Isli smo biciklom ili peske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!
.
>Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da nas izvuku. U stvari, bili su cesto stroziji nego sam zakon!
.
>Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u povijesti covjecanstva.Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje i naucnike do danas.
.
>Imali smo slobodu, pravo na greske, uspeh i odgovornost.I naucili smo da zivimo s tim !
.
> I ti pripadas toj generaciji?
.
> CESTITAM!
.
> MOZDA CES ZELETI DA PODELIS OVO SA OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA ODRASTU KAO PRAVA DECA, PRE NEGO STO SU ADVOKATI, DRZAVE I VLADE POCELI ODREDJIVATI KAKO TREBA ZIVETI !
.
>Mozda bi bilo dobro poslati ovu poruku i vasoj deci da vide kako su njihovi roditelji odrastali.
.
.......................... Pozdrav generaciji.
.................................. ZIVELI !!!

Doktor - 8-9-2006 u 00:07

EVO I "NOSTALGIJE",KOJA MOZE DA BUDE ZA RODNIM KRAJEM,DETINJSTVOM,NEKIM LEPIM DELOM PROSLOSTI........:o

stela - 8-9-2006 u 07:13

Doc, covece gde stavi ovo bas sad ??? Pokvario si mi dan...hahahaha Mislim da me hvata depresija. Kad razmislim koliko sam gluposti (pedagoskih, modernih) cula ove nedelje, vidim koliko je nase detinjstvo i skola i uopste sve bilo lepo. Danas su deca u tolikom stresu i sve ide nekako brzo i komplikovano da su nam deca zbunjena i ne znaju vise sta i kako. Ali dobro, kako je tako je moramo to prihvatiti.

...nego ko sa 10-11 godina jos nosi Pampers...hahahahaha

Veliki pozdrav

Doktor - 8-9-2006 u 16:41

Ma dobro to za pampers je bilo onako ...........:P:P:P

Ali od "trocikle" imam jos oziljak..............:D:D:D

dedinlukac - 10-9-2006 u 15:17

e, ja sam iz 80-tih :D

stela - 17-10-2006 u 07:46

al`si ipak procitao

sailor - 17-10-2006 u 13:08

U jeeee... Pa kako ovo ne videh ranije...? Sjajno, Doktore... Namam šta da dodam... Samo sjajno...!!!

Mila - 27-10-2006 u 03:46

E ova je dobra za ovu temu bar meni je tako legla veceras, ubi me Rade nikako da podjem da lalam....

Rade Serbedzija

Vec sam ti pricao to

Da li znas, i ja sam nekada imao grad
ulice, draga lica u dvoristu
pod kestenom stol, nekada
prasnjava slika i cesta od sna
curice, drugova pjesma
u dusi se budi djetinjstvo

Zamisli, mirise lipa i ljeto je tu
kasnije snjegovi, pramen sam magle
pod neonskim svijetlom u zimu
pricam ti, im'o sam druga k'o brata ja
sada pustinja, ceznjiva pisma
pacifik od tuge i sjecanja, kazu sudbina

Ta kurva bol ime mora imati i razlozi
milion prica, al' svaka vodi samo do pustosi
pitam, da li znas, a znam da ne znas
nit' ces ikad shvatiti
a i zasto bi, oprosti, to gorka tecnost
iz mene gluposti govori

Nije nostalgija, ta je romanticno
nevino cedo spram ovih stanja
necu da spominjem rat i uzase
politiku i slicna sranja
necu da ponavljam, pravda ne postoji
ta to je jasno bar
hocu da dopustim suzu ljubavi
sa njom sam divan par
kasno je, znam

Curi noc, svaka je mala vjecnost za mene
da, znam, moras poc, o, kako nervira
kad zadnji autobusi se izgube
pitam, da li znas, i ja sam nekada imao grad
ulice, draga lica u dvoristu
pod kestenom stol
ah, vec sam ti pricao to

dedinlukac - 9-11-2006 u 02:10

ima li shta novo?

Jeca - 23-12-2006 u 08:36

ja sam ovih dana posebno nostalgicna...odose neki forum manijaci za Mpek i sada me je opasna nostalgija spucala...danas sam puna secanja, uspomena, zamisljanja i razmisljanja...hocu da idem u majdanpeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeek...sutraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!:bawling::sorry:

Renata - 23-12-2006 u 08:39

jeco sto sutra......kreni sad odmah.....:nunu:

Jeca - 23-12-2006 u 08:39

:bawling:

Rokerka - 23-12-2006 u 22:13

jeco bre,pa ajde.Evo ja cu da te cekam,nije problemmm.:042:

Doktor - 23-12-2006 u 22:15

Ide se i meni Jecooo...

dedinlukac - 23-12-2006 u 22:30

ajde bre. mi ce mo da se organiziramo ovde i ima da vam priredimo nemate pojma kakav dochek!!! samo vi dodjite

Jeca - 24-12-2006 u 09:12

:bawling: ocem dodjem u moj mali lepi graaaaaad:bawling:

:jao:

sailor - 24-12-2006 u 19:14

Ih, bre...

Jeca - 24-12-2006 u 22:33

zar vam je tesko razumeti me?:nunu:

Rokerka - 24-12-2006 u 23:35

pa ajde dodji vise,cekamo te....

dedinlukac - 25-12-2006 u 01:33

ja rekoh da ce mo mi da te dochekamo, samo ti dodji i idemo svi negde da napravimo neku zurku,ali bez motki :D

Rokerka - 25-12-2006 u 02:29

hehehe

dedinlukac - 25-12-2006 u 21:58

jel` pao neki dogovor?

Jeca - 26-12-2006 u 01:23

ja radim na tome i pregovaram sto se mojih planova tice...iskreno se nadam skorasnjem druzenju, kafenisanju, smejanju a i jednoj frizuri kod kety :)

Rokerka - 26-12-2006 u 01:51

hehehe...a od mene kafica...

dedinlukac - 26-12-2006 u 12:56

ne, kod tebe ce da igrate pikado. ja necem. ti si bar videla koliko sam dobar:whistle:
naravno i neko pice da se popije :D u tome sam bar dobar
:hehehe:

Rokerka - 26-12-2006 u 19:07

epa bre lukac,mnogo trazis

dedinlukac - 26-12-2006 u 22:36

:blush:

Rokerka - 27-12-2006 u 00:18

:nunu:

hehehe

dedinlukac - 27-12-2006 u 00:19

opet motka.
e, ako ima deda mraza, onda zelim da mi donese kacigu i kompletnu opremu za kostolomce. samo mi pretite motkama nekim...:jao:

Rokerka - 27-12-2006 u 00:50

hehehe...
doci ce

cekaj ga....

Jeca - 28-1-2007 u 07:50

ja sam nostlagicna trenutno, eto samo se zato upisujem veceras na ovoj temi....eto...toliko...

Jimmy - 28-1-2007 u 13:39

OSTAJTE OVDJE

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat' ko što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Ko pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u naručja sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji krševi i goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratski ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelin cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.

Neće vas grijat ko što ovo grije, -
Gdje svoga nema i gdje brata nije...

Aleksa Šantić

Nije da sam nostalgična, ali podelite ovu jezu sa mnom.. Šta reći??
:sorry:

Rokerka - 28-1-2007 u 13:48

:shocked2:

VroOom - 30-1-2007 u 23:13

Neće vas grijat ko što ovo grije, -
Gdje svoga nema i gdje brata nije...

Huh brey Jimmy,ovo nije toliko nostalgicno koliko je bolno....

stela - 30-1-2007 u 23:54

bas VroOom...

Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji krševi i goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratski ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelin cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.

:bawling:

ja hocu kuci...:bawling:

Rokerka - 31-1-2007 u 00:51

:(

Mila - 6-2-2007 u 04:27

e ljudi kuca je tamo gde je vi napravite zar vas nisu ucili u zkoli hehehehehe..........:vuur1:

pan - 6-2-2007 u 19:33

Tesko je to kad si stranac tu gde zivis a postao si stranac i tamo odakle si posao...

freakch - 7-2-2007 u 16:18

eee pan to je tuzno ali istinito ..........
nisam nesto nostalgican ..............gubim pamcenje ...........:beleidigt:

sailor - 13-2-2007 u 13:50

Ne bih ja rekao da je nostalgija vezana samo za prostor. Mozda malo i za vreme.

kikiriki - 13-2-2007 u 18:37

Vreme je novac... a ja nemam vremena i sav sam nostalgičan što se tiče cele situacije...hehehe

Doktor - 21-3-2007 u 02:17

I eto me sad ovde ,ali nemam nikakav osecaj da me je prosla ta nostalgija....mora da je moja povezana sa vremenom ,sto rece Drug Urednik odozgo....

Renata - 22-3-2007 u 01:30

Nostalgija.....sta to bese.....
Sve je stvar organizacije..a i zavisi zasto je ko krenuo u svet....:1luvu:

stela - 1-6-2007 u 11:03

Danas sam bas nostalgicna i tuuuuuuuuuuuuzznnnaaaaaaaaaaa ... hocu kuci :bawling:

Rokerka - 1-6-2007 u 11:35

sta ti bi stela?

Jeca - 13-6-2007 u 13:15

hocu u majdanpeeeeeeeeeeeeeeeeeek.....tuzna sam....aaaaaaaaaaaaaaaaaa.....
:bawling::bawling::bawling::bawling::bawling::bawling::bawling::bawling::bawling::bawling:

Rokerka - 13-6-2007 u 13:17

:drool:

pokupi se i dodji,cekamo te i volimo puno Jecko!!!!!!

Jeca - 13-6-2007 u 13:19

a joj...kako to lepo zvuci ali je verovala ili ne tesko izvodljivo...zato me i ubi danasnji dan ..:jao:

roki, zlatna si draga...pa ti si mi mladja sestra koju nisam nikad imala....ljubim te draga...kiss!

Rokerka - 13-6-2007 u 13:23

hvala....Ljubim i ja tebe!!!!!i nemoj da si mi tuzna.....:)

Jeca - 13-6-2007 u 13:34

trudim se roki....

Rokerka - 13-6-2007 u 13:39

:g010:

stela - 13-6-2007 u 15:05

Jecka http://www.cosgan.de/images/midi/traurig/a020.gif te i ljubi tvoja drugarica da prodje

Jeca - 14-6-2007 u 06:03

http://www.cosgan.de/images/midi/set/d008.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d022.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d001.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d012.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d001.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d050.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d019.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d020.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d005.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d012.gif http://www.cosgan.de/images/midi/set/d001.gif http://www.cosgan.de/images/more/flowers/008.GIF

freakch - 15-6-2007 u 22:57

mene eto sad malo drma .....ali proci ce

Ludvika_Lempäälä - 16-6-2007 u 01:05

Zar je moguce da danas, u 21. veku, ljudi ne mogu posetiti rodno mesto, neko mesto koje ima svoje posebno znacenje i tezinu u ljudskoj dusi? Meni je to strasno. Pomislis na nesto, na nekoga, srce pocne jace da lupa, grlo se steze... Pridju ti deca i traze nesto, a ti im samo nemocno kazes "Sada ce mama, samo da nesto zavrsi", i sacekas par trenutaka da ti se glava razbistri... Zelis da deca mozda podju sa tobom, ali to njima ne znaci nista, a kako vreme prolazi, sve ce im manje znaciti ono sto tebi i dan danas znaci ceo svet...

Renata - 18-6-2007 u 20:06

..joj bre......rastuzi me ti Ludvika.......:barfy::barfy::barfy::barfy::barfy::barfy:

Ludvika_Lempäälä - 18-6-2007 u 21:18

Sorry, Rene!

Jeca - 19-6-2007 u 05:29

sjajno receno Ludvika...nazalost, i ako je zelja jezivo jaka a ja samim time veliki nostalgicar, prioriteti u zivotu ne nalazu da zapostavljam svoje nostalgije radi, mnogo toga ovde....stoga, moja nesebicnost me je napravila nostalgicarkom jos vecom. Jednostavno, shvatam, bice dana...a uz to imam i RTM, time mi je bar malo nostalgija ublazena.....
Urednik je napisao jednom lepo...nostalgija nekome je vezana za period vise nego prostor...pitam se, da li je nostalgija u Majdanpeku ili detinjstvu? hm....

Alapachica - 19-6-2007 u 07:28

Slažem se, ja sam više puta razmišljala šta me toliko vezuje za Majdanpek. Ovde mi je porodica, deca, prijatelji, a tamo su često moje misli.
Ne mogu da definišem da li je ta nostalgija za detinjstvom i spokoj koje je ono nosilo ili nostalgija za malim gradićem u rupi :)
Ovde je ravnica,voćnjaci, a meni fale one naše šume,prečice, gore-dole po Kapetanskoj..krivine dok vozim O-o

Ludvika_Lempäälä - 20-6-2007 u 03:27

Ako se nekada odselis negde drugde, bices nostalgicna za ravnicom i vocnjacima, Alapachice. Da li je nostalgija zelja da ponovo prozivimo, vidimo ono sto smo nekada imali, bili, ono sto je nekada bilo, a sada proslo, zelja da ponovo osetimo miris detinjstva, nase ulice, da se ponovo zaigramo neke igre sa starim drugovima, mozda pitanje da li nas neko od starih drugova pamti, da li se secaju kako nam je nekada bilo, kako je prijateljstvo bilo lepo, neraskidivo, kako smo verovali da je vecno, da cemo se celi zivot igrati isto, biti zajedno, da nikada necemo odrasti...

analu - 21-2-2008 u 13:26

Da nisam nostalgicarka nebi svako jutro kad dodjem na posao,pogledala novosti,prijavila se i cunjala po forumu.Retko dodjem i Majdanpek jer su moji u Milanovcu,ali imam nameru ove godine.Dosta mi je dva-tri dana.

analu - 21-5-2008 u 12:04

Evo i ja sam posle duzeg vremena bila u vasem gradu.Da, proslavljali smo 20 godina mature.I cuda velikog,sakupilo nas se svega 35-oro,koji su zeljni jedni drugih.Ostali spreceni novcanom krizom,neraspolozenjem ili vec necim drugim,nisu dosli. No, ima dana i godina.Srescemo se vec.A opet jedna interesantna stvar,mi sa strane smo zeljni vas koji ste ostali u Majdanpeku,ali vi kao da niste zeljni nas. I tako ,nadam se da cemo se sad videti za nekih 5-10 godina,ako budemo zivi i zdravi.Pozdravljam moje skolske i molim ih da se medjusobno ne svadjaju i nek se na dan proslave mature ipak sete lepih dana,koji su iza nas,a nek na ruzne stvari zaborave.Pozdravlja vas vasa skolska.

Pinhead - 24-5-2008 u 16:07

Nostalgija? Samo za bezbriznim zivotom koji sam imao. Sve ostalo ponovo dodje i prodje.

stela - 25-5-2008 u 10:25

Citat:
Originalno postavio/la Pinhead
Nostalgija? Samo za bezbriznim zivotom koji sam imao. Sve ostalo ponovo dodje i prodje.

lepo receno :a040:

Renata - 6-6-2008 u 09:11

Eto...vratih se pre par dana sa odmora..bila sam i u Mpeku..sve na brzinu jer sam bila vezana obavezama za Beograd...i htedoh samo da kazem -Da, nostalgicna sam, ali ne za gradom, vec za jedan preciziran period u kome sam bila nesto mladja, zaljubljena i ...neke stvari su bile jos drugacije, i neki kratak period normalne...cesto se prisetim tih dana, i posle dugo godina sam i neke osobe koje su me tada srecnom i cinile srela...ali, vreme je ucinilo svoje, ostalo je samo secanje.I to je dobro, imam cega lepog da se setim, ali kad pogledam svoju sadasnjost, imam i te kako razloga da budem srecna, kao sto jesam.Ljubim vas:tumble: