RTM Forum - BATINA IZ RAJA IZASLA (original)

BATINA IZ RAJA IZASLA
Sneza - 28-10-2008 u 16:18

Razmisljam gde da postavim ovu temu, pa rekoh, ajde na kulturu, kad vec nemamo podforum psihologija iliti slicno.
Da li su vas roditelji tukli?
Mene su, kad sam bila dete, mlatili samo tako. Jeste da sam bila djavo od deteta, ali napila sam se batina, kojih cu ceo zivot pamtiti.
Bila sam mala i krhka, sa gustom kovrdzavom kosom, pa kad me mama dohvati za kosu, odvoji me od zemlje, a tek nastavnici koliko su nas tukli, za ne poverovati!
Imala sam u osnovnoj skoli jednu nastavnicu biologije, Milicu, koja nam je svakodnevno lepila samare i vukla nas za zulufe. Kaca, nastavnica srpskog je bila jos surovija od Milice.
Biju me u skoli, kad dodjem kuci izmlate me tata i mama, ma celo detinjsto sam batine i samare pila, ali sam zato postala dobar i posten covek, sto moj tata rece.
Svoje dete sam samo jednom u zivotu istukla, kad mi je pocepala pasos i hemijskom olovkom ga nazvrljala.
Bila sam van sebe i svake kontrole, i ne mogu to sebi da oprostim! Tada je imala 3-4 godine, ali i dan danas pamti te batine.
Da li su i vas roditelji tukli kao volove u kupusu!

sailor - 28-10-2008 u 19:48

Secam se da je bilo otprilike ovako - ako napravis glupost, dobijes sljagu od profesora ili nastavnika. Ako ti roditelji saznaju za to, dobijes dve sljage i od njih.
Danas je to drugacije. Ako profesor ili nastavnik recima opomene dete, onda dodje razljuceni roditelj i hoce da udari sljagu prosvetnom radniku...

:baby2:

Sneza - 5-11-2008 u 16:16

hehehe, Sailor, izgleda da smo samo ti i ja dobijali sljage.

libi - 5-11-2008 u 16:53

Danas izgleda bije ko koga stigne...bez posledica...

Mene je lesila samo majka, nekad pljusne samar, a nekad me prebije ko "vola u kupusu", sto opet zavisi od tezine ucinjenog vaspitnog-roditeljskog prekrsaja...
A ja i posle batina...nastavim po starom...mislim...kad ih zaboravim...http://forum.bgdcafe.com/style_emoticons/default/bouncing.gif

Sneza - 5-11-2008 u 17:01

hehe, i kod mene je bilo tako:
Na jedno uvo udje, na drugo izadje. Lemali me jer su mislili da cu da se opametim, kad jok, ja sve gora!

Pinhead - 6-11-2008 u 17:08

:nunu: ooooo profesore Salior bas mi te zao.

Sneza - 6-11-2008 u 17:14

Sailor, ajde priznaj, jel povuces ponekad nekog decaka za zuluf?

Sneza - 6-11-2008 u 17:19

Salim se. Pricali mi neki klinci da si bas cool

sailor - 6-11-2008 u 22:46

Ma, nema tu mnogo filozofije - navuces pancir pa na cas... :hahaha::hahaha::hahaha:

cokan - 6-11-2008 u 23:52

Mala šala: probaj da odeš na čas go golcat:a084:

sailor - 7-11-2008 u 00:11

:hehehe::hehehe::hehehe:

Mama_tvoja - 7-11-2008 u 00:51

http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/lol27.gif

keva - 7-11-2008 u 12:36

Ne sećam se batina iz detinjstva, a ni ja svoju decu nikada nisam istukla.

modseti - 7-11-2008 u 20:17

more ja se secam, al vala svaki put sam zasluzzila, mada ja moje indijance ne bijem, ali pretim varjacom redovno. jednom su dobili po dupetu kad su se umalo poubijali medjusobno i sad cim vide varjacu odmah povlace "vojsku". mislim da "kucna demokratija" vodi u "totalitarnu anarhiju dece".

Mama_tvoja - 8-11-2008 u 00:39

Citat:
Originalno postavio/la modseti
mislim da "kucna demokratija" vodi u "totalitarnu anarhiju dece".

E, ovo si baš lepo rekla :)
Pre neki dan me je moje dete izbacilo iz takta- i to onako baš, baš. Istrpela je moj izliv prekora koji je usledio. Izgledala je prilično uznemireno i vrpoljila se...ali ne zbog onoga što ja pričam, već zato što je jedva čekala da završim svoju tiradu, pa da sedne ispred računara. To je i uradila čim je procenila da se "bura stišava". Posle pet minuta počela je da se smeje i doviknula mi: " Mama, da ti pročitam nešto: držite svoju decu u frižideru, ako ne želite da se pokvare" O-o

Hmm... batine ili frižider-pitanje je sad. :whistle:

libi - 8-11-2008 u 13:58

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Sailor, ajde priznaj, jel povuces ponekad nekog decaka za zuluf?

ma ne...pedagogija mu je jaca strana...zato i nosi pancir... :hahaha::hahaha:

sailor - 19-11-2008 u 21:48

Sto vise posmatram situaciju oko sebe, sve sam vise uveren u jedno - svi ovi novi (a sve mi se vise cini - izuzetno glupi) zakoni koji imaju za cilj navodno sprecavanje zlostavljanja dece, sve vise se pokazuju izuzetno surovim i to prema onoj dobroj deci koja nisu sklona nasilju.
Naime, o cemu se radi... Danas vise niko nista ne sme da preduzme sto je na bilo koji nacin usmereno protiv integriteta i licnosti deteta. I to je u redu do jedne granice. Ali, ako sada pogledamo kako to izgleda u praksi onda je slika sledeca: ukoliko nastavnik vidi dvoje dece kako se tuku, najvise sto on sme to je da im pridje i lepo ih zamoli da prestanu sa tim. Ukoliko ga ne poslusaju, moze da ih prijavi razrednom staresini, a ovaj ce pokrenuti inicijativu da im se smanji ocena iz vladanja (koja, uzgred budi receno - ne ulazi u prosek ocena). Za to vreme, klinci mogu da se biju do mile volje, jer ukoliko bi nastavnik i pokusao da fizicki spreci obracun mogao bi da bude optuzen da je i on izvrsio nasilje nad nekim od njih, buduci da je bilo kakav fizicki kontakt izmedju nastavnika i deteta - zabranjen.
E, sad, idemo dalje... Ukoliko se tu pojavi policija, i ukoliko dete ima manje od 14 godina, ono moze da bude potpuno mirno, pa cak i ako je poteglo noz i izbolo svog vrsnjaka - nece mu se dogoditi nista, jer i policajac sve to uglavnom moze samo da posmatra. Mozda da reaguje tek toliko da ih razdvoji, ali sve preko toga, pa cak i ispitivanje, bice tretirano kao zlostavljanje.
Prema tome, ukoliko na ulici, u skoli, ili bilo gde, vidite da neko dobro dete dobija batine od nasilnika koji ima manje od 14 godina, sve sto mozete je da navijate i da drzite palceve tom dobrici. On je potpuno nezasticen. Zakon je u stvari zastitio one koji uzivaju da maltertiraju druge. Sada to mogu da rade nesmetano.

DANICA - 20-11-2008 u 19:39

Uze mi reč iz usta sailor scaka čast na izlaganju

libi - 20-11-2008 u 20:20

Lepo je to Sailor rekao, ali kada bi se roditelji i nastavnici u vaspitanju dece i ucenika pridrzavali nekih obicajnih, a i nekih pisanih pravila, nasilnicka ponasanja dece bi bila svedena na minimum...
Ne bi trebalo kriviti zakone koji su vazili u vreme kada su nasi raditelji bili deca, u vreme kada smo mi bili deca...Ti zakoni i danas vaze...

Evo nekih ponasanja i skolskih pravila kojih se nastavnici ne pridrzavaju...vec tolerisu...sve dok ponasanje ucenika ne postane drustveno opasno...

1. Opomena odeljenskog starešine izrice se:
- zbog neopravdanog izostajanja sa pojedinih časova ( do 8 časova ) ;
- neopravdanog kašnjenja i neopravdanog izostajanje iz škole do 25 časova;
- napuštanja časa bez odobrenja nastavnika ;
- neblagovremenog pravdanja izostajanja sa nastave ;
- ometanja rada u svom ili drugom odeljenju – ometanja izvodjenja nastave ;
- nedoličnog ponašanja prema učenicima ;
- nedoličnog ponašanje prema nastavnicima, stručnim saradnicima i drugim zaposlenim u školi;
- nepoštovanja odluka nadležnih organa škole;
- neprimerenog, grubog i agresivnog ponašanja koje ne predstavlja izazivanje tuče ili učešće u tuči ;
- nepoštovanja propisanih pravila ponašanja u školi;
- neobaveštavanja roditelja o rezultatima svog učenja i vladanja i neprenošenja poruka odeljenskog starešina, stručnih saradnika i drugih nastavnika;
- neoodgovornog odnosa prema higijeni ;
- narušavanja estetskog izgleda škole i školskog dvorišta (bacanje otpadaka, uništavanje sadnica i zelenih površina, pisanje po zidovima i slično);
- oštećenja školske zgrade, prostorija, inventara, instalacija i druge imovine škole;
- oštećenja ili uništenje ličnih stvari i pribora drugih učenika, nastavnika i drugih zaposlenih u školi;
- nedolaženja na časove dodatne i dopunske nastave;
- odbijanja učešća na školskim manifestacijama i drugim oblicima obrazovno vaspitnog rada u školi i van nje;
- (i druge lakše povrede obaveza ukoliko ih je ustanova predvidela svojim opštim aktom )
Opomena se izriče usmeno ili u pismenom obliku. Usmena opomena se izriče neposredno ili pred odeljenskom zajednicom, a pismena opomena se unosi u đačku knjižicu.

2. Ukor odeljenskog starešine :
- zbog neopravdanog izostajanja sa pojedinih časova ( od 8 do 16 časova ) ;
- za ponovljenu lakšu povredu obaveze za koju se izriče mera opomene odeljenskog starešine ;

3. Ukor odeljenskog veća :
- zbog neopravdanog izostajanja sa pojedinih časova ( od 16 do 24 časova ) ;
- za lakšu i ponovljenu lakšu povredu obaveze učenika u slučaju kada je učeniku već izrečena opomena ili ukor odeljenskog starešine, a te mere nisu imale vaspitnog uticaja na popravljanje ponašanje učenika ;

4. Ukor direktora izriče se za težu povredu obaveze učenika utvrđenu Zakonom o srednjoj školi.

5. Ukor nastavničkog veća izriče se učenicima za težu i ponovljenu težu povredu obaveza učenika utvrđenu Zakonom o srednjoj školi.
Ukor kao vaspitno–disciplinska mera se unosi u đačku knjižicu koju je roditelj dužan da potpiše čime se dokazuje da je upoznat sa izrečenom merom.
6. Isključenje iz škole izriče se učenicima za težu povredu o čemu odlučuje nastavničko veće u svakom konkretnom slučaju. (npr. učeniku može, ali ne mora da se izrekne mera isključenja iz škole ukoliko ima više od 25 časova neopravdanih izostanaka, jer nema automatizma u izricanju ove mere – dispozitivna priroda norme.

Teža povreda obaveze učenika je: prepravka podataka u svedočanstvu, diplomi, đačkoj knjižici i drugim javnim ispravama koje izdaju škola, druga organizacija ili organ; prepravka ili dopisivanje podataka u evidenciji koju vodi škola; političko organizovanje i delovanje učenika u školi; krađa imovine škole, preduzeća, ustanove, druge organizacije ili učenika; nepridržavanje propisa o zaštiti na radu; podstrekivanje, davanje, odnosno pomaganje učeniku i upotreba alkohola ili narkotičnog sredstva; izazivanje, odnosno učestvovanje u tuči u školi, na praksi ili javnom mestu; posedovanje oružja; izražavanje nacionalne i verske netrpeljivosti; neopravdano izostajanje sa nastave i drugih oblika obrazovno-vaspitnog rada više od 25 časova u toku školske godine i nepridržavanje pravila o životu i radu u školi sa domom.

Izrečena vaspitno-disciplinska mera učeniku srednje škole utiče na ocenu iz vladanja tako da se za :
- ukor odeljenskog starešine i neopravdano izostajanje iz škole 8 do 16 časova - vladanje izražava ocenom „vrlo dobro( 4 )“ ;
- ukor odeljenskog veća i neopravdano izostajanje iz škole 16 do 24 časa - vladanje izražava ocenom „dobro ( 3 )“ ;
- ukor direktora škole – vladanje izražava ocenom „dovoljno ( 2 )“;
- ukor nastavničkog veća – vladanje izražava ocenom „nezadovoljavajuće ( 1 )“;

Mama_tvoja - 20-11-2008 u 22:15

Citat:
Originalno postavio/la sailor
Sto vise posmatram situaciju oko sebe, sve sam vise uveren u jedno - svi ovi novi (a sve mi se vise cini - izuzetno glupi) zakoni koji imaju za cilj navodno sprecavanje zlostavljanja dece, sve vise se pokazuju izuzetno surovim i to prema onoj dobroj deci koja nisu sklona nasilju.
Naime, o cemu se radi... Danas vise niko nista ne sme da preduzme sto je na bilo koji nacin usmereno protiv integriteta i licnosti deteta. I to je u redu do jedne granice. Ali, ako sada pogledamo kako to izgleda u praksi onda je slika sledeca: ukoliko nastavnik vidi dvoje dece kako se tuku, najvise sto on sme to je da im pridje i lepo ih zamoli da prestanu sa tim. Ukoliko ga ne poslusaju, moze da ih prijavi razrednom staresini, a ovaj ce pokrenuti inicijativu da im se smanji ocena iz vladanja (koja, uzgred budi receno - ne ulazi u prosek ocena). Za to vreme, klinci mogu da se biju do mile volje, jer ukoliko bi nastavnik i pokusao da fizicki spreci obracun mogao bi da bude optuzen da je i on izvrsio nasilje nad nekim od njih, buduci da je bilo kakav fizicki kontakt izmedju nastavnika i deteta - zabranjen.
E, sad, idemo dalje... Ukoliko se tu pojavi policija, i ukoliko dete ima manje od 14 godina, ono moze da bude potpuno mirno, pa cak i ako je poteglo noz i izbolo svog vrsnjaka - nece mu se dogoditi nista, jer i policajac sve to uglavnom moze samo da posmatra. Mozda da reaguje tek toliko da ih razdvoji, ali sve preko toga, pa cak i ispitivanje, bice tretirano kao zlostavljanje.
Prema tome, ukoliko na ulici, u skoli, ili bilo gde, vidite da neko dobro dete dobija batine od nasilnika koji ima manje od 14 godina, sve sto mozete je da navijate i da drzite palceve tom dobrici. On je potpuno nezasticen. Zakon je u stvari zastitio one koji uzivaju da maltertiraju druge. Sada to mogu da rade nesmetano.

Dodala bih i ovo: osim što će da dobije batine, dete-dobrica će i da snosi odgovornost zato što je učestvovalo u tuči. Još ako slučajno dete-nasilnik ima nekog iz uže familije na položaju...epilog može da bude veoma interesantan.
Mislim da se ovakvi zakoni donose samo zato da bi JEvropa videla da je kod nas prisutna briga o zaštiti prava dece. Manje je važno koliko se sve to sprovodi u delo.
Više bi koristilo kada bi se dušebrižnici pobrinuli da deca imaju škole u kojima će prijatno da se osećaju, da im bude toplo, da se po hodnicima ne šire "miomirisi" iz nužnika...
Kao što Libi reče, pravila već postoje. Ali se ne sprovode. Ili ne važe za svu decu podjednako. A trebalo bi. Opet, s druge strane... nastavničko veće koje izriče kaznu, trebalo bi da ima članove koji služe za primer. A to je već druga priča. Tužna priča. Nažalost. Čast izuzecima.

libi - 20-11-2008 u 23:10

Svi smo slozni kada razmisljamo o ovim stvarima....

A ipak svi mi moramo da prihvatimo krivicu, jer je nasa zajednicka ...mi smo drustvo u kojem deca nasilnici zive...mi smo drustvo u kojem je maloletnicka delikvencija dostigla stepen od kojeg boli glava...
Ekonomski unazadjeni, drustveno obespravljeni, politicki rastrgnuti, moralno posrnuli...To smo svi mi...
Deca dobrice i deca nasilnici su nasa deca...
Roditelji koji veruju svojoj deci (sto licno smatram neodgovornim odnosom prema detetu) se nikad ne zapitaju gde, kako i s kim njihovo petnaestogodisnje ili sedamnaestogodisnje dete provodi vreme, recimo, oko 02,00h...Oni jednostavno veruju...I bitka sa vaspitanjem je izgubljena...odnos sa nastavnikom narusen...a dete uveliko na pogresnom putu...

sailor - 20-11-2008 u 23:43

Libi, verujem da ces se sloziti sa mnom da prica koju pricamo uveliko prevazilazi institucije roditelja i nastavnika. Ne slazem se sa tobom da sve treba posmatrati sa tacke gledista ''svi smo podjednako krivi'' jer nismo... Moram da naglasim da pravila koja pominjes postoje, ali verujem da i sama znas da se njihovoj primeni oni na koje se primenjuje uglavnom smeju i ne dozivljavaju sve to iole ozbiljno. Posebno u slucaju osnovne skole u kojoj nema izbacivanja, to i sama znas. Smanjena ocena iz vladanja...? Hah, pa recimo da me cini samo vecom ''facom'' u razredu...

Mama je u pravu, i u ovom slucaju drzava pokusava da ''glumi'' Evropu, ali u stvari nije cak ni dobar glumac, pa sve ostaje na nivou tuznog pajaca kome se cak niko ni ne smeje...

Dakle, ne ogranicavam se ja na skolu.... Praksa kaze ovo: pre neki dan na decijem igralistu jedan klinac juri drugog sa parcetom stakla u ruci u nameri da ga posece.... Srecom da je dete begunac uspelo da pobegne. U slucaju da nije, tada roditelja (da budem iskren) bas mnogo briga za pravila... Ali u ovom slucaju jeste. I sad idemo redom... Recimo da se roditelj deteta koje je bezalo ozboljno zabrinuo, posebno kada se uglavnom zna da dete koje je nosilo staklo inace problematicno i ima cudne navike (gadja kamenjem drugu decu, tuce ih, maltretira na razne nacine...)
Logicno, on se obraca prvo roditeljima tog deteta... Oni to ne smatraju ozbiljnim, moguce je npr. da imaju cak i opasku - decija posla...
Ako se obratite policiji, oni ce reci da se radi o maloletnicima i da je to slucaj za centar za socijalni rad. U centru ce verovatno reci da se u stvari nista ozbiljno nije ni dogodilo, pa ne znaju na osnovu cega bi pokrenuli ikakvu pricu...
Ukoliko roditelj deteta koje je bezalo nastavi da insistira mogao bi mozda da zaradi i etiketu nekoga ko proganja tudje dete, pa u tom slucaju da bude i kaznjen...

Problemi koji se ticu dece sve vise su ''tabu'' tema, osim u ovakvim naklapanjima na forumima i na televiziji, a znate li zasto...? Jer sve manje ljudi uopste sme da se uhvati u kostac sa resavanjem takvog problema zato sto je u latentnoj opasnosti da bude proglasen za nekoga ko maltretira maloletnika. U takvoj jednoj situaciji deca ''NEnasilnici'' ostaju na milost i nemilost deci nasilnicima....

Kratko receno - u jurnjavi da Evropi dokazemo kako postavljamo najliberalnija moguca pravila koja se ticu zastite dece od odraslih, zaboravljamo na to kako da zastitimo decu od dece.

I zato, kada klinac zatvori vrata za sobom, on odlazi u svet koji za njega ume da bude gori nego dzungla... A sasvim je zasticen od odraslih. Zasticen je cak i od njihove pomoci.

Mama_tvoja - 20-11-2008 u 23:53

U pravu si, Libi. Deca su naš "produkt". Pre svega mi, roditelji, treba da ih naučimo kako da se uhvate u koštac sa svakodnevnicom. Mi moramo u njima da razvijemo osećaj za razlikovanje dobrog od lošeg. Treba da im verujemo, ali i da ih proveravamo. Treba da poštujemo njihovu ličnost, jer oni to jesu, makar imali godinu, dve ili petnaest. Treba da "osluškujemo" poruke koje nam šalju svakim svojim gestom. Treba...puno toga, i nije lako, ali nije nemoguće.
Kada dete ima problematično ponašanje, treba prvo mi, roditelji, da se zapitamo gde smo pogrešili. Tek kada smo spremni da to priznamo sebi, onda smo spremni da pomognemo svom detetu.

libi - 21-11-2008 u 00:13

Verujem da ucenik sa staklom u rukama, nije dobilo ukor Nastavnickog veca...a trebalo je...zar ne?
Necemo biti sluzbeni, ali ako bi se roditelj deteta koje je preplaseno bezalo od nasilnika( koje uzgred ponekad gadja kamenjem ostale ucenike, a za to nije cak ni kaznjen)...obratilo bilo kojoj skolskoj inspekciji...nasilnik bi morao disciplinski odgovarati...
Tako mi funkcionisemo...skola dakle ceka reakciju ostecenih roditelja, koji se mogu obratiti ili skoli ili inspekciji, sto bi bilo idealno... ali koji bi sa druge strane mogli uzeti pravdu u svoje ruke...i prizvati zlo nevidjenih razmera...

Dakle...skola ne kaznjava na vreme...Zasto?

Da li znas da je 1983 godine, ucenik maturant izbacen iz skole zato sto je na maturskoj veceri razbio lampion u Lepenskom viru....E to je postovanje pravila...

sailor - 21-11-2008 u 00:19

Rekoh da je bilo na decijem igralistu, sta si se uhvatila za skolu... :a080:

Mama_tvoja - 21-11-2008 u 00:36

I ti si u pravu sailor. Kada mi zakažemo kao roditelji, iz neznanja, nebrige, svejedno iz kog razloga...kada na vreme ne primetimo destruktivno ponašanje svog deteta, tu počnu problemi. E tada, u tom trenutku, mnogo je važnije da funkcionišu institucije koje ne funkcionišu, tu treba da počne ta borba protiv nasilja. A ne na kraju- mi doneli zakon i problema sad nema.
U Evropi je to ipak malo drugačije. Kada bi tamo taj klinac jurio ostalu decu sa parčetom stakla, gađao kamenjem, tukao i maltretirao, roditelj deteta-begunca bi tačno znao kome da se obrati za pomoć. I da pomoć dobije, naravno.
U Evropi, kada roditelji zlostavljaju decu toliko da je neophodno da im se oduzme starateljstvo, postoji i adekvatno rešenje za zbrinjavanje deteta.
Mi možemo da glumimo Evropu. Možemo da donosimo zakone. Papir trpi sve. Živ čovek još i više.

libi - 21-11-2008 u 00:55

Citat:
Originalno postavio/la libi
Mene je lesila samo majka, nekad pljusne samar, a nekad me prebije ko "vola u kupusu", sto opet zavisi od tezine ucinjenog vaspitnog-roditeljskog prekrsaja...

Hvala ti majko...http://www.sanjalica.com/muvanje.gif

Kerber - 25-11-2008 u 21:18

Ne želim da se moje pisanije protumači kao odbranaško za decu nasilnike, ali ajdmo da posmatramo problem i iz drugog ugla.
Škola je nekada bila i obrazovna i vaspitna ustanova. Danas, nisam sigurna. Čast izuzecima među prosvetnim radnicima, ali šta osnovci vide kao uzor ako im se nastavnik obraća sa: moronu, debilu, ne mogu više da vas gledam . . . ili nastavnica za vreme časa razgovara mobilnim telefonom ili kucka poruke . . .sve ovo su detalji iz jedne naše osnovne škole, ima ih još, ali je ovo dovoljno za ilustraciju.
Šta dobra deca, pod ovim dobra podrazumevam dobre đake i decu koja nisu sklona ekscesnim situacijama, mogu da očekuju za svoj trud - osim novog imena - štreber - nekog tapšanja po ramenu , diplome , čini mi se ništa. Verovatno je vreme čelnih ljudi opštine veoma skupo da odvoje za talentovane klince koji na raznoraznim takmičenjima ne predstavljaju samo sebe, svoje roditelje, nastavnika, školu, već i opštinu iz koje dolaze. BTW, znate li koliko dobre i talentovane dece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta ima ova opština, a koje i ovaj odnos prema njima teško da može da opredeli da se vrate ovamo. Nisam stručnjak, ali mislim da i ovo utiče na ponašanje dece i stvaranje nekih naopakih merila.
I da ne davim više: imam ih dvoje, tinejdžeri su i spadaju u grupu dobrica, kako ih je neko nazvao.
Da li je batina iz raja izašla ? Ne znam.Možda ipak treba primeniti reči Duška Radovića : tucite svoju decu kada primetite da liče na vas. . .

sailor - 25-11-2008 u 22:36

Ne vidim sta je tu drugi ugao... Vidim jedino da deca koja nisu sklona nasilju prolaze najgore. To sto navodis kao lose primere sto se nastavnika tice, boze moj - za sve to sto si navela postoje i pravila i sankcije, to je uredjeno pravilima i to prilicno strogim, sto pozdravljam. Sto to niko ne pokrece, to je vec druga prica, ali...
Mene i dalje vise brine ko stiti decu od dece, jer za decu nasilnike nema zakona. Ili da budem precizniji - delotvornih pravila.

Kerber - 26-11-2008 u 08:45

Citat:
To sto navodis kao lose primere sto se nastavnika tice, boze moj - za sve to sto si navela postoje i pravila i sankcije, to je uredjeno pravilima i to prilicno strogim, sto pozdravljam. Sto to niko ne pokrece, to je vec druga prica, ali...

zašto je to druga priča, oprosti ali mislim da je važnije da oni kojima je to posao više vode računa kakvi ljudi ulaze u učionice noseći dnevnike, jer je njima na neki način povereno vaspitanje mladih generacija.
Svakodnevni uticaj roditelja i škole na decu u bilo kom pogledu , mislim tu i na dobre i na loše primere, je vidljiv.Ako se na vreme primeti i reaguje da neki klinac ili klinka ''raste'' u malog nasilnika, rast se može zaustaviti. Samo treba to i hteti uraditi, priznati sebi da tvoje ''ljubi ga majka'' i nije tako dobro , a mi to najčešće ne radimo jer bože moj ''mrze ga zato što je lep , pametan, ima uspešne roditelje . . .''
Uostalom, vrati se u svoje školske dane - jesi li smeo da radiš deo onoga što rade današnji klinci ? Da li te je u tome sprečavao strah od nastavničkih kazni ili je na tvoje ponašanje uticalo poštovanje koje su svojim radom i ponašanjem izazivali nastavnici ?
I danas u školama rade nastavnici, učitelji, profesori koji su svojim radom zaslužili poštovanje i poverenje učenika i to nema nikakve veze sa godinama staža provedenim u prosveti. Ili jesi ili nisi.
I ne traži sebe u ovoj priči, ti si van ovog konteksta.

sailor - 26-11-2008 u 10:35

Ma, cuj, ne znam zasto se svi ogranicavate na skolu. Nekoliko puta sam ovde ponovio da ne pricam samo o skoli, skola je samo jedan segment cele ove price.
Mene nervira ova kampanja po kojoj ispada da u Srbiji odrasli maltretiraju decu na svakom koraku, da to cine roditelji, nastavnici, policija, sudovi, ma svi. Ne kazem da toga nema, i koliko god da toga ima - previse je, slazem se, ali pri planiranju ovih novih zakona koji bi to trebalo da suzbiju, niko ne govori o tome kako decu zastititi od dece koja su sklona nasilju. Vec sada je nemoguce drzati stvar pod kontrolom, jer nema nikakvih pravila koja bi imala efekta, nema nikakvih pravila koja ce decu sklonu nasilju drzati pod kontrolom. Sada cemo ici na to da jos poostrimo pravila prema odraslima, pa cak i prema roditeljima koji udare ''cusku'' svom detetu, i ajde, da se slozim i sa tim, ali i dalje niko ne govori o tome kako i kojim zakonima i pravilima cemo da zastitimo decu od dece... Mene zanima zakon koji ce roditelja kazniti ne zato sto je udario cusku detetu, nego zato sto sa simpatijama gleda na nasilnicko ponasanje svog deteta. O tome pricam. Kada neko dete drugom detetu uzima ''reket'', zlostavljano dete nema kome da se obrati, jer nema mehanizma koji ce da ga zastiti. Sve i da se zna i da postoje dokazi za to - nema mehanizma koji ce to da spreci, razumes o cemu govorim...?
Nekako imam osecaj da svako novo pravilo dodatno stiti nasilnike, iako je cilj da se zastite deca.

Sto se mojih skolskih dana tice, rekao sam vec negde gore... U moje vreme, kada bi roditelj saznao da sam dobio cusku od nastavnika, od oca bi dobio jos dve... U danasnje vreme nema cuski, ali ako roditelj sazna da je nastavnik iskritikovao njegovo dete, veca je verovatnoca da ce nastavnik dobiti cusku...

I ni ne trazim sebe u ovoj prici. Trazim bezbednost za svoje dete i za svu onu decu koja napolje ne iznose frustracije i zelju za nasilnistvom, svejedno da li idu u skolu, vrtic ili tek onako, u parkic iza zgrade...

Kerber - 26-11-2008 u 14:28

I ti i ja pričamo isto, samo na različite načine. Mislim da se i u ovom slučaju bavimo posledicama, a ne uzrokom, Deca nasilnici su produkt ovog društva koji činimo i mi. Nisu oni došli s Marsa, da se tako izrazim, nego su deca naših poznanika, komšija, sugrađana koji očigledno nemaju nameru da od njih ''naprave'' ljude . A od malih ''nasilnika'' nastaju VELIKI NASILNICI .I oni žive zajedno sa nama i verovatno se deklarativno zalažu za zakone koji će decu štititi od nasilništva. I na žalost ti i takvi postaju većina, pa se to izgleda smatra normalnim. A da li je živeti u strahu bilo koje vrste normalno ?

libi - 26-11-2008 u 21:50

Citat:
Originalno postavio/la Kerber
Čast izuzecima među prosvetnim radnicima, ali šta osnovci vide kao uzor ako im se nastavnik obraća sa: moronu, debilu, ne mogu više da vas gledam . . . ili nastavnica za vreme časa razgovara mobilnim telefonom ili kucka poruke . . .sve ovo su detalji iz jedne naše osnovne škole, ima ih još, ali je ovo dovoljno za ilustraciju.

Ilustracija? Izvini kerber, ali za ovo se dobijaju otkazi...Gradjani, sakupite dokaze, papir u ruke i prijavite nadleznima...
Ako zelite dobro vasoj deci...ne pisite po forumima...vec na prave adrese...

Mama_tvoja - 27-11-2008 u 18:24

Citat:
Originalno postavio/la libi
Citat:
Originalno postavio/la Kerber
Čast izuzecima među prosvetnim radnicima, ali šta osnovci vide kao uzor ako im se nastavnik obraća sa: moronu, debilu, ne mogu više da vas gledam . . . ili nastavnica za vreme časa razgovara mobilnim telefonom ili kucka poruke . . .sve ovo su detalji iz jedne naše osnovne škole, ima ih još, ali je ovo dovoljno za ilustraciju.

Ilustracija? Izvini kerber, ali za ovo se dobijaju otkazi...Gradjani, sakupite dokaze, papir u ruke i prijavite nadleznima...
Ako zelite dobro vasoj deci...ne pisite po forumima...vec na prave adrese...

Može li neka konkretnija informacija? Ko je nadležan za tako nešto? Mislim,nadležan u smislu da stvarno preduzme neke mere. I da te mere stvarno imaju neke rezultate.:whistle:

libi - 29-11-2008 u 03:41

Evo adrese...

Ministarstvo prosvete
Nemanjina 22-26, 11000 Beograd

Mama...politicki dopisi se odbacuju...Dakle, u prijavi se navodi sledece: ime i prezime nastavnika, po mogucstvu, datum ili datumi kada je ucinjena povreda, imena ostecenih ucenika, imena svedoka ukoliko ih ima, konkretan opis povrede, potpis...
Proveravaju se i anonimne prijave, samo je anonimni podnosilac lisen mogucnosti da bude obavesten o onome sto ga zanima...

Ni jedan osteceni roditelj, ni ucenik ne cuti u ovim slucajevima...to nije mala stvar i nimalo neozbiljna...
Samo sto se to ne objavljuje na RTS-u, u Kuriru ili Blicu... kako svi zelimo...Objavljuje se samo ako je neko politicar (nastavnik, ili roditelj ucenika)...ili svestenik...to vec znate...I novinari obicno pisu sta se desilo na nekom casu ( imamo primere objavljenih snimaka ) ali ih posle vise ne zanima kako se sve to zavrsava...Oni vole senzaciju...tako i pisu...

U principu...istina je ova...za "moronu" i "debilu" srednjoskolci uzimaju stvar u svoje ruke...to je ona prica o nasilju nad profesorima...tako da profesori srednje skole to ne govore...
U osnovnim skolama...roditelj uzima "zakon" i dodje u skolu sa pistoljem, nozem, motkom ( moram da ubacim i sekiru, zbog licnog iskustva)...sta vec u afektu dohvati...retko to bude papir i olovka... tako da...ti izrazi nisu bas popularni...

Upotreba, odnosno zabrana upotrebe mobilnih telefona se regulise opstim aktima skole...
Praksa je sledeca...ili svi koriste mobilni na casu( i ucenici i nastavnik) ili ga niko ne koristi...sto opet zavisi od nastavnika, njegovog autoriteta i njegove radne discipline... Demokratija, odnosno anarhija na casu je njegova stvar...

Mama_tvoja - 29-11-2008 u 12:01

Hvala Libi.

Juuu...roditelji sa pištoljem, nožem, motkom , sekirom?http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/surpris_32.gif

Moje dete je jednom bilo izloženo maltretiranju nastavnika, koji je inače bio poznat po bahatosti, naročito kad drži čas pod dejstvom alkohola (kažem "bio", zato što je sad u penziji, valjda). Da ne opisujem kako sam se osećala kad je dete došlo kući uplakano i tresući se kao prut. Priznajem da sam imala želju da zgromim tog nazovinastavnika. Uspela sam da zadržim prisustvo duha, pa sam se o tom incidentu prvo informisala kod ostale dece koja su sve videla, koja su,takođe, bila zgrožena ponašanjem nastavnika, utoliko više što ničim nije bio izazvan.
Sutradan sam otišla u školu, pokušala da razgovaram sa mamurnim nastavnikom, koji se nije baš najbolje sećao svega, bio je prilično neprijatan i iznenađen mojom smelošću da o tome pričam. Možda je najviše bio iznenađen mojom smirenošću i kulturnim načinom obraćanja.
Kada sam shvatila da taj razgovor gubi smisao, okrenula sam se, ostavila zbunjenog nastavnika u hodniku i otišla kod direktorke, koja je već bila obaveštena o tom incidentu od strane drugog nastavnika koji je incidentu prisustvovao i moje dete uzeo u zaštitu.
Da skratim priču, direktorka je čitav događaj pokušala da zataška i nađe opravdanje za nastavnika i okrivi moje dete...ali promenila je stav kada sam naglasila da mogu da prihvatim svaku pedagošku meru ako moje dete to zasluži, ali iživljavanje pijanog nastavnika neću da tolerišem, i da ću da nastojim da saznam kakav stav Ministarstvo ima o tom problemu...priča je krenula u drugom pravcu. Problema više nije bilo, nije bilo nikakve "odmazde" što se uspeha mog deteta tiče, a čega sam se malo pribojavala. Sve u svemu- happy and. Trauma? Pa, valjda je prevaziđena. Dobro je kad gore nije. Ipak može i bez `ladnog oružja. Vredi bar pokušati. Ponekad je efikasnije nego tražiti ko je po Ministarstvu nadležan za to.

libi - 29-11-2008 u 13:11

Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja

Kada sam shvatila da taj razgovor gubi smisao, okrenula sam se, ostavila zbunjenog nastavnika u hodniku i otišla kod direktorke, koja je već bila obaveštena o tom incidentu od strane drugog nastavnika koji je incidentu prisustvovao i moje dete uzeo u zaštitu.
Da skratim priču, direktorka je čitav događaj pokušala da zataška i nađe opravdanje za nastavnika i okrivi moje dete...ali promenila je stav kada sam naglasila da mogu da prihvatim svaku pedagošku meru ako moje dete to zasluži, ali iživljavanje pijanog nastavnika neću da tolerišem, i da ću da nastojim da saznam kakav stav Ministarstvo ima o tom problemu...priča je krenula u drugom pravcu. Problema više nije bilo, nije bilo nikakve "odmazde" što se uspeha mog deteta tiče, a čega sam se malo pribojavala. Sve u svemu- happy and. Trauma? Pa, valjda je prevaziđena. Dobro je kad gore nije. Ipak može i bez `ladnog oružja. Vredi bar pokušati. Ponekad je efikasnije nego tražiti ko je po Ministarstvu nadležan za to.

Tako je mama...Uradila si ispravno, bas onako kako treba...
Roditelj bi trebao, pre nego sto se obrati na gore navedenu adresu, da se prvo obrati odeljenskom staresini ili direktoru skole...Potrebno je da se osim razgovora i njima uputi pismena prijava...na koju je skola duzna da odgovori u odredjenom roku...
Ukoliko, direktor ne preduzme nista, po pismenoj prijavi ( usmenu je tesko dokazati ) ili stane u zastitu svog radnika...sto se u najvecem broju slucajeva i desava, tek onda se treba obratiti Ministarstvu, odnosno njegovim inspekcijskim organima...koji ce utvrditi da li u ponasanju nastavnika ima elemenata disciplinskog prekrsaja ili krivicnog dela...i na osnovu toga, naloziti adekvatne mere...
Mislim da bi to tako trebalo...:whistle:

DANICA - 29-11-2008 u 18:09

Svaka čast na tome što si uspela da se pribereš!

Mama_tvoja - 30-11-2008 u 00:34

Morala sam http://i457.photobucket.com/albums/qq298/bakuta/unknow.gif bio je jači :)

sailor - 30-11-2008 u 02:32

Eh, da samo znate koliko se puta ona druga strana pribere...

Mama_tvoja - 30-11-2008 u 02:51

Citat:
Eh, da samo znate koliko se puta ona druga strana pribere...

Sigurna sam da je tako. To su pravi prosvetni radnici. I ima ih još uvek.

DANICA - 30-11-2008 u 20:00

Ma da bre sailor niko nije rekao to, verujem je da je prosvetnim radnicima teško ali mogu da ti kažem da nije svako za taj posao. Recimo uzmimo primer moje profesorke iz srpskog jezike Radmile ja se ne sećam daje žena za 4 godine mog školovanja na ikoga podigla glas a kamoli udarila ali je zato imala takav autoritet i učenici su se prema njoj odnosili sa strahopoštovanjem svi bez izuzetka, tako da stvarno mislim da treba dosta znanja umeća i snalažljivosti da bi bio profesor.

sailor - 30-11-2008 u 22:37

Da, Danice, sasvim si u pravu...

Ipak, meni nije jasno (a ovo se ne odnosi na Danicu nego na sve nas koji caskamo na ovoj temi), sto se i dalje najveci deo price svodi na skolu...? Mislim da skola najmanje veze ima sa naslovom ove teme, i stoga se uporno trudim da prosirimo pricu, ali nikako... Ispada da deca zivot provode samo u skoli i kao da nemaju roditelje, samo nastavnike... Mislim, ako cemo samo o nastavnicima i skoli, aj' onda da otvorimo posebnu temu...

Mama_tvoja - 1-12-2008 u 01:15

:sorry: diskusija se malo proširila, ali je u okvirima teme "Batina iz raja izašla" . Iako. po mom mišljenju, nije iz raja izašla.

Kerber - 1-12-2008 u 14:06

Citat:
Da, Danice, sasvim si u pravu...

. . . Ispada da deca zivot provode samo u skoli i kao da nemaju roditelje, samo nastavnike...

Uz ogradu da nisam imala nameru da tvoje reči izvučem iz konteksta, ova izdvojena rečenica tako dobro opisuje jedan deo roditelja, jer oni to jesu samo deklarativno. Elem, idu na posao, dođu, jedu, spavaju, gledaju televiziju, a na sopstvenu decu ne obraćaju puno pažnje. Deca rastu uz TV, kompjuterske igrice, filmove . . . treba li da kažem koliko je nasilja prisutno u svim medijima ili se to podrazumeva?

sailor - 2-12-2008 u 00:09

Mislim da se podrazumeva...

Kerber - 2-12-2008 u 22:25

Pitanje za stručnjake: da li to nasilje koje ''iskače'' odasvud za posledicu ima male nasilnike koji izrastu u velike ?
I još važnije, na koji se način boriti protiv toga?

cokan - 2-12-2008 u 23:20

"Ne raspravljaj se s njim,nabodi gaa,nabodi gaaaaa, nabodi ga" [oops]. Pogrešio sam skretanje.
Nemojte me samo tući zbog toga.

maraja.b - 3-12-2008 u 17:09

Samo jedna mala drigresija na Maminu pricu o pijanom nastavniku. Jednom me je nastavnik poslao (za vreme nastave) u prodavnicu da mu kupim "Stomakliju"!!!!!! Mozda pricamo o istoj osobi??? i on je bio nasilne prirode, mislim, verovatno jeste i sad..... :bored:

libi - 3-12-2008 u 20:14

Citat:
Originalno postavio/la cokan
"Ne raspravljaj se s njim,nabodi gaa,nabodi gaaaaa, nabodi ga" [oops].

Orginalan primer nasilnickog zargona, Cokan...To je to. Sve je receno...

Dvoje mrtvih u tuči na Vračaru
3. decembar 2008. 15:53 | Izvor: B92

U sukobu dve grupe mladića, jutros oko četiri sata, u kafani Žuta greda na Vračaru, ubijeni su 20-godišnji Marko Živojinović i 21-godišnji Marko Milanov, a povod za sukob bilo je dobacivanje jednoj od devojaka koja je bila u društvu napadača. U tuči su povređene još tri osobe, od kojih jedna teže.

Povod za sukob bila je nesuglasica oko devojke, koju su učesnici tuče poznavali, ali i nezgodan pogled koji je jedna grupa uputila drugoj.
Nakon toga, izašlo je iz kafane 11 osoba, među kojima su bila trojica momaka sa noževima.
Vlasnica kafane Zorica Pantelić, kaže da je rasprava nastavljena ispred lokala, a do tuče je došlo kada je jedan od isprvociranih izvadio nož.
“Jedna grupa je sedela, dve devojke i tri momka, ja mislim da su oni i izvršili to krivično delo. Ovih osam je sedelo i jedan je slavio 18 rođendan. Počeli su da dobacuju jedni drugima – ‘šta se ti javljaš mojoj devojci’”, prepričava Pantelićeva raspravu koja je prethodila tuči.
Tuča je prestala u trenutku kada su obe grupe shvatile da je Marko Živojinović ubijen.
Kada je stigla hitna pomoć, znake života davao je Marko Milanov, ali je on na putu do Urgentnog centra preminuo od povreda nanetih nožem.
Načelnik hirurgije Vladimir Đukić, rekao je da su posle tuče u urgentni centar primljene četiri osobe.
“Povređeni D.N, rođen 1989, primljen je na Uregntni centar i zbog teških telesnih povreda on je operisan. Jetra je u stabilnom stanju i trebalo bi da postoperativni proces bude dobar”, objašnjava Đukić.
U policiji kažu da je posle dvostrukog ubistva uhapšeno 15 osoba za koje se osnovano sumnja da su izvršili to krivično delo.
Prema rečima načelnika odeljenja za krvne i seksualne delikte, Vlastimira Vulikića, kod dvojice momaka pronađeni su noževi.
“Evidentno je šta je motiv - što je za Beograd postala praksa - a to je da jedan nezgodan pogled može da dovede do situacije da nekoga možete da lišite života. Ljudski život u sistemu našeg društva je a zadnjem mestu”, smatra Vulikić.
Statistike pokazuju da je učestalost nasilnog ponašanja kod mladih u padu, ali zato značajno raste surovost i okrutnost nasilnih dela, rekao je gostujući u vestima B92 Zlatko Nikolić iz Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.
Nikolić je rekao da je komunikološka sposobnost mladih veoma siromašna, te jedini način za rešavanje problema nalaze u sukobu. On se ipak ne zalaže za pooštravanje sankcija prema prestupnicima.

Kerber - 3-12-2008 u 22:07

Да, да, то је земља у којој живимо.Ljudski život u sistemu našeg društva je a zadnjem mestu”.
А ти су младићи не тако давно, вероватно били они помињани мали насилници, на чије се понашање није реаговало.
Страшно.

NME - 4-12-2008 u 11:32

Sta 15-ak mladih ljudi koji su ucestvovali u sukobu (i ko zna koliko jos njih koji nisu) trazi radnim danom u to doba u kaficu? Slavili rodjendan? Da ti mladi ljudi imaju OBAVEZE tj. POSAO, ne verujem da bi sedeli do jutra u kafani. Da li su se roditelji devojke koja verovatno nema vise od 19-20 godina zapitali gde je u to doba?
Nego, kad smo kod skole da se pozabavimo matematikom:
-jedan cas: 45 min x 6= 270 minuta
-mali odmori: 5 min + veliki odmor 15-20 min = 35 do 40 min
Ukupno 300-310 minuta ili 5 sati. Toliko dete koje ima sest casova provede u skoli dnevno, a nemaju sva deca dnevno po 6 casova. JEDAN DAN IMA znamo koliko sati, pa je razlika 19 SATI. TIH 19 SATI DETE JE VAN SKOLE. Ko ga tada vaspitava? A za onih 5 sati (ukljucujuci i odmore) nastavnici su ti koji treba da ga pouce, vaspitaju, savetuju...

Belovanovic - 4-12-2008 u 12:32

Kakve to veze ima shto su sedeli u kafani? Slavili su punoletstvo zaboga.
I ja imam, kao i josh dosta ljudi, obichaj da radnim danima sednem sa drushtvom negde do ranih sati, i onda pravo na posao. I tvrdim da svoje radne zadatke obavljam maksimalno skoncentrisan. Shta sad, treba non-stop misliti o poslu, i ne posvetiti sebi malo vremena, dati odushka?
Zbog chega ja onda radim?

To shto je epilog te priche tragichan, to je druga pricha. Drushtvo i sistem vrednosti su postali toliko devijantni da je to strashno. Imao sam prilike na svojoj kozhi da osetim to.

Ranije nisi smeo starijeg da pogledash preko, odmah dobijesh chvrgu a danas...
Danas je normalno uzeti pishtolj ili nozh i osakatiti ili josh gore ubiti nekoga.
Valjda da bi ispao strashniji ili veci baja, krimos.

Meni su idoli kao klincu bili Tom i Dzeri, Patak Dacha, Paja Patak... A danashnjim klincima su Knele, Legija, Kum i Shiptar.

A sve je pochelo od Vidimo se u chitulji...

NME - 4-12-2008 u 17:10

Belovanovicu, nisi me razumeo. Nije problem u RADNOM DANU, vec je akcenat na delu OBAVEZE i POSAO. Dva nastradala mladica si imala 20 i 21 godinu, a drzava im nije omogucila nista bolje od privremenog posla u kockarnici (jednom od nastradalih). I ja odem u kafic ponekad sa svojih trideset i ... nesto. Problem takodje moze da bude i ono KAFIC. Zar ne postoji zakon da u to doba rade samo NOCNI KLUBOVI?

Sneza - 8-12-2008 u 23:48

Znate sta ljudi? Problem je sto u nasoj drzavi nema zakona. U stvari, zakon postoji ali ga se niko ne pridrzava. Kod nas zakon radi po stricevima i ujkama.
Sta mislite da Amerikanci ili Nemci ne bi bacali djubre kroz prozor, pljuvali na ulici i tukli na sred ulice svoju decu kad za to ne bi bili debelo kaznjeni?
Ja sam se zaprepastila kad mi je jedna prijateljica, nastavnik u jednoj skoli, rekla da skole nisu vise vaspitno obrazovne ustanove, vec samo obrazovne.
Ja mislim da je celo drustvo odgovorno, a najvise roditelji.
Mislim da se batinama nista ne postize, to samo moze biti kontra efekat.
Veliki sam protivnik fizicke sile, pogotovu nad decom. Sve se strpljenjem i recima moze objasniti.

sailor - 9-12-2008 u 00:24

Ma, cuj, jasno je da su svi normalni ljudi protiv batina, ali meni je bez veze to sto mi umemo da budemo veoma iskljucivi po svakom pitanju, pa i ovom... Nervira me, npr., kada se tako pojave neki ljudi, strucnjaci (sto ne sporim) koji kazu da je svaka chushka batina i da je sve nasilje.
Evo primera...
Imate jednogodisnje dete. Radoznalo kakvo i treba da bude jedno zdravo dete. Njega zanima uticnica i one rupice u koje se svasta moze staviti, zanima ga sporet, mozda cak i otvoren prozor i mali milion veoma opasnih stvari za koje mi odrasli ni ne mozemo da zamislimo koliko mogu biti zanimljive.
Mene zaista niko ne moze da ubedi da jednogodisnjem detetu mozete recima da objasnite da je to za njega opasno. Ako udarim cuvenu ''chusku'' po ruci deteta koje je krenulo da ubaci minu od hemijske olovke u uticnicu, da li ja tom detetu zelim zlo?
(U jednoj emisiji neka gospodja je objasnila da u tom slucaju treba zapljeskati rukama i izaci iz prostorije i da ce to imati efekta. A ja bih voleo da vidim NORMALNOG roditelja koji ce primeniti ovu ''meru''. Tragikomedija.)
Naravno da sam protiv batina, da ne pricam o klasicnom zlostavljanju (koje cak i ne mora obavezno da bude batinanje, i teske reci umeju to da budu, cesto mozda i gore od batina), ali ako neko misli da cini dobro delo zalazuci se za zakon koji ce oduzimati decu svakom roditelju koji svom detetu udari ''chushku'', onda ja stvarno ne znam kuda ide ovaj svet. (Snezo, ne mislim na tebe ovom recenicom, jer znam da ces se sloziti sa mnom, nego samo pokusavam da ukazem na to sta se sve danas smatra zlostavljanjem i ''batinama'')

Sneza - 9-12-2008 u 19:14

E bre, Sailor, ne govori se ovde o cuskama, nego o batinama.
Mene su, a mislim da su i tebe, jer smo od prilike generacija, mlatili za svaku sitnicu. Pocev od roditelja, pa do nastavnika u skoli.
Moja majka ni dan danas to sebi ne moze da oprosti, mada sam joj ja to davno oprostila.
Volim svoje roditelje najvise na svetu i nizasta ih ne osudjujem.
Secas se one debele biologicarke Milice, zene Save Ulja? Ona je na svakom casu morala da nekog ucenika isamara, samo su njena Zaza i Saska bile idealne cerkice. Muka mi pripadne kad ih se setim,
a tek Kaca, nastavnica srpskog, zena Mike apotekara, kako se tek ona izivljavala! To sto Kaca i Mika nisu imali svoju decu, nije opravdanje za njene frustracije i izivljavanja.

Mama_tvoja - 9-12-2008 u 19:37

Dakle, na osnovu svega zakjučujem sledeće: nas su roditelji mlatili, a mi ovako sve dobri- batina je ipak iz raja izašla. :nunu:

:thumbup::thumbup::thumbup:

sailor - 9-12-2008 u 22:24

Haha, mama, ko zna...
Snezo, znam ja da ti ne pricas o cuskama, ali kazem da se uveliko razgovara o zakonima koji u nekim svojim verzijama i te cuske svrstavaju u batine. Hocu reci, postoji jedan lobi medju nekim NVO koji je zagovornik takvog jednog stava koji po meni nije bas normalan. Mislim, zamislite zaista tu ludu situaciju koja bi na taj nacin mogla da nastane - roditelj koji udari cusku po ruci deteta koje je krenulo da pipne vrucu ringlu biva proglasen za nekog ko o detetu ne vodi racuna...

Sneza - 9-12-2008 u 23:02

Gresis Sailor, ja ne znam gde si ti video da se roditelji kaznjavaju ako svom detetu udare cusku po guzici?
Decu ne treba udarati po rukama niti ih samarati. To jako negativno i ponizavajuce utice na njihovu psihu.

sailor - 9-12-2008 u 23:16

(Nisam pominjao samare, mada cusku po ruci jesam)

Pa, oki, Snezo, sreca moja da sam ''prerastao'' cuske, i dorastao da sve resavam recima. Ali, ako si cak i ti zagovornik tih novih pravila, odnosno deo tih novih lobija, onda sam zaista zabrinut za buduce roditelje. Imace da biraju - da li da dete samo iskusi tih 220 volti, ili da mu cuska kaze da to nije dobro. Reci to svakako nece moci, a one koji zapljescu rukama i izadju iz sobe necu ni da komentarisem - njima svakako treba oduzeti roditeljstvo. (Samo sto ce po tom novom zakonu to biti dobro delo).
Mada, ja bih pre rekao da je tvoj odgovor zapravo proizvod samo nama tipicne iskljucivosti - znas ono, ''necu BAS NJEMU da priznam da je tako'', pa to ti je...
No, dobro... Mene stvarno vise ne dotice...
Ali kako ce ovi koji tek treba decu da nauce zivotu...?
Ne znam...

Sneza - 9-12-2008 u 23:30

Nisam zagovornik tih novih pravila, daleko od toga! Pogresno si me shvatio.
Sto se tice guranja prstica u struju, postoje stitnici za uticnice.
Ja sam pre 20 godina kad mi je dete bilo beba, lepila plasticne poklopce od margarina, i nisam je tukla po rukama.

sailor - 9-12-2008 u 23:44

Citat:

Sto se tice guranja prstica u struju, postoje stitnici za uticnice.

Ma, znao sam da ces to reci, jos kod prve poruke, ali... Zato sam i rekao da postoji ''mali milion'' slicnih situacija...
Ma, nema ni veze...
Oki, evo i ja sam ''za''...
(Al, kad bi se zezali... Misliiiim, stvarnooooo.... Snezo, sreco, zar je jedina stvar sa kojom se ne slazes sa Evropom - kukavni Ratko Mladic...?)

libi - 10-12-2008 u 01:29

Citat:
Haha, mama, ko zna...
Snezo, znam ja da ti ne pricas o cuskama, ali kazem da se uveliko razgovara o zakonima koji u nekim svojim verzijama i te cuske svrstavaju u batine. Hocu reci, postoji jedan lobi medju nekim NVO koji je zagovornik takvog jednog stava koji po meni nije bas normalan. Mislim, zamislite zaista tu ludu situaciju koja bi na taj nacin mogla da nastane - roditelj koji udari cusku po ruci deteta koje je krenulo da pipne vrucu ringlu biva proglasen za nekog ko o detetu ne vodi racuna...

Lele...idem odmah da se prijavim za zatvor...dok jos nemam dece...prevencije radi, da sutra kada ih budem imala, ne ostanem bez njih...:whistle:

Sneza - 10-12-2008 u 10:54

Ma ima puno svari koje mi se na zapadu ne svidjaju, kakav Mladic, to bih stavila na poslednje mesto negativnih pojava.
Nije taj zakon o deci toliko strog, naravno da te niko nece ni prekoriti ako svom detetu udaris cusku, ali evo da vam ispricam nesto sto se desilo letos, ovde u Majdanpeku. Kupujem ja cigare na trafici, kad cujem iza mene neko dete vriiisti. Okrenem se kad ima sta da vidim: Majka ga bije, samara ga, udara ga po glavi, zena nacisto pomahnitala!
O, Boze, ono jos u zivotu nisam videla. Mogu tek da zamislim kako ga kod kuce bije i sto ja i ostali prolaznici treba na sred ulice to da gledamo i da se potresamo!?
E, za takve roditelje i treba zakon i kazna.

sailor - 10-12-2008 u 11:48

Citat:

Nije taj zakon o deci toliko strog, naravno da te niko nece ni prekoriti ako svom detetu udaris cusku,

Veruj mi, gledao sam jednu raspravu na TV-u o tome, i neka zena bila je tako iskljuciva da mi se stvarno smucilo. Kada bi se mere koje ona predlaze zaista sprovele u delo, mislim da 95 odsto roditelja ne bi mogli da budu roditelji. Onih pet odsto su oni koje deca ni ne zanimaju.
Plasim se nase iskljucivosti, odnosno sklonosti da idemo u krajnosti, eto...

Sneza - 10-12-2008 u 12:10

Cini mi se da sam i ja to gledala i mene je ta zena uzasno iznervirala.
Ona ili nema decu ili, ako ih ima, laze da nikada ni glas nije povisila na svoje dete. Pusti to, to su ljudi koji pricaju gluposti.
Mene, takodje, uzasno nervira banalna iskljucivost i krajnost u svemu.
Ne verujem da ce takav zakon bilo gde u svetu biti izglasan.

NME - 11-12-2008 u 13:13

Plasim se nase iskljucivosti, odnosno sklonosti da idemo u krajnosti, eto...

:a040:Bravo Sailor!

NME - 11-12-2008 u 13:31

«Дозволити детету да ради шта хоће, онда када оно у себи још није развило било какве могућности контроле, представља издају идеје слободе.» Марија Монтесори, «Упијајући ум».

Sneza - 12-12-2008 u 01:04

Da, a sa detetom mozes da radis sta hoces, mozes da ga mlatis do mile volje, posto je tvoje, sta se koga tice!?
Pa, pogledajte ljudi ovu strahotu:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=12&dd=11&nav_category=12&nav_id=333768

NME - 12-12-2008 u 08:47

Ko je pricao o mlacenju deteta do mile volje??? Samo je citirana Marija Montesori, a za neupucene evo citata iz wikipedie:
''Pregled osnovnih pravila sistema „Montesori“
-Dijete može sāmo da uči kroz sopstvenu aktivnost.
-Djeca su kompetentne osobe u koje se može imati povjerenja i koje su u stanju da donose sopstvene odluke.
-Obrazovni radnik sa djecom treba više da bude posmatrač nego učitelj.
-Postoje periodi u životu djeteta u kojima je naročito sposobno za učenje određenih znanja ili sposobnosti poput hodanja, govora, računanja i čitanja i raznih društvenih sposobnosti. U ovim razdobljima dijete te stvari uči brzo i bez teškoća.
-Djeca od rođenja do svoje šeste godine imaju „upijajući um“, odnosno izuzetno veliku moć učenja iz svog okruženja, motivaciju i radoznalost. To se na primjer vidi u djetetovoj nepresušnoj energiji da guguče, brblja, govori i pjeva što sve vodi razvitku jezika i dobrog govora kao i da neprestano postavlja pitanja.
-Djeca uče kroz iskustvo i otkriće; osnovni alati u obrazovanju koje je zasnovano na ovom principu su dikaktički materijali i uspostavljanje „kontrole greške“. Kroz upotrebu ovih didaktičkih materijala dijete uči da sāmo otkriva i ispravlja greške umjesto da mu učitelj daje tačan odgovor.
-Ruka, tj. šaka je usko povezana sa razvojem mozga djeteta. Djeca moraju fizički da dodirnu određeni predmet, njegov oblik, osjete temperaturu i slično, a ne da samo slušaju nastavnika ili gledaju u televizijski ekran koji će im reći ono što bi sama zaista naučila.

Uticaj
Montesori školica „Zmaj“ u UžicuIako je doživjela brojne kritike tokom 1930-ih i 1940-ih, metoda „Montesori“ je preživjela i danas se primjenjuje u brojnim školama i vrtićima širom svijeta. Najviše se primjenjuje u Sjedinjenim Američkim Državama u kojima postoji preko 1100 škola zasnovanih na toj metodi. U Ujedinjenom Kraljevstvu postoji preko 500 škola zasnovanom na obrazovnom sistemu „Montesori“, u Kanadi 33, u Australiji 160 sa preko 12.000 učenika, i brojne škole u Njemačkoj, Holandiji itd.''

sailor - 21-12-2008 u 01:24

Citat:
Pusti to, to su ljudi koji pricaju gluposti.
Mene, takodje, uzasno nervira banalna iskljucivost i krajnost u svemu.
Ne verujem da ce takav zakon bilo gde u svetu biti izglasan.

Nisam ja u to siguran, bar sto se nas tice... Bas ova tvrdnja ''pusti to, to su ljudi koji pricaju gluposti'', e bas to nas obicno odvodi u krajnosti... ''PUSTI TO'', ja bih to nazvao kljucnim recima nase propasti...
Jer, kad god smo ''PUSTILI TO'' desilo nam nesto novo... Novo, a glupo...
U situaciji u kojoj jednogodisnji klinac (koji je tek prohodao) ide ka vrucoj ringli - izmedju roditelja koji mu udari packu i onog koji zapljesce rukama i izadje iz kuhinje, ja bih kao normalnog okarakterisao onog prvog, bez razmisljanja...
I vidis - pogresio bih... Kao i vecina nasih roditelja...
Prosto receno - nasi roditelji bili su nenormalni... I ja sa njima...
Ali, dobro, sad kad novim roditeljima plate edukacije i kada im kazu da treba da aplaudiraju, ''veeeeerujem'' da ce oni to i raditi... :jao::jao::jao: