RTM Forum - Donacija organa (original)

Donacija organa
Mama_tvoja - 1-2-2009 u 23:38

"Transplantacijom organa godišnje se spasi oko deset hiljada ljudskih života. S tuđim organima u svom organizmu živi više stotina hiljada ljudi."
Da li ste razmišljali o tome da vi nekome produžite život na taj način?

libi - 2-2-2009 u 00:39

Dobro pitanje...

E vidi mama ja jesam i to ozbiljno, u smislu zavestanja organa...

Za zivota, mogu dotirati organ svojim najblizima, onima koje volim, ukoliko im, ne daj Boze, zatreba...

Mama_tvoja - 2-2-2009 u 16:16

Nadam se da će i ostali forumaši da se oglase.
Ljudi različito gledaju na to. Uglavnom počinje- e, to je baš lepo i humano...ali...uvek ima neko "ali", najčešće u vidu sujeverja i straha od zloupotrebe.

Sneza - 3-2-2009 u 02:17

Ja stalno razmisljam o tome i sigurno cu zavestati svoje telesne organe.
Zasto da ne produzim neciji zivot, pa samim tim i moj se zivot nastavlja.
Malo sam lenja da to sprovedem u delo, jer 1000 pregleda i papira ti traze. Puno smo se moj muz i ja raspitivali o tome, ali procedura je preterano komplikovana.
Sa druge strane cujem da se zavestani ljudski organi uveliko zloupotrebljavaju i da prioritet imaju samo bogatasi.
Ne znam, ali ja cu zavestati svoje telo, pa posle moje smrti nek uzmu sta im treba, jer meni vise na onom svetu nece trebati, a nekom ce dobrodoci.

maraja.b - 3-2-2009 u 20:03

Citat:
Originalno postavio/la libi
E vidi mama ja jesam i to ozbiljno, u smislu zavestanja organa...

Za zivota, mogu dotirati organ svojim najblizima, onima koje volim, ukoliko im, ne daj Boze, zatreba...

Upravo to :)

sailor - 3-2-2009 u 22:50

(Ko zna da l' kod mene ima štogod upotrebljivo...)

Šalim se... Slažem se sa Marajom i Libi... Ima par dragih bića kojima bih dao sve i pre smrti... A posle nje...? Ukoliko nekome šta treba, može slobodno da nosi, posebno ako bi pomoglo nekom detetu... Medjutim, da sad kao nešto jurim i popunjavam te formulare tek tako - nema šanse... Pa ja se već dve godine kanim da promenim banku preko koje primam platu, pa ništa...

Mama_tvoja - 4-2-2009 u 14:42

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Ja stalno razmisljam o tome i sigurno cu zavestati svoje telesne organe.
Zasto da ne produzim neciji zivot, pa samim tim i moj se zivot nastavlja.
Malo sam lenja da to sprovedem u delo, jer 1000 pregleda i papira ti traze. Puno smo se moj muz i ja raspitivali o tome, ali procedura je preterano komplikovana.
Sa druge strane cujem da se zavestani ljudski organi uveliko zloupotrebljavaju i da prioritet imaju samo bogatasi.
Ne znam, ali ja cu zavestati svoje telo, pa posle moje smrti nek uzmu sta im treba, jer meni vise na onom svetu nece trebati, a nekom ce dobrodoci.

Zloupotreba je uvek moguća, ali mogućnost zloupotrebe ne poništava potrebu.
Procedura oko zaveštanja organa nije komplikovana, nije potrebno 1ooo pregleda i papira.

Mama_tvoja - 4-2-2009 u 14:49

Citat:
Originalno postavio/la sailor
(Ko zna da l' kod mene ima štogod upotrebljivo...)

Šalim se... Slažem se sa Marajom i Libi... Ima par dragih bića kojima bih dao sve i pre smrti... A posle nje...? Ukoliko nekome šta treba, može slobodno da nosi, posebno ako bi pomoglo nekom detetu... Medjutim, da sad kao nešto jurim i popunjavam te formulare tek tako - nema šanse... Pa ja se već dve godine kanim da promenim banku preko koje primam platu, pa ništa...

Verujem da bi svi isto postupili kada su draga bića u pitanju.
Ali posle smrti niko ne može da nas pita da li smo saglasni da uzmu šta im treba O-o. Nekako je ipak lakše da damo saglasnost dok smo živi. Ne treba puno da se juri. Manje nego za promenu banke :)

Sneza - 4-2-2009 u 21:44

Mama, da li ta procedura moze da se uradi ovde u Majdanpeku i ako znas da mi kazes sta je sve potrebno i kome se prvo obratiti?

Mama_tvoja - 4-2-2009 u 23:22

Sve što treba da uradiš jeste da telefonom pozoveš VMA, poslaće ti poštom formulare koje treba da popuniš i donorsku karticu. Za zaveštanje organa ne rade se nikakvi pregledi. Takođe, možeš telefonom da dobiješ i sve druge informacije.

radep001 - 7-2-2009 u 10:56

Zaveštao bih za života bilo koime bilo koji organ,bez blo kakvih uslova,mislim na lica/e,koja će ih primati posle moje smrti.

Sneza - 7-2-2009 u 23:39

Rade, mislim isto kao i ti. Da se pitam volela bih da mogu da biram i prvenstveno bih pomogla mladoj osobi, detetu.
No, sve jedno, u svakom slucaju nekom ce moj, za mene beskoristan, organ mnogo znaciti, a ja cu biti presrecna i u miru pocivati na onom svetu.
Hvala Mama, vec se raspitujem, kod nas je ta procedura mnogo jednostavnija.

Mama_tvoja - 9-2-2009 u 15:43

Jeste Snežo, Rade... Potrebno je samo odlučiti. Kao kod dobrovoljnog davanja krvi:"Tvojih pet minuta-nečiji ceo život".:)

Mama_tvoja - 14-2-2009 u 13:57

Da li ste razmišljali o tome koliko se ljudi razboli od leukemije ili drugih malignih bolesti krvi i da je za većinu njih jedina nada za oporavak transplantacija kostne srži? Možda je baš neko od nas jedina osoba na svetu čiji sastav kostne srži odgovara, koja bi mogla da spase život nekome ko umire od teške bolesti...
Da li ste razmišljali o tome da se priključite Registru davalaca kostne srži? Priključivanje Registru ne košta ništa, ali za nekog ko je oboleo, to bi mogla da bude cena života...

Mama_tvoja - 25-2-2009 u 16:45

Tri translantacije bubrega i jetre za 24 sata
Autor: A. Savanović | Foto:J. Jarić | 25.02.2009. - 05:00

Zahvaljujući donatorima organa, Subotičanka Angela Ciboja, kao i Dušan Rodić iz Novog Sada i Dragan Aničić iz Beške dobili su novu šansu. Nakon pauze od šest meseci, transplantacioni tim Kliničkog centra Vojvodine (KCV) uspešno je obavio tri transplantacione operacije, presađivanja jetre i dva bubrega, a troje pacijenata uspešno se oporavlja. U tri operacije koje su ukupno trajale preko 24 sata učestvovalo je oko 70 članova medicinskog osoblja.

Pedesetosmogodišnji Dušan Rodić iz Novog Sada dobio je novu jetru i kako kaže, šansu za nov život.link

:a040: