RTM Forum - HITNA POMOC (original)

HITNA POMOC
Sneza - 25-9-2008 u 01:55

Kako u Donjem Milanovcu radi sluzba za hitnu zdravstvenu pomoc?
Ovako:
Coveku u pola noci pozli. Porodica se uspanici i sta ce drugo, nego dohvati telefon i okrene broj hitne pomoci.
Javi se automat i kaze:
"Ostavite poruku"

admin - 25-9-2008 u 02:26

Snezo, nadam se da je ovo sto si napisala ipak samo vic... Ako je stvarno, onda je to velika neodgovornost...

Fagot - 25-9-2008 u 12:25

Bruka i sramota,ako je ovo tacno onda nekom mora da padne fotelja....
Ovo je bas strasno....

Sneza - 25-9-2008 u 20:37

Na zalost, nije vic vec gola istina. Ovo se pre 5 dana u D.Milanovcu desilo mom tati, koji je seceras i srcani bolesnik. Na srecu, sve se dobro zavrsilo. Komsija ga je odvezao u dom zdravlja i dezurni lekar mu je ukazao prvu pomoc.
Na pitanje zasto se u hitnoj pomoci na telefon niko ne javlja, vec je ukljucena telefonska sekretarica, odgovor je bio da mnogi cesto zloupotrebljavaju ovu sluzbu, desava se da zove manguparija kojoj je do sale, pa ih posalje na neku adresu, sa koje ih niko nije zvao.

sailor - 25-9-2008 u 21:13

U suštini, to prilično lako može da se reši... I DM sada ima digitalnu centralu i vrlo lako se može ustanoviti sa kog broja je došao lažni poziv, a onda... Hm, ovo čak i nije samo klasično uznemiravanje nego ometanje službenih lica itd...

libi - 25-9-2008 u 23:14

Zar ne bi trebalo da radnici sluzbe hitne pomoci uzmu tokom telefonskog razgovora podatke...adresu, ime pacijenta, njegovo stanje i slicno...?
Ili, na kraju krajeva, da provere poziv, pozivanjem broja sa kojeg je on stigao, tako sto ce od sagovornika sa "druge strane zice" uzeti broj?

Fagot - 26-9-2008 u 12:43

Nesposobni su,to je jedini pravi odgovor.
Zar je moguce....
Citao sam da u Leskovcu hitnu isto tako zafkavaju ali da moraju da odu i po 50km u udaljenim selima,tako da im to i nije opravdanje...

Kerber - 27-9-2008 u 15:22

deluje mi neverovatno da milanovačka zdravstvena stanica ima telefonski aparat koji ima telefonsku sekretaricu. koliko znam, imaju neku šlogiranu pupinovu telefonsku garnituru, kojoj je sekretarica misaona imenica.
lično iskustvoi - prošlog leta sam u gluvo doba noći telefonom zvala istu ustanovu i uredno mi se javila dežurna medicinska sestra.
isuviše neverovatno da su se za proteklih godinu dana modernizovali po pitanju telefona.

Fagot - 27-9-2008 u 19:05

Pa jer znas ti koje presednik opstine Donji Milanovac????

sailor - 27-9-2008 u 20:52

Fagot, pitanje je (najblazi izraz) - bez veze...

Pored toga, pitanje pokazuje koliko uopste nemas predstavu o ''milanovackim'' pitanjima, tako da...

Fagot - 28-9-2008 u 12:13

Molim vas....
Imam ja veoma dobru prestavu,gledam je i pratim je,samo sto su glumci veoma losi.

libi - 30-9-2008 u 22:50

Nemas ti Fagot blage veze ni sa cim...pokusaj bar jednom da se ne pravis "pametan" na svakoj temi i o svakom pitanju.

Evo ti pdf "Politika" pa TAMO prozivaj koga hoces i kada hoces...i predsednike i politicare na svim nivoima vlasti...
Dokazi nam bar jednom prakticno da si intelektualac...:bandit:

Mama_tvoja - 1-10-2008 u 16:46

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Na zalost, nije vic vec gola istina. Ovo se pre 5 dana u D.Milanovcu desilo mom tati, koji je seceras i srcani bolesnik. Na srecu, sve se dobro zavrsilo. Komsija ga je odvezao u dom zdravlja i dezurni lekar mu je ukazao prvu pomoc.
Na pitanje zasto se u hitnoj pomoci na telefon niko ne javlja, vec je ukljucena telefonska sekretarica, odgovor je bio da mnogi cesto zloupotrebljavaju ovu sluzbu, desava se da zove manguparija kojoj je do sale, pa ih posalje na neku adresu, sa koje ih niko nije zvao.

Na žalost,ovo je samo još jedan primer neodgovornosti. Znam da je sigurno tačno da postoje oni koji iz obesti uzurpiraju telefon hitne pomoći. Znam da digitalna centrala pruža mogućnost da se tome stane na put. Ali, ne znam zašto se onda to i dalje dešava i zašto je ta smena zdravstvenih radnika izabrala najgoru,nedopustivu varijantu. Hvala Bogu da se sve dobro završilo.
Snežo,volela bih da mogu da ti kažem: "Pozovi ti i tu nadležnu instituciju,prijavi šta ti se desilo,mora se stati tome na put, u pitanju su ljudski životi,ponekad sekunde odlučuju..."
Volela bih,ali ne mogu. Poučena svojim iskustvom,znam da je veoma teško,ustvari nemoguće,utvrditi ko je za šta odgovoran u moru svih postojećih inspekcija i sektora za sve i svašta-osim za ono na šta se običan smrtnik žali.
Jednostavno,sistem ne funkcioniše. Sve je toliko trulo da zaudara...a ljudi samo malo pljunu,zapuše nos (ako ga imaju),okrenu glavu i idu dalje...dokle,ne znam.

Sneza - 2-10-2008 u 21:26

Mama_tvoja, o ovome je obavesteno ministarstvo zdravlja i nadam se i verujem da ce se nesto konkretno preduzeti.
Ovo nije prvi put, slicno se desilo ove godine, na dan Uskrsa, razlika je u tome da se tada u donjomilanovackoj hitnoj na telefon niko nije javio.
Napredak je ocigledan, nema sta! Sad se bar javi automat, pa mozes da ostavis poruku.
Vase je da verujete ili ne verujete, ali ni na kraj pameti mi nepada da se segacim sa ovakvim stvarima i smisljam viceve na kontu bolesnih ljudi.
Iskreno se nadam da je vec ovih dana nesto preduzeto po ovom problemu, jer je bilo intervencije.
Svako dobro i puno zdravlja!

Selena - 3-10-2008 u 17:29

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Mama_tvoja, o ovome je obavesteno ministarstvo zdravlja i nadam se i verujem da ce se nesto konkretno preduzeti.
Ovo nije prvi put, slicno se desilo ove godine, na dan Uskrsa, razlika je u tome da se tada u donjomilanovackoj hitnoj na telefon niko nije javio.
Napredak je ocigledan, nema sta! Sad se bar javi automat, pa mozes da ostavis poruku.
Vase je da verujete ili ne verujete, ali ni na kraj pameti mi nepada da se segacim sa ovakvim stvarima i smisljam viceve na kontu bolesnih ljudi.
Iskreno se nadam da je vec ovih dana nesto preduzeto po ovom problemu, jer je bilo intervencije.
Svako dobro i puno zdravlja!

Stvarno mi je zao sto se to dogodilo... To je na nasu zalost ,cista bruka. Ja sam zdravstveni radnik, i polazom od toga da se nikada ne bih tako postavila. Ne zelim nikoga da osudjujem, jer sam o svemu upucena odavde, ali mislim da ako je bilo prijavljeno da je vec na to reagovano. I verujem da se takva fatalna greska nece vise ponoviti.

Selena - 3-10-2008 u 17:34

Citat:
Originalno postavio/la Fagot
Pa jer znas ti koje presednik opstine Donji Milanovac????

I sad zaista ne vidim razlog zbog koga u ovoj temi pominjes predsednika opstine koju nemamo... Mozda i vidim, ali da ne bude da pogresno mislim. Pa budi ljubazan i objasni na sta si mislio? A koliko znam u vladajucoj koaliciji nase zajednicke opstine niko nije glumac po profesiji... Opet da ne tumacim nesto pogresno... :):):):)

Fagot - 3-10-2008 u 19:04

Mislio sam o sledecem;

Ocigledno je da je sadasnji presednik opstine lobira da napravi opstinu Milanovac,to se zna i to je tako.
Glumci su metafora,za pojedince.

Selena - 3-10-2008 u 19:08

Citat:
Mislio sam o sledecem;

Ocigledno je da je sadasnji presednik opstine lobira da napravi opstinu Milanovac,to se zna i to je tako.
Glumci su metafora,za pojedince.

U redu je... razumela sam ja , nego nisam htela da kazem nesto pa da se pogresno protumaci. A sto se tice predsednika, pa zar i nije normalno pod ovakvim okolnostima? Ali ne vidim da je to lose uticalo na nasu zajednicku opstinu, i na neki nacin njoj tj. nama svima naskodilo.

Fagot - 3-10-2008 u 19:12

Selena,gledak ovako...Ako Srbija tezi Evropskoj Uniji da se ujedini sa ostalim evropskim zemljama a mi se razdvajamo kao neki tudjinci....
Razumem ja u cemu je rec....
Iskreno ja od toga necu da imam nista....

Selena - 3-10-2008 u 19:36

Citat:
Selena,gledak ovako...Ako Srbija tezi Evropskoj Uniji da se ujedini sa ostalim evropskim zemljama a mi se razdvajamo kao neki tudjinci....
Razumem ja u cemu je rec....
Iskreno ja od toga necu da imam nista....

Fagot, gledaj ovako... ne mozes da poredes teznju Srbije ka Evropskoj uniji sa nasom opstinom. Isuvise se razlikuje, a zaista nemam zivaca da sve ponovo objasnjavam ovde, pa ako nisi vec video pogledaj opet na nasem forumu zbog ceka nam je lakse da budemo posebna opstina.

Fagot - 3-10-2008 u 19:47

Pa gde su ti zivci......

Briga me dali ce da se odviji Milanovac od Mpeka ili obrnuto,samo mi je nelogicno da se razdvaja neko dok svi ostali zele da se spoje....

Podseticu te da Jagodina-Paracin-Svilajnac i okolne opstine imaju projekat kako da napave protiv tezu velikim gradovima u Srbiji kako bi se i oni razvijali upredno sa njima.

sailor - 3-10-2008 u 23:08

Ljudi, tema je hitna pomoć... Ako želite da razgovarate o eventualnoj opštini Donji Milanovac, molim vas otvorite novu temu na ovom podforumu. :010:

libi - 3-10-2008 u 23:16

Citat:
Originalno postavio/la Selena
Stvarno mi je zao sto se to dogodilo... To je na nasu zalost ,cista bruka. Ja sam zdravstveni radnik, i polazom od toga da se nikada ne bih tako postavila. Ne zelim nikoga da osudjujem, jer sam o svemu upucena odavde, ali mislim da ako je bilo prijavljeno da je vec na to reagovano. I verujem da se takva fatalna greska nece vise ponoviti.

Selena je kao zdravstveni radnik pomenute ustanove, potvrdila da se ovo zaista dogodilo, mada ja licno nisam imala razloga da ne verujem Snezi, s obzirom da je pisala o svom ocu.
Selena, kome onda u zdravstvenoj ustanovi, gradjani Donjeg Milanovca da prijave ovakve slucajeve? Ko je nadlezan?

Selena - 4-10-2008 u 13:14

Citat:
Originalno postavio/la libi
Citat:
Originalno postavio/la Selena

Selena je kao zdravstveni radnik pomenute ustanove, potvrdila da se ovo zaista dogodilo, mada ja licno nisam imala razloga da ne verujem Snezi, s obzirom da je pisala o svom ocu.
Selena, kome onda u zdravstvenoj ustanovi, gradjani Donjeg Milanovca da prijave ovakve slucajeve? Ko je nadlezan?

Libi, pogresno si me razumela. Ja jesam zdravstveni radnik, ali ne ove ustanove. Tako da nista nisam potvrdila, ali nemam razloga da ne verujem u to sto se dogodilo. Tako da stvarno ne mogu da ti odgovorim na pitanje, jer ne znam.

libi - 6-10-2008 u 00:05

Izvini mislila sam da D.Milanovac ima samo jednu zdravstvenu ustanovu.
A moje pitanje se odnosilo na obracanje tvojih sugradjana, u vidu zalbi, molbi, nadleznima u zdravstvenoj ustanovi u ovakvim situacijama...Zanimalo me je kome treba da se obrate. Kome bi se ti, na kraju krajeva, obratila da ti se tako nesto dogodi?

Selena - 6-10-2008 u 10:38

Citat:
Originalno postavio/la libi
Izvini mislila sam da D.Milanovac ima samo jednu zdravstvenu ustanovu.
A moje pitanje se odnosilo na obracanje tvojih sugradjana, u vidu zalbi, molbi, nadleznima u zdravstvenoj ustanovi u ovakvim situacijama...Zanimalo me je kome treba da se obrate. Kome bi se ti, na kraju krajeva, obratila da ti se tako nesto dogodi?

Pa i ima samo jednu drzavnu zdravstvenu ustanovu i jednu privatnu. Ali ja ne radim ni u jednoj, niti sam ikada radila. Jeste mi to profesija, ali sada gradim neku drugu profesiju, posto sam student. Ali ja licno, najverovatnije bih prvo otisla kod nacelnika, a ako to ne bi uspelo onda bih se obratila nekome ko je na visem polozaju.

Mama_tvoja - 9-10-2008 u 22:14

Svaka zdravstvena ustanova je prema Zakonu obavezna da postavi lice koje će raditi na zaštiti prava pacijenata i da istakne obaveštenje kojim će pacijente upućivati na njih. Pacijenti koji smatraju da su im prava oštećena mogu se obratiti zaštitniku prava pacijenata u zdravstvenoj ustanovi u kojoj se leče.
Zaštitnik je nadležan za davanje pravnih saveta, rešavanje eventualnih nesporazuma i ocenu osnovanosti podnetog prigovora u roku od 5 dana.
Nezadovoljan pacijent može se obratiti pismenim putem i Ministarstvu zdravlja, Nemanjina 22-26, 11000 Beograd.
E sad...ne znam da li naša zdravstvena ustanova ima zaštitnika prava pacijenata...