RTM Forum - kakav je život danas u Majdanpeku? (original)

kakav je život danas u Majdanpeku?
zlocko2002 - 24-2-2009 u 22:26

Bok!
živio sam u Majdanpeku do 1986. i ostao mi je u jako lijepom sijećanju. Kako je danas tamo?
Pozdrav iz Splita.

Korleone - 24-2-2009 u 23:43

Ne pitaj...

DANICA - 23-4-2009 u 09:08

Baš vala ne pitaj! Bolje da ti ostane u lepom sećanju a ako te baš interesuje dosta tema imaš na forumu na kojima piše puno o našem gradu...

DANICA - 12-5-2009 u 15:03

U nedelju ujutru oko 3 h ujutru po treći put je zapaljen podrum u zvezdi. Ljudi se budili jer im je dim ulazio u stan. Užas zgrada je bila prepuna dima.
Dok su gasili požar neka grupa mladića se tukla odnosno grupa mladića je tukla jednog dečka.

To je današnji život u Majdanpeku.

DANICA - 12-5-2009 u 15:09

I da i policija je bila tu, ali kao da nije...

libi - 12-5-2009 u 23:08

Taj deo price meni i ne izgleda drugacije od prica i dogadjaja iz ostalih gradova Srbije...
U tom smislu ne zaostajemo...u trendu smo...:(

DANICA - 13-5-2009 u 09:36

U tom smislu ne zaostajemo...u trendu smo...

:a040:

DANICA - 18-5-2009 u 14:39

Zlatara iz Majdanpeka trebalo bi da na aukciji 15. maja bude ponuđena na prodaju, a dosad je jedino slovenačka kompanija Laser Bled objavila da želi da učestvuje u nadmetanju za kupovinu poznatog majdanpečkog preduzeća. Početna cena na aukciji biće 6,5 miliona evra.

Slovenačka firma je pre sedam godina počela da sarađuje sa Zlatarom Majdanpek, kad je istočnosrpska kompanija, prema dizajnu slovenačkih partnera, izradila nakit koji je prodavan u SAD. Laser Bled se prevashodno bavi održavanjem i poslovima logistike. Firma ima više od 450 zaposlenih, a u Srbiji se bavi i pakovanjem cigareta za nišku kompaniju Philip Morris.

Zlatara Majdanpek je jedna od kompanija iz grupe preduzeća koja su prethodnih godina prošla proces restrukturiranja. Ipak, i nakon tog procesa prodaja firme je nekoliko puta odlagana. Poslednji put aukcija je trebalo da bude održana 24. aprila, ali je dan pre polaganja depozita prodaja “pomerena” za tri nedelje.

Kupac Zlatare Majdanpek postaće vlasnik pogona za proizvodnju nakita, kovnice, pogona ukrasnih proizvoda, hemije i metalurgije, upravne zgrade, centralnog magacina i prestavništva u Beogradu. U imovinu ovog preduzeća spada i deset lokala sopstvene maloprodajne mreže u nekoliko gradova u Srbiji i u Podgorici. Budući vlasnik Zlatare Majdanpek moraće da, prema kupoprodajnom ugovoru, najmanje pet godina zadrži osnovnu delatnost, dakle proizvodnju nakita i 344 radnika.

(Mark Kavčič)

Mark Kavčič, direktor kompanije Laser Bled, kaže da proces privatizacije u majdanpečkoj kompaniji “predugo traje”, te da je ona mogla da bude prodata još pre tri godine.

“Rukovodstvo nije postupalo kako je bilo potrebno. Mislim da je bilo previše odugovlačenja procesa”, kaže on i dodaje da se radnici te kompanije ne protive prodaji.

“Oni svoje veštine godinama nedovoljno upotrebljavaju. Ti ljudi znaju jako dobro da rade i oni su glavna vrednost kompanije. Na primer, od pet hiljada minđuša koje su nam isporučili samo osam je bilo lošeg kvaliteta”, kaže Kavčič.

Prema njegovim rečima Laser Bled planira da značajno proširi poslovanje i poveća promet Zlatare Majdanpek.

„Planiramo nov dizajn, veća ulaganja u marketing, renoviranje prodavnica. Zlatara sad ima 41 prodavnicu, a ja želim da povećam njihov broj. Takođe, Zlatara ima pogrešan koncept prodaje. Prodavnice danas imaju u proseku oko 25 kvadrata. To su male radnje. Želimo da imamo veće trgovine, salone, u kojima bi izbor robe bio mnogo veći nego danas“.

Kavčič dodaje da bi, nakon privatizacije, slovenačko preduzeće uložilo najmanje dva miliona evra u majdanpečku firmu.

„Najveća ulaganja bila bi u sirovine, nove mašine i alate. Ta ulaganja su potrebna za proces rada. Za marketing bi trebalo još dosta novca. Kilogram zlata na berzi sad košta između 22.000 i 23.000 evra, a trebalo bi da kupimo oko sto kilograma zlata. Moramo da uložimo u zalihe sirovina, jer je potrebno bar tri meseca od kad ih kupimo dok ne napravimo nakit, prodamo ga i naplatimo od kupca“, kaže Kavčič i dodaje da, osim tih ulaganja, kompanija planira da potroši „značajnu količinu novca“ na marketing.

“Naša namera je da se poveća proizvodnja i prodaja u inostranstvu. Šteta bi bilo da ta firma ode u stečaj. Sa Zlatarom smo imali ugovor na neodređeno vreme za izvoz u SAD, gde je ta firma ranije izvozila 80 kilograma nakita mesečno. Želim da se to vreme vrati što pre. Uz to, Majdanpek je blizu Rumunije i Bugarske. Zašto i tamo ne bismo izvozili“, kaže Kavčič i dodaje da će kompanija imati i mnogo manje troškove za plate od međunarodne konkuirencije.

„U velikim svetskim kompanijama plate radnika su i po nekoliko hiljada evra. Sa druge strane, prosek u majdanpečkoj Zlatari je oko 350 evra“, kaže on.

Rentabilnost
Zlatara Majdanpek danas proizvodi manje od četiri kilograma zlata mesečno. Kavčič kaže da je za pokrivanje troškova potrebna proizvodnja najmanje 30 kilograma tokom meseca. On smatra da „vrlo brzo“ nakon preuzimanja kompanija može da počne da proizvodi potrebnu količinu.

„Danas su radnje gotovo prazne. Desetak kilograma nakita mesečno je potrebno samo da bi se povećao asortiman“, kaže on i dodaje da očekuje da nedugo nakon preuzimanja kompanija počne da radi profitabilno, te da za nekoliko godina beleži dobit od oko 1,7 miliona evra godišnje. Kavčića svetska kriza ne brine. Prema njegovim rečima, kriza nije oborila cenu zlata. Naprotiv, zlato poslednjih meseci postaje sve traženija roba u svetu, s obzirom na to da se investitori „preusmeravaju“ u kupovinu tog metala.

Prema njegovim rečima, zlatara bi sirovine nabavljala otkupom starog zlata i kupovinom od borskog rudnika, a, ako ustreba, i kupovinom berzanskog zlata.

„Sirovinu možemo da kupimo bilo gde na berzi, ali je najbolje da je uzmemo iz borskih rudnika. Borsko zlato je dobrog kvaliteta“, kaže Kavčić.

On dodaje da srpskom tržištu nedostaje kvalitetnog zlatnog nakita.

„Glumice i pevačice u Srbiji uglavnom nose bižuteriju. Došlo je vreme da ti ljudi nose viši cenovni razred nakita, i to je prilika za Zlataru“.

poziv na pretplatu na - www.emportal.co.rs

Rokerka - 18-5-2009 u 19:09

zlocko,da li ovde imas neku rodbinu,posto mislim da znam ko si ? :)

DANICA - 20-5-2009 u 09:17

Opet nema vode. baš je divno ovako kada je zatvore...:anger:

DANICA - 20-5-2009 u 09:18

Takav ti je život danas u majdanpeku...:hehehe:

DANICA - 11-6-2009 u 22:25

dva dana smo bez vode i juče i danas je došla na kratko
danas je negde bila od 7 do 10
a negde od 7 do pola 8 pa od 9 do pola 10 i to je to ostadosmo načisto bez vode
ko stigo da se okupa ko nije šta da mu radiš
užas od
života u ovom gradu
pitam se šta su radili celo proleće i jesen pa bogami i zimu
nisu mogli da srede što kao sad sređuju ili stvarno sređuju znam
samo da ovo što se dešava ovde da to nije normalno
a jbg dobiješ sređen park
ali zato
ostaneš bez vode:spin:
pa mislim stvarno daju nam prst a mi hoćemo celu ruku pa baš smo nevaspitani
mislim stvarno
treba da budemo zahvalni što su nam sredili park
a još hoćemo ui vodu
baš nezahvalno
jel'te :flaming:
što je dosta dosta je, park, grejanje...

Sneza - 15-7-2009 u 21:04

Kakav god da je - moj je!
Dodji, vidi, pa idi.

DANICA - 6-8-2009 u 17:29

Da li je moguće da ovde niko ne spominje vest o ovome što se danas desilo u majdanpeku?:duh:

kattarina - 6-8-2009 u 17:55

zaista tragedija, zalosno

kattarina - 6-8-2009 u 20:10

policija u majadanpeku apsolutno nista ne radi, sve ih treba isprasiti iz gaca, sramota