RTM Forum - preporuke-sta ste poslednje procitali? (original)

preporuke-sta ste poslednje procitali?
Jelena - 13-6-2007 u 16:06

Od sveg srca vam preporucujem knjigu "Levantski djerdan"autor Amin Maluf.ODLICNA KNJIGA!PROCITAJTE JE AKO VAM PADNE SAKA!

Jeca - 13-6-2007 u 17:01

Probacu da nadjem knjigu Jelena. Hvala na preporuci...

Ove dve knjige, autorke Gordane Kuic ja preporucujem

* Miris kise na Balkanu *
* Cvat lipe na Balkanu *

Gordana Kuic, prati u svojim romanima istoriju porodice Salom, u kojoj se zbog velike ljubavi krse tabui jevrejske zajednice. To je izrazito zenska prica, u kojoj su cak i sinovi iste porodice prognani na marginu dogadjaja. Ljubavi koje izdrzavaju izazove, nerazumevanja i istorijskih neprilika, obuhvataju period kojim dominiraju dva svetska rata, fasisticki genocid i veliki ideoloski preokret u novoj, socijalistickoj Jugoslaviji, ali sentimentalizam prikriva pravu tragediju. Jedino sto se sa njom moze porediti jeste lik mocnog muskarca, spremnog da se izbori sa svakim izazovom i zastiti svoju izabranicu, ili lik otresite i slobodne zene sposobne i voljne da pogleda u oci sudbini i da se sa njom bori, bez odustajanja.

Gordana Kuic je nakon ove dve knjige izdala jos dve koje nisam imala priliku da pricitam (nadjem). Nadam se da cu se bolje potruditi uskoro :D

* Smiraj dana na Balkanu *
* Duhovi nad Balkanom *

Verujem da su joj i ove poslednje dve fantasticne kao i prve dve...

'' Postoje mnogi razlozi da se knjizevnom stvaralastvu zena u srpskoj literaturi posveti veca paznja. ''

Uzivajte!

Sofija - 27-7-2007 u 16:02

Nisam poslednje procitala, ali mnogo mi se svidelo
"Djavo i gospodjica Prim-Paolo Koeljo.

keva - 1-11-2007 u 12:09

ako niste, obavezno procitajte Sto godina samoce G.Markesa, knjiga je predivna!

modseti - 25-11-2007 u 23:29

ja ostajem verna Momi Kaporu, poslednji Anglos je naravno kao i svi prethodni romani S J A J A N , naravno za one koji vole Kapora.

free - 26-11-2007 u 02:03

Ljudi, moram nesto da vam kazem. Bez ljutnje, molim. Nemojte citati svakojake spise koji se u vreme nastajanja epohalnih dela ne bi ni mogli svrstati u ozbiljnu knjizevnost. Za one koji malo citaju, a, ima ih (to nije nikakav blam, postoje mnogi razlozi zbog kojih covek ne(moze) cita), preporucujem prozu i to pre svega domacih pesnika, kako bi se stekao neki osecaj i prisnost sa delima. Daleko da nipodastavam strane pesnike, ali, zbog gubljenja, ili smisla ili rime u prevodu dela, za njihovo potpuno razumevanje, potrebno je koliko-toliko citalackog iskustva. Sto se tice proze... Hm... Citajte klasike, kako domace, tako i strane. Mnogo, mnogo toga ljudi propustaju preskacuci klasicna dela. Svi sada vole savremenu litaraturu, postmodernizam i sta ti ja znam. Paradigma svega toga je, po mom misljenju, upravo taj Koeljo, tumor svetske knjizevnosti. Zao mi je, ali to je moje misljenje. Samo se zapitam, citajuci Kamija:"... sta bi Kami rekao na Alhemicara ili Petu Goru...?". Odgovor je u njegovim delima. A "starom pokvarenjaku" bi bilo muka od svega toga, izvrsio bi samoubistvo trovanjem. Alkoholom. To je sve sto imam u vezi proze. I, da, ako ste ljubitelj eseja, nemojte ih citati. Pisite ih sami!

keva - 26-11-2007 u 13:28

Ja se r4ado vraćam knjigama koje sam čitala u mladosti, pa vam toplo preporučujem Servantesa i Don Kihota.

Mama_tvoja - 15-2-2008 u 23:50

Pročitala sam bezbroj knjiga,uvek se rado vraćam Andriću, M.Selimoviću, Dučiću, Kroninu. Bromfildu, Remarku,Perl Bak... ali i Paulo Koeljo-zašto da ne?

Mama_tvoja - 22-2-2008 u 02:10

"BOŽANSKA I LJUDSKA MUDROST U DAVIDOVIM PSALMIMA"
dr.Vladeta Jerotić

Nije poslednja koju sam pročitala,ali je svakako knjiga koju valja čitati.

carissima - 23-2-2008 u 19:35

Meni se svidela knjiga Dobra zemlja - Perl Bak.
A trenutno citam "Predeo slikan cajem" od M.Pavica.

sailor - 23-2-2008 u 21:47

Što kaže Mama - nisam baš skoro pročitao, ali još se rado prisećam Solženjicina - Jedan dan u životu Ivana Denisoviča.

valah - 23-2-2008 u 21:53

Citat:
Originalno postavio/la urednik
Što kaže Mama - nisam baš skoro pročitao, ali još se rado prisećam Solženjicina - Jedan dan u životu Ivana Denisoviča.

veoma, veoma dobra knjiga

Mama_tvoja - 23-2-2008 u 23:47

Posle ovih preporuka,svakako ću da potražim i pročitam Solženjicina.

Mama_tvoja - 2-3-2008 u 22:34

Nešto zabavno i za opuštanje

"Lusi Salivan se udaje" - Marijana Kiz

sailor - 9-3-2008 u 01:29

Slično Mami... ''Zbogom, Kolumbo''...
Onako

sailor - 11-3-2008 u 15:24

Dakle, nisam poslednje, pročitao sam još odavno, ali... Podsetio me neko na tu knjigu, a sjajna je...

Kišon: ''Lisac u kokošinjcu''

Mama_tvoja - 11-3-2008 u 16:54

Harold Robbins-"Trgovci dušama"

To čitam ovih dana. Nisam uspela da nađem preporučeni naslov Solženjicina. U biblioteci od ovog autora imaju samo "Prelom". Uzela sam juče.

sailor - 11-3-2008 u 23:02

Ima u biblioteci (bar u Majdanpeku)... Znam sigurno, ja sam njihov primerak procitao...

Mama_tvoja - 11-3-2008 u 23:29

:bored: meni je bibliotekarka rekla da nema

moraću više da insistiram sledeći put,jer:
ili je bibliotekarku mrzelo da traži
ili je urednik zaboravio da vrati knjigu :)

Mama_tvoja - 12-3-2008 u 00:39

:blush: definitivno samo brljavim. Izvinjavam se malobrojnim čitaocima.

Nije "Trgovci dušama" nego "Trgovci snovima"

sailor - 12-3-2008 u 18:18

Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja

Hahahaha... Ma, nisam, pre će biti ono prvo ili se možda izgubila u silnim selidbama biblioteke...

LittleWing - 12-3-2008 u 18:43

Bill Bryson - Kratka istorija bezmalo svacega (fenomenalan vodic kroz nauku)

Mama_tvoja - 1-4-2008 u 16:09

Citat:
Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja

Hahahaha... Ma, nisam, pre će biti ono prvo ili se možda izgubila u silnim selidbama biblioteke...

Knjiga pronađena. Urednik je ipak vratio u biblioteku.

sailor - 2-4-2008 u 00:08

i sad... Jedva cekam utiske...?

Mama_tvoja - 2-4-2008 u 16:23

Dakle,ovako...hvala uredniku i valahu što su mi skrenuli pažnju na ovu divnu novelu.

Korleone - 8-4-2008 u 19:32

" Spasilac" Dzejms Paterson, zadnje procitano,naravno, ako volite njegove knjige nemojte propustiti.
Ja se ne slazem sa podelom na "klasike" i "ono sto nisu klasici", knjiga je u dobra u onoj meri u kojoj vas je zainteresovala i produdila neku emociju u vama. Ima ljudi koji izjavljuju da citaju "klasike" ne bi li pred okolinom ispali pametniji. Volim ja Dostojevskog ali ne mogu uvek da ga citam, cesto trazim nesto "lakse"

Crvenokosa - 8-4-2008 u 22:46

Sefora-Marek Halter

Mama_tvoja - 9-4-2008 u 20:37

"Paunovo pero" Ljiljana Habjanović-Đurović

Stela,vidim da si se raspitivala o ovoj knjizi ranije. Ako je nisi pročitala,preporučujem. Ako jesi,zanima me da li ti se sviđa.

pan - 9-4-2008 u 23:00

Ephraim Kishon

Procitao sam par njegovih knjiga i mogu vam reci da su sve dobre

stela - 10-4-2008 u 07:22

Knjigu mi je sestra preporucila ali ja je jos nisam nasla...ovde i nemam bas toliko mogucnosti da nadjem nase knjige...moracu u Srbiji da je trazim i kupim....ili preko Interneta, tu opciju jos nisam probala

Mama_tvoja - 10-4-2008 u 21:13

Ovih dana čitam ponovo Andrića- "Travnička hronika". Preporučujem.:a040:

Korleone - 10-4-2008 u 21:36

Let iznad kukavicijeg gnezda, i knjiga i film

DANICA - 11-4-2008 u 17:30

Uho, grlo, nož

experta - 5-5-2008 u 22:06

Sve preporuke za sledece romane : ''Ljubav u doba kolere'' Gabriel Garcia Marquez, ''Carobni breg'' Tomas Man.

keva - 6-5-2008 u 10:10

Sto godina samoće - G.G. Markez i Derviš i smrt - M. Selimović , ovo su dve knjige kojima se rado vraćam i svima ih preporučujem.

Mama_tvoja - 12-5-2008 u 15:45

" RUSKI KONZUL" Vuk Drašković

izuzetna knjiga.

Fagot - 18-5-2008 u 10:57

Devojka sa Pomorandzama
Justin Gobeberg
Strasno poucna knjiga,sa elementima,ljubavi,tragedije i sve zajedno gledano kroz filozofiju

Mama_tvoja - 10-6-2008 u 13:43

" Tri posleratna druga" Đorđe Balašević

Najtoplije preporučujem ovu divnu knjigu.

Fagot - 11-6-2008 u 19:31

Jedan od onih zivota
Djordje Balasevic

Mama_tvoja - 15-6-2008 u 14:07

" Kad duša zamire" Lajoš Zilahi

čitam je ponovo-vredi.

Fagot - 15-6-2008 u 19:27

Zveckanje Oruzja Lajos Zilahi
Dobra ljubavna prica sa elementima tragedije i zeljom za novcem.

sailor - 20-6-2008 u 23:12

''Kraljica zabave'' - Danilo Nikolic...
Svidelo mi se... Nije bas ono da ''odlepis'' za knjigom, ali je skroz ok... Posebno je zanimljiva u onom smislu da pokazuje da se u politickom zivotu Srbije osim orudja i sredstava, nije promenilo gotovo nista u poslednjih sto i kusur godina... Ipak, treba reci da knjiga samo ''izmedju ostalog'' govori i o tome, jer prati vise razlicitih radnji, perioda i ljudi...

Mama_tvoja - 14-7-2008 u 20:01

~O ljubavi i drugim nečistim silama~
Gabriel Garcia Marquez

~Savršeno ispripovijedana, lakog stila, začinjenog bljeskovima karipskog humora i mudrosti, ova neodoljiva i nezaboravna, tipično markesovska priča o melankoličnosti ljudske prirode i najgoroj od svih nečistih sila - ljubavi - odmah je osvojila čitateljska srca a danas je pravi markesovski dragulj, koji mnogi drže jednim od najljepših doprinosa južnoameričkoj književnosti.~

sailor - 3-8-2008 u 23:48

Citat:

Eto, sad sam bas cuo... Umro Solzenjicin... Ipak, ostaju knjige...

Mama_tvoja - 4-8-2008 u 14:58

Da,nadzivece ga njegova dela,jer je bio izuzetna licnost...

~...Током деведесетих година прошлог века, жестоко је критиковао напад авијације НАТО на бившу СР Југославију, наводећи да „апсолутно нема никакве разлике између Хитлера и НАТО".

„Одбацујући УН и газећи Повељу, НАТО је обзнанио свету да ћ у наредном веку владати стари закон, онај из џунгле, према коме је најснажнији увек и у праву. Уколико вам ваша висока технологија дозволи, надмашите стотину пута насиље противника кога осуђујете", написао је Солжењицин. „Пред очима човечанства уништавају предивну европску земљу, уз аплаузе цивилизованих влада".

Био је једнако критичан и према Хашком трибуналу, док је у фебруару, непосредно после једостраног проглашења независности Косова, послао Србима поруку у којој се их позива да „остану крај гробова својих вољених".

„Током протеклих година преживели сте разарање, православне су цркве уништене, српске школе спаљене, људи нападани и убијани. Нека вам Бог подари храброст да останете крај гробова ваших вољених", написао је Солжењицин.~ RTS

Mama_tvoja - 11-8-2008 u 23:37

~Porodica Tibo~ Roze Marten di Gar ( Nobelova nagrada za knjizevnost 1937 )

Ciklus romana,jos uvek citam sa velikim zadovoljstvom. Izuzetnim stilom pisac predstavlja dva razlicita karaktera brace Tibo,bavi se problemom pojedinca u procepu izmedju licnih uverenja i velike istorijske nesrece svetskog rata.

Severnjak - 25-8-2008 u 16:18

Poslednje što sam pročiato, a što je osatvilo odličan utisak na mene je roman Gi Sajera, Zaboravljeni vojnik. Odlična priča, zasnovana na istinitim događajima tokom drugog svetskog rata. Na istočnom frontu polu francuz-polu nemac iz svog ugla, ugla običnog čoveka zatečenog u grotlu apokalipse, opisuje malo nam znane događaje. Opisi su ponegde brutalni, ponegde duhoviti, a posebno su vredni zato što predstavljau i pogled s druge strane. Prosečan čitalac nije baš imao prilike da taj sukob, pre svega dva naroda(nećemo pogrešiti ako kažemo i najveća) Rusa i Nemaca, vidi na način koji američki, ili jugoslovensko partizanski...

modseti - 22-9-2008 u 19:10

Svete moshti - Majkl Berns, pojavila se pre nekoliko dana, svetski bestseler. F E N O M E N A L N A, kome se dopao Da vincijev kod, svidece mu se i ova knjiga.

sailor - 8-10-2008 u 22:21

Citat:
Originalno postavio/la Severnjak
Poslednje što sam pročiato, a što je osatvilo odličan utisak na mene je roman Gi Sajera, Zaboravljeni vojnik. Odlična priča, zasnovana na istinitim događajima tokom drugog svetskog rata. Na istočnom frontu polu francuz-polu nemac iz svog ugla, ugla običnog čoveka zatečenog u grotlu apokalipse, opisuje malo nam znane događaje. Opisi su ponegde brutalni, ponegde duhoviti, a posebno su vredni zato što predstavljau i pogled s druge strane.

E, citam nesto slicno ovih dana, tako da cu ovu knjigu svakako pokusati da nadjem. Inace - poslednje sto sam procitao je ''Gertruda'' od Hesea... Onako, nije kao njegovi mnogo poznatiji romani, ali je sasvim ok. Mozda i bolji, zavisi od ukusa.

sailor - 31-10-2008 u 13:51

Pliever: ''Berlin''

Pad Berlina u Drugom svetskom ratu iz ugla obicnih Nemaca. Cudo jedno koliko je paralela moguce izvuci sa raznim stvarima, hm...

modseti - 7-11-2008 u 20:10

samo sam htela da kazem da je Cokoladni rat, Roberta Kormijea jedna od prvih knjiga koje sam procitala kao klinka, i bas je ostavila ustisak na mene, jos uvek imam to staro izdanje. Vidim da je u preporuci za knjigu nedelje, pa samo da kazem da je bas za tinejdzere... mada su posle toga Deca sa kolodvora ZOO delovala kao hladan tus... ali sve u svoje vreme.

sailor - 27-11-2008 u 23:04

Art Buchwald - Jesam li vas ikad lagao...

Sjaaaaaaaajnaaaaaa satira...!

Strigor - 5-12-2008 u 13:29

Kratka istorija traktora na Ukrajinskom - Marija Levicka
Odlicna knjiga

Mama_tvoja - 6-12-2008 u 13:36

"Samo dela ljubavi ostaju" Vladeta Jerotić
Knjiga neprocenjive vrednosti, kao i svaka koju je napisao, kao i jedna koju uvek čitam, "Božanska i ljudska mudrost u Davidovim psalmima".

sailor - 8-12-2008 u 21:43

Trejsi Sevalije - ''Plameni sjaj''

Roman koji je ostavio veoma jak utisak na mene. Ne znam zasto, ne znam da li je bas toliko dobar koliko je zivotan. Prosto, imao sam osecaj bliskosti sa likovima i kraj me je ostavio da razmisljam o njima. Jako mi se svidelo.

sailor - 19-12-2008 u 00:55

Nije bas da je poslednje, ali...

Orhan Pamuk - Zovem se crveno...

Dakle, hm...
Nije me bas dirnulo kao ''Plameni sjaj'', ali vredi procitati...
Turska prestonica sa kraja 15. veka, glavni likovi ''minijaturisti'', ljudi koji oslikavaju knjige...
Pomalo napeta krimi prica, pomalo ljubavni roman, pomalo svasta nesto (vecinom romansirana istorija istocnjackog slikarstva i duha, od Kine do Persije i Osmanlijskog carstva), a nadasve nesvakidasnja kompozicija koja vas vodi u jedan sasvim drugi svet - od prosjaka do carskih riznica...
Doduse, ne mogu, a da ne primetim - iako je sjajan, Pamuk je ipak daleko od Andrica. (Ovim ne umanjujem Pamuka, nego samo kazem da je Andric maestro).

keva - 22-12-2008 u 10:33

Zovem se crveno- Orhan Pamuk
Obavezno pročitajte, meni se baš jako dopala.

DANICA - 29-1-2009 u 21:03

Mučnina - Žan Pol Sartr

Nema teških opisa monolozi su jako interesantni...

monikka - 19-2-2009 u 00:34

Brida P.KOeljo

Korleone - 20-2-2009 u 11:04

Bulgakov- Psece srce

filorus - 21-4-2009 u 13:53

Тако је говорио Заратустра - Фридрих Ниче
Лечење Шопенхауером - Ирвин
Шта кажеш после ЗДРАВО - Ерик Берн

sailor - 17-2-2011 u 20:26

Nije poslednje sto sam procitao, ali toplo preporucujem: Kormak Makarti, Put...

Jeca - 18-2-2011 u 05:11

Hvala, hvala na preporuci, pa jos i toploj! :)

Ja sam za svoj rodjendan od muza dobila po zelji, kolekciju MirJam knjiga. Obnavljam sada gradivo iz osnovne skole :)))) Poslednja knjiga koju sam procitala je ''U Slovenackim Gorama'' - bas su fine sve njene knjige. Za razbibrigu, dusu dale...prave ''zenske'' knjige :)))))