RTM Forum - Treba li isporučivati haške optuženike? (original)

Treba li isporučivati haške optuženike?
sailor - 31-1-2009 u 00:05

Pošto je tema o Karadžiću otišla u ovom smeru, hajde da otvorimo novu... Gore imate opciju za glasanje, pa vas molim da je i iskoristite...

radep001 - 31-1-2009 u 12:10

Ne odobravam nikakvu isporuku bilo kopg našeg građanima.

Bodin - 31-1-2009 u 13:56

Da li je neki Srbin umro pod sumnjivim okolnostima u pritvoru Haskog Tribunala?
Da li je neki Srbin oslobodjen optuznice?
Da li je neki Srbin osudjen za zlocine?
Kolke su najmanje kazne a kolike najvece koje su Srbi dobili?
Da li je neki musliman osudjen za zlocine nad Srbima?
da li je neki musliman oslobodjen?
Kolike su kazne dobili?
Da li je neki Hrvat osudjen za zlocine nad Srbima?
Da li je neki Hrvat oslobodjen optuzbi?
Kolike su kazne dobili?
Da li je neki Albanac/Siptar osudjen za zlocine nad Srbima?
Da li je neki Albanac/Siptar oslobodjen optuzbi?
Kolike su kazne dobili?

Zanima me i broj procesuiranih, osudjenih i oslobodjenih Srba za zlocine nad nesrpskim stranovnistvom, i ostalih za zlocine nad Srbima.
Kao i kazne koje su Srbi dobijali i kazne ostalih za zlocine nad Srbima.

MORAMO da isporucujemo, da li je to dobro? NIJE!
Ja glasam protiv jer Srbij aje postojala pre mene, postojace i posle mene, nadam se. Ja sam nevazan, Srbija je vazna. Ako ja moram da se saginjem ne zelim da se i moji potomci saginju.
SRBIJA to NISAM ja, Srbin TO sam ja.

Salle - 31-1-2009 u 15:40

НЕ, НИКАКО!!!

ХАШКОМ КАЗАМАТУ НЕ ТРЕБА ИСПОРУЧИТИ НИЈЕДНОГ СРПСКОГ ДРЖАВЉАНИНА!!!

АКО НЕКОМ ТРЕБА ДА СЕ СУДИ, МОЖЕ, АЛИ У СРБИЈИ!!!

ДОСТА, БРЕ, ВИШЕ ПОНИЖАВАЊА...

libi - 31-1-2009 u 15:45

:a040: apsolutno...

Sneza - 31-1-2009 u 15:56

Mislim potpuno isto kao i Salle. Nemam sta da dodam.

sailor - 31-1-2009 u 23:49

Bre, nesto mi nije jasno... U ovom trenutku 4:2 za opciju ''protiv'', a svih pet forumasa koji su se oglasili su protiv... Pretpostavljam da jedan nije glasao, a da su ona dva od forumasa koji nisu ostavili post... Da se zna da sam prvi primetio, da ne bude posle kako neko nesto namesta...
:a080::a080:

Mama_tvoja - 1-2-2009 u 03:26

Glasam za ne. Sramno je i licemerno.

Belovanovic - 1-2-2009 u 06:01

Posle svega shto se izdeshavalo i shto se u ovim trenutcima deshava, moj odgovor je ne! kao shto sam vec naveo, mogli bi i mi jednom da ispadnemo shmekeri i stanemo iza nashih drzhavljana... Nemoguce da smo mi jedini chinili zlochine u tom ratu, a da su se drugi branili...

Strigor - 2-2-2009 u 09:41

DA!
A da pojasnim...
Pre svega, da ostavimo po strani licne simpatije ili antipatije prema nekim ljudima...
Pre svega treba to uraditi jer:
- Smo preuzeli tu obavezu potpisivanjem dokumenata o osnivanju tog istog suda i o nadleznosti za Srbiju. Ja zastupam ideju da ako si krenuo da kusas g*** svojevoljno onda ga kusaj do kraja.
- Drugo, izgubili smo sve ratove koje smo vodili od 91 do 99 i bilo bi lepo da to vec jednom shvatite. Elem, kao sto se Nemacka svojevremo nije mnogo pitala ne pitamo se ni mi. I to bi bilo lepo da vec jednom shvatimo.
- Trece, nije bitno ko je na kome vrsio zlocine. Kao sto rekoh jednom na onoj drugoj temi... Sopstveni zlocin ne mozes pravdati tudjim zlocinom prema tebi.
- Cetvrto, Hag jeste politicki sud, ali je i njegova nadleznost za nas posledica lose vodjene spoljne i unutrasnje politike.
- Peto, iza svojih drzavljanja mogu da stanu jake i uticajne drzave. Mi nismo ni jedno ni drugo. I krajnje je vreme da shvatimo da nismo bogati, uticajni ili znacajni i da jedino sto mozemo jeste da pocnemo da problemima pristupamo pametno i pragmaticno a ne sa emocijama i Kalimero stavom.

Sneza - 2-2-2009 u 21:11

Ma da, Strigor, najbolje da pognemo glavu, zaboravimo na ponos i dostojanstvo, okrenemo se i dozvolimo da nas svako ....
Do god tako razmisljamo, ovako ce nam biti. Bolje nismo ni zasluzili!

sailor - 2-2-2009 u 21:33

Pa... Pamtim i devedesete kada smo bili ''jaci od celog sveta'', kada se govorilo ''Srbija se saginjati nece'', kada smo se pofajtali sa kim god smo mogli... Tad nam je bilo bolje...?

Sneza - 2-2-2009 u 21:45

Meni i svima koji smo ziveli u tom vremenu bilo je milion x bolje.
Ja nisam ni u jednom momentu osetila ponizenje ni saginjanje. Sada se mi saginjemo onima koji su se nama saginjali.
Sta ti je falilo Sailor? Ako si bio iole ugrozen za covecnost, zasto se tada nisi pobunio i rekao sta ti smeta?

sailor - 2-2-2009 u 22:03

Klizimo ka drugoj temi, ali ako tebi ovo

borba za hleb

ne liči na poniženje, onda svaka čast...

A u to vreme bio sam student, i jako sam se jasno bunio protiv toga što mi je bila ugrožena čovečnost.
Ako je tebi bilo bolje u tom vremenu, ok, ali govori u svoje ime. Daleko od toga da je bilo svima. Posebno nije bilo onima koji su živeli U SRBIJI, samo od PLATE ili PENZIJE, bez dodatnih prihoda od crne berze, rodjaka u inostranstvu ili visokih političkih funkcija.

Belovanovic - 2-2-2009 u 22:46

Snezho ne bih se slozhio sa Vashom konstatacijom... Bio sam klinac tada, ali se secam nekih stvari. O original patikama sam mogao da sanjam. Kako je moja majka nocu mesila hleb, kako je u jednom trenutku Milka u Kocki koshtala 1.000.000. dinara, kako je original koka kola bila maltene statusni simbol, pa kako je moj otac prodavao drvene olovke i cigare ispred Bakijeve slastike da bih ja imao uzhinu u shkoli. Kako su neki moji drugari jeli 1 i slovima JEDNU kiflu i mali kremic za ceo dan, komshije koje su ishle i brale zelje po shumi da ne bi bili gladni, a meso se iznosilo na sto samo za badnje veche maltene... To su sve elementare stvari koje su nekim ljudima bile nedostizhne...

Mozhda je Vama bilo bolje, ali meni nije...

Citat:
Originalno postavio/la Bodin
Srbija je postojala pre mene, postojace i posle mene, nadam se. Ja sam nevazan, Srbija je vazna. Ako ja moram da se saginjem ne zelim da se i moji potomci saginju.
SRBIJA to NISAM ja, Srbin TO sam ja.

Shto se teme tiche, mislim da ovo sve govori. Bravo!

Sneza - 2-2-2009 u 23:42

Ja govorim o 70-tim i 80-tim godinama, kad sam bila u cvetu mladosti i kad je svakom coveku u Srbiji sve bilo dostupno. I skolovanje, i posao i provod... Ko se tada saginjao i stideo sto je Jugosloven?
Sailor, ovu borbu za hleb sam i ja, itekako, osetila i cela moja porodica, ali tek kad je Milosevic dosao na vlast i zajedno sa svojom zenom unistio sve sto se moglo unistiti i pokrasti.
Belovanovicu, nemoj da mi persiras. Ja volim da na forumu budemo na ti.
Ti si mnogo mladja generacija, predpostavljam izmedu 80. i 90. godista. Po godinama mogu ti biti roditelj (moja cerka je 86.) i zato razumem tvoje razmisljanje, jer za bolji zivot ne znas.

Da se vratim temi, jer vec prelazimo granicu.
Ratnih zlocinaca i profitera je bilo i za to treba da im se sudi.
Treba da im sudi svoja drzava i narod koji su ojadili i osiromasili, a ne tamo nekakvi tudjinci i kojekakvi vestacki inostrani tribunali!

sailor - 3-2-2009 u 06:10

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Ja govorim o 70-tim i 80-tim godinama, kad sam bila u cvetu mladosti
Ja te onda jos jednom molim da pazljivije citas tudje postove pre nego sto na njih odgovoris, jer ja sam jasno rekao na koje vreme mislim

Citat:
Originalno postavio/la SailorPamtim i devedesete kada smo bili ''jaci od celog sveta''

A posto si sama upotrebila izraz ''ratni zlocinci'', moram da primetim apsurd u toj nasoj opstoj ''pravednosti''...
Nama nije vazno sto je neko kao ''ratni zlocinac'' mozda pobio neduzne ljude ''tudjince'', nama je opet vazno samo da li je ojadio i osiromasio NAS. Ja mislim da ako je neko cinio ratne zlocine (a cinjenica je da neko to jeste radio, i da je takvih bilo i na ovoj strani), on zaista jeste ojadio ovaj narod, ali ne samo zbog onih slika o borbi za hleb, nego zato sto je celu nasu istoriju koja je gradjena vekovima na casnim principima, pobrisao kao gumicom za svega par godina...
Na ovom narodu je posle svega ostala samo OBAVEZA isporucivanja, a ne i izbor... Sva prava na izbor izgubili smo zajedno sa svim ratovima koje smo izgubili krajem proslog veka...

Strigor - 3-2-2009 u 09:28

Citat:

Ma da, Strigor, najbolje da pognemo glavu, zaboravimo na ponos i dostojanstvo, okrenemo se i dozvolimo da nas svako ....
Do god tako razmisljamo, ovako ce nam biti. Bolje nismo ni zasluzili!

Da jer to je jedino moguce... Da mozda ne zelis da opet ratujemo sa celim svetom samo da bi dokazali kolike smo budale? I da bi opet ginuli i da bi nam opet rusili sve po drzavi. A da te pitam... Sa kojom vojskom? Onom sto nosi rasparne uniforme i izgleda kao avganistanska militarna formacija?
Ili mozda hoces da opet teramo inat i da opet imamo sankcije, pa da, kao sto neko rece koka-kola opet bude statusni simbol.
E pa izvini ali ja imam dovoljno mozga da shvatim kada je nesto izgubljeno. A mi smo tim razmisljanjima o ponosu i nesaginjanju izgubli sve pa i taj ponos.

Citat:

Meni i svima koji smo ziveli u tom vremenu bilo je milion x bolje.
Ja nisam ni u jednom momentu osetila ponizenje ni saginjanje. Sada se mi saginjemo onima koji su se nama saginjali.
Sta ti je falilo Sailor? Ako si bio iole ugrozen za covecnost, zasto se tada nisi pobunio i rekao sta ti smeta?

Citat:

Ja govorim o 70-tim i 80-tim godinama, kad sam bila u cvetu mladosti i kad je svakom coveku u Srbiji sve bilo dostupno. I skolovanje, i posao i provod... Ko se tada saginjao i stideo sto je Jugosloven?

Izvini Snezo ali ja se jesam bunio devedesetih i to sa svojih petnaesta godina. Ne znam sta si ti radila ali meni je smetalo... I tih godina nema ni "P" od ponosa a da ne pricamo o drugim stvarima.

A drugo, pominjes '70 i '80?! Pa lepo posto si vec pomenula. Samo da te podsetim da je u vreme hladnog rata ova zemlja vodila prilicno pametnu spoljnu politiku balansiranja izmedju SAD i USSR-a i dobijala je pomalo od svih. Da te podsetim da su tada nesvrstani nesto znacili? Znas nas drzavni ponos se zasnivao na tom polozaju i pomalo na statusu iz prethodnih ratova koji smo imali a ne na bogatsvu i pameti i snazi vojske. Do 75 godine mi smo bili jedna jako siromasna zemlja koja nije bila samodovljna ni po proizvodnji hrane a da ne pricam o drugim stvarima.
A posto vec pricamo o tim godinama da pomenemo jos jednu stvar. Jeste Snezo, ziveli ste super putovali, sedeli po kafanama, jeli prasetinu, polagali zakletve i isli na sletove. A kako? Tako sto se tadasnja drzava zaduzivala u inostranstvu pod izgovorom da zeli da ulaze u nove tehnologije ali se zapravo 90% tih sredstava trosilo na isplacivanje astronomskih zarada od kojih ste vi tako dobro ziveli. Kako bi ste i dalje gurali glave u pesak o obozavali "druga starog" A neko je te dugove morao i da vraca, a sta mislis kome su oni ostali posto ih vi nite vracali. A sta mislis zasto nam je tehnologija u svim oblastima zastarela jos 80-ih godina proslog veka? Zato jer ste imali par hiljada maraka platu a niste razmisljalji odkud kada nismo imali sta da prodamo da bi plate bile tolike?
Ali planska ekonomija i privreda nikada se nisu pokazale dobrim pa smo dosli gde smo dosli. U apsurdnu situaciju da jedna Nemacka koja je izgubila oba svetska rata, bila podeljena izmedju velikih sila danas bude ekonomski najjaca zemlja u Evropi a medju prvih pet u svetu, a mi silni pobednici i pravednici i najpametniji i ponosni smo negde u rangu Albanije i nerazvijenih africkih drzava.

Citat:

Na ovom narodu je posle svega ostala samo OBAVEZA isporucivanja, a ne i izbor... Sva prava na izbor izgubili smo zajedno sa svim ratovima koje smo izgubili krajem proslog veka...

Upravo ovo sto ti kaze Sailor vi necete da shvatite.
Mi nemamo vise mogucnost da biramo! I sami smo krivi za to!

Sneza - 3-2-2009 u 20:43

Citat:
Originalno postavio/la Strigor
Citat:

Mi nemamo vise mogucnost da biramo! I sami smo krivi za to!

Nije narod kriv, nego politicari koji su nas doveli u ovu tesku situaciju. Da su pametniji i mudriji, kao sto je bio drug stari (pricajte vi sta hocete o njemu, ali covek je bio mudar politicar. Cinio je sitne ustupke, ali su zato njegova zemlja i narod mnogo dobijali i bili postovani u celom svetu) ne bi dozvolili rat, bezakonje, korupciju i kriminal.
Strigor, moja generacija i generacije pre mene su nesto stvorile i ostavile mladjima, a vama ko je kriv sto ste sve prodali i niste umeli da sacuvate ponos i dostojanstvo!

sailor - 3-2-2009 u 22:21

U svakom slucaju, politicari (raznorazni) doveli su nas tu gde smo, tu se slazem sa Snezom... Malo jedni, malo drugi, malo treci... Svako nosi svoj deo odgovornosti i svi oni koji kazu da nisu gresili (a to kazu svi, na zalost), najblaze receno nisu realni...
Meni je zao zbog necega drugog - sto se mi, obicni smrtnici, svadjamo i glodjemo i ne umemo da o svemu pricamo razlozno i bez gorkih reci...
Iako se slazem sa Strigorom po pitanju Haga, mislim da je preterao u osudi obicnih smrtnika koji su ziveli tih sedamdesetih i osamdesetih... Nije Sneza kriva sto su neki kreteni protracili silne kredite. Uostalom, ako cemo pravo, i danas se kao zemlja zaduzujemo preko svake mere, a opet dobar deo novca ne zavrsava u industriji ili poljoprivredi...
Sa druge strane, i Sneza je malo preterala kad optuzuje Strigora za ''prodaju''... Kome je Strigor, tek svrseni akademac, mogao sta da proda...?
Hmmmm...
Ajd se svi vratimo na ozbiljniju varijantu diskusije, onu sa argumentima... Nema razloga da se medjusobno svadjamo i optuzujemo tek tako... Verujem da ce i Strigor i Sneza (bar koliko ih poznajem po dobrim diskusijama sa ovog foruma) malcice ''spustiti loptu'' i biti ono sto jesu - korektni forumasi... :thx:

Strigor - 4-2-2009 u 09:29

Ok da razgovaramo korektno, tacno je da nije Sneza kriva sto su se tolke pare potrosile, ali sa druge strane kada god neko iz tih generacija pomene kako je njima bilo dobro pod Titom meni padne mark na oci. Jer smo zbog njihovog dobrog svi ispastali krajem 80-ih. Da tacno je drug stari vodio dobru spoljnu politiku ali mu je unutrasnja politika bila uzasna. Interesuje me da li bi Sneza npr. pod drugom starim smela da pljuje bilo koga na mestima kao sto je ovaj forum? Zasto se cuti o tome da su sve velike firme imale i kancelariju udbe koja se vise pitala nego generalni direktor? (A ovo sam cuo razgovoru sa gradjevinskim inzenjerom u penziji koji je radio u Mostogradnji u Beogradu). Zasto se cuti o tome koliko je neistomisljenika pobijeno ili muceno na golom otoku? Jel treba da prihvatim da je to bilo dobro vodjenje politike?
A sto se tice kredita, nije ona direktno kriva, niti vecina tih obicnih ljudi ali me nerviraju kada krenu da mi serviraju pricu kako je njima bilo super tada jer su imali velike plate i cuveni crveni pasos. Ali im naravno nije palo na pamet da stave prst nacelo i zapitaju se - ODAKLE? I jos, kada neko od nas mladih kaze da zeli da zivi i radi i da ga za to dobro plate, da zeli da putuje i da zeli da ga ostave na miru silne patriote koje ne znaju ni osnovne stvari o svojoj istoriji i narodu... Odmah poleti drvlje i kamenje kako smo izdajnici, kako smo prodali na znam sta i ne znam kome, ili kako neki rekose da smo "hipnotisani".
Ali necu to da im dopustim bez odgovora, i jos da se ponose time sto su nam ostavili nekoliko milijardi duga i sto su se oni isto tako prodavali u vreme hladnog rata. Ili misle da je balansiranje izmedju dve zakrvljene svetske sile bilo posteno?! Nemam trenutno podatke koliko su iznosili krediti uzimani pod titom tih 70-ih i 80-ih i koliko je na druge nacine uslo deviza u tu zemlju a sve pod izogovorom modernizacije. I da je gotovo sav novac potrosen na kupovinu mira i visoke plate koji danas pricaju kako je njima bilo super i jos prozivaju moju generaciju da smo nesto prodali? Izvini Snezo ali ovu zemlju su prodali upravo on koji su svoje prve politicke korake napravili upravo u vremenu i sistemu koji hvalis. I Milosevic i Seselj i Karadzic i svi njima slicni.
Cinjenica da ni tada a ni danas nije bilo dobro, razlikuje se to u cemu je bilo lose a u cemu mnogo gore.
E pa vidiite, cela ta ujudurma sa Jugoslavijom i kasnije komunizmom i bratimljenjem sa narodima koji su samo gledali da iskoriste sazvez sa Srbijom koja tada jeste bila u mnogo boljem polozaju os svoh njih, nas je i dovela do 90-ih i ove price o Hagu. Nista se u politici a ni u zivotu ne desava preko noci i sve ima svoje koreneali i posledice, u naizgled banalnim stvarima. Sve ovo sto mi prezivaljavamo danas jeste posledica pogresno vodjene politike, bilo unutrasnje bilo spoljasnje. Ali ne samo u poslednjih 18 godina vec mnogo duze.
Da tacno je da su se i ovi nesrecnici zaduzili, a to je razlog zasto nikada od mene necete cuti da ih hvalim na sva usta... Ja politicare ovde prezirem jer ne rade svoj posao. I potpuno bi me boleo lakat ko ce od njih da vlada da ima bilo koga sposobnog medju njima. Ali problem je sto svi oni na istoj sisi rasli... Ja nisam izasao na izbore od loklanih izbora 2001. i ne verujem da cu uskoro, jer je moj politicki stav da nemam za koga da glasam jer su svi podjednako pokvareni.
I da Snezo sami smo krivi, bas zbog tih stavova da se cuti i trpi da su svi koji zele normalno da zive izdajnici, da je bilo dobro u proslosti samo zato sto je to proslo a u sebi molimo boga da se ne ponovi. Ja samo cekam trnutak kada ce ljudi poceti masovno da prizivaju devedesete.
Sami smo krivi jer dopustamo glavonjama da ne rade nista i da nam pricaju bajke. Tacnije, sami STE krivi jer i ma je ne verujem vec gotovo deset godina. Da propali smo kao drzava, nemamo para, nemamo vojsku, potpisali smo kapitulaciju '99, izgubili dva ili mozda tri rata pre toga od toga jedan od Slovenackih vatrogasaca. Citav svet nas zbog naseg ponasanja i gluposti gleda kao zlocince, ubice i manijake. A ako bilo ko misli da se daljim inacenjem moze nesto promenit grdno se vara.
Kada dotaknete dno, morate da radite i dokazujete se mnogo vise kako bi vas shvatili ozbiljno. Svidelo se to nekome ili ne tako je.
I zato kazem DA isporucivanju haskih optuzenika. Jer, smo sami sebi zakuvali corbu sad je red da je sami i kusamo.

Sneza - 4-2-2009 u 21:27

Ok izvinjavam se zbog ostrih reci. Strigor, ja tebe potpuno razumem, mlad si covek, obrazovan i normalno da zelis dobro da zivis. Svi to hocemo, ali bojim se da ce nam i dusu uzeti, a od boljeg zivota nece biti nista.

Strigor - 5-2-2009 u 09:22

Ok izvinjenje prihvaceno.
Nece oni nama uzeti nista osim onoga sto smo sami ponudili / izgubili na ovaj ili onaj nacin. Ova zemlja nema ni ponos, ni slavu ni bogatstva. Mi smo jedna mala i potpuno nevazna zemlja u svetskim okvirima i zapravo gotov da nikada kroz istoriju i nismo bili preterano znacajni za svetsku politiku, mozda jedino u periodu nesvrstanih. Pogledajte strane medije kojih ima na netu, Srbija se pojavljuje u njima samo kada napravimo neku brljotinu.
A bolji zivot cemo imati kada ljudi shvate da u politici i ekonomiji nema emocija i da svako gleda svoje dvoriste. I kada ljudi pocnu ljudski da rade svoj posao. I da sve sto se uradi u zivotu nosi posledice i da nema teorija zavere na nivou nekih vladara iz senke i sl.
Ja mislim da je bitnije tema pricati o prodaji NIS-a nego o Hagu. Zato sto taj NIS zaradjuje novac i daje plate i hrani mnogo porodica, a ovi nesrecnici o kojima mi pricamo kao jedino dostignuce u zivotu mogu da navedu da su u crno zavili verovatno jos veci broj porodica, kako "neprijateljskih" tako i nasih i zato ih ne cenim. Ja se ne secam da je taj Karadzic, Hadzic ili neko od njih ostavio nesto ovom narodu sto ce mu koristiti. A da ne pricam da ti isti "heroji" i "patriote" dopustaju da im narod ucenjuje ko stigne.

Sneza - 7-2-2009 u 22:25

Strigor, ja sam se tebi izvinula, ne samo reda radi, nego u ime svih nas koji smo ziveli lepo i lagodno.
Evo, ponovo 1000x izvini, ali, veruj mi, ja nisam kriva za sadasnji jadan i bedan zivot i, molim te, nemoj optuzivati moju generaciju i vaditi se na to da smo vam mi upropastili zivot.
Mozda je to tako sa tvoje strane gledista i mozda si u pravu, ja to ne znam, ja samo znam da smo ziveli lepo i uopste me nije bilo briga niti sam znala da je drzava u dugovima.
Isto kao i ti, koji zelis da lepo zivis, i uopste te ne interesuje na koji nacin, koliko ce se drzava zaduziti, ne zanima te ni to sto se Srbima sudi u Hagu i koliko para se tu zgrce!
Nista nije vazno, samo da nam bude bolje!
Sve je biznis! Zar mislite da bi haski tribunal bio osnovan kad ne bi bilo materijalnog interesa, sa obe strane?
Sitne smo mi ribice u moru nemani!

Strigor - 9-2-2009 u 10:09

Snezo ja rekoh da je izvinjenje prihvaceno. Nisam ja okrivio nikoga licno ali meni zapravo smeta sto upravo tvoja i starije generacije koje su tada zivele dobro kako kazes, mada se ni sa tim ne bih slozio, nama mladjima prebacuje da smo izdajnici i nenormalni jer isto tako zelimo da zivimo dobro kao vi... Tj. da imamo dobre plate. Ne mislim na politicko okruzenje u kojem ste vi ziveli. Ja nisam rekao da me ne interesuje na koji nacin, bas naprotiv intersuje me. Jer ako ne radis na pravi nacin ne mozes da imas dobre rezultate dugorocno, mozes da ucinis da to prividno tako izgleda ali ne i da to stvarno ima efekta. Vidis mene je briga da li cu svojoj deci ostaviti da zive u normalnoj ili nenormalnoj drzavi. Voleo bi i da je generacija mojih roditelja a i svi vi koji ste ziveli "dobro" tako razmisljala. Ali je problem sto vi jednostavno niste smeli da razmisljate, a onda me jos vise nervira kada mi neko od vas kaze kako vam je bilo dobro. Za mene je pojam dobro istovremeno vezan i za cinjenicu da li smem ili ne smem da razmisljam za sebe i svojom glavom.
A sto se tice toga sta treba uraditi da nam bude bolje? Pa svakako ne ono sto sad radimo. Teranje inata i samozavaravanje kako smo bitini i lepi i pametni i jos zrtve ne vodi nikuda. Tacno je to sto kazes da smo sitne ribe, ali ne bas u kontekstu u kojem ga ti pominjes. Mi nikada nismo ni bili bitni u svetskoj politici, koliko god zeleli da je suprotno.
Ja uporno pricam da nama sad treba profesionalizacija na svim poljima, zaboravljanje emocija i glupih prica o patriotizmu. Najveci patriotizam za sve nas bio bi da naucimo svoj posao i da ga uradimo najbolje sto mozemo, bez uplitanja glupih prica o istoriji i ne znam ti cemu. Tek onda ce nam biti bolje.
A to naravno podrazumeva da se manemo glupih prica o "herojima" i da shvatimo da oni nisu heroji i da je savrseno enbitno gde ce im se suditi. Ja nisam trazio ni od koga d aubija u moje ime, ali ako su to vec radili sigurno ih necu smatrati herojima zbog toga. Svi oni doneli su narodima na ovim prostorima samo bedu i jad. Nista dobro.

libi - 12-2-2009 u 00:19

Evo, po mom misljenju jedan od glavnih razloga zasto ne bi trebalo isporucivati haske optuzenike Haskom kvazisudu...

RTS
sreda, 11. feb 2009.

Prekinuto suđenje Šešelju

Haški sud odlučio da na zahtev Tužilaštva do daljeg prekine suđenje Vojislavu Šešelju. Da li će suđenje biti nastavljeno, sudsko veće odlučiće naknadno. Tužilaštvo: Narušen integritet procesa. "Sudije Tribunala sprečile da proces bude okončan na jedini pravni i prirodni način - oslobađajućom presudom", tvrdi Šešelj.

Predstavnica Tribunala Nerma Jelačić izjavila je da je veće predsedavajućeg sudije Žana-Kloda Antonetija većinom glasova, odlučilo da do daljeg ne sasluša preostalih nekoliko svedoka optužbe.

"Ono što u ovom trenutku znamo je da će ta suspenzija trajati sve do onog momenta kada sudsko veće donese drugu odluku", rekla je Nerma Jelačić Internet portalu Radio-televizije Srbije.

"Sudsko veće je, većinom glasova odlučilo da u ovom trenutku neće saslušati svedočenja preostalih svedoka, jer im nije moguće garantovati bezbednost....nastavak bi mogao dovesti u pitanje integritet procesa i bezbednost svedoka", navodi se u dokumentu Sudskog veća u koji je Internet portal Radio-televizije Srbije imao uvid.

"Ovo suđenje je odavno izgubilo integritet zbog defilea lažnih svedoka optužbe", istakao je u sudnici Šešelj, uzvraćajući na argument Tužilaštva da je "integritet postupka kompromitovan" pretnjama svedocima, zbog čega su sudije prekinule suđenje.

Napominjući da mu je "odavno jasno da se ovaj proces ne može okončati na pravi, prirodni, pravni način", Šešelj je obraćajući se sudijama dodao: "Vi biste u tom slučaju morali doneti oslobađajući presudu i isplatiti mi odštetu za šest godina provedenih u pritvoru i za sve patnje. Ali, jasno mi je da se s tim nikada neće pomiriti NATO, SAD, EU".

Prihvatajući zahtev tužilaca za prekid suđenja, sudije su "pristale da budu instrument sila izvan Tribunala", ocenio je Šešelj.

Predsedavajući sudija Žan Klod Antoneti potvrdio je da se usprotivio prekidanju procesa, ali da su ga preglasale kolege Frederik Harhof i Flavija Latanci.
Sudija Antoneti preporučio je Šešelju da uloži žalbu na tu odluku, da bi Apelaciono veće konačno odlučilo da li je ispravno prekidati suđenje u trenutku kada je optuženi "u pritvoru već skoro šest godina, a Tužilaštvo ima samo sedam sati da okonča izvođenje dokaza".

Šešelj nije nagovestio da li će uložiti žalbu.

Pre nego što odluka o prekidu suđenja stupi na snagu, sudsko veće će, kako je najavio sudija Antoneti, sledeće nedelje saslušati još jednog zaštićenog svedoka optužbe.

O tome kada će i da li suđenje biti nastavljeno, sudsko veće će odlučiti naknadno.

U trenutku donošenja odluke o prekidu, tužiocima je ostalo manje od sedam sati za izvođenje dokaza protiv Šešelja.
Predstavnica Tužilaštva Olga Kavran nije mogla da nagovesti koji će biti sledeći potezi tužilaca, osim što je ponovila da je zahtev za prekid podnet zbog "narušenog integriteta
postupka".

Sredinom januara zastupnici optužbe su tražili da proces bude prekinut zbog tvrdnji jednog zaštićenog svedoka da su mu Šešeljevi saradnici pretili, ali su se tome u sudnici usprotivili i predsedavajući sudija i optuženi Šešelj.

Tužilac Deril Mandis je zahtev tada obrazložio tvrdnjom da je "integritet postupka kompromitovan".

Zastupnik optužbe podsetio je sudije da su dužne da obezbede pravičan postupak ne samo za optuženog, već i za tužioce, te da zaštite "integritet" procesa.

Lider Srpske radikalne stranke optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93. godine.

Suđenje je jutros, pre nego što je odluka o prekidu saopštena, nastavljeno iskazom zaštićenog svedoka optužbe na sednici zatvorenoj za javnost.

Korleone - 25-2-2009 u 10:10

Iako je za njih to sudjenje neozbiljno treba nastaviti sa izrucenjima.

libi - 26-2-2009 u 23:56

Ne znam kakve su presude sa neozbiljnim dokazima i dokaznim postupcima a veoma ozbiljnim dugogodisnjim zatvorskim kaznama...sa stanovista osudjenih...

sailor - 28-2-2009 u 00:58

Sa stanovista osudjenih... Verovatno su mnogi od njih o tome trebali da razmisljaju u svoje vreme, da iskoriste pregovaracke pozicije (dok su ih imali) na nacin koji ce biti koristan i njima i narodu... Mi poprilicno zaboravljamo mnoge stvari, pa zaboravljamo i to da je Srbija imala mnoge svoje sanse krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih, ali one su prokockane... Sve posle toga je survavanje u bezdan. Mislim, stvarno je glupo danas pricati o ''velikim'' politicarima, jer za tako nesto valja imati i viziju buducnosti... A vizija buducnosti u kojoj ocekujes da ce te tvoj narod koji nema potencijala za tako nesto zastititi od nepravde, najblaze receno je smesna, a svakako nema nikakve veze sa realnoscu...
Ja ne znam da li je Seseljev motiv za odlazak u Hag bio licna promocija ili rodoljubivi gest, ali skidam mu kapu. Svi cemo se sloziti ovde (i oni koji su za njega i oni koji nisu), da je on znao da ga tamo ceka nepravedno sudjenje (tim pre sto se njemu zaista sudi za nejasne stvari), ali je on otisao tamo sam, nije se kao neki ''heroji'' skrivao po misjim rupama i glumio (veoma lose) ''generala koji ''brine'' o nacionalnim interesima''.
Dakle, igrao je igru sa velikim ulogom, bio veliki igrac u njoj, izgubio je i bio spreman da plati cak i ako je smatrao da igra nije bila fer... Pa, znate sta...? To ga kvalifikuje da opet zaigra, ko zna...
A ovi kvaziheroji koji se ''u ime naroda'' kriju po ''Novim Beogradima'' i 'bem li ga cemu...?! Daaaj.... Mislim, opravdanje da sud koji ce im suditi nije pravedan je izuzetno glupavo... Zasto...? Zato sto je sud pobednika uvak nepravedan. Ko ne veruje, ne mora da ide u medjunarodnu zajednicu, moze da pita i one osudjene '48. godine. Ili '45., svejedno...

libi - 1-3-2009 u 15:05

E sad...pusti ti 45-u i 48...Nemoj to uporedjivati jer nije za poredjenje...

Procesi pred Stalnim međunarodnim krivičnim sudom vode se protiv malih država, a sud je po svom statutu ograničen na zločine počinjene nakon njegovog stupanja na snagu 2002. godine.
Zasto se pred medjunarodnim krivicnim sudom nikada nije raspravljalo, a kako stvari stoje, nikada i nece, o genocidu, zločinima protiv čovečnosti, ratnim zločinima i agresji učinjenim u Vijetnamu, Kambodži, Iraku, Avganistanu i drugim delovima sveta?
Najkontroverznija saveznička akcija u Drugom svetskom ratu jeste surovo bombardovanje Drezdena, koje su februara 1945. godine izvršile britanske i američke vazduhoplovne snage. Tačan broj ubijenih nikada nije ustanovljen, pominje se da je bilo između 24.000 i čak 250.000 mrtvih.
U bombardovanju Hirošime i Nagasakija poginulo je 220.000 ljudi, dok je naknadna radijacija odnela je hiljade života. Procenjuje se da je čak devet odsto obolelih od leukemije u periodu od 1950. do 1990. godine direktna posledica atomskih bombi. Žrtve su bili civili, ali niko nije pokrenuo odgovornost za zločin.
Nema nadleznosti suda za pripadnike pobedničkih snaga poput SAD, Britanije i drugih?
Da li to znaci da pobednici imaju pravo na zlocine?
Pred kojim sudom ce se suditi za ubistvo 2 500 civila, tzv."kolateralnu stetu" ucinjenu na prostoru Srbije 1999.godine?
Na kraju, paradoks...
U svakom sukobu od Drugog svetskog rata do danas činjeni su ratni zločini, dakle, nije bilo nijednog u kom nije prekršeno međunarodno pravo...
Ali ti prokleti Srbi...njima treba suditi...Sramota...od sveta, od Boga...Hag je jedan od najvecih zlocina koji je ucinila medjunarodna zajednice, najveci poraz medjunarodnog prava i pravde.
Seselju svaka cast sto je dobrovoljno otisao u Hag...tako je.Treba biti jak, poseban i lud...verovati da borbu protiv vetranjaca mozes dobiti...
Milutinovic je na slobodi i on je danas najsrecniji Srbin na svetu. Tako izgleda...A verujem da je njegovoj dusi najteze...

sailor - 1-3-2009 u 22:56

Eh, sad, Libi, nekako mi olako ispaljujes te velike reci. ''Njegovoj dusi najteze''...? Ne bih se slozio. Bar ne pored silnih roditelja koji su pogubili svoju decu na raznim frontovima Balkana.
A vidis da i ti poredis 45', odnosno stvari koje su se u tom ratu izdogadjale. I kao sto vidis, ocigledno je da su pobednici oduvek imali pravo na zlocine, pa cak i u dvadesetom veku. I ne, ja ne mislim da je to u redu, ali ocigledno je tako. Nema razloga pominjati samo delove pobednicke alijanse sa zapada, i Crvena Armija je imala svoje ''trenutke'', posebno u Berlinu i posebno nad Berlinkama... A nista bolje nisu prolazile ni nase ''snashe''...
Ne znam...
Hajde, mene bas zanima ta strategija i nacin na koji ce Srbija izbeci obaveze prema tribunalu i pobediti sve te nepravde. Jer, slozices se verovatno, ta prica se ne zavrsava recenicom - necemo vise da isporucujemo i necemo dati Mladica. Ima i prica posle te recenice, i mene zanima koja je vizija onih koji su njeni zagovornici. Sta posle...?