RTM Forum - Vlaska nacionalna manjina (original)

Vlaska nacionalna manjina
Mama_tvoja - 12-5-2008 u 23:30

sicEr

Pošto ovako nešto još uvek nije izbrisano,nadam se da sam svojim postovima koliko-toliko dokazala suprotno. Ja sam vlajna,živim u ovom veku,koristim internet,volim vlašku muziku i prilično sam pismena.

sailor - 12-5-2008 u 23:49

Dakle, Mama... Poruka koju citiras je upravo izbrisana. Mislim da se ''provukla'' medju ovih 112 hiljada koliko ih ima, ali nebitno... Tvoja poruka u kojoj branis vlasku manjinu izbrisana je zato sto su izbrisane i poruke koje tu manjinu vredjaju, pa tvoj post onda gubi smisao i ne zna se na sta se odnosi...
Obrisan je citav blok postova koji je poceo da se bavi (na prilicno tuzan nacin, cast izuzecima) temom vlaske nacionalne manjine na temi koja se zove lokalni izbori...
Ako zelite da pricate o tome, ok, ali morate znati jednu stvar (ne odnosi se na mamu) - ako raspravljate o necemu, nemojte vredjati... To je tako prosto. Uvrede koriste oni koji nemaju sta drugo da kazu...

perica - 13-5-2008 u 00:04

valjda ce nacional to shvatiti

nacional - 13-5-2008 u 00:53

Citat:
Originalno postavio/la Mama_tvoja
sicEr

Pošto ovako nešto još uvek nije izbrisano,nadam se da sam svojim postovima koliko-toliko dokazala suprotno. Ja sam vlajna,živim u ovom veku,koristim internet,volim vlašku muziku i prilično sam pismena.

E baš bi voleo od jedne deklarisane vlajne da čujem po čemu si ti to vlajna i kako to dokazuješ.

radep001 - 13-5-2008 u 02:13

Citat:
Originalno postavio/la urednik
Dakle, Mama... Poruka koju citiras je upravo izbrisana. Mislim da se ''provukla'' medju ovih 112 hiljada koliko ih ima, ali nebitno... Tvoja poruka u kojoj branis vlasku manjinu izbrisana je zato sto su izbrisane i poruke koje tu manjinu vredjaju, pa tvoj post onda gubi smisao i ne zna se na sta se odnosi...
Obrisan je citav blok postova koji je poceo da se bavi (na prilicno tuzan nacin, cast izuzecima) temom vlaske nacionalne manjine na temi koja se zove lokalni izbori...
Ako zelite da pricate o tome, ok, ali morate znati jednu stvar (ne odnosi se na mamu) - ako raspravljate o necemu, nemojte vredjati... To je tako prosto. Uvrede koriste oni koji nemaju sta drugo da kazu...

Znači ja vređam Vlahe.
Ostaješ li pri tome?

Mama_tvoja - 13-5-2008 u 15:21

Citat:
E baš bi voleo od jedne deklarisane vlajne da čujem po čemu si ti to vlajna i kako to dokazuješ.

utorak 30. januar 2007 u 9:46
VLASI NISU RUMUNI
Objavio:Miloš Zdravković
Iako im je jezik veoma sličan, Vlasi su poseban etnos u odnosu na Rumune, tvrdi čuveni negotinski profesor istorije Vojislav Stojanović

Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos i pored činjenice da im je jezik sličan. Ja pripadam tom narodu i upravo zbog toga sam se veoma temeljno bavio istraživanjem ove tematike - kaže Vojislav Stojanović, profesor istorije koji je u negotinskom domu kulture “Stevan Mokranjac” predstavio svoju knjigu “Etnogeneza nastanka Vlaha”.

Ovaj prosvetni radnik koga su upamtile mnoge generacije negotinskih srednjoškolaca bavio se “vlaškim pitanjem” trideset godina, a kao rezultat tog rada nastala je knjiga koja će, po svemu sudeći, izazvati dosta polemika u javnosti, kako ovog dela, tako i čitave Srbije.

- Vlasi su spoj Tračana, Kelta i Južnih Slovena, dok su Rumuni spoj Dačana Dako-Geta, Kelta i Južnih Slovena, te je sasvim jasno da Vlasi nisu Rumuni već poseban etnos. Moja knjiga je nastala kao rezultat želje da se dođe do odgovora na mnoga otvorena pitanja, pošto su dosad mnogi pisali svakakve laži o narodu kome pripadam - kaže profesor Stojanović, naglašavajući da korene ovog naroda treba tražiti u simbiozi srednjobalkanskih tračkih plemena.

Promocija knjige “Etnogeneza nastanka Vlaha”, koja je nastala kao izdavački poduhvat negotinske “Estetike”, izazvala je veliko interesovanje Negotinaca, budući da je autor, po mnogima veoma hrabro, izneo niz zanimljivih istorijskih detalja, koji bi mogli da budu od velikog značaja u razjašnjenju nekih istorijskih podataka.

To smatra i istoričar Đorđe Medić, koji je napisao recenziju Stojanovićeve knjige, koji kaže da je autor pokušao da ukaže na sličnosti običaja i verovanja Kelta i Tračana s današnjim običajima i verovanjima Vlaha. Osim toga, prema njegovom mišljenju, autor veoma hrabro, ali na potpuno nov način, govori o dva poznata istorijska događaja.

- Ako se ustanovi verodostojnost analiza i dokaza koje profesor Stojanović navodi u svojoj knjizi, predstavljajući drugačije viđenje bitke na Rovinama 1395. godine, ali i pohoda Aleksandra Makedonskog protiv Tribala 335. godine, “Etnogeneza nastanka Vlaha” će postati veoma poznato i cenjeno delo u istorijskoj nauci - kaže Medić, uz napomenu da je za pohvalu što je autor obuhvatio istoriju Vlaha u rasponu od dva milenijuma, ali da možda baš zbog toga nije ravnomerno obradio sve oblasti Balkanskog poluostrva u kojima Vlasi žive.

POZNATI VLASI

U svojoj knjizi “Etnogeneza nastanka Vlaha”, Vojislav Stojanović, među poznatim Vlasima, Cincarima i Arumunima navodi i istorijske ličnosti poput Spartaka, Miloša Obilića, kapetana Miše Anastasijevića, Nikole Pašića i Majke Tereze. Prema njegovim izvorima, i u svetu literature, muzike, nauke i filma mnoštvo je onih koji su istog porekla, a najznamenitiji su Stevan Stojanović Mokranjac, Branko Radičević, Stevan Sremac, Jovan Jovanović Zmaj, Branislav Nušić, Mihajlo Pupin, Aleksandar - Saša Petrović, Aleksandar Vučo, Bata Paskaljević i Taško Načić.

Mama_tvoja - 13-5-2008 u 15:31

KO SU VLASI?
Narod koji svi smatraju nenarodom – to su Vlasi. To je narod koji živi u istočnoj Srbiji, koji govori srpski podjednako dobro kao i sami Srbi, ali koji je od strane Srba odbačen. Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava. Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik, i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije, koja je veoma osobena i koja podseća na mnoge drevne kulture. Pogrešno je suditi nečemu što ne poznajemo, pre nego što saznamo bilo koju sitnicu.

http://www.vitovnica.com/vlasi.pdf

libi - 13-5-2008 u 16:36

:g010: mama.Tako je.
Treba li da napravimo neku fakaturu ovde, a?

Ja mogu kao i svi da se izjasnim.Nacionalna pripadnost je stvar izjasnjavanja.Ne pravim razliku izmedju srba i vlaha sto se tice nacionalne pripadnosti.Iz tog razloga cesto se izjasnjavam i kao Srpkinja i kao Vlajna, jer se tako osecam.
Ne mogu da budem tamo gde moji roditelji nisu.Bilo otac, bilo majka.
Dakle, srpkinja po dokumentima i vlajna u ponosnom srcu...
Pa ko hoce nek me svrsta gde god zeli.Ja znam gde sam.

Srbi su moj narod i ja njima pripadam, Vlasi su moje poreklo i ja od njih poticem...http://i220.photobucket.com/albums/dd42/libi_73/hilarious.gif

prolaznik - 13-5-2008 u 19:25

Vi niste normalni! Kakva je ovo diskriminacija na ovom sajtu!?
Ja sam Rom, jeste Ciganin sam, vlaski Ciganin i ne stitdim se svog porekla. Do svoje 4.godine pricao sam samo vlaski, a onda se moja porodica 60-te doselila u Majdanpek i tu smo ja i moja sestra krenuli u osnovnu skolu, do tada smo savladali srpski jezik, ciganski, na zalost, nikada nisam naucio, jer ga ni moji roditelji ne znaju. U skoli smo i ja i sestra bili odlicni djaci i nismo imali vecih problema, ali u vazduhu se osecala netrpeljivost prema nama. Pojedina deca, tatini i mamini sinovi, (i tada je bilo iskompleksirane, umisljene "gospode" kojima je iz du*eta virio praziluk) izbegavala su nas samo zato sto smo Cigani i to je ostavilo dubok i neizbrisiv trag u secanju. Oni koji su ziveli u zdravoj porodici, imali normalne roditelje i iole mozga u glavi druzili su se sa nama i dan danas se druzimo.
Roditelji moje drugaruce bili su ponosni na svoju cerku i priredili nevidjeno slavlje kad je u kucu dovela svog verenika i kolegu sa faksa Palestinca, a da je za svog verenika izabrala Ciganina iz Brodice sta mislite, da li bi bili toliko ponosni na svoju k`cer?
Shvatite ljudi da smo i mi ljudi! I nama pripada mesto pod ovim suncem!
Nisu svi Cigini kradovi, kao sto nisu svi Vlasi glupi i zatucani, kao sto nisu ni svi Srbi neobrazovani i primitivni, kao sto je npr. ovaj vas Nacional.
Boze nas spasi i sacuvaj od takvih spodoba!

nacional - 13-5-2008 u 20:00

Citat:
KO SU VLASI?
Narod koji svi smatraju nenarodom – to su Vlasi. To je narod koji živi u istočnoj Srbiji, koji govori srpski podjednako dobro kao i sami Srbi, ali koji je od strane Srba odbačen. Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava. Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik, i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije, koja je veoma osobena i koja podseća na mnoge drevne kulture. Pogrešno je suditi nečemu što ne poznajemo, pre nego što saznamo bilo koju sitnicu.

http://www.vitovnica.com/vlasi.pdf

Strašno! Sad ćemo i nečije srednješkolske radove koristiti kao dokazni materijal a naučne radove timova i priznatih stručnjaka karakterisati kao netačne. Zatim pisanije nastavnika istorije napisane iz ko zna kog razloga , a nepriznate, takođe uvažavati.
Ja nemam problem sa tim što se neko izjašnjava kao vlah ili kao turčin ili šta mu je volja, jedino mi smeta to što se iz manipulativnih razloga želi neko ubediti da pripada nekom ili nečem čemu niti može pripadati niti to postoji. Dakle naučno je dokazano da vlasi kao naziv postoji ali da to nije etnička skupina niti šta slično već da je to naziv ,pre bi se reklo ,jednog načina života. Pa bi se na ovakav način mogli pod sličnu grupu kasnije ako nekom padne na pamet staviti, na primer ( bez želje da nekog poredim ili uvredim) klošari . Znači zbog svog načina života neke ljude nazivaju klošarima, da li to znači i da su oni pripadnici neke posebne zajednice ili manjina u nekoj državi. To vam je isto i sa vlasima. Dakle naučno istorijski od priznatih stručnjaka dokazano je već ( ne treba više dokazivati ) da bi se neki koji se deklarišu kao vlasi mogli pre nazvati posrbljenim Rumunima i to je ono što jeste. Ali ti ljudi imaju i nešto više od želje da se tako izjasne , oni imaju i neke svoje razlike i posebnosti a sad samo zbog nečijeg ćefa čiste Srbe pretvarati u vlahe je skroz nerazumno.
Mene nije briga ako će se neko izjasniti kao vlah ali onda mora znati šta predstavlja taj izraz a ne izmišljati istoriju.

perica - 13-5-2008 u 21:38

vlasi za vasu informaciju ne postoje samo u istocnoj srbiji ima ih u bosni i makedoniji takodje ima ih i na krajnjem jugu srbije (opstina trgoviste).
koliko sam ja video niko nije pokusao da srbe pretvara u vlahe.uostalom to je stvar ljudi da li ce prihvatiti taj jezik i neke obicaje

sailor - 13-5-2008 u 22:25

Gledaj, Nacional, stvari stoje ovako... Mama je citirala knjigu, istrazivacki rad, a ti citiras sam sebe uglavnom... Daj vise ostavi druge ljude na miru, polemisi na normalan nacin i prestani tako brutalno da provociras... Srbi nisu nikada do pojave takvih kao ti bili na tako losem glasu. Da tvoje stavove sada cuju svi oni koji su ovom narodu ostavili mnogo vise nego sto cemo i ti i ja ikada, siguran sam da bi bili protiv toga sto pricas. Eto vidis, to je moje misljenje, koje je ipak vecinsko ovde. Ovaj sajt tezi da siri broj poseta i ucesnika foruma i veruj da necemo dozvoliti da zbog jednog clana izgubimo njih deset...
Dakle, sto se mene tice, Vlasi su priznata nacionalna manjina u ovoj zemlji, a cak i da nisu, ko god oseca da pripada drugoj naciji bice ovde zasticen. Bas me briga za tvoj stav o evropejskoj rasi. (Imao je i Hitler slicne stavove pa je Nemacku dogurao gde je dogurao, a ni sa tvojim vodjom nije bolje.) Te prema tome - na korak si od toga da budes banovan. To je to.

libi - 13-5-2008 u 22:32

Према попису становништва из 2002. године, у Србији, без Косова и Метохије, живи 1.135.393 припадника националних мањина. Највећи број националних мањина живи у Аутономној покрајини Војводини - Мађари (290.207), Хрвати (56.645), Словаци (56.637), Румуни (30.419), Роми (29.057), Буњевци (19.766), Русини (15.626), Македонци (11.785), Украјинци (4.635), Немци (3.154), Чеси (1.648) и други. У централној Србији живи 59.952 припадника албанске националне мањине, 135.670 Бошњака, 18.839 Бугара, 39.953 Влаха, 3.975 Горанаца, 14.062 Македонаца, 15.869 Муслимана, 79.136 Рома, 14.569 Хрвата и других.

libi - 13-5-2008 u 22:44

Sto mrzim copy - paste, al mora se :

Dakle, sta sam htela ...

Naziv Vlah: U doba kada su rimljani osvajali Balkan, na Balkanu je bilo i dosta Keltskih plemena koji su se bavili vadjenjem rude. Kod nas ih je bilo dosta oko danasnjeg Bora i oko Majdanpeka. Za njih istorija belezi da su prvi koji su se odrekli svoje kulture i da su prvi romanizovan narod u istoriji. Najvece keltsko pleme koje je bilo na Balkanu se zvalo Wallacholz. To ime kasnije postaje sinonim za sve romanizovane narode. Taj izraz se koristio u vecem delu evrope za Italijane, Rumune itd sve do 19-tog veka.
Nesporazum oko naziva Vlah u vreme Turaka:
Turci su relativno lako prodrli na Balkan i kasnije su mucili muku sa osvajanjem Austro-ugarske. Posto su lokalni narodi (misli se uglavnom na Srbe) sa cije su teritorije napadali Austro-ugarsku gajili samo svinje, Turci su imali problem sa ishranom. Vlasi su bili jedini koji su gajili stoku na celom Balkanu. Posebnom uredbom turska vlast postavlja Vlahe u povlascen polozaj, tj. nisu smeli biti ubijani i kaznjavani i bili su im manji porezi ukoliko gaje stoku. Zato se naziv Vlah vezuje za stocara (to je ono sto se kod nas uci u skoli). Takva situacija nije odgovarala ni lokalnim turskim vlastelinima, niti okolnim narodima, pa odatle postoji izvesna mrznja prema Vlasima i naziv Vlah u jezicima tih naroda postaje pogrdan.

Izjasnjavanje kao Vlah je u Srbiji ukinut u periodu 1900 - 1915 godina. Sve Vlaske crkve su srusene i popovi rascinjeni i SPC gradi svoje crkve i postavlja svoje popove. Pod kraljem Petrom I vlasima se menjaju prezimena da lice na srpska ( Ispas - Ispasojevic, pa kasnije Spasic). Posle II sv.rata, sredinom 50-tih godina, komunisticka vlast forsira da se vlasi izjasne kao narodnost, samo da bi se umanjio broj srba (vlasi se vec racunaju kao srbi u popisima) jer su Srbi bili vecina u Jugoslaviji. Medjutim, cine gresku i teraju Vlahe da se izjasne kao Rumuni neznajuci za jednu istorijsku cinjenicu. Kada su turci napali drzavu Vlasku, Vlad Cepes (cuveni Drakula) odlucuje da prepusti deo preko Dunava turcima(danasnja Istocna Srbija) i da brani samo teritoriju iznad Dunava (danasnja Rumunija). Zbog te izdaje Vlasi se odricu ostatka nacije (sa kojom su i inace vezani bili samo istim jezikom, ne i poreklom) i dolazi do razdora jer su ostavljeni turcima na milost i nemilost. Da se vratim u 50-te godine: Vlasi odbijaju da se izjasne kao Rumuni i kao kontra-efekat, svi su se izjasnili kao Srbi.
Pocetkom raspada YU, kao i sa bilo kojom krizom u svetu, svako se seti nekog svog porekla, tako da je opet pokrenuto to Vlasko pitanje itd.
Vlaski jezik je vec dobrim delom izumro (teritorija gde zive Vlasi je potpala pod Srbiju 1856 godine) i prenosi se iskljucivo usmeno. Vlasko pismo se ne koristi vec vise od 400 godina (grcki alfabet prilagodjen Vlaskom jeziku)…
Malo je sada kasno da se sada spominje bilo sta vise oko toga.
Za jos koju godinu vise niko nece znati da prica Vlaski.

nacional - 13-5-2008 u 22:46

Citat:
Gledaj, Nacional, stvari stoje ovako... Mama je citirala knjigu, istrazivacki rad, a ti citiras sam sebe uglavnom... Daj vise ostavi druge ljude na miru, polemisi na normalan nacin i prestani tako brutalno da provociras... Srbi nisu nikada do pojave takvih kao ti bili na tako losem glasu. Da tvoje stavove sada cuju svi oni koji su ovom narodu ostavili mnogo vise nego sto cemo i ti i ja ikada, siguran sam da bi bili protiv toga sto pricas. Eto vidis, to je moje misljenje, koje je ipak vecinsko ovde. Ovaj sajt tezi da siri broj poseta i ucesnika foruma i veruj da necemo dozvoliti da zbog jednog clana izgubimo njih deset...
Dakle, sto se mene tice, Vlasi su priznata nacionalna manjina u ovoj zemlji, a cak i da nisu, ko god oseca da pripada drugoj naciji bice ovde zasticen. Bas me briga za tvoj stav o evropejskoj rasi. (Imao je i Hitler slicne stavove pa je Nemacku dogurao gde je dogurao, a ni sa tvojim vodjom nije bolje.) Te prema tome - na korak si od toga da budes banovan. To je to.

Mislim šta ti sebi dozvoljavaš, nazivaš nekog Hitlerom i misliš da ti je to dopušteno jer si urednik . Meni je dovoljno da citiram Dušanov zakonik i da dokažem sve što sam rekao a ako neko želi više , može i to.

sailor - 13-5-2008 u 22:49

Naravno da dozvoljavam, jer neko placa za odrzavanje ovog foruma, a taj neko je mene ovlastio da dozvoljavam sebi to sto sam ti rekao. Dakle, ako zelis sebi da dozvolis isto, ok, napravi forum, plati i... Nek ti je sa srecom...

sailor - 13-5-2008 u 22:50

Sto se Dusanovog zakonika tice, bio je sjajan... Za vreme u koje je pravljen... Ali, druze, danas je 21. vek...

perica - 13-5-2008 u 22:54

svaka cast libi.u pravu si da se vlaski jezik zaboravlja

radep001 - 13-5-2008 u 23:15

Ima li ko neka saznanja,bilo bi dobro naučna,o vezi Vlaha i Cincara?

libi - 13-5-2008 u 23:26

Imam ja, al necu da ti kazem, posto grozno repliciras i dovodis me u iskusenje da mi postovi budu obrisani...

sailor - 13-5-2008 u 23:27

Pa, ne, ajmo kao Rade... Mi znamo, al cekamo da nam ti kazes... Jel' moze...?

libi - 13-5-2008 u 23:32

http://www.romance-cafe.com/images/forum/448.gif

sailor - 13-5-2008 u 23:36

Citat:
Originalno postavio/la libi
http://www.romance-cafe.com/images/forum/448.gif

(Ebt, Libi, a ja cekam da te ponese moj post, pa da nesto i bude, a...? Al ne lopta...)

perica - 13-5-2008 u 23:47

ajde libi budi musko

libi - 13-5-2008 u 23:55

jedna gola istina...

Vlasi, za koje se veruje da su potomci Rimljana na Balkanu, žive u mnogim delovima Balkana i istočne Evrope. Mada su u prošlosti vlaške zajednice cvetale, nemirna istorija Balkana rasejala ih je i izolovala, a njihov identitet kao posebne etničke grupe postao je slabiji.

perica - 13-5-2008 u 23:58

VELIKO HVALA

radep001 - 14-5-2008 u 00:00

Citat:
Imam ja, al necu da ti kazem, posto grozno repliciras i dovodis me u iskusenje da mi postovi budu obrisani...

Učinite mi uslugu,molim Vas.
Biću dobar.

perica - 14-5-2008 u 00:01

AJDE MOLI

radep001 - 14-5-2008 u 00:02

Citat:
Originalno postavio/la perica
AJDE MOLI

Tebe neću da molim.

perica - 14-5-2008 u 00:05

e pa nista onda od tvojih naucnih saznanja

radep001 - 14-5-2008 u 00:09

Citat:
Originalno postavio/la perica
e pa nista onda od tvojih naucnih saznanja

Ma nije valjda opet EUREKA,Nije valjda da sam naušao baš na kamen mudrosti.

filipenko - 14-5-2008 u 01:43

Dobro da je otvoren poseban topik jel ova rasprava je metastazirala po čitavom forumu u obliku trola.

Vidim iznose se razne tvrdnje,najgore što to nisu netačne informacije već poluistine koje su još gore od pogrešnih informacija.

Nemam vremena za raspravu po forumu,jako sam zauzet ali ova forumska vlahomanija me je naterala da i ja napišem nešto.

Pošto izuzetno dobro poznajem istoriju moram,moram da dam neke podatke.

1.Vlasi iz našeg kraja su potomci čuvenog naroda antičkog naroda Tračani (sa tim da Tračani uključuju i Dačane koji su takodje pripadali ovom narodu).Ti Tračani su kasnije romanizovani tako je nastao jezik današnjih Vlaha.Rumuni su takodje njihovi potomci.

2.Naziv Vlasi potiče od jednog romanizovanog keltskog plemena iz jugoistočne Francuske,i Germani od kojih ovaj naziv potiče su sve pokorene narode u Rimu nazivali Vlasima i ako ti narodi nisu imali neke veze izmedju sebe osim što su bili romanizovani.

Tako je ime Vels u Britaniji i Valonija u Belgiji potiču od tog naziva.Složićemo se da Velšani nemaju veze sa našim Vlasima.

3.Postoji još jedan narod na balkanu koji se zove Vlasima to su Cincari,oni su romanizovani Iliri,dakle nisu isto što i naši Vlasi.

Oni žive u današnjoj Grčkoj, Albaniji i Makedoniji (Toše Proeski).To je različit narod od naših Vlaha i ne treba ih brkati,kao što ne treba brkati babe i žabe.Jezik im je takodje drugačiji.(u pitanju su inače jako inteligentni i sposobni ljudi,nešto kao balkanski Jevreji).

4.Deo Vlaha i to prilično veliki se utopio u današnje Srbe ti vlasi su bili Ilirskog porekla, oni su se bavili uglavnom stočarstvom pa je tako tako reč Vlah postala sinonim za stočara,oni su se slovenizovali pre 700 godina i takodje nemaju veze sa našim današnjim Vlasima.

5.Vlasi takodje nisu Srbi jer imaju potpuno različito poreklo,Srbi su Sloveni a Vlasi romanizovani Tračani.Dakle što bi crnogorci rekli "nidje veze" izmedju njih.

Sad ono najbitnije ko su naši Vlasi ?

Odgovor je vrlo prost ali pomalo neprijatan za današnje Vlahe istočne Srbije,to su zapravo obični Rumuni.

A evo i dokaza

1.Kad su Austrijanci zavladali Srbijom 1719 oni su u velikom broju naselili Rumune iz Transilvanije.

Parafraziraću jednog glavešinu tih Rumuna bio zadužen za naseljavanje istočne Srbije.Koji davao izveštaj Austrijskoj komandi kako izvršava plan.Glasi otprilike ovako.

"Doveo sam nekoliko hiljada porodica,medjutim ovi dovedeni su mi obećali da će da se vrate Transilvaniju i (rumunski) Banat i da pokušaju da ubede još svojih rodjaka da dodju u istočnu Srbiju"

Ta mesta za koja je bio zadužen ovaj glavešina bila su današnja Voluja i Neresnica.
Inače taj proces se odvijao u na velikom prostoru današnje istočne Srbije.Vlaha ima čak kod Ćuprije i Smedereva(Radinac).

O svemu ovome postoji sačuvani pisani dokument Austrijske vojske,tako da je to lako dokazati.

2.Kada je Knez Miloš dobio od turaka Negotin 1833 on je poslao glasnika da tu objavu pročita na trgu u Negotinu na srpskom i rumunskom jeziku(što znači da su tu živeli neki Rumuni) jel ne bi bez razloga čitao na tom jeziku.

3.Lingvisti i koji su imali uvid podatke o jeziku ovdašnjih Vlaha smatraju ovaj jezik za pravi pravcati rumunski.Čak smatraju da ima jako malo razlika izmedju njega i rumunskog.(misli se na gramatičke,sintaksičke i morfološke razlike)

Na primer nemački jezik i francuski jezik imaju toliko različite dijalekate da jedan južni nemac nikako nebi mogao da se sporazume se nemcem sa severa.

Dok bi naš Vlah imao prilično dobru komunikaciju sa Rumunom iz udaljene Moldavije.

Inače na svim kartama svetski priznatih univerziteta Harvard,Kembridž,Oksford ovdašnji vlaski se vodi kao rumunski.

4.Naš ugledni naučnik Tihomir Djordjevic je početkom 20. veka napisao knjigu o ovdašnjim Vlasima i ona ima naziv "Kroz naše Rumune" jedan ugledan srpski naučnik koji je doktorirao u Minhenu sigurno ne bi izmislio takvu glupost da nema neki naučni osnov.

Evo ga jedan citat iz te knjige:

"Kretoh se 20. juna 1905. godine iz Aleksinca da prođem sredinom onih krajeva Srbije u kojima žive Rumuni koje mi obično zovemo Vlasima. U Zlotu (selo kraj Bora) sam zabeležio nekoliko rumunskih imena, muških i ženskih. Muška su Jon, Truka (Petar), Trailo... Ženska su Florika, Ana, Stana, Petra, Brnduša…Nastojanjem crkve, danas se ovakva imena više ne daju, već sveštenici gledaju da im daju čisto srpska imena. No, i pored takvih srpskih imena Vlasi se u kući i među sobom nazivaju svojim imenima, koje sami nadevaju".
Citat je preuzet iz knjige "Kroz naše Rumune", dr Tihomira R. Đorđevića, objavljene 1906. godine u Beogradu.

Bez obzira na njihovo poreklo ne treba im braniti da se osećaju kao Vlasi ili kako god hoće.

Oni žive već 200 godina sa Srbima i imaju mnogo toga više zajedničko sa Srbima nego Rumunima i razumljivo je da se ne osećaju baš pripadnicima tog naroda.

I ja sam poreklom sa područuja današnje Crne Gore pa mi ne pada na pamet da kažem da sam Crnogorac čak šta više gnušam se se takve ideje,jer moji preci već generacijam žive van Crne Gore.

Što se tiče ovih strahova i uvreda na račun Vlaha one su potpuno bez osnova,Vlasi su jedan zaista dobar narod koji bi poželela svaka država,bilo bi dobro da smo svi kao oni,verujem da bi živeli mnogo bolje.

Ima još mnogo dokaza ali nemam vremena da ih napišem,niti ću moći da odgovaram jel idem na duži put,ali mislim da je ovo dovoljno da razjasni neke stvari.

filipenko - 14-5-2008 u 03:02

Moram da napišem još dve stvari koje neko pitao na nekom drugom topiku.
Kad neko kaže na Vlaškom da je Vlah on kaže da je "Ruman" , isto tako kad Rumun iz Bukurešta kaže da je Rumun on opet kaže to isto "Ruman" dakle nema razlike kažu isto.(takodje je u potrebi varijanta "Roman" ali to nije bitno jel se obe koriste)

Neko je već rekao ali da ponovim kad te neko pita da li znaš vlaški na vlaškom on te zapravo pita da li znaš rumunski,tako bi to barem zvučalo rodjenom rumunu.

Neko je pominjao razne vlahe po balkanu jeste ima ih ali svako ima neko svoje posebno poreklo.

Cincari(grčka,albanija,makedonija) romanizovani Iliri

Karavlasi(Bosna) su u ustvari rumunski romi naseljeni u bosnu u 18 veku otud naziv kara(crni) vlasi i oni uopšte ne govore vlaski već samo srpski.

Megleno vlasi(grčka,makedonija)) su romanizovani tračani dakle srodni našim vlasima ali oni potiču uglavnom od južnih tračkih plemena, a naši vlasi su uglavnom poreklom Dačani(severni tračani)

Istro vlasi u istri(hrvatska) je u stvari mala grupa rumuna koja se pre 900 godina naselila u Istri iz Transilvanije.

Zapravo kad neki zapadni etnolog pomene Vlahe on zapravo najviše misli na Cincare i Megleno Vlahe.

zeka - 14-5-2008 u 09:43

:a080:

nacional - 14-5-2008 u 10:35

Filipenko je vrlo blizu prave istine i u 90 % podržavam i slažem se sa onim što je napisao a ono što se ne slažem u suštini i nije od velikog značaja za ovu temu. Radi se naime samo oko različitosti stava oko Slovena, Srba i Tračana ali kažem to nije od značaja za suštinu. TAkođe ima nekih nedorečenosti oko samog naziva ali to takođe ne menja bitno suštinu.
Sad je na vama da se odlučite , dakle izbor je Srbi ili Rumuni.

Da i na kraju teksta je malo kontradiktornosti ali i to nije jako bitno.

nacional - 14-5-2008 u 10:48

Citat:
Naravno da dozvoljavam, jer neko placa za odrzavanje ovog foruma, a taj neko je mene ovlastio da dozvoljavam sebi to sto sam ti rekao. Dakle, ako zelis sebi da dozvolis isto, ok, napravi forum, plati i... Nek ti je sa srecom...

Da li ti je i objasnio šta su posledice kad nekog javno uvrediš poredeći ga sa Hitlerom i da li je rekao da bi platio i troškove sudskog spora i ishoda?

nacional - 14-5-2008 u 10:50

Citat:
Sto se Dusanovog zakonika tice, bio je sjajan... Za vreme u koje je pravljen... Ali, druze, danas je 21. vek...

Da u tome je i caka , vlasi o kojima ti govoriš postoje od 21 veka ???

Mama_tvoja - 14-5-2008 u 14:33

Da li postojimo,od kada,zašto...i hiljadu drugih pitanja...
Postojimo-osim ako onih četrdesetak hiljada ljudi koji se izjašnavaju kao Vlasi(zvanično)
nemaju krizu identiteta.
Ko smo,šta smo? Ljudi smo i ne dozvoljavam da nas bilo ko etiketira kao što se dogodilo ovde pre neki dan. Da,najlakše je:pljuneš čoveka,zalepiš mu etuketu-i misliš da si veličina.

nacional - 14-5-2008 u 18:42

Poznata je činjenica da nacija jeste jezik a vlaška "nacija" ima rumunski jezik , jel tako. Kako se na vlaškom kaže "govoriš li vlaški jezik"? (Što je već gore pomenuo Filipenko).
Izjašnjavajte se ljudi i kao liliputanci ako vam je volja to je vaše pravo ali pitanje je zašto ne Srbi već vlasi?

libi - 14-5-2008 u 19:14

Naci, jer si na ovo mislio?
Citat:
Nacionalna pripadnost je stvar izjasnjavanja.Ne pravim razliku izmedju srba i vlaha sto se tice nacionalne pripadnosti.Iz tog razloga cesto se izjasnjavam i kao Srpkinja i kao Vlajna, jer se tako osecam.
Ne mogu da budem tamo gde moji roditelji nisu.Bilo otac, bilo majka.
Dakle, srpkinja po dokumentima i vlajna u ponosnom srcu...

Srbi su moj narod i ja njima pripadam, Vlasi su moje poreklo i ja od njih poticem...http://i220.photobucket.com/albums/dd42/libi_73/hilarious.gif

radep001 - 14-5-2008 u 21:55

Šta je ovo danas,da nije neki svetak ili slično.Ponedeljak nije.

radep001 - 18-5-2008 u 21:59

Mislio sam da izbegnem postavljanje pitanja,ali očigledno to nije moguće.
Vlasi žive,izmeđi ostalog u Makedoniji,Albaniji,Grčkoj,Bugarskoj,Rumuniji.........,:Govore li Vlasi u svim ovim državama rumunskim jezikom?
Na ovo pitanje meni ne morate da ogovarate,odgovorite sebi.

libi - 19-5-2008 u 16:50

A sto bi nas zanimale nacionalne manjine u drugim drzavama, kada imamo svoje...
Da li znas da se ciganski, pardon, romski jezik razlikuje od drzave do drzave?
Da li znas da se srpski jezik razlikuje od jednog do drugog govornog podrucja, te imamo vise dijalekta jednog te istog jezika?

radep001 - 20-5-2008 u 00:04

Citat:
A sto bi nas zanimale nacionalne manjine u drugim drzavama, kada imamo svoje...
Da li znas da se ciganski, pardon, romski jezik razlikuje od drzave do drzave?
Da li znas da se srpski jezik razlikuje od jednog do drugog govornog podrucja, te imamo vise dijalekta jednog te istog jezika?
ž
Zbog čega,gotovo uvek se napinjete da mojim pitanjima pa i komenztarima date drugi smisao?
Nisam pominjao nacionalne manjine ni rome,pardon cigane,već kojim jezicima govore Vlasi u navedenim državama,bez obzira kakav status u njima imale?

Mama_tvoja - 20-5-2008 u 00:14

I kakve to sad veze ima sa optimalnom temperaturom vode za kupanje?

libi - 20-5-2008 u 01:19

Sta hoces bre ti rade od nas?
Da nas poducavas, kao ti sve znas, a mi nemamo pojma? Moji postovi su bezvezni i sustinski neprimereni, a tvoji su toboze, intelektualni, naucno dokazani i opste prihvaceni...
Ja sam vlajna i ne znam da beknem vlaski jezik, jer mi nisu dali priliku da ga naucim...I opet sam vlajna, sasvim slucajno izmedju ostalog...sto jesam i sto nisam...sto nije bas tipicno...

perica - 20-5-2008 u 08:43

naucno je dokazano da je rade nedokazani strucnjak za vlasku nacionalnu manjinu.
u skladu sa tim on ce priloziti neki clanak iz kurira.

perica - 20-5-2008 u 08:44

naucno je dokazano da je rade nedokazani strucnjak za vlasku nacionalnu manjinu.
u skladu sa tim on ce priloziti neki clanak iz kurira.

radep001 - 20-5-2008 u 08:46

Ljuta si bez ikakvog razloga.Žao mi je.
Nikad nisam rekao da ti je bilo šta bez veza.Nismo ivek imali ista mišljenja o u više slučajeva,ali je to sasvim normalno.
To je moje mišljenje.

libi - 20-5-2008 u 15:35

Jedva cekam da se naljutim na nekog koga i ne poznajem...

radep001 - 20-5-2008 u 16:52

Citat:
Jedva cekam da se naljutim na nekog koga i ne poznajem...

Samo zato što me ne poznaješ?
Nije baš neki razlog,ali kako ti je drago.

radep001 - 22-5-2008 u 12:27

Citat:
I kakve to sad veze ima sa optimalnom temperaturom vode za kupanje?

Pitam Vas jeste li vlajna ili rumunka?
Nemojte se ljutiti.
Ja mislim da su Vlasi,Vlasii i ništa drugo.
Zanimam me vaše mišljenje o tome.Budite ljubazni,da na ovo pitanje odgovorite.

Fagot - 22-5-2008 u 12:37

Rade neznam u cemu je problem,vlah ili rumun.....Sto ti je to bitno...
Neka mi kaze neko ko je cistokrvni srbin,da mu kupim cokoladu od metar.

radep001 - 22-5-2008 u 13:32

Citat:
Originalno postavio/la Fagot
Rade neznam u cemu je problem,vlah ili rumun.....Sto ti je to bitno...
Neka mi kaze neko ko je cistokrvni srbin,da mu kupim cokoladu od metar.

Vlah nije rumun i nije srbin.
Ne radi se o bilo kakvim podelama,već asimilaciji vlaha u rumune iz dnevno-političkih zazloga,što nije naivno.Ide se dotle da na zstavi vlaške stranke osnovnom heraldičkom simbolu,tkst naziva na srpskom jeziku glasi:"Vlaška Demokratska Stranka Srbije",što ptecizno znači ba su vlasi u Srbiji,autohtoni narod,što je sasvim prihvatljivo.

Međutim,u tekstu na "vlašakom",rimunskom jeziku,a u prevodu na srpski jezik galasi:"Partija demokrata Rumuna iz Srbije",što nije istovetno teksatu na srpskom,"Vlaška Demokratska Stranka Srbije",što znači da su vlasi u Srbiji rumuni,što nije istina.Pravilo u heraldici je da tekst u prevodu mora biti istog značenja na bilo kom jeziku u prevodu.
Postavljam pitnje:Šta je tome razlog i čemu razlika u prevodu teksta na srpskom i rumunskom jeziku?
Evo zastave na kojoj možete videti razliku u značenju teksta na vrhu zastave na spskom jeziku,kao i razliku u tekstu ispisanom na rumunskom jeziku,u donjem delu zastave.

http://i301.photobucket.com/albums/nn56/radep001/Vlasi000.jpg

libi - 22-5-2008 u 14:31

Rade a da se vratis ti na copy-paste?
Gramaticki ispravnije ti stoji...

filipenko - 22-5-2008 u 19:10

Rade ako oni sebe zovu "ruman" stvarno ne znam šta očekuješ da napišu,logično je da napišu ono kako sebe zovu.

I još nešto zapamtio sam ovu tvoju sliku od kad si ranije postovao i raspitao sam se i moram da kažem da su ti koji su pravili zastavu napravili veliku grešku na vlaškom(a i rumunskom) se Majdanpek kaže Majdan a ne Majdanpek.

radep001 - 23-5-2008 u 12:45

Citat:
Originalno postavio/la filipenko
Rade ako oni sebe zovu "ruman" stvarno ne znam šta očekuješ da napišu,logično je da napišu ono kako sebe zovu.

I još nešto zapamtio sam ovu tvoju sliku od kad si ranije postovao i raspitao sam se i moram da kažem da su ti koji su pravili zastavu napravili veliku grešku na vlaškom(a i rumunskom) se Majdanpek kaže Majdan a ne Majdanpek.

Ne očekujem ništa.
Ko se oseća rumunom je rumun i tu nema spora,pa i vlasi koji se tako osećaju.
To pravo da se tako osećaju i iskazuju je njihovo legitimno pravo,te da i neko pokuša osporiti to pravo,mora znati da je to ne moguće i neljudski.
Oni vlasi koji se osećaju srbima,na to imaju takođe legitimno pravo i govore srpaski.
Ja ovim putem hoću da kažem da ima u Srbiji vlaha koji se osećaju vlasima,rumunima ili srbima i da na to imaju nesporno pravo,ali niko pa ni političke staranke nemaju pravo da ove tri varijante osećanja i uverenja o pripadnosti određenoj grupi stope u jednu-rumunsku-to je falsifikat.To nije dopustivo.To je zlupotreba osećanja pripadnosti.
Kad ovo kažem,imam u vidu da sva ova legitmna osećanja i uverenja, nema pravo prevođenja u jedno osećanje,-konkretno,prevođenje u osećanja pripadnosri rumunskoj grupi-.Ovo se upravo desilo za izborne potrebe nedavno održanim izborima.što je nedopustivo.
Zbog čega Vlahe, neko ujedinjava u rumune?
Imaju li pravo da to čine?

perica - 29-5-2008 u 10:07

vlasi jesu rumuni.svidelo se to vama ili ne

Pinhead - 29-5-2008 u 13:17

Najveci problem Vlaha je sto neznaju sta su. Cak i izmedju sebe se svadjaju oko toga. Da bar edinstveno tvrde ko su, ostali bi ih mnogo ozbiljnije shvatali.

perica - 29-5-2008 u 21:47

a bufani sta su?

zeka - 29-5-2008 u 22:35

BANATSKI RUMUNI- inace bufan ili tadasnje bufnje valjda nisam siguran rec je za hleb ili tako nesto vezano za to i ti ljudi su radili po jamama dok ih nisu oterali ratovi TURSKE I AUSTROUGARSKE valjda (sve ovo moze da se proveri) i doselili ovamo .Anaziv bufani ostao im je od valjda Rumuna

wltz - 30-5-2008 u 03:39

cudna je to kombinacija... "a mi iz mjesanih brakova, mi smo najgori" :P

Pinhead - 30-5-2008 u 16:03

Evo jos jednog podatka koji potkrepljuje moju tvrdnju. Jedan clan VDS tvrdi da je vlah i usput tvrdi da su vlasi poreklom kelti.

filipenko - 30-5-2008 u 16:53

Taj Vlah le dobar pokazetelj slabog obrazovnog sisitema u ovim krajevima,pogotovu što se Vlaha tiče.
Mada se deo krivice mora svaliti na srpsku državu kojoj je odgovaralo širenje nekih kvazi-naučnih teorija.

@zeka

Koliko znam poreklo reči Bufani je nepznato i mislim da se ne odnosi na hleb,
Naziv na rumunskom je Bufeni,u pitanju su takodje rumuni.
Oni su ranije živeli u Olteniji(kraj u na zapadu vlaške nizije)tim delom su vladali austrijanci 1719-1739 ali su onda bili prinudjeni da se povuku pred turcima.Odredjena grupa Rumuna je odlučila da se povuče zajedno sa Austrijancima i preseli na teritoriju gde su još uvek vladali Austrijanci,današnji Banat tamo su dobili naziv "Bufani" uglavnom su se bavili rudarstvom ali bili su i seljaci i dan danas u Banatu postoje bufanska sela.

Pretpostavljam da je svima poznato da je deo tih Bufana rešio 1849 i kasnije da se preseli Majdanpek.

Streptomicin - 30-5-2008 u 22:52

Pa sta ce jace od @ zEKa koji je galvni LIK ovde, ti zEKo pomislio da da MI ne znamo ????

zeka - 31-5-2008 u 10:06

Pravoslavna Crkva u Svajcarskoj

Braco Vlasi, pravoslavci bez obzira na nacionalnu pripadnost, iz Svajcarske i iz celog sveta, sa velikim zadovoljstvom vas obavestavamo da smo posle nekoliko godina priprema i pokusaja uspeli da osnujemo Pravoslavnu Crkvu u Svajcarskoj koja ce da postuje nase tradicije, po Julijanskom (starom) kalendaru a koja ce da sluzi na jeziku Vlaha, a ako nas Bog pomogne, drzacemo jednom mesecno Sluzbu i na nemackom, da bismo dali mogucnost svim Pravoslavcima iz Svajcarske da se raduju Svetoj Liturgiji na jeziku na kome razumeju.

Crkva ima sve kanonske (Crkveni zakoni) i administrativne dozvole za rad.

Svete Liturgije su vec zapocete i odvijace se po sledecem programu: 23.septembara i 14. oktobara 2007godine u 11.30 u Ev.-ref. Kirchgemeinde Winterthur-Mattenbach Unterer Deutweg 13 8400 Winterthur Bilo ko od vas moze postati clan parohije. Svaki novi clan je dobro dosao a clanstvo je besplatno.

Nasa je briga da sacuvamo pravoslavnu tradiciju koja nas je odrzala 2000 god, a pre svega u uslovima u kojima ovo postaje sve teze zbog nase decekoja gube svoj identitet i duhovne vrednosti koje su visoke i idealizovane. Zato u sastavu Parohije Silazak Svetoga Duha iz Winterthura nudimo mogucnost deci svih clanova parohije da prisustvuju besplatnim casovima maternjeg i stranih jezika. Ovo bi davalo nasoj deci laksi pristup visem obrazovanju.

Pored Crkve u Winterthuru nameravamo da svetkujemo Svetu Liturgiju i u gradu Badenu. U drugim gradovima sirom Svacarske (na francuskom u Lozani i Zenevi) gde zive Pravoslavci i nasi sunarodnici i gde za to bude interesovanja uz vasu pomoc zelimo takodje da odrzimo Svetu Liturgiju i besplatnu skolu maternjeg jezika nezavisno jedno od drugoga. Svako zainteresovan za skolu ili crkvu, moli se da nam se javi na dole naznacenim podacima.

Ocekujemo vas sa radoscu u nasu Crkvu, koja bi pripadala vama svima, na Svetoj Liturgiji i iza toga na zakusci da bi se druzili i radovali.

Dok se ne pojavi jedini stručnjak među nama, laicima, - Paun Durlić, evo šta o Bufanima piše Tihomir Đorđević.
Jes' da nije ono što se traži, al' može nečemu da posluži:

[...] strana 28. Сви Румуни у Краљевини Србији деле се у две групе у Царане и Унгуране. Царанима се називају они Румуни који су сe доселили из Румуније (Ţаrа Romaneasca); Они живе поглавито у округу крајинском. Унгурани или Угурјани су они Румуни који су се досeлили из Угарске. Они живе у свим осталим крајевима Србијe гдe је румунско становништво. Да ли има мeста у којима живe измешани Царани и Унгурани, нијe ми познато.

Унгуреанима прападају и Буфани.То су Румуни који долазе у Мајданпек на рад из Угарске са места Уј-Молдава још откако је у њему (Мајданпеку отпочето рударство. Њихов јe специјалетет рударство, и због тога се зову окнари (рудари, и угљарство, карбонарија. До скора они су били
мајстори за грађење дрвеног угља, карбонари, у Мајданпеку. Између Царана и Унгурана има доста великс разлике. Највећа је разлика како сами тврде у говору, а затим у ношњи и у обичајима.
Царани себе сматрају чистијим и правијим Румунима, што им ни Унгуреани не одричу. Како је цео мој пут водио кроз Унгуреане, то се све белешке из путописа односе само на њих, а о Царанима немам засад никаквих ближих података.[...]

Dok cekam vase strucne podatke, vidim uz pomoc Googlea da Rumuni ne znaju sta znaci 'Bufan' (naglasavam da vecina Bufana zive u rumunskom Banatu). Neki ih povezuju sa 'bufniţă' (sova), jer su ziveli i radili u sumama:

" Numele de "Bufan" s-ar trage de la îndeletnicirea de cãrbunari a multor dintre ei. Marele istoric român Nicolae Iorga, care a fost chemat la Londra la Universitate ca sã predea "Istoria Imperiului Bizantin" ca cel mai mare specialist în acest domeniu, le zicea acestora bufeni, adicã oameni care trãiesc si muncesc în pãduri cu bufniţele, unde ard lemne fãcând cãrbuni."

izvinjavam se zbog svog neznanja u vezi reci bufnjita .....

filipenko - 31-5-2008 u 10:32

Ovo što si sad napisao je prilično tačno,to su otprlike,izvori odakle sam se i ja obavestio o Bufanima.

Bufani žive i u srpskom delu Banata selu Straža kod Vršca.
Inače informacije koje sam ja izneo o Bufanima uglavnom je na internet postavio Paun,ja sam samo preneo.

Fagot - 1-6-2008 u 18:46

nemam komentar.Imam ali necu da ga izlazem

nacional - 8-6-2008 u 14:29

Znate li da je i Đinđić bio Vlah. U originalu mu je prezime bilo Đinđesku...:hahaha:

libi - 8-6-2008 u 15:11

Onda Naci ne razlikujes vlaska od rumunskih prezimena...Bio Rumun ili Vlah?

nacional - 8-6-2008 u 15:21

Kad se odlučite koji ste onda će biti i jasnije , vlasi ili rumuni...

Fagot - 8-6-2008 u 19:55

E Nacional,ok sve je to u redu.
Sta si ti po nacionalnosti,da nisi mozda SRbin.Srbi kao narod ne postoje,retko ko moze da se pohvali time da je cistokrvni srbin.To sto pise u Drzavljnstvu je samo obican papir.

nacional - 8-6-2008 u 21:25

Eto ti ga sad, gde to nađe leba ti, ja znam svojih 9 kolena unazad a takođe i rasu kojoj pripadam tako da je to 100% a postoje i načini da se to utvrdi. Čini mi se da nešto smišljaš kad o ovome pričaš ali ne brini ti za mene , ja sam potvrđeni Srbin , mogu i dokazati to.

Dakle Srbi kao na rod da ne postoje je nešto najluđe što sam čuo a reći ću ti samo i to da su Srbi rasa.

Ovo te je neko namestio da me provociraš , jeli ?

libi - 8-6-2008 u 23:29

Citat:
Srbi kao narod ne postoje,retko ko moze da se pohvali time da je cistokrvni srbin.To sto pise u Drzavljnstvu je samo obican papir.

E bre, Fagot, nemoj mi reci da ne postojimo...Kako to?
I da...ne mesaj drzavljanstvo i nacionalnost, to nije isto!

Drzavljanstvo se stice rodjenjem ili odredjuje prema poreklu roditelja, zatim prijemom ( sklapanje braka, naturalizacija i sl.) a nacionalnost je pripadnost etnickoj grupi unutar jedne drzave i podrazumeva pravo samoopredeljenja...
Dakle, ozenis se Ruskinjom, stices rusko drzavljanstva, ali ostajes Srbin...:) ili vec...

DANICA - 9-6-2008 u 15:28

Fagot iako imam i bosanske i ruske krvi a bogami i rumunske bi li hteo kada se vratiš da mi kupiš JEDNu ČOKOLADU OD METAR :bigsmile:http://www.smilietown.de/smilies/zungen/zungen_029.gif

nacional - 9-6-2008 u 18:27

A šta su bosanci?'

Jel to nešto od novoformirane bošnjačke sorte?

Svakako mongril.

Fagot - 9-6-2008 u 20:21

Ala ste se upecali,morao sam malo da podignem atmosferu ma politici....Za celi dan postavi se samo jedan post ja ili libi malo da vas razdrmam.

Ne stvarno Srbi kao narod naravnopostoje.ali bili smo 345 god.pod turcima i tu ima hemije,pogledajte slicnost izmedju nes i turaka.....
Bosnaci su ti poturceni srbi ili poturice......
Danice neces od 2 metra cokoladu

zeka - 10-6-2008 u 16:51

E moja braco srbi pogledajte samo sumadince ,one brkate i uporedite ih sa turcima .... turci su inace takvi bledoliki i crni sto je danas i vecina kvazi srba ,a cistokrvnih srba mozete naci samo u lozi karadjordjevica i u severnoj Nemackoj....verovatno znate vec ...

zeka - 10-6-2008 u 17:03

...inace jedan poznati srbin jednom prilikom je izjavio da jedini ne poturceni srbi jesu onaj narod sa ove strane Morave ... pa vi vidite da li je neko od vas cistokrvni Serb, a moram reci jos jednu istinu, pre nego sto zauvek zatvorim vrata ovoj temi ovde (jer je neumesna i uvredljiva ) a to je da su vas Srbe vecito napadali ,i da su vas Vlasi najvise branili i za vas ginuli,uzmite popise poginulih u 1 i 2 ratu pa i u ova zadnja dva isto videce te da je najvise naroda sa ovog prostora pa i dan danas kada mladi trebaju odavde ici u armiju oni ih salju gde?Pa u Zajecar (pesadija) Nis takodje Pozarevac isto,tako da bi vecina vas trebalo da ima postovanja prema tom narodu jer ce opet doci vreme rata kada ce veliki srbi bezati u inostranstvo a nedostojni vlasi ostati tu da vam cuvaju kuce ,e pa bojim se da ce te ih narednog puta od tih istih i izgubiti.

Fagot - 10-6-2008 u 18:09

E sada Zajcar je 5 centar za obuku,to je kaznena kasarna za oficire.U ZA salju vojsku iz istocne i delom centralne srbije zbog troskova.Dali znate da u Za dolazi veliki broj vojnika iz Sjenice,Tutina,Prijepolja,e to je ZEKO tema za tvoj post,ti si pogresio.
Niko ovde ne kritikuje VLasku Manjinu,samo iznosimo realne stvari i cinjenice.

nacional - 10-6-2008 u 20:07

Citat:
Originalno postavio/la zeka
...inace jedan poznati srbin jednom prilikom je izjavio da jedini ne poturceni srbi jesu onaj narod sa ove strane Morave ... pa vi vidite da li je neko od vas cistokrvni Serb, a moram reci jos jednu istinu, pre nego sto zauvek zatvorim vrata ovoj temi ovde (jer je neumesna i uvredljiva ) a to je da su vas Srbe vecito napadali ,i da su vas Vlasi najvise branili i za vas ginuli,uzmite popise poginulih u 1 i 2 ratu pa i u ova zadnja dva isto videce te da je najvise naroda sa ovog prostora pa i dan danas kada mladi trebaju odavde ici u armiju oni ih salju gde?Pa u Zajecar (pesadija) Nis takodje Pozarevac isto,tako da bi vecina vas trebalo da ima postovanja prema tom narodu jer ce opet doci vreme rata kada ce veliki srbi bezati u inostranstvo a nedostojni vlasi ostati tu da vam cuvaju kuce ,e pa bojim se da ce te ih narednog puta od tih istih i izgubiti.

:a080::hahaha:

nacional - 10-6-2008 u 20:12

Citat:
Ala ste se upecali,morao sam malo da podignem atmosferu ma politici....Za celi dan postavi se samo jedan post ja ili libi malo da vas razdrmam.

Ne stvarno Srbi kao narod naravnopostoje.ali bili smo 345 god.pod turcima i tu ima hemije,pogledajte slicnost izmedju nes i turaka.....
Bosnaci su ti poturceni srbi ili poturice......
Danice neces od 2 metra cokoladu

Jes u stvari jesi me zajebao, ali više ne, povlačim se u mirnije vode, nemam nameru da se zamajavam...

libi - 11-6-2008 u 00:35

Srbijo majko...oprosti nam i kada lupamo gluposti!

Oprosti nam srpski egoizam, oprosti nam nacionalne manjine, oprosti nam politiku zanesenih, oprosti nam idole, grupe i grupacije...oprosti nam Turke, Tita, NATO i Varsavski pakt...oprosti nam Evropsku uniju, ratove i stradanja...Oprosti sto lutamo pod nebeskom kapom nezasticeni i rastrzani u svom bolu...

libi - 11-6-2008 u 01:23

Moja zemlja...moj narod, gde god bio...

http://www.youtube.com/watch?v=Ia6DmXGd1Og&feature=related

DANICA - 11-6-2008 u 11:43

Je li bre Fagot jel ću ja da dobijem tu čokoladu ili ne, nemoj da se praviš lud i da filozofiraš mnogo...

Fagot - 11-6-2008 u 18:28

Od metar ili dva....

radep001 - 11-6-2008 u 19:48

Učio sam da je mali mozak-mali,ali me sada ubeđuju da je on još manji.

libi - 11-6-2008 u 23:35

Ko te ubedjuje?
Valjda znas kapacitete i velicinu svog unutrasnjeg organa....

radep001 - 13-6-2008 u 15:43

Citat:
Originalno postavio/la zeka

http://i301.photobucket.com/albums/nn56/radep001/VTS_01_1frame35636.jpg

zeka - 28-7-2008 u 20:16

sta ne znate ko je to rekao....

Korleone - 5-8-2008 u 13:49

Svasta

radep001 - 5-8-2008 u 15:26

Gde su sada Vlasi?

Prošli izbori,demokrate na vlasti uz pomoć i valaških glasova,a sada sa liste Vlaha nema ni jednog poslanika,a o učešću u podeli plena ni govora.
Sad se vidi ko je gazda. Oni koji su upozoravali na ovaj scenario su imali neprijatnosti sa raznih strana.
Valjda sda Vlasi mogu da sagledaju posledice priklanjanja demokratama.

Korleone - 5-8-2008 u 18:09

Svasta

zeka - 5-8-2008 u 20:30

Rade ne lupaj majke ti gluposti za razliku od vas srpsih vadikava ti vlasi imaju koalicioni dogovor i to je crno na belo i to je njihova stvar kako su se oni dogovorili mislim sto vam je sad kvivo...hehehehhe
bice rezultata uskoro ne sekiraj se rade vlasi rade pravu stvar njih ne zanima biznis vec kultura opstanak te manjinske zajednice nista drugo a oni neka se preracunavaju slobodno ... vlasi nece ucestvovati... barem ne oni cestiti i pravedni ljudi .....
a nece se dozvoliti ni nekim pojedincima da se za mala zadovoljstva podcinjavaju velikima ipak tu postoji statut
stranke i tako to da ne duzim....prijatno vece zelim.

radep001 - 24-8-2008 u 19:46

Hvala ti na lupanju.

Bilo bi lepo od tebe da mi kažeš,odnosno,da ne i ti malo edukuješ,pa kažeš,od kada se to od kulture pravi biznis,ako izuzmemo Vitu Malog?
Na čega je spala vlaška kultura?
Kako se zove lik,ili likovi koji brinu o vlaškoj kulturi?
Nisam spazio ni jednog Vlaha koga javno,kao takvog,predstavljaju u bolo kojoj oblasti,da ne grešim dušu,da,vlaška magija,ali navedi nešto osim toga.
Nema takvog čak ni na ovoj "našoj" televiziji,koja nam "omogućava da znamo sve".
Nažalost,osim koalicionog sporazuma,koji pominjete(da Vam verujem,kao da ste ga videli,pa ovako čvrsto stojite u njegovoj odbrani od moje malenkosti),nema rezultata,ili za nih ne znam.
Navedite te rezultate.
Nestrpljivo ih očekujem.

Mama_tvoja - 24-8-2008 u 21:07

Rade,ja ni jedan Vas post ne mogu da razumem najbolje. Verovatno je to zato sto sam Vlajna bez elementarnog znanja pravopisnih i gramatickih pravila srpskog jezika...takvi smo mi Vlasi.
Ne razumem ni Vas, ni ostale koji nas napadaju i omalovazavaju samo zato sto smo Vlasi. Udostojite mene (prostu,nekulturnu,polupismenu Vlajnu) vase paznje,procitajte ovu pricu i razmislite o pouci.

~U jedno selo došao je stranac koji je želao da se tu nastani. Na putu je susreo starca i upitao ga kakvi su ljudi u selu. Starac mu je odgovorio pitanjem:

¨A kakvi su ljudi bili tamo gde si do sada živeo?¨
¨Loši¨, odgovori došljak. ¨Svi su bili pakosni i svađalice¨.
¨Produži, stranče, dalje. I ovde su takvi ljudi¨, odgovori mu starac.

Posle izvesnog vremena, u selu se pojavio drugi stranac. I on je želeo da se tu nastani. I njemu je starac postavio isto pitanje, a došljak je odgovorio:

¨Dobri su bili ljudi, lepo smo se slagali, ali ja sam odlučio da malo promenim sredinu¨.
¨I ovde su dobri ljudi¨, odgovori starac. ¨Slobodno se ovde nastani, biće ti lepo¨. ~

radep001 - 24-8-2008 u 21:44

Citat:
Rade,ja ni jedan Vas post ne mogu da razumem najbolje. Verovatno je to zato sto sam Vlajna bez elementarnog znanja pravopisnih i gramatickih pravila srpskog jezika...takvi smo mi Vlasi.
Ne razumem ni Vas, ni ostale koji nas napadaju i omalovazavaju samo zato sto smo Vlasi. Udostojite mene (prostu,nekulturnu,polupismenu Vlajnu) vase paznje,procitajte ovu pricu i razmislite o pouci.

~U jedno selo došao je stranac koji je želao da se tu nastani. Na putu je susreo starca i upitao ga kakvi su ljudi u selu. Starac mu je odgovorio pitanjem:

¨A kakvi su ljudi bili tamo gde si do sada živeo?¨
¨Loši¨, odgovori došljak. ¨Svi su bili pakosni i svađalice¨.
¨Produži, stranče, dalje. I ovde su takvi ljudi¨, odgovori mu starac.

Posle izvesnog vremena, u selu se pojavio drugi stranac. I on je želeo da se tu nastani. I njemu je starac postavio isto pitanje, a došljak je odgovorio:

¨Dobri su bili ljudi, lepo smo se slagali, ali ja sam odlučio da malo promenim sredinu¨.
¨I ovde su dobri ljudi¨, odgovori starac. ¨Slobodno se ovde nastani, biće ti lepo¨. ~

Žao mi je ,ali ovo što sam napisao nije bilo upućeno Vama.
Mnogo grešite.Ali mi pristojnost nalaže da Vam se izvinem za nejasnoće koje su Vas dovele u zabludu.
Ništa ja više od Vas ne poznajem ni običaje ni vlaški jezik,kao ni druge stvari,ali sve što sam napisao o Vlasima,napisao sam sa poštovanjem prema njima,kao i prema svakoj drugoj naciji i pojedincu.
Pisao sam da Vlahe varaju u predizbornim kampanjama raznim obećavanjima.Uvek do sada se na tome i zvršavalo i protiv toga sam.Ako imate neki primer koji bi me uverio u suprotno,vrlo bih bio rad da ga pročitam i onjemu se izjasnim.
Poznajem nekoliko vlaških "lidera",njih poznajem lično i isključivo pišem što iz tog okružrnja znam.
Poštovana Mamo,zaista mi nije bila namera da Vas, ili bilo koga drugoga vređam,omalovažavam,ili bilo šta slično.
Pitam se samo kako ste došli do zaključka da Vas smatram polupismenom,ili nešto slično?
Uveravam Vas da tako nešto nisam ni pomislio.
Još jednom se izvinjavam jer sam sigurno negde pogrešio,imajući u vidu Vašu reakciju.
Ljudi sa dobrim namerama ne moraju da budu pismeni,pa da se to uoči,vidi,oseća.Zaista je tako.
Priču sam sa pažmlom pročitao i smatram je vrlo poučnom. Imam utisak da se priča odnosi na mene.
Hvala.
Pozdrav.

Mama_tvoja - 24-8-2008 u 21:53

Prica se odnosi na sve nas. Dobro je da je svi procitamo i razmislimo malo.

Inace,za mene ne postoje Vlasi,Srbi,Hrvati,Siptari...za mene postoje samo LJUDI i NELJUDI.

radep001 - 24-8-2008 u 21:58

Citat:
Prica se odnosi na sve nas. Dobro je da je svi procitamo i razmislimo malo.

Inace,za mene ne postoje Vlasi,Srbi,Hrvati,Siptari...za mene postoje samo LJUDI i NELJUDI.

Da, slažem se.
Zanima me dali i dalje imate utisak da ja drugačije delim ljude?

radep001 - 24-8-2008 u 22:00

Čekam odgovor.

Mama_tvoja - 24-8-2008 u 22:01

Nisam razmisljala o tome,ali drago mi je ako ih ne delite drugacije.

radep001 - 24-8-2008 u 22:02

Hvala.

Fagot - 25-8-2008 u 20:24

Citat:

Moje postovanje i naklon.
Svaka cast Mama

Mama_tvoja - 25-8-2008 u 23:43

Hvala Fagot :)

sailor - 26-8-2008 u 22:28

Ok, a sada, posle svih zahvaljivanja, da se vratimo na temu, a...?

perica - 26-8-2008 u 23:44

sa vlasima u evropu

radep001 - 27-8-2008 u 21:04

Dali se sećate kome su vlaški predstavnici dali podršku na pšredsedmičkim izborima na RTM-u?

sailor - 27-8-2008 u 21:13

Ne bih ja koristio termin ''vlaski predstavnici'', jer je neodmeren i pogresan. Postoje predstavnici partija koje zastupaju interese vlaske nacionalne manjine, a na predsednickim izborima moglo se videti da i medju njima postoje dve struje. Jedna je podrzala Nikolica, druga Tadica, tako da je pitanje koga je podrzala vlaska nacionalna manjina veoma povrsno i preterano uprosceno.

radep001 - 27-8-2008 u 21:41

Mislim da sam tražio samo odgovor na pitanje ko je se odnosi samo na predsedničke izbore ma RTM-u,a da nisam postavio pitanje u širem smislu. Uostalom Vi ste pop mom mišljenju dobro odgovorili na pitanje.
Postoje struje i o tome možemo raspravljati,ali pitanje je pre svega bilo upućeno drugom učesniku formna.
Moj je utisak da mu uvek u takvim situacijama pomažete.Vaša stvar.Ne zameram,samo konstatujem.

sailor - 27-8-2008 u 22:44

Izvin'te onda, Rade...

radep001 - 28-8-2008 u 14:39

Nije bilo potrebe.
Zaista ne zameram.

Mama_tvoja - 28-8-2008 u 22:09

A sad nakon izvinjavanja i prihvatanja izvinjenja,da se opet vratimo na temu,a...? :spin:

sailor - 28-8-2008 u 23:11

:a040: