RTM Forum - Moj tata nece u jEvropu (original)

Moj tata nece u jEvropu
Sneza - 11-2-2008 u 18:50

Moj tata (nije on star, sad je u najboljim godinama i dobro se drzi) je cuo i negde procitao da kad se Srbija integrise u EU, nece vise smeti da u svom kazanu pece rakiju, nece smeti da u svom dvoristu vrti prasice i jagnjice, nece smeti da gaji pilice i curice...
Za ovakve poslove bice mu potrebna licenca i odobrenje drzavnih vlasti.
`Ajde salu na stranu, ali stvarno pitam se:
Sta ce dobiti gradjani Srbije ulaskom u EU?
Ja imam svoje iskustvo, zapazanje i misljenje, ali volela bih da cujem i vasa rezonovanja

nacional - 11-2-2008 u 19:03

Tvoj tata je u pravu, ali to nije sve.
Na sreću verovatno nikad nećemo ući u Evropu jer će se ta veštačka tvorevina zla pre toga raspasti pošto niko nije zadovoljan s tim. Malo će biti previše da ulazim u detalje oko toga zašto je stvorena EU i ko je stvara , kakve su im namere i ko stoji iza toga. Ako bude interesovanja i o tome ćemo. Nešto od toga već možeš naći na donjoj adresi.

Sneza - 12-2-2008 u 04:13

Ej bre Nacional, pa na tu adresu idu samo cicije!
Nemoj da nudis socijalu, vec ponudi pristojan zivot dostojan jednog coveka!

Zar smo dotle dosli da ni 20 eura godisnje ne mozemo da izdvojimo za ( srpkinja sam, ali ne znam srpsku rec za ovaj pojam ) hosting!?
Strasno, strasno!!!

nacional - 12-2-2008 u 11:40

Jel te zanima da naučiš ili ćeš da zajebavaš?
Ako hoćeš idi gde sam ti rekao ako ne tvoja stvar.

Sneza - 12-2-2008 u 15:00

Bila sam. Nije lose, ima korisnih informacija

nacional - 12-2-2008 u 21:43

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Bila sam. Nije lose, ima korisnih informacija

Zadnja tema je ono o čemu govorim.
Novi Svetski Poredak

analu - 20-2-2008 u 09:22

Nece nama Evropa doneti blagostanje i vec jednom moramo da shvatimo da nikad vise nece vaziti parola "Ne mozes ti mene toliko malo da platis koliko ja mogu malo da radim",ali ako vec mogu da biram , radije bi zapadno nego istocno.

nacional - 20-2-2008 u 11:59

Pa kad se budu otcepljivali Mađari izgleda da ćeš ipak istočno.

analu - 20-2-2008 u 13:56

Oni su vec bili na istoku,s obzirom da su sad deset godina ispred nas neverujem da bi se vratili na istok.

nacional - 20-2-2008 u 14:53

Nisi razumeo šta sam mislio, kad se budu otcepljivali od Srbije hoćeš li biti u Mađarskoj ili ćeš ići istočno?

Sneza - 20-2-2008 u 19:43

Pa bice verotno tamo gde joj omoguce bolji zivotni standard.
To je tako normalno, svaki covek voli lepo i komotno da zivi.

analu - 21-2-2008 u 12:57

Izvini ja sam zensko.Necu biti u Madjarskoj,ali kao sto kaze Sneza bilo gde ,samo da je bolje i da ima smisla ziveti.

nacional - 21-2-2008 u 14:41

Da posle sam shvatio iz snežinog posta , izvinjavam se na tome, a drugo ne bih komentarisao .
( <na sve spremna samo da mi bude dobro> )

analu - 22-2-2008 u 10:02

DA.JEDAN JE ZIVOT I TREBA GA ZIVETI.VEC 18 GODINA GLEDAM STRAHOTE,VREDJANJA NA NACIONALNOJ OSNOVI.NISI IMAO PRILIKU DA VIDIS PUNE TRAKTORE IZBEGLICA.NE ZNAS DA JE U NASU OPSTINU DOSLO 15000 NESRETNIKA POSLE RATA U HRVATSKOJ.SA KOSOVA NE ZNAM KOLIKO.E ONDA SE DESILO DA SMO MI SVI BILI U DRUGOM PLANU , A ONI U PRVOM.E SAD MI JE DOSTA.KAKO SAM OTISLA IZ MAJDANPEKA DA BI MI OVDE BILO BOLJE,A I JESTE,TAKO BI MOGLA BEZ PROBLEMA OTICI I ODAVDE.ZA OVAJ GRAD ME BAS NISTA POSEBNO NE VEZE.

nacional - 22-2-2008 u 10:06

Pa da ali to znači da me nisi shvatila. Moj komentar je bio na temu da li ćemo i dokle prepuštati teritorije srpske čim se pojavi neko ko bi da nam ih uzme. Odgovorila si, u redu ne veže te ništa ali šta kad ne budeš imala više gde da bežiš? Ili ako budeš bežala a jedino ti preostane nazad u Majdanpek.

analu - 22-2-2008 u 20:28

A kazi mi molim te od cega i gde cu da zivim u Majdanpeku.Jedino ako me ti sa svom mojom decom i muzem primis na gajbu.

nacional - 6-5-2008 u 15:44

Nevolje nekadašnjeg najvećeg uvoznika radne snage

Nemačka izvozi nezaposlene

Berlin - Nemačka je dugo bila među liderima po izvozu automobila ili tehničkih aparata. Danas, nakon više decenija "uvoza" radne snage, ova ekonomska super sila ima novu izvoznu stavku: nezaposlene Nemce. U nevolji zbog visoke nezaposlenosti usled previranja nakon ponovnog ujedinjenja i krutih zakona o radu, Nemačka je počela da pomaže svojim nezaposlenim građanima kako bi bili ravnopravni s drugim radnicima na stranim tržištima rada.
Jedan od programa predviđa finansijsku pomoć za pokrivanje troškova preseljenja nezaposlenima koji traže posao širom Evropske unije, ali i Australije, Kanade ili Kanarskih ostrva. Potencijalnim emigrantima se, takođe, nudi obuka za različite poslove u inostranstvu, uključujući i kurseve jezika.

Uvećani troškovi zdravstva

Godišnji zdravstveni troškovi su u Nemačkoj porasli na čak 245 milijardi evra, saopštio je juče Savezni zavod za statistiku. Time su troškovi u 2006. godini, na koju se podaci odnose, porasli za 2,4 odsto u odnosnu na 2005. U proseku, svaki građanin Nemačke godišnje troši 2.970 evra za zdravstvenu zaštitu: za osiguranje, troškove boravka u bolnici, doplate za medicinske usluge, lekove ili medicinska pomagala. Ovo znači da troškovi zdravstvene zaštite iznose 10,6 odsto od društvenog bruto proizvoda.
Od 245 milijardi evra, 57 odsto (139,8 milijardi) otpada ne troškove takozvanog zakonskog, redovnog zdravstvenog osiguranja. Privatna zdravstvena osiguranja koštala su 22,5 milijardi, a dalji privatni troškovi za zdravstvenu zaštitu 33,4 milijarde. Skoro polovina sume (118,6 milijardi) otišla je u ambulantnu zdravstvenu zaštitu, u lekarske i stomatološke ordinacije i apoteke.
Oko 90 milijardi evra otišlo je bolnicama, rehabilitacionim centrima i ustanovama za posebnu negu. Nemačka ima jedan od najopsežnijih i najpouzdanijih, ali i najskupljih zdravstvenih sistema na svetu. Usvojena reforma čiji je cilj pojeftinjenje zdravstvenog sistema, koja treba da stupi na snagu naredne godine, slovi kao jedan od ključnih projekata vlade Angele Merkel.

Nemačka je u februaru imala stopu nezaposlenosti od osam odsto, za jedan odsto više od proseka Evrozone: 3,6 miliona Nemaca je bez posla, a više od 155.000 njih emigrira svake godine. Više od hiljadu nemačkih emigranata je dobilo pomoć iz posebnog fonda Kancelarije za zapošljavanje (ZAV) u Bonu.

Suprotni smer ekonomskog čuda

Niko Grevert (25) našao je posao kao kuvar u Švajcarskoj, pošto to nije mogao u rodnom gradu Hojersverdeu, istočno od Berlina. Imao je 24 sata da se spakuje, pokupi putne troškove iz lokalne kancelarije za zapošljavanje i uputi se na jug. Katarina Jerka (24) napustila je rodni Drezden 2006. godine i sada radi u jednom hotelu u Austriji kao recepcionarka. Mnogo Nemaca zidara, tesara i građevinara radi u Holandiji. Bez imigranata iz Turske, Italije i bivše Jugoslavije, zapadnonemačko "ekonomsko čudo" 1950-ih i 1960-ih ne bi bilo moguće. Mnogi Nemci sada idu "suprotnim smerom".

Pomoć fonda je prvenstveno namenjena za preseljenje onima koji imaju izglede da dobiju posao u inostranstvu, mada je dostupna i za preseljenje unutar Nemačke. U Nemačkoj je, međutim, ta vrsta pomoći izazvala kontroverze. Ekonomisti i biznismeni smatraju da plaćanje ljudima da napuste zemlju koja ima sve manje stanovnika i koja ima jednu od najnižih stopa rađanja na svetu, predstavlja "recept za katastrofu". Oskudica kvalifikovanih radnika sada je akutna u građevinskoj i automobilskoj industriji, ali se pojavljuje i u sektorima kao što su maloprodaja, zdravstvo i finansije, dok "depopulacija" postaje zapaljivo pitanje u nekim regionima, posebno na bivšem komunističkom istoku.
- Očigledno je da je bolje ako bi ti ljudi našli posao u Nemačkoj, plaćali porez i tako doprinosili državnom socijalnom sistemu, kaže zamenik direktora Instituta za proučavanje rada u Bonu Verner Ajhorst.
Kratkoročno, emigracijom ljudi više nisu nezaposleni, ali dugoročno, Nemačka gubi obučene radnike, kaže Ajhors. On navodi da se na emigraciju odlučuju uglavnom najbolji i najfleksibilniji. Oni su takođe u godinama kada imaju decu. Oni su gubitak za Nemačku, smatra Ajhorst.
Ekonomista Dojče banke Norbert Valter, koji je često upozoravao na dugorčne posledice nemačke demografije, obazrivo brani državnu pomoć.
- Sklon sam liberalnim odgovorima na teške probleme. Ne vidim ništa pogrešno da se nekom u teškoj situaciji u Nemačkoj pomogne da nađe posao drugde. To je samo malo poguravanje da se pomogne ljudima da se vrate na posao, smatra Valter. Beta

Evo vam evropa i njene lepote a vize kad dođu na red neće imati važnost jer kuda poći kad je svuda isto?

radep001 - 7-5-2008 u 12:21

Kako može da neće.
Zar ne znate koliko je samo ovaj čovek učinio,a boga mi i dalje čini da Srbija nestane.
Njihova deviza je "Srbija je Evropa".

http://i301.photobucket.com/albums/nn56/radep001/view_imagephp.jpg

wltz - 7-5-2008 u 14:36

:bird::bird::bird:

radep001 - 7-5-2008 u 15:15

Jeste li čitali Arčibalda Rajsa?

DANICA - 7-5-2008 u 15:51

Jeste li čitali Vedranu Rudan, mnogo je jaka

radep001 - 7-5-2008 u 18:54

Nisam. Gde može da se dobije knjiga.

sailor - 7-5-2008 u 23:21

Pa, sad...
Pretpostavljam da moze da se kupi ili iznajmi... Ali, da se dobije...? Cek, jel sad pricamo o kolhozima ili...?

radep001 - 8-5-2008 u 00:13

urednik,

Dobro je što ne zaboravljaš.
A,šta bi sa Rajsom.Ima li kakav problem da se on pomene?

radep001 - 8-5-2008 u 02:39

Citat:
Originalno postavio/la DANICA
Jeste li čitali Vedranu Rudan, mnogo je jaka

Da čitao sam.Imala je i emisiju na našem RTS-u.
Ona je jedna od predstavnika strana medalje užasa.

sailor - 21-11-2008 u 01:08

Trazio sam pravu temu (jer se razne teme preplicu sa ovom), pa mozda je bas ova...

Znate sta je problem, bar po mom misljenju...?

Ja, recimo, jesam za to da budemo deo EU, ali pre svega zato sto se tamo zna neki red... Doneses zakon - postujes zakon... Zanima te kako se trose drzavne pare - dobijes informaciju kako se trose... Javni sluzbenik primi mito - javni sluzbenik primi i otkaz... To i slicne stvari mene opredeljuju ZA Evropu....

Ono sto mene nervira jeste nesto drugo... Sto sve sto sam naveo kod nas dobija ili drugi smisao ili drugi plan...

Kod nas se sve drugo prikazuje kao vaznije od ovih prostih i jednostavnih stvari...
Dakle, ''vaznije'' je da li ce se doneti zakon koji regulise da roditelji ne smeju da biju svoju decu, nego iskorenjivanje korupcije... ''Vaznije'' je ukinuti vecinu opstinskih sudova nego sprovesti kontrolu javne potrosnje... ''Vaznije'' je da li onaj pacenik pece svoju rakiju, nego da li neko ''skida'' proviziju...

Licno mislim da se najvaznije stvari preskacu. A onda nije ni cudo sto dobar deo ljudi i nije za ulazak u EU. Mislim, ''mojneme'' sto je nekog briga da udje u EU koja ce da mu zabrani da pece svoju rakiju... Ili ce da mu odredi da obim jabuke mora da bude 15 santima.... To mora odmah... A za ono sa korupcijom treba vremena... Aha... Kad bi se gadjali avionima (rece Osama)...

libi - 22-11-2008 u 12:14

Dakle, nismo jos sazreli ni za ovo nase...a hocemo i mislimo da znamo kako treba...jer to tamo negde dobro funkcionise...

Ne treba meni evropski zakon i evropska sankcija ako nemam evropski standard i evropsku politicku, socijalnu i kulturnu svest...

Imam samo ovu moju sirotu i izmedju dobra i zla rastrgnutu zemlju, koja cak ni politicarima nije prioritet...

Ja hocu da koljem svoju svinju i pecem svoju rakiju...Ako to ne radim...umro sam...

Pinhead - 23-11-2008 u 09:27

Puno je zakona doneseno pogresnim redosledom. I to nije tako veliki problem. Problem je sto ti zakoni trebaju da promene ljude a mi se bas tesko menjamo.

radep001 - 23-11-2008 u 10:59

ttt

libi - 23-11-2008 u 11:56

Citat:
Originalno postavio/la Pinhead
Puno je zakona doneseno pogresnim redosledom. I to nije tako veliki problem. Problem je sto ti zakoni trebaju da promene ljude a mi se bas tesko menjamo.

Ne slazem se Pinhead...Skupstina uvek donosi zakone koji odgovaraju vladajucim partijama, odnosno koalicijama, ali ne i celom narodu...Narod nece da se menja jer tako zele 126 poslanika...
Srbija je uvek imala dobre zakone...ovi novi "tranzicioni" su od pravne drzave napravli parodiju...
Sto se mene tice, "Evropo, ne trebas mi, jer me nikad nisi volela..."

Djura Jaksic je 1867 godine napisao "Jevropi"

Tebi da pevam - tebi, tiranko!
A duh mi mori otrov i gnev;
uvreda tvojih žaoci jetki
potpaljuju mi plemenit spev.

Milionima narodi pište,
milion grudi prosipa krv -
milionima pale kućište,
milion ljudi gmiže ko crv.

I milioni dolaze smerno
Jevropi gordoj na holi sud:
"Ne može više, raja ne može
snositi jaram, mučiti trud!

Tiran nas gazi, sramoti žene,
useva naših otima plod.
Presudi, silna, da l' živet može
u takvom igu nesrećni rod?...
Izginućemo!"
"Pa izginite!"
Podsmeha tvoga gordi je zbor.
"I ginućemo, ginuti slavno -
il' mačem preseć Gordijev čvor!
Izginućemo - ali slobodni,
jer Srbin neće da bude rob!
Tamo daleko, na svetom groblju,
potražićemo život il' grob!"

Strigor - 5-12-2008 u 13:23

Ha ha za i protiv EU vecita tema... Jos malo pa veca od teme Zvezda-Partizan....
Ja licno... nemam nista protiv ulaska u EU a evo i zasto:
1- U pitanju je utvrdjen sistem koji ocigledno funksionise bolje nego nas. Manje od 7% nezaposlenih u EU a u EU regioni 7.6%. Inflacija je bila proslih godina oko 4%. Prosecna plata npr. u Londonu je oko 4000 eur a cene svakodnenvnih potrosnih roba (hrana i sl) su iste kao u Beogradu gde je prosecna plata jedva 400 eura i to samo u Beogradu.
2 - U pitanju je veliko trziste mnogo vece i bolje kupovne moci od Ruskog. Za neupucene, najveci izvoz Srbija poslednjih godina belezi u Nemacku (doduse uglavnom se izvoze poluproizvodi) a najveca ulaganja su iz Grcke (obe zemlje iz EU).
3 - Zna se sta ko radi i kako. Ta prica kako nece smeti da se proizvodi rakija i ne znam sta... Nije tacna... Tacno je da ne mozete da proizvodite prehrambene i poljoprivrdne proizvode za trziste. Dakle ne mozete da pravite npr. rakiju i prodajete je bez da se zna kako ste je napravili, a cime ce te da se trujete kod kuce... To je vasa stvar. Ovde pojedini nasi seljaci svesno truju sve nas i zbog toga im je frka kada se pomene standardizacija proizvodnj i kontrola kvaliteta.
4 - EU brine o svojim clanicama u smislu obezbedjenja jednakih uslova. A onda ko koliko hoce i zna da radi. Pogledajte program Agrarne politike EK, ova stavka sluzi da pomogne proizvodjacima da ne zive kao sirotinja kako je inace kod nas... A sredstva koja se odvajaju su 40% od budzeta EU. Naravno postoje ogranicenja u cilju kontrole kolicina poljoprivrednih proizvoda. Posle II sv. rata zemlje EEZ nisu bile samodovoljne gotovo ni u jednoj proizvodnji u poljoprivredi. 2006 i 2007. godine Samodovoljnost za vecinu poljoprivrednih prozivodna na nivou EU u proseku je bila preko 100% za pojedine i do 170% i vise. Pojedine zemlje za neke proizvode imaju samodovoljnost i od oko 200% sto znaci da proizvode dovoljno za sebe i jos toliko za izvoz. Da li bi voleo da zivim u zemlji koja ima takvu prozivodnju hrane koja je osnova svega? Da naravno... A ne da pricamo bajke o poljoprivrednoj zemlji a uvozimo jabuku u sljivu. Pa cak i famoznu malinu koju je Next uvozio iz nemacke kao pulpu za sokove.
5 - Nije tacno da su svi zakoni EU obavezujuci. Postoje obavezni zakoni za sve zemlje clanice i kandidate, postoje preporuke, koje ce mozda u jednom trenutku postati obaveza, i postoje pravni akti koji su na dorovoljnoj osnovi ali ako ih ispostujete imate beneficije.
6 - Ne postoje evropski standaradi za svaku glupost koja se pomene u ovoj zemlji i koja je odlican paravan za raznorazne brljotine ove vlasti ili za razne grupacije koje guraju svoje ideje. Vecina standarda koji su prisutni na trzistima su privatni standardi koje je trziste prihvatilo. Tako da ukoliko npr. zelite da prodajete jabuku u Holandiji u njihovim lancima trgovina morate da imate GlobalGAP standard jer je njihovo trzitste pokriveno osvim standardom sa oko 70% dok je npr. u Nemackoj pokrivenost manja oko 40% i manje. A na vama je da odaberete sta zelite. I voleo bi da mi nadjete u kom to dokumentu pise da jabuka treba da bude 15cm u precniku? Postoje i kod nas klasifikacije za kvalitet svega pa i voca. Imate je u bilo kojoj boljoj knjizi iz vocarsta i tamo pise kako treba da izgleda plod za odredjenu klasu. Ako se na to misli, to postoji i kod nas.

Dobro ovo je dovoljno za sad...
Naravno da EU iam i svojih mana ali nadjite mi i jednu drzavu ili uredjenje koje je nema... Ali je svakako u odnosu na nase trenutno stanje naucna fantastika. Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina... Ako hocete tako ok ako ne nema veze. Ali stvarno mislim da je veci patriotizam razmisljati kako da sto vise prozivedemo i prodamo i kako da imamo sto vece plate i da konacno gledamo svoje ekonomske interese a ne da se mlatimo sa praznim pricama... Super je pricati o istoriji i kulturi ne znam cemu... Ali to ne placa racune i hrani stomak.
Pozdrav.

sailor - 5-12-2008 u 17:23

Citat:
Originalno postavio/la Strigor
Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina...

Ono za jabuku cini mi se da sam ja negde napisao, ali u principu - karikiram, a evo zasto...

Bas zbog ove dispiline koju pominjes. Dakle, i ja rekoh vise puta da jedva cekam da bar pridjemo Evropi, najvise zato sto tamo nema mesta ovim tragikomicnim glupostima nalik na recimo plate u javnim preduzecima, namestene tendere itd (bar nema u ovom bestidno bezobraznom i tako javnom obliku)... Ali pocinjem da verujem da smo sve dalje od nje jer kapiram da oni koji nas tamo kao vode pokusavaju da urede sve druge oblasti (pa karikiram - ako treba i da jabuke imaju odredjen obim), osim onih najvaznijih, a to je da suzbiju sami sebe i svoje nezgrapne apetite zbog kojih nam je pre mesto medju africkim banana republikama mego u evropi...

libi - 6-12-2008 u 12:51

Citat:
Originalno postavio/la Strigor
Ono sto bi trebalo reci ljudima je da ih ne ceka med i mleko cim udjemo u EU, ceka ih rad, rad i disciplina i rad i opet rad pa opet disciplina...

Med i mleko obecava vlast....lazljiva, korumpirana i nepromenljiva vlast... Nije narod glup da ne zna sta ga ceka u slucaju da za nekih 10 do 30 godina udjemo u EU, posto ne verujem da cemo moci pre...

Ja sam postirala o evropskoj politickoj, socijalnoj i kulturnoj svesti koja je preduslov za ulazak u EU.
Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje? Nije nego...Ko nam to ispira mozak da cemo ulaskom u EU uraditi sve ono za sta u ovom trenutku nismo sposobni? I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”? EU...kazu oni koji ne gledaju u svoj narod, vec u tu istu EU...
I opet..kazem...nije nego...
Ma ako...nema veze, kad je vlast nesposobna...mora da nas prepusti nekom drugom, koji nas ustvari nece ako se ne promenimo i ne zaigramo po taktu njegove svirke...Zbog svirke koju ne volimo, bacali nam bombe kao bombone, skratili nas za deo teritorije, napravili od nas ono sto nismo, uveli nam usmena medjunarodna pravila koja su vise nego porazavajuca...Nek se zna ko je gazda i ko mora da se slusa...Mora, ako hoces u Evropsku Uniju...
A ako necu?

sailor - 7-12-2008 u 00:23

Citat:
Originalno postavio/la libi

Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje?

Po mom misljenju, zato sto se tu ni ne radi mnogo o nama koliko o onima koji zakone donose i koji bi trebalo da obezbede njihovu primenu. Cak mislim da nije problem u zakonima (uostalom, ako su dobri mozemo da ih prepisemo i bez ulaska u EU, zar ne...?), nego u njihovoj primeni... Tu je problem... Zakoni se primenjuju selektivno, uglavnom samo za one koji su daleko dole. Za sve one koji su gore, zakon cesto gotovo i da ne postoji. Stoga nalazim sebe da se sve vise slazem sa ovim sociolozima koji tvrde da bas oni koji nam najvise govore o neophodnosti ulaska u EU, najmanje zele da se to i desi...

Citat:
Originalno postavio/la libi I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”?

Libi, meni nekako ovo prvo lice mnozine ne chuchi ovde... Pitanje je zasto nece da se menjaju? I cemu sav taj trud da menjaju nas koji se (pokazalo se kroz nase gastarbajtere) vrlo lako menjamo kada su uslovi za menjanje dobri (redovna plata, jasno definisani uslovi rada itd...), umesto da porade na menjanju sebe i svojih ne losih, nego krajnje neukusnih navika...?

Citat:
Ma ako...nema veze, kad je vlast nesposobna...mora da nas prepusti nekom drugom

Si normalna...? Da nas prepusti...? Ma, nema sanse... Svi imaju svoj deo kolaca... Vlast svoje UO(dbore), tajkune i tendere, opozicija svoje poslanicke plate i vecitu pretnju da ce jednom postati vlast u cudnoj zemlji Srbiji, pa i oni zakace reketom tajkune (mislim - dok igraju tenis, nemojte pogresno da me shvatite), tajkuni imaju svoje monopole, te na tvoje pitanje:

Citat:
A ako necu?

odgovor bi trebalo da glasi: ma, ne brini, svi oni se samo sale, nista ozbiljno....

Strigor - 8-12-2008 u 10:26

@Sailor: Ti si mozda karikirao ali ljudi ovde cesto izvlace bas takve argumente protiv EU. A zasto mi takav komentar smeta i zasto mislim da nametanje postovanja takve klasifikacije jeste dobro za sve nas? Evo zasto:
Ja npr. zelim da kupim jabuke. Odem u bilo koji lanac prodavnica u Beogradu i tamo nadjem jabuke pakovane u korpice od stiropora na cijoj deklaraciji pise da su Klase I. Po nasoj klasifikaciji... Jabuke prve klase imaju odgovarajucu krupnocu, boju i oblik koji su karakteristicni za sortu, nemaju mehanickih niti ostecenja od fizioloskih bolesti, imaju peteljku (ovo je naravno uprosceno receno). A sta ja mogu da vidim u toj korpici? Sitne i cesto neugledne proizvode, koji cesto nemaju odgovarajucu boju, na nekim plodovima ima i mehanickih ostecenja i deo njih nema peteljku. Ovakvi plodovi nigde ne bi moglida ti prodju kao prva klasa, bez peteljke i sa ostecenjima najcesce idu u preradu ili se vode kao III klasa. Ali ti ih ovde placas kao I klasu cija cena ide i preko 200 din po kg. E vidis u svakoj iole ozbiljnoj zemlji EU (ne racunam Bugarsku i sl.) ovako nesto ne moze da ti se desi u velikim radnjama. A da ne pominjemo hemijski sastav i priemnu pesticida i hrebicida, jer to ne mozemo videti golim okom. Ti si karikirao ali ce se neko sutra zakaciti za tu tvrdnju, koja jeste mozda tacna, ali isto tako postoji i kod nas ali se ne postuje.
Zato a i zbog mnogih drugih stvari, kao sto i sam kazes, ja jesam za ulazak u EU. I to nema nikakve veze sa emocijama. Ima veze sa tim da zelim da radim i budem placen i da me vise ne zamaraju glupostima i politickim trgovinama kojih ima svuda ali ovo kod nas vredja inteligenciju i mazu mi oci pricama o patriotizmu ili tradiciji.

Citat:
Med i mleko obecava vlast....lazljiva, korumpirana i nepromenljiva vlast... Nije narod glup da ne zna sta ga ceka u slucaju da za nekih 10 do 30 godina udjemo u EU, posto ne verujem da cemo moci pre...

Mislim da je ovaj narod vise puta pokazao da li je glup ili ne. A kazu kakav narod takva drzava pa i vlast. A narod nema predstavu sta ga ceka kada udjemo u EU, ako se to desi, jer mu ovi koju su ZA pricaju bajke o raju na Zemlji, a ovi drugi pricaju iste takve gluposti o paklu i sotoni... Glupo zvuci ali je tako. Samo pojedinci koji imaju petlju da sednu i razmisle o svemu i probjau da se upoznaju za nekim stvarima imaju svoj stav i daju normalne argumente ZA ili PROTIV. Ali takvih je zapravo jako malo. Ovde ljudi samo ponavljaju neke glupe isprazne price. Pa tako cujemo izjave tipa da su Gej brakovi standard EU?! Ili sa druge strane da time sto necemo u EU cuvamo svoju tradiciju?! I jedno i drugo podjednako je glupava tvrdnja. A obe dolaze od ljudi suprotstavljenih stavova.

Citat:

Ako mi sada, svojom slobodnom voljom ne mozemo da se ponasamo po onoj poznatoj “rad, red i disciplina, pa rad, rad, disciplina, rad”, zasto mislimo da su EU i njeni zakoni (sacuvaj me Boze od ovakvog misljenja) i niko vise...jedino sposobni da nas ustroje? Nije nego...Ko nam to ispira mozak da cemo ulaskom u EU uraditi sve ono za sta u ovom trenutku nismo sposobni? I zasto nismo sposobni i zasto necemo sad da se menjamo? Sta nam je sve potrebno da bi smo u svoj sistem vrednosti uveli “rad, red i disciplinu”?

Pa ocigledno ne mozemo i nismo sposobni. I to nije samo do naroda, vec do toga da imate ministra koji sebi moze da dozvoli da bije novinara u sred TV emisije i nastavi da se i dalje bavi ne samo politikom vec uopste javnim poslom. A sta onda da ocekujes do naroda?! Ne trebaju nama zakoni ali nam treba sistem koji ce da nas natera da ih postujemo jer sami ocigledno to ne znamo da izvedemo. Ako iko misli da ljudi bilo gde na ovoj planeti gore od zelje da postuju pravila... taj ima problem sa nacinom razmisljanja. Ljudi svuda na planeti gledaju svoje zadnjice i svoj interes a zajednica je tu da ih sprecava da prave gluposti.
Isto tako neki seljaci u EU misle da mogu da zajebu sistem, pa npr. prskaju kad stignu i cime stignu. Ali znas sta se desi tamo ako ih uhvate, a kontrola je mnogo strozija? U vecini slucajeva propadaju jer vise ni jedan dobavljac ne zeli da kupuje od njih, plus gube sve vrste pomoci. Zato njihovi seljaci u mnogo manjoj meri rade stvari koje su kod nas gotovo normalne. A ne zato sto su mnogo dobri i posteni. I opet, nama treba sistem koji ce da nas natera da igramo po pravilima jer ocigledno nismo sposobni da ga sami stvorimo.

Citat:

Zbog svirke koju ne volimo, bacali nam bombe kao bombone, skratili nas za deo teritorije, napravili od nas ono sto nismo, uveli nam usmena medjunarodna pravila koja su vise nego porazavajuca...

Aha a onda je mrmot zavio cokoladu... A zasto, svi zaboravljaju sta smo mi radili tih godina. Jel hoces da kazes, da su samo dosli i krenulida sipaju bombe na nas? Eto tako sedeli jedan dan i nisu znali sta ce od dosade pa rekli ajde da bombardujemo Srbe. Stalno su nam svi drugi krivi. Naravno da se ne slazem sa nekim stvarima koje su radili nama i da ih zbog toga i ne postujem niti volim, ali necu da vredjam sopstvenu inteligenciju time sto cu da tvrdim da su oni hteli ne znam sta a mi smo bili nevini. Problem koji je kulminirao te 99. postojao je unazad nekoliko decenija a mi smo bili dovoljno PAMETNI da sve uradimo pogresno. I sad su nam svi drugo krivi a mi smo jadni, siroti i predobri i nije nam jasno zasto smo dobili po nosu. Meni su veci krivci politicari koji su nas vodili i narod koji je dozvolio da ga takvi dripci vode. Ja pre svega gledam u svoj narod pa tek onda u druge. Ajde malo da se spustimo na zemlju kada je u pitanju nasa bliza istorija i da lepo, barem sebi priznamo da nismo ni mi bili nevinasca.

Ne gajim ja niakve zablude kao su oni u EU slatki i dobri, ali vreme je da se i mi spustimo na zemlju i shvatimo da u politici i ekonomiji nema emocija a da isto tako nismo ni bogati ni lepi ni previse pametni, jer da jesmo ne bi nam standard bio takav kakav je. Ja niti volim niti me briga za bilo koju drzavu u EU ali ako ce to da omoguci da nas seljak proizvodi vise i bolje i da prodaje po boljoj ceni nego rusima ili na nasim pijacama, ili ce da nam omoguci da se mladi koji zavrse fakultete zaposel i zapravo budu placeni za to sto rade, onda sam ZA ULAZAK U EU. To ima veze samo sa mojim stavovima ekonomiji i tzistu i cinjenicom da se hladni rat zavrsio i da vise nema dva bloka medju kojima mozemo da balansiramo i izvlacimo korist. A ima veze i sa time sto mi se vise smucila prica o patriotizmu i herojstvima u situaciji gde svakog meseca izvodim akrobacije da platim sve racune i kupim dovoljno hrane. Ne daj Boze da moram da kupujem novi par obuce ili nesto sl. jer onda obicno moram da kresem budzet za hranu. Ja volim to sto sam odavde i volim svoj jezik i kulturu svog naroda ali mnogo vise volim samog sebe i pun stomak.
Imam manje od 30 godina a vec doziveo sam tri rata jednu od najgorih ekonomskih kriza u svetu, cekao u redovima za hleb, i nisam imao noramlno detinjstvo. A samo sam jednom bio na moru i kuci imam televizor od 4000 dinara za koji sam jedva odvojio pare. A sve zbog silnog patriotizma i toga sto smo mnogo pametni i dobri.

Mama_tvoja - 8-12-2008 u 21:26

Ne verujem da gospođa Vida Uzelac želi u Evropu. Njoj je ovde Amerika sa platom od 14000 evra.link

Zamislite kada bi samo 10% njene plate išlo za pomoć ugroženima...ne bi se dešavalo da ljudi bukvalno umiru od gladilink
:( :( :( :( :(

Kerber - 8-12-2008 u 21:28

Čini mi se da ''red, rad i disciplina'' treba da važe od porodice, pa redom preko škole u kojoj stičeš obrazovanje, firme u kojoj radiš do države u kojoj živiš i da je to nešto sasvim normalno u jednom uređenom društvu ma gde na zemaljskoj kugli.
Kao i da smo mi šampioni da i najbolji zakon okrenemo naopako.

Iskreno, volela bih da grešim, ali . . .

sailor - 8-12-2008 u 21:45

Na zalost, ne gresis...

Sneza - 8-12-2008 u 23:09

Upoznala sam porodicu koja zivi u jednom gradu u Srbiji. Imaju svoju privatnu firmu i ne pada im napamet da rmbace po tudjim zemljama.
Ljudi sasvim lepo i pristojno zive od svog postenog rada. Cetvoroclana porodica, svi se posvetili familijarnoj firmi, za sada su uposlili 3 radnika, a u skoroj buducnosti planiraju da se prosire i zaposle jos nekoliko radnika sa biroa.
Stvarno je tesko u ovoj tranziciji preduzeti nesto konkretno i pokrenuti sopstveni biznis. Kod nasih ljudi postoji veliki strah od neuspeha, sto je donekle i normalno.
Mi smo navikli na socijalizam, citave generacije svrsenih srednjoskolaca su se bez problema zaposljavale. To je i uzrokovalo visak radnika u drustvenim firmama. Trajalo je dok je moglo i niko nije razmisljao o posledicama, niko nije razmisljao da to nece moci doveka tako.
Ni jedan roditelj tada nije razmisljao da svom detetu otvori neki privatan biznis, jedini privatnik u Majdanpeku tada je bio Bori kafedzija. On je svojoj deci bar nesto ostavio, a sta su nama nasi roditelji ostavili!?

cokan - 9-12-2008 u 06:22

Ostavili su svoje stanove koje su dobili od tog rudnika, Zlatare, Fabrike Cevi, uglavnom otkupljene. Sad, što stanovi nisu u Beogradu ili Novom Sadu, već u Majdanpeku......

Sneza - 9-12-2008 u 18:24

Slazem se Cokan. Ko nam je kriv kad smo rodjeni i rasli u nedodjiji, pa nas je otkup stana kostao boks cigareta, koji se u to vreme mogao za iste novce otkupiti i u Beogradu, Nisu, Novom Sadu...

radep001 - 9-12-2008 u 21:24

"Ostajte ovde".

libi - 10-12-2008 u 01:13

Citat:
Originalno postavio/la Sneza
Ni jedan roditelj tada nije razmisljao da svom detetu otvori neki privatan biznis, jedini privatnik u Majdanpeku tada je bio Bori kafedzija. On je svojoj deci bar nesto ostavio, a sta su nama nasi roditelji ostavili!?

Pa sad...da li je ostavio jednoj od svojih kcerki ili svima podjednako...necemo u detalje, nije pravedno...

Meni moji roditelji nisu nista ostavili, fala bogu, jos su zivi...dali mi nesto skole da imam da se snadjem koliko toliko, dali mi vaspitanje i osmeh u svakom slucaju i za svaki slucaj...

Ali ni njihovi roditelji njima nista nisu ostavili...tako da roditelji nisu duzni da nam ostave...jer ako razmisljamo tako materjalisticki, onda vredimo onoliko koliko i novac o kome razmisljamo...

Sneza - 10-12-2008 u 10:34

Libi, ne mislim u tom smislu da su roditelji duzni da nam nesto daju. Htela sam nesto drugo da kazem: Svuda u svetu je normalno da deca nastave da vode firmu koju je osnovao njihov otac ili deda.
Mi smo ziveli u socijalizmu i vecina se zaposljavala u drustvenim firmama, retko ko je tada razmisljao o nekom privatnom poslu.
Kad je nesto svacije nije nicije. Evo sta se sad desava sa preduzecima i radnicima.